Символът на вашия град?

  • 13 344
  • 181
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 111
Пантеонът в гр. Русе.

Пантеонът на Възрожденците е национален паметник-костница на героите, загинали за българската свобода. Открит е на 28 февруари 1978 г. в чест на сто годишнината от освобождението на България от османско иго. Разположен е върху 4456 кв. м. площ. В мраморната зала на 22 метровия пантеон, в отделни гробове са погребани 39 видни възрожденци. Тук са костите на Любен Каравелов, Захари Стоянов, Стефан Караджа, Панайот Хитов, Баба Тонка Обретенова, Никола Обретенов, Панайот Волов, Ангел Кънчев и др. Вписани са имената и на още 453 просветители, четници, опълченци. В средата под позлатения купол гори вечен огън.

# 16
  • Мнения: 3 251
А сега?! newsm78 Хвърлихте ме в чуденка!
Освен за ЛУКОЙЛ- Нефтохим, за друго не се сещам?! Mr. Green
Ами "Бургас, морето и неговите хора", морето, Морската градина и остров Анастасия/май не е символ на нашия град/, ама солниците са си наши и Атанасовското езеро - за друго не се сещам...

# 17
  • Мнения: 2 161
Не се сещам на Варна точно кой е символът.Може би Владиславово?Но за Бургас съм убедена,че символът е трудовите им хора.

# 18
  • София
  • Мнения: 136
За Търговище "Борово око"  Whistling

# 19
# 20
  • Мнения: 4 111
Още за Русе  Blush

Статуя на Свободата
и цък

Паметникът на Свободата в Русе е построен в началото на XX век от италианския скулптор Арнолдо Цоки. С течение на времето е придобил значение като един от символите на града, и е част от герба му.

Композицията е пирамидална. Статуята на върха представлява фигура на жена, която държи меч в лявата си ръка, сочейки с дясната посоката, откъдето са дошли освободителите. Единият от двата бронзови лъва при основата разкъсва с уста робските вериги, а другият пази Меча и Щита на Свободата. На пиедестала има релефни изображения на опълченски сцени. Текстът на главния надпис е следния: "На поборниците и опълченците, които са взели участие за Освобождението на България през 1867 - 1977 г". В задната част на основата са поставени две оръдия.

# 21
  • Мнения: 2 161
Символът на Русе не е ли Глория?

# 22
  • Мнения: 4 111
Символът на Русе не е ли Глория?

Срамота е да сравняваш Глория с Пантеона и със Статуята на свободата.
Що за символ е тя?  Sick

# 23
  • Мнения: 2 161
Символът на Русе не е ли Глория?

Срамота е да сравняваш Глория с Пантеона и със Статуята на свободата.
Що за символ е тя?  Sick
Пантеона не всеки го е чувал,но за жалост Глория всички я познават.

# 24
  • Мнения: 871
http://www.4coolpics.com/pics/0143/004560143435.jpg
Това е символът на Смолян... А, и бобът, естествено Mr. Green


Цитат
Максимално допустим размер на изображение, публикувано в мнение:
ширина - до 470 пиксела
височина - до 600 пиксела

Последна редакция: чт, 03 яну 2008, 13:45 от Хера

# 25
# 26
  • Мнения: 5 713
Паметникът Левски; храм-паметникът Ал. Невски, църквата Св. София, Софийския Университет, Докторската градинка. Това на първо място, израстнала съм в квартал в близост до тях, който обожавам.

# 27
  • София
  • Мнения: 5 605
И аз мисля за Александър Невски, НДК и жълтите павета.

# 28
  • Мнения: 603
Символът на Русе не е ли Глория?

Срамота е да сравняваш Глория с Пантеона и със Статуята на свободата.
Що за символ е тя?  Sick
Пантеона не всеки го е чувал,но за жалост Глория всички я познават.
Ама тя не е от Русе.... Тя е от Две могили  Mr. Green

# 29

Общи условия

Активация на акаунт