За избора на име и семейните традиции

  • 8 879
  • 159
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 24 467
Ах, че хубава идея, yav4e_mrav4e, аз като два пъти свекърва ще имам поне пък две внучки, които да се казват като мен. Задължително!  Laughing Ние пък ще го включим в брачния договор на синовете, до тогава в нашето законодателство белким проумеят необходимостта от такъв, взели че го приели. Дано, дано... Ей, на това разчитам, да ме запомни светът!

... Какво значи "семейно обсъждане"? У нас такова нещо е забранено със семейния правилник! Я тишина!

# 136
  • София
  • Мнения: 1 274
... Какво значи "семейно обсъждане"? У нас такова нещо е забранено със семейния правилник! Я тишина!
Judy, Judy, много си задръстена!  Hug Как може да не знаеш какво "аджеба" е семейно обсъждане?!?
Сега, като ти споделя веднага ще го приложиш, знам те!  Laughing
Ти говориш - останалите членове на семейството кимат утвърдително - "те тава е" както се казваше в един скеч;-)
За да не помислите, че разводнявам темата - наистина съм "за" подкрепа на традициите ! Обаче трябва и мъъъъъъничко заслуги  Laughing

# 137
  • Мнения: 24 467
Уф, ама аз го прилагам, бе, само дето не знаех че така му се вика.  Само дето в допълнение трябва да ми ръкопляскат и благодарят за идеите.  bowuu

# 138
  • Мнения: 4 965
 Joy
Сетих се за мои роднини - първи братовчеди са на баща ми и страшно много ги уважавам/харесвам/обичам и т.н. Heart Eyes, но в техния род по бащина линия задължително децата се казват или Христина и Атанас, или Христина и Янко /това през поколение - т.е. Христина пък има май във всяко поколение/. И понеже живеят в семейна кооперация с разни техни лели, чичовци, братовчеди и незнам още какви роднини, е адски забавно да застанеш пред къщата и да се провикнеш "Хрисе, Наско, Янко" - излизат винаги минимум 2-3-ма представители на фамилията с това име.  Joy

yav4e_mrav4e, на това, дето вие му казвате "семеен съвет", ние вкъщи му викаме "постигане на съгласие с абсолютно компетентното и правдиво мнението на мама - т.е. моето"; е, чуват се понякога брожения, че налагам диктатура, ама след няколко минути ми се казва "да, права си".  Mr. Green

# 139
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Ах, че хубава идея, yav4e_mrav4e, аз като два пъти свекърва ще имам поне пък две внучки, които да се казват като мен. Задължително!  Laughing Ние пък ще го включим в брачния договор на синовете, до тогава в нашето законодателство белким проумеят необходимостта от такъв, взели че го приели. Дано, дано... Ей, на това разчитам, да ме запомни светът!

... Какво значи "семейно обсъждане"? У нас такова нещо е забранено със семейния правилник! Я тишина!

Джуди, постинга ти е за тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=163203.msg6255792#msg6255792
Моля копирай го  Mr. Green

# 140
  • Мнения: 24 467
Снахите да го копират, ако смеят! Айде де!

# 141
  • Мнения: 1 612
Аз самата съм кръстена на баба ми, но не съм привърженик на това децата да се кръщават на някой роднина.
Като някой ми каже, че задължително било на свекър ми да кръстя един ден детето направо полудявам.
Все пак Вие като семейство трябва да го решите това.

# 142
  • Мнения: 134
Още първия месец след като забременях знаех че нося Димитър, никой не ме е карал да бъде кръстен на свекър ми просто знаех че се казва така и колкото и да ме убеждаваха че е момиче аз си знаех. Аз съм кръстена на кръстницата си този обичай не се среща често в България, но майка ми също е чувствала че трябва да нося нейното име. Мисля си, че всяка бременна жена знае как ще се казва детето и. Поне при мен и майка ми е така. Никога не съм съжалявала за изборът си.

# 143
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Моят син е роден на много голям празник, но тогава ме бяха прихванали лудите и го кръстих със съвсем друго име, което предварително бях харесала и избрала. Всички ми казваха, че когато детето си идва с името, не трябва да се казва с друго име, защото ще боледува. Хич не вярвах на суеверия тогава. Обаче такива проблеми със здравето имаше от самото начало, че докато навърши 7г. направо се чудех дали ще мога да го отгледам. Това време мина само по болници. Сега вярвам, че наистина е така.
И аз така съм чувала, специално що се отнася до големите църковни празници. Имам една колежка, чийто син е роден на Великден, май втория ден. Но тя не го кръстила Величко (или нещо подобно), защото била решила да го кръсти на майка си. Та затова всяка година на Великден му прави курбан, така трябвало, за да не боледува.

Аз пък не го вярвам това - голямата ми дъщеря се роди на Тодоровден. Не се казва Теодора и не е боледувала повече от нормалното. Не съм правила никакви курбани, дори не знаех, че и такова суеверие съществува. Lady, дано детето се оправи окончателно и да ви носи само радост, но за нем това е просто съвпадение.

# 144
  • Мнения: 179
Въпросът с имената на децата е тема,която би трябвало да засяга само родителите им.Двамата трябва да изберат имена,които харесват,а не да се пита цялата рода на тоя дядо ли да е,на онази баба ли, и коя е по-"заслужила".За мен винаги е било непонятно как има баби и дядовци,които се сърдят за имена.Разбирам младите сами да решат да нарекат детето си на своите близки,но това да се налага чрез сръдни?!Да се набъркаш в семейството на сина си и ли дъщеря си за това  как ще си нарекат детето, не е добра традиция,а абсолютна селяния.Знам за няколко деца,на които бабите принудително смениха имената,не без участието на скъпите си синове,което направо ме изуми за дълго. На мен лично и през ум не ми е минавало да ида да говоря със свекърва си как смятам да се казват децата ми.Когато родих дъщеря ми,чак след два дни съобщих на всички името - така де,изненада да е Grinning Второто си го наименувахме заедно с мъжа ми,отново без тяхно участие.Какво да се прави, и двамата си имахме едно и също любимо име,дето не беше името на никой от рода - Александър.

# 145
  • София
  • Мнения: 62 595
Още я има тази традиция, защото по друга българска традиция младото семейство е в подчинена материална позиция спрямо поне едно от родителските семейства - я за апартамент, я живеят заедно, я нещо друго. И така старите имат ножа и хляба в себе си и могат да оказват натиск. Какво ще прави майката на бебето като живеят в една къща с едните или другите, че и ако мъжът й я натисне да се съобразят! В повечето случаи приемат, защото са материално зависими.

# 146
  • С най- страхотния човек
  • Мнения: 182
Ние живеем самостоятелно и от никой не сме зависими,защото никой не ни помага и няма право да ни се меши в отношенията.Свекърва ми много ни помагаше но никога не се е мешила в нашите отношения.Всичко си зависи от мъжа дали ще позволи родителите му да се мешат.

# 147
  • Sf
  • Мнения: 978
Съвсем целенасочено избрах имена, които да са "на никой". Може да има разочаровани в първия момент, но няма да има обидени. В противен случай рискуваш някой да ти се сърди доживот.
Е, предпочитам превантивно да се застраховам от подобни филми.

# 148
  • Мнения: 2 657
Мъжът ми беше твърдо против да го кръщаваме на неговите родители.

и моят Peace
Не сме робували на традиции,решихме да не е на никой и не съжалявам Peace
Но ако имаме второ,дай Боже-то твърдо сме решили,че ще бъде кръстено на баща ми Wink


п.п.Някой беше писал по нагоре,че се кръщава на някой,ако е добър и прочие....Поради тази причина ще е евентуално на баща ми...Той умира за малкия,даже имам чувството,че би си дал душата за него....А за свекърите просто няма да коментирам,те нямат абсолютно никакви заслуги за 8-те ни години съвместен живот...Детето ми незнае,що е баба и дядо от тяхна страна.

# 149
  • София,
  • Мнения: 4 267
Още я има тази традиция, защото по друга българска традиция младото семейство е в подчинена материална позиция спрямо поне едно от родителските семейства - я за апартамент, я живеят заедно, я нещо друго. И така старите имат ножа и хляба в себе си и могат да оказват натиск. Какво ще прави майката на бебето като живеят в една къща с едните или другите, че и ако мъжът й я натисне да се съобразят! В повечето случаи приемат, защото са материално зависими.
Много си права Peace

Общи условия

Активация на акаунт