Кръщаване на дете на починал роднина

  • 29 766
  • 102
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 64
Доколкото знам в еврейската традиция (говорила съм за това с американски, не с български евреи) пък е много лошо да се кръщава на жив роднина - защото когато дойде ангелът на смъртта, за да прибере възрастния роднина, може да се обърка и да вземе детето със същото име. Затова те кръщават само на починали роднини. Смятам, че и двете са глупави суеверия. Единственото, срещу което съм против, но не от суеверна, а от психологическа гледна точка е да се кръщава новородено на починалото му братче/сестричка. Смятам, че така детето бива натоварено с очакванията да замени първото дете и то все има чувството, че никога няма да успее да оправдае тези очаквания и да издържи сравнението с идеализираното и изстрадано починало дете.

# 91
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 383



А и като има живи баби или дядовци да се зарадват че си имат именце, защо трябва да е на починал.
Аз споделям това мнение

# 92
  • Мнения: 3 016
Аз знам ,че не бива да кръщаваш на починал ако ти е първо дете  .

# 93
  • София
  • Мнения: 4 588
Не бих го направила, въпреки че не съм суеверна. Peace

Сега видях, че темата е доста стара и вероятно вече не е актуална. Embarassed

# 94
  • Мнения: 159
Аз мисля да си кръстя второто дете Стефани на починалия си дядо Стефан, който е баща на мъжът ми. За първото бях категорична, че няма да го кръстя на починал роднина и го кръстих на моя баща Георги. Свекърва ми още не може да го преживее, но какво да се прави такъв е живота.

Последна редакция: ср, 27 авг 2008, 12:46 от gvendolin_7

# 95
  • Мнения: 329
Аз много исках да кръстя детето си Теодор или Тео, но като ми казаха  че не е хубаво,защото бабата на съпруга ми е Тодорка и е починала, и двамата се отказахме, въпреки че не съм имала пред вид да го кръстя на нея. А на суеверия не робувам. Казали ми бяха че 2008 не е година за брак, пък се ожених  Rolling Eyes

# 96
  • Мнения: 11 607
Дъщеря ми е кръстена на починалата ми свекърва. Мъж ми остава сирак на 14г. За имената на децата си - решавах само и единствено аз! Мъж ми не се е бъркал и не е настоявал за име.....Когато му казах решението си за дъщеря ни - той се просълзи!

# 97
  • Мнения: 142
Ако, живот и здраве, имаме още едно детенце мислим да го кръстим на починалата ми сестричка. Още, когато се случи това, реших да е така. Знам, че второто дете може да се кръщава на починал човек.

# 98
  • Мнения: 322
Мойта дъщеря е кръстена на майка ми,която е починалала преди 12 години,аз лично не вярвам,че не било хубаво да се кръщава на починал човек,ако ви харесва името не виждам какво ще попречи да се кръсти.
Дъщеря ми се казва с хубавото име ЕЛЕНА Peace

# 99
  • Плевен
  • Мнения: 854
Дъщеря ми е кръстена на починалата ми свекърва. Мъж ми остава сирак на 14г. За имената на децата си - решавах само и единствено аз! Мъж ми не се е бъркал и не е настоявал за име.....Когато му казах решението си за дъщеря ни - той се просълзи!
При нас е същото положението на съпруга ми, но аз не посмях да си кръстя детето на майка му, въпреки, че на него му се искаше. Кръстих я на мен и на баща ми а второто мисля да е на тате си. Но хубавото е, че брат му се казва Николай /майка им е била Найда/ та сега брат му има бебенце и го кръстиха Николета - та хем на татко си, хем и на свекървата. Не, че съм най-суеверна, но като знам, че не е хубаво и ако станеше нещо, недай си боже, все щях да си мисля, че е заради това.

# 100
  • Мнения: 1
Дъщеря ми е кръстена на починалата ми свекърва. Мъж ми остава сирак на 14г. За имената на децата си - решавах само и единствено аз! Мъж ми не се е бъркал и не е настоявал за име.....Когато му казах решението си за дъщеря ни - той се просълзи!

Аз и приятелят ми също мислим като имаме детенце да бъде на майка му, тя беше Иванка. Та мислим, ако е момиче да е Ивона, ако е момче да е Ивомир.

# 101
  • Мнения: 3 488
На това суеверие не се хващам.

# 102
  • Мнения: 4
Кръстена съм на дядо ми. Преди мен се е родило братчето ми, което е починало и носи същото име. Никога не съм се чувствала добре с това име. Още съвсем малка помолих всички в семейството да се обръщат към мен с друго име. И досега всички ме знаят с името, избрано от мен. Чудя се дали не е време просто да го узаконя.

Общи условия

Активация на акаунт