Кисело ли е "Киселото мляко" произвеждано извън родните граници ?

  • 4 609
  • 60
  •   1
Отговори
# 15
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 640
Както са казали и по-горе, пастиоризирането (нямам "ер малък") е процес нагряване на млякото два последователни пъти - първият път се убиват всички живи бактерии, изчаква се 2 дни да се развият спорите (които са по-устойчиви на висока температура) в бактерии и пак се нагрява, за да се убият и те. (Това е, което си спомням от лекциите по микробиология навремето...)
Изчаква се да изстине до около 37°C и тогава се слага закваската (от старо кисело мляко, в домашни условия), която съдържа бактериите, които ще направят млечно-киселата ферментация и превърнат прясното мляко в кисело.
Lactobacillus bulgaricus е една от млечно-киселите бактерии. Проблемът е, че не вирее извън Балканите (ендемитен вид е, един вид, не понася пътуванията Simple Smile). Затова в киселото мляко произвеждано по другтите ширини се прави основно със Streptococcus thermofilus (ако не ме лъже паметта) и един друг лактобацил. Характерното при тях е, че когато киселинността на средата (демек на млякото) стигне до определено ниво, бактериите спират процеса на млечно-кисела ферментация (затова и "западното" мляко не става толкова кисело), докато нашият роден бацил хич не му пука и продължава да ферментира и киселее... Затова и като забравите едно мляко в хладилника 5 дни става доста кисело и бомбира   Laughing
Та yogurt-a е кисело мляко с други бактерии Simple Smile, и с малко добавки (нишесте, сгъстители) понякога. Във Франция преди време имаше едно "Yaourt Bulgare" (български йогурт), aма преди 4-5 години изчезна и го заместиха с "Yaourt au gout bulgare" (демек йогурт с български вкус). Впоследствие случайно от един вестник научих, че България е депозирала наименованието с географски произход "Yaourt Bulgare" - така може вече да се казва само мляко произведено с Lactobacillus bulgaricus...

Извинявайте за лекцията  Laughing

# 16
  • Мнения: 907
че България е депозирала наименованието с географски произход "Yaourt Bulgare" - така може вече да се казва само мляко произведено с Lactobacillus bulgaricus...

Е, дано е вярно, поне млякото да ни остане, след като ни продават сиренето като фета.

# 17
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 640
Фетата е защото гърците са ни изпреварили в депозирането Simple Smile

# 18
  • Мнения: 3 804
че България е депозирала наименованието с географски произход "Yaourt Bulgare" - така може вече да се казва само мляко произведено с Lactobacillus bulgaricus...

Е, дано е вярно, поне млякото да ни остане, след като ни продават сиренето като фета.


а при нас бг сирене си се води бг сирене-ние нали не сме в евро съюза,и има 2 вида бг сирене-внос от бг и местно по лиценз,и кашкавала също е 2 вида по лиценз и местен
а за кис.мляко аз и от "нидо" на нестле съм квасила

# 19
  • Мнения: 3 932
При нас се води турско. ..

Ха-ха, при нас пък гръцко  Laughing,
фетата е гръцка има и канадска (дет' не става за нищо)

# 20
  • Мнения: 907
Фетата е защото гърците са ни изпреварили в депозирането Simple Smile

Което не пречи да си депозираме "сирене" и да си го продаваме като сирене, защото при нас не се казва фета  Rolling Eyes. Имаше някаква кампания за бг символи, ма не знам докъде стигна и дали включваше бг саламурено сирене като марка. Тук нашето го продават в турски магазини и поне тези марки по ми харесват от фетата от супера, която я бойкотирам  Mr. Green.

# 21
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Ще го напиша за 100 път- фетата е смес на овче и козе мляко. Ние не правим такова сирене и никога не сме имали претенции към нея. Българското сирене  е бяло саламурено (овче, краве или смес от двете) и към него гърците нямат претенции, напротив наричат си го "бяло саламурено сирене".

# 22
  • Мнения: 934
Любимото ми кисело мляко:
http://www.rachelsorganic.co.uk/products/natural/natural.php
И други работи има в него, не е само наш'то бацилче Laughing

А я вижте това - това пък е друга полезна бактерия:
http://www.yakult.co.uk/whatis_whatisyakult.html

Изобщо - сложен е светът на кисело-млечните бактерии. Ориентирайте се по вкус!

# 23
  • Мнения: 52
тука в Испания купувам фета казва се PATROS приготвено от краве мляко

# 24
  • Мнения: 907
Ще го напиша за 100 път- фетата е смес на овче и козе мляко. Ние не правим такова сирене и никога не сме имали претенции към нея. Българското сирене  е бяло саламурено (овче, краве или смес от двете) и към него гърците нямат претенции, напротив наричат си го "бяло саламурено сирене".
Ок, отдъхнах си (значи затова се точи такова - от козето мляко пфуй). Просто фета е станало нарицателно за всички подобни дори да не са такaва смес и макар  да не пише отгоре фета имат разни гръцки картинки.

PS Мерси ти за стотното пояснение, поне ще знам как да се спасявам от забележките, че в баницата слагам козе сирене  Sick.   bouquet

# 25
  • Мнения: 6 167
Не само лактобацилус булгарикус е млечнокисела бактерия.
Има и други.  Аз купувам кисело мляко, на което пише лактобацилус булгарикус и само аз си го ям.
Хубаво кисело мляко ( т.е като в бг) намирам в една много евтина верига, където ходя специално заради млякото.
Струва към 21-23 цента и са кутийки от по 100 гр.  Има и магро , т.е нискомаслено.
Сирене ФЕТА също купувам от там, мисля, че е много хубаво сиренето, и пак е най-евтино - 1.35 еуро за 125 грама ( или 150 не помня).

# 26
  • Мнения: 295
Аз си заквасвам кисело мляко в къщи .Купувам си пълномаслено мляко и за закваска използвам yogurt starter freeze-dried.(lac.bulgaricus,S.thermophilus,L.acidophilus).Става страхотно и много ни харесва в къщи.

# 27
о тук кисели млека има всякакви: със захар, без захар, плодови, натурални, с незнам си какви си работи за усилване на имунната система, за редовно ходене до тоалетната и т.н., с натроШени бисквитки в капа4ката, готови да се гмурнат в млякото ... въобЩе голям избор .... в Бг доста се притеснявах да давам на детето, поради изклЮ4ително слабия контрол върху ка4еството на храните там ...

аз пък особени прилики между наШето сирене и фетата не намирам (освен в цвета)
тук има пове4е от 300 регистрирани вида (не марки) сирена, та особена поребност да ходя в турки магазин заради сиренето не 4увствам (може би заЩото и не ми харесва наШето)



# 28
  • Мнения: 11 315
Аз открих наскоро новата продукция на Landliebe, не знам в кои страни се продава, но малките им гюмчета с натурйогурт са си баш нашето българско кисело мляко с дебелия мазен каймак отгоре. Води се узряло в съдинките, в които го продават.

# 29
Аз открих наскоро новата продукция на Landliebe, не знам в кои страни се продава, но малките им гюмчета с натурйогурт са си баш нашето българско кисело мляко с дебелия мазен каймак отгоре. Води се узряло в съдинките, в които го продават.

аз такова в България не съм виждала (предполагам по селата се прави)

това, което помня е 30% от кофи4ката вода...

Общи условия

Активация на акаунт