"Библия на храненето"!!!!

  • 2 420
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Кристали в урината и много концентрирана е когато детето страда от обезводняване - а това какво общо има с късното захранване хич не ми е ясно Grinning Ама нали трябва да се намери нещо,с което да се заплашват мамите,че късното захранване ще има страшни последствия - обаче ако кажеш,че еди-кое-си дете страда от алергии в резултат на ранното захранване,тогава това е единичен случай и не важи за всички Rolling Eyes Абе няма оправия.

# 16
  • Мнения: 1 512
Е тия статии се въртят из различните броеве на списанието от две години!!!А това за приготвянето на пюренцата с прясно мляко го има по ВСИЧКИ рецепти из разните списания! Това винаги ме е изумявало!!!

Аз дори се абонирах за "9 месеца", четях от кора до кора...Като се роди Криси, пак продължих да го купувам- някъде до 6-я й месец...Но се отказах- доскуча ми, статиите се повтаряха...сега предпочитам да чета тук и из нет-а...Не отричам, че имаше и интерсни и полезни неща..Едно от нещата, които четох пак беше на тема захранване. Там обаче се говореше за кърмене до 1-та годинка. Това ме амбицира да се интересувам повече за кърменето и да се постарая да кърмя ПОНЕ до 1-та годинка.
И успях!Даже продължавам!

Поздрави Heart Eyes

# 17
  • Мнения: 249
Цитат на: hedra
Абе и аз с първото дете го изкупувах здраво туй списание Embarassed
И аз бях същата. Дори все още пазя някои броеве...Да ме пита човек защо newsm78  От любопитство разгледах някои и установих, че в тях няма общо взето нищо, което да ми бъде полезно. ...Но сега не съм купувала нито едно списание.
За съжаление, и интернет(кабелен)  имам от около две седмици...Всъщност и късно разбрах, че съществува този полезен сайт.

# 18
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
А да разкажа и аз за бебето на една комшийка (сръбкиня). Децата са ни с един ден разлика. Бяха на 6 месеца и коментирахме наддаването на кг. Моята е от кльощавите и тя ми дава съвет да й давам лютеница. Нейната много я харесвала. По това време отдавна даваше кисело мляко. Става на 8 месеца и ми се хвали че нейната наддала 2кг за 1 месец (и беше стигнала 12кг.)от това хубаво прясно мляко и била много доволна.
Да кажа, че тя е кърмила месец и спряла по своя преценка "какво толкова ядем ние, че да им даваме имунитет и защита, какво полезно има в кърмата" - нейни думи. В резултат 3 месеца лекувала мастит.
В момента не знам какво яде това дете, но сигурно обядва с ребърца на скара и вечеря с печено бутче. А ако ви кажа че изглежда с 1 година по-голяма от моята.
Стига толкова за нейните глупости - луди хора навсякъде, жалко че страдат децата им.

# 19
  • Мнения: 4 242
Най-лошо е когато млади интелигентни хора не се вълнуват и интерисуват от нищо и приемат всичко на сляпо #Puppy dog . Значи - забременява жената, отива на гинеколог, пълни и той главата с глупости (или е абсолютно нехаен) Arrow  тя съгласна. Ражда, дават за бебето вода и формула в родилния, казват на 3 часа по 5 мин даваш цица, гърдите и гърмят(знак че нещо не е в ред) Arrow тя обаче пак съгласна. На първа консултация "давай сок", на втора "зеленчук на гладно,замествай ядене на обед", трета " плод за следобед" , четвърта "месо и жълтък, редувай през ден", пета "попара и сирене"  Arrow  тя пак клати глава, и не мисли, а и що ли да мисли, нали лекар го казва #2gunfire . Е бива ли такова нещо? #Cussing out
А тя добавила от себе си и манджа кисело зеле с месо, дава на детето (6 месечно) да "кусва", и пица дава, топъл хляб, зрънчо. Казвам недей бе жена ooooh! , разваляш стомаха, а тя- "аааами, много ги глезим ние, нека свиква, те за това после проблеми имат щото тия стомаси не са свикнали", на какво бе жена, на болка ли  Imp #Splat . Дадох и адреса на сайт за кърмене, захранване и т.н., чете тя чете и отиде при педито си да пита, а педи-миродавеца Mr. Green  казва и отсича "пълни глупости, спри да четеш простотии" #Sniper
Е? Има ли оправия а? Thinking  Щом на мамите им е по лесно да не мислят, и не ги интерисува кое е по добро, доверяват се ей така "щом ние сме израстнали така к'ъв е проблема
, я к'ви хора сме станали" #Shocked .
По добре да не поемат отговорност, щото видите ли ако един ден детенце не е добре ще замеряме с камъни педито, ние обаче ще сме с чиста съвест Imp

# 20
  • Мнения: 249
А бе, за консултациите си права...за педитата  също. Аз нищо, че това ми е второ дете до преди два месеца не знаех, че е правилно до 6-ия месец само на кърма Blush Първото си дете го захраних малко по-късничко отколкото ми казаха на консултацията, защото просто бях чувала, че когато детето е на кърма е по-добре да се захрани по-късно...И аз започнах да давам сокчета след 3-ия месец... А сега отивам на консултация на 20-ия ден и сестрата ми вика "Започвай  да даваш сокчета!!!" ...Е, аз естествено не го направих, но щях да го направя, както с първото дете, ако не бях се консултирала с един лекар, на когото мога да имам доверие....И въпреки всичко не можах да повярвам на ушите си, когато той ми каза да изчакам до 6-ия месец. Още по-голямо беше учудването за мен, когато разбрах, че това се отнася не само за кърмените бебета , а и за тези на адптирани млека.#Shocked
...След това разбрах за БГ- Мамма и побързах да си прекарам кабелен интернет. Наистина научих доста нови  неща за кърменето, нищо че и първото дете съм кърмила...... Много ме е срам и в същото време яд, защото не съм ги знаела  newsm61 , но просто няма кой да ги каже, когато отидеш на консултация... Дори нямаш време да попиташ....Ние отиваме със записан час- чакаме поне 15 мин. след него за да влезем, и когато влезем при джи-пито стоим 1 мин., колкото да разбере колко е наддала и нямам  възможност дори да кажа  какво ме притеснява, защото сестрата вече пуска другото бебе да влезе....и всичко става за минутки smihesorry Толкова съжалявам Cry  А какво да правят тези майки, на които им е за първи път Confused:

# 21
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Интересното е, че дори и книги няма на тази тема, че да прочетата нещо интересуващите се, които по една или друга причина нямата интернет Imp
В списанията бълват глупости, в книжарниците нищо, телевизиите мълчат, всички комшийки и педита са за ранно захранване и даване на адаптирани млека, когато има и най-малък проблем #2gunfire
Единственият източник на информация, равна на тази във форума е "Книга за кърменето" на Хана Лотроп. Или поне това е което аз съм намирала.
Кажете, ако има нещо друго - книга или списание, което да препоръчвам на непросветените Thinking

# 22
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Общо взето, книгата на проф. Христо Михов "Книга за майката" не е лоша. Един вид е българският вариант на Спок. Има добри съвети за кърменето, с някои уговорки:
-- Казва, че сок спокойно може да се дава от втори месец
-- Настърган плод от 4-5 месец вместо сок
-- "В първите месеци с кърмата бебето задоволява нуждите си от вода", но все пак препоръчва да се предлага редовно - но с лъжичка!
-- Захранване - "да заменим едно от кърменията с друга, кашава храна" - "майчиното мляко към петия месец вече не може да осигури на детето необходимото количество железни соли, а също така и витамин Д."

Все пак, като изключим сока, поне отлага захранването до 4-5 месец... направо революция за България.
Книгата му има добри съвети за кърменето и окуражава адекватно кърмачката как да кърми. Има, разбира се, и някои поостарели схващания, но е добра.


Книгата на проф. Мумджиев "Хранене на кърмачето" (така ли беше) също не е лоша. И там има добри съвети за кърменето. Пак има поостарели схващания, но все пак - препоръчва захранването също да стане в 4-5 месец.

Книгата на проф. Лиляна Трифонова "Хранене на бебето 0-6 месеца" е малко странна. Професорката е член на СЗО (ако помня добре). От една страна подчертава, че ако бебето е здраво, жизнено и наддава добре, може спокойно да е само на кърма до 6 месец; от друга предлага стандартната схема на захранване...

# 23
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Цитат на: boo
Книгата на проф. Христо Михов "Книга за майката"
Книгата на проф. Мумджиев "Хранене на кърмачето"
Книгата на проф. Лиляна Трифонова "Хранене на бебето 0-6 месеца"

Даа...две от трите книги, които си изброила ги имам и не мисля, че стават за убеждаване на майки, които са предубедени в добрите страни на ранното захранване и даването на формула, за да не гладува детето Imp
Третата, ако я намеря, бих я прочела за обща култура, но от твоите думи разбирам, че и тя не е много убедителна.
Ясно е, че ако педиатъра, майка ти, свекърва ти и всички роднни и познати те съветват в едно, трудно би се захванала да им противоречиш, само с прочетеното в тези книги.
Което всъщност е много жалко Sad
Сякаш някой ни е откъснал от света нарочно, само и само да не разбираме, как гледат децата си другаде и да спазваме "нашите' си теории.

# 24
  • София
  • Мнения: 18 679
Цитат на: boo

Книгата на проф. Лиляна Трифонова "Хранене на бебето 0-6 месеца" е малко странна. Професорката е член на СЗО (ако помня добре). От една страна подчертава, че ако бебето е здраво, жизнено и наддава добре, може спокойно да е само на кърма до 6 месец; от друга предлага стандартната схема на захранване...


Тази книга е просто изтъкана от противоречия.Аз като си я взех - чета,чета и не мога да повярвам на очите си - ми то едно изречение за късното захранване и после 5 страници как трябва да се прави "иначе" - стандартната работа...Не мога да проумея как може такива работи....Прилича ми на книгите от едно време - любов, секс и изведнъж хоп - колко е велик съветския съюз Laughing

# 25
  • Мнения: 1 547
ох...ад и ужас под небето. А този Христо Михов не струва и стотинка, според мен. Много дълго време съм в университетски среди и ми е пределно ясно, че никой не се е родил професор, за да го пише пред името си на корицата на тъпата си книга. ужасно ме е яд, че дадох 15 лева за нея преди 2 месеца  Imp , защото най-много от всичко мразя назидателния тон на професора към младите майки, пък не ви ли се струва малко несвойствено да ви се дава пример как (не е буквално), че "нашите майки са раждали по полето"  Imp  Imp , и това в XXI век!!!!! уважавам майките на всички, обаче не ме бърка къде са раждали преди 100 години, на колкото е и той.

а преди ден, когато отидох да запозная бебето с колегите ми, все млади и отворени хора, те просто бяха изумени и гледаха точно така  #Shocked  #Shocked  #Shocked  като разбраха, че досега не съм давала сокчета - е как така!@! ми те, бебетата, на тази възраст вече ядат пюрета!!! ти какво знаеш. на горкото дете му липсват витамини, как можеш да го лишаваш!!! и вода не пие?? о, ужас. е, на теб кой така ти каза да си гледаш детето? педиатърът ви знае ли? а колко е голо? леле...как може по къси ръкави и босо...на 30 градуса? ми трябва да е завито с одеало, ще настине....

така че какво говорим просто...в момента повечето ми приятелки имат бебета и сме се изпокарали, защото аз съм еретичката  Mr. Green

дълго, ма ми олекна. пък и знам, че ме разбирате!

хубав празник на всички и здраве!  Heart Eyes


ПП забравих...и го храниш нощем???? о, ужас! не може! да се храни толкова голямо бебе и през нощтта. веднага трябва да го откажеш. на всяка цена! защото е вредно и стомахът му трябва да почива  Imp  Imp

 Heart Eyes

# 26
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Христо Михов наистина е възрастен, но все пак въпреки назидателния тон книгата му (от българските) е най-добре. В коя друга книга се посочва, че в другите страни насърчават майките да кърмят до 2 години?... Книгата му, разбира се, има немалко недостатъци, но на фона на останалите е добра; имам и лични впечатления от професора, може би и това влияе на мнението ми  Thinking

# 27
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Цитат на: boo
Христо Михов наистина е възрастен, но все пак въпреки назидателния тон книгата му (от българските) е най-добре. В коя друга книга се посочва, че в другите страни насърчават майките да кърмят до 2 години?... Книгата му, разбира се, има немалко недостатъци, но на фона на останалите е добра; имам и лични впечатления от професора, може би и това влияе на мнението ми  Thinking

С това съм много съгласна!
Вярно е, че има много абсурдни изказвания, като това:
Цитат на: Христо Михов
Най-големия недостатък от прекаляването с памперсите е невъзможността бебето да привикне своевременно към ползването на гърне...а нали още през 6-я месец бебето трябва да почне да свиква с ползването на гърне...Не забравяйте, че вашето бебе трябва до края на първата година да привикне да се изхожда на гърне, а вие-да се откажете от услугите на памперса.

Е, с това просто не мога да се съглася, наистина е остаряло доста, но има неща които наистина могат да бъдат полезни, така, че си заслужава да се прочете само заради тях.
Аз лично много харесвам обясненията му за закаляването и теорията му, че няма простудни заболявания, а всичко е вирусни или бактериални инфекции.

# 28
  • Мнения: 3 161
Цитат на: Мери
Казвам недей бе жена ooooh! , разваляш стомаха, а тя- "аааами, много ги глезим ние, нека свиква, те за това после проблеми имат щото тия стомаси не са свикнали"... "щом ние сме израстнали така к'ъв е проблема
, я к'ви хора сме станали" :shocked! :"

На такава майка бих казала да почва да бие бебето отсега, че да свиква - колко бой има още да яде в живота, нека да знае какво е, да не е разглезен, да няма проблеми...   да стане човек и той като майка си един ден! #Onfire

# 29
  • Мнения: 3 550
Днес си говорих с майка ми, че когато аз съм била бебе (преди 30-тина години) са давали първото сокче в края на 3-тия месец. Тя също недоумява защо в днешни дни се бърза толкова.

Общи условия

Активация на акаунт