Трудно кърмене

  • 2 397
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 614
juju1, най-важното е да се успокоиш, и да се въоръжиш с търпение към думите на околните. Надявам се поне съпругът ти да те подкрепя в нелеката задача.
Относно предложението на Хедра за събота - ето го линка към темата за ЛЛЛ-срещата http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=257498.0 .
Въобще не става дума да идваш без детенцето, въпросът е да го поставиш на гърда, за да могат квалифицираните консултанти по кърмене да видят дали всичко с поставянето на детенцето на гърда е наред. Срещата е неформална, в смисъл, че няма да си като на кръстосан разпит, няма да е обвинителен и никой няма да ти държи сметка за нищо. Всички ще се опитат да намерят решение, и ще видиш, че кърменето ще потръгне.
А ти храниш ли се добре, пиеш ли достатъчно течности?
Помпата в никакъв случай не е ориентир колко мляко има в гърдите ти, бебето със сигурност изсуква много повече, отколкото ти успяваш да изцедиш!  Peace
Дано се видим на срещата в събота!  Hug

# 16
  • Мнения: 336
Juju1, вашият педиатър/ка не посъветва ли да даваш някакви капки за коликите? Саб симплекс, примерно, или еспумизан?
Гушкай бебчето с коремче, долепено до твоето и като цяло се опитвай да го държиш на топло. Поставяне с коремче на коленето ти и нежен масаж по гръбчето, докато ти си седнала, също помага. А също и кърменето - защото като цяло действа успокояващо на бебето. От друга страна обаче голямите количетва мляко също могат да засилята коликите. Както и поглъщането на повечко въздух - при хранене от шише или не добро засукване. Може би съм пропуснала да видя, ако си писала, в каква поза кърмиш? Още нещо, което при нас е много ефикасно - притъмни стаята, пусни тихо музика, можеш дори да опиташ с Моцарт, и кърми разхождайки се из стаята. Когато бебчето задреме, можеш да седнеп и да продължиш да кърмиш в удобна поза. За мен това е най-разпространената поза - люлка, корем-до-корем.

Да не забравя също така да отбележа, че давайки добавка от шише на толкова малко бебе, рискуваш да го отбиеш. Препоръчвам ти всичко, различно от кърма-от-гърда, да даваш с лъжичка, поне докато бебчето навърши 2-3 месеца.

Виждаш адреса ми, още веднъж ти предлагам помощта си face to face, ако имаш нужда от това.

# 17
  • Мнения: 433
Мила Juju1, съветвам те да не обръщаш внимание на думите на майка ти. Никакъв режим не е необходим сега на бебето ти - това с режима е измислено преди 40-50 г, когато са се появили адаптираните млека. Ако разпиташ стари баби - но наистина стари - навремето кърменето е било без никакъв режим - когато бебето подаде сигнали, че е гладно. Ми те хората часовници са нямали, какъв режим на час  Laughing Сега просто се връщаме към естествените природни неща с това кърмене на поискване.
Аз също като теб съм на 40 г и като знам как се радвам на сина си, въпреки че имам голяма дъщеря - представям си какво означава за теб това дълго чакано съкровище. И като всяка майка искаш то да получи най-доброто! Затова трябва да се положат малко усилия.
Наистина е много важно да се успокоиш - това влияе на физиологично ниво. Момичетата са ти написали хубави съвети.
Като започнах поста, смятах да ти предложа да те откарам с моята кола на срещата в събота.  Но сега дъщеря ми ми пише, че ще идват гости в събота. Ако часовете се разминават - ще ти напиша на лични съобщения да се уговорим нещо. Ако съвпадат - предлагам си услугите някой друг ден да те откарам където трябва за консултация.  Моят бебок вече свикна да го влача с колата къде ли не. Пък може и да се харесат с младата нежна госпожица  Party

А помпа не купувай - бебетата са най-добрата помпа.

# 18
  • Мнения: 13 820
Мила Джули
Прекрасни съвето прочетох тук преди мен.
Ние с моята дъщеря минахме по същият път , само че никакви хитринки не можаха да я накарат да суче, наддаваше повече от лошо... Единствения начин да си набави необходимата доза кърма бе да й давам шише със срязан биберон за да й тече възможно най-бързо в устата.
Педиатърката знаейки че имам кърма ме посъветва да реша или да изцеждам и да й давам по този начин или да спирам кърмата. Реших да се цедя и се цедих една година и й давах. Много изтощително е но поне е кърма.
Сега години по късно разборам че просто детето е било злоядо и досега е такова (на 10 години )
Желая ти да можеш да се пребориш с"несукането" но ако това не стане можеш да опиташ и "моят начин".
Поздрави

# 19
  • София
  • Мнения: 56
За съжаление аз не съм сигурна ,че имам достатъчно кърма и не знам дали не измъчвм детето с това сукане. Днес колкото и да протестираше , я карах да сучи поне по 15 мин на ядене. Резултатът- заспиваше след 15 мин.  След като почваше да мрънка след 10 мин и давах АМ ,но и него не можеше да изяде толкова колкото ядеше досега- едва по 30-40 МР.- не знам всъщност успява ли нещо да изсуче от мен или просто се уморява и заспива.
Вчера се будехме цяла нощ от коликите - през час, а сега по цял ден не се събужда. Много неща се навързаха и не знам кое от какво е.

За срещата в събота , мога ли да дойда без нея. Дали ще можете да ми покажете кое как се прави без бебче.  newsm78

# 20
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Хрумвало ли ти е, че бебето може да е започнало да суче по-ефективно, млякото да се е увеличило и затова да не изпива по толкова добавка, колкото досега Mr. Green Това е много насърчаващо Hug
В събота си добре дошла и с, и без бебе - просто с бебе ще е доста по-лесно да видим как суче (от това могат да се направят важните заключения - нужно е да се види дали гълта, дали се уморява, какво евентуално може да е проблем в начина на сукане и поставяне на гърдата и т.н., което няма как да стане без детето) и съответно да ти покажем кое как става. Повечето майки са с децата си, това е традиционно и ще има и други малки бебета (едва ли колкото твоето, но пак мънички). Ако се притесняваш как ще реагира бебето на шумна среда и толкова много хора, има отделна стая, където може да отидем и да ти обърнем персонално внимание. Макар да предполагам, че те притеснява основно извеждането на бебето навън newsm78 Ти ще прецениш кой е най-удачният вариант за вас - но при всички случаи заповядай, ще бъде чудесно да те видим наживо Hug

# 21
  • Мнения: 327
juju1, съветите ми изглеждат добри.Порови се и в библиотеката.Аз лично оставих бебчо да виси на гърдите когато и колкото пожелае(внимание-зърната!).Бавно, но славно нещата потръгнахаИ мойта майка се пробва с чувството за вина, ама аз съм старо куче вече и тия не ми минават Crossing ArmsЦеденето и при мен не се получава-нито с помпа,нито на ръка и гърдите ми се втърдяват само нощем и то по някога, но бебока засега си наддава нормално.Зарекла съм се да него дебна кога и колко яде-важното за мен е да е спокоен и кога иска, тогава да суче(а дори и да се приспива)И досега не съм си направила сметката колко пъти на ден ядем.Просто следя човечето как е.
Не смея повече да се обаждам, щото тука има мами от които мога само да науча нещо  bouquet, но с риск да ме линчуват ще кажа, че дори и да се откажеш от кърменето, не е болка за умиране.Голямата ми дъщеря е кърмена само месец, а малката само 4, ама ей ги на живи и здрави.
Единсвеното, което мога да те посъветвам е да направиш избор и да следваш каквото си решила и в никакъв случай да не съжаляваш за решението, каквото и да е то Peace

# 22
  • София
  • Мнения: 56
Момичета, искам да благодаря на всички.
За съжаление явно всичко е против мен. Днес не можах да дойда Колата ни се развали. Мъжът ми отиде рано рано да я оправя но още не си е дошъл и няма на кого да оставя бебето.
Смятам да прекратявам опитите. По половин час се борим да сучим , тя пищи ,аз плача, в най-добрия случай най-накрая каталясва и захапва- вече само едната гърда, другата само я ближе. След което почва нещо като сукане, но май лекарката е права ,че ме ползва за залъгалка- суче но не чувам въобще да преглъща- за разлика от АМ дето го яде като пощуряла. Не дава да и го извадя от устата, да не би случайно да не и го дам пак.
Опитвах се да се цедя- с помпа не излиза нищо, с ръка по копчица на всяко стискана. След като половин час се цедя ,резултатът е леко покрито дъно на шишенцето. Докторът ми казва да не мъча детето, защото след като се умори на гърдата не яде достатъчно и АМ, а е още мъничка и трябвало да яде повече. Съжалявам ,че ви притесних с моите истории и че в крайна сметка резултат няма. Ако имам някога друго дете, непременно ще се подготвя по от рано. Сега дори не съм сигурна ,че я поставям правилно на гърдата.

Успех на всички

# 23
  • Мнения: 2 829
Няма нужда да се извиняваш че си потърсила помощ и не си се справила!
Жалко, че се е повредила колата, но може все пак да кажеш от кой квартал си-Хедра беше предложила някоя от майките да дойде при теб, ако искаш все пак.
За бебето е най-важно да има усмихната и обичаща го майка, та и аз смятам, че кърменето не бива да е на всяка цена. Но понеже си личи, че ти самата много искаш да кърмиш-бих те посъветвала все пак да потърсиш личен контакт с някоя от майките. Така ще си спокойна, че си направила всичко възможно.

И въпреки това, ако решиш да прекратиш кърменето НЕ СЕ ОБРЪЩАЙ НАЗАД и не съжалявай! Много често майките, които не успяват да кърмят се измъчват от чувство за вина. Не забравяй, че така само ще навредиш на себе си и на бебето!

Желая ти здраво и усмихнато бебе и ти самата да си здрава и усмихната!

# 24
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
И аз се присъединявам към казаното от Яна - ситуацията ти е много трудна, ти си отчаяна и нещастна, че усилията ти не дават резултат и няма човек, който да те обвини Hug Ако решиш, че имаш нужда от някаква практическа помощ, не се колебай да потърсиш съдействие - с удоволствие ще ти помогнем с каквото можем.
Това, че млякото не е достатъчно, не означава, че трябва непременно да пожертваш кърменето изцяло - би могла да погледнеш на другия му аспект, при който храненето не е важното, а е важен физическия контакт и връзката помежду им. Понякога майки, които не произвеждат достатъчно мляко, използват кърменето като средство за успокоение и приспиване, за нехранително сучене (все едно като залъгалка) след като бебето е нахранено с шише - така се чувстват добре, не се притесняват за количеството мляко, бебето се укротява на гърдата и извличат полза и удоволствие от процеса Grinning Понякога дори самото отказване от идеята за увеличаване и поддържане на количество мляко е достатъчна човек да погледне с друго око и да се наслаждава на това, което има, на контакта кожа до кожа и на дребните взамиодействия между майката и бебето на гърдата Grinning Този начин на кърмене е подобен на кърменето на голямо бебе, където на преден план стои не хранителната стойност, а близостта и удоволствието от нея Hug Може това да се окаже удобен и приятен и за теб вариант - а дори да не е така, не се обвинявай, имаше доброто желание и бебенцето ти е получавало кърма в най-критичните дни от живота му - това е безценен подарък, дори да не отговаря напълно на начина, по който си си представяла нещата.
Горе главата - ти все така си чудесна мама Hug

# 25
  • Мнения: 179
Здравейте момичета!Чета всичко тук и плача.Искрено съжалявам,че не съм ви имала по-рано.Моля ви не ме игнорирайте заради смелостта ми да си позволя и аз един съвет(тъй като и моето кърмене беше безуспешно-3м с добавка АМ).
  juju1 до тук никъде не видях да споменаваш дали на всяко преобуване в памперсите е пишкано и дали ака редовно(пак казвам-не съм специалист,не успях и аз да се справя добре,нека и другите по-опитни майки да кажат-чувала съм,че това е показателно).Освен това са минали вече повече от 10 дни от раждането-защо не отведеш детето на контролно мерене на тегло при педиатъра-смятам,че няма да ти откаже(сигурно още нямате ЕГН и не сте регистрирани).Там вече ще разбереш дали наддавате и добре ли се развивате. Според мен вече си взела решение-не искам да влияя на него-ти знаеш кое е най-доброто за детето ти.Включвам се защото смятам,че кърменето още не е изпуснато.И т.к. аз много съжалявам за моя провал давам съвети наляво и надясно -само в бъдеще някой да не съжалява като мен.И накрая-не се притеснявай-аз ,съпруга ми и още безброй хора са отраснали на изкуствено хранене и са здрави,радващи се и те на рожбите си.И с твоето дете ще бъде така.Желая ти спокойствие и не пропускай  и миг да се радваш на детенцето.

# 26
Мила Juju, разбирам, че ти е трудно, а и решението си е само твое, но въпреки това бих те посъветвала да си дадеш още един шанс и да приемеш предложението за подещение на някоя от опитните майки-кърмачки в дома си. Това едва ли е гаранция, че ще се получи, но поне ще знаеш, че всичко си опитала.

Освен собствения си опит в кърменето, майките от Ла Лече Лига карат и допълнителен курс, които си квалифицира за лактационни консултантки. Т.е., те могат да помогнат повече от другите кърмещи майки.

# 27
  • Мнения: 630
По половин час се борим да сучим , тя пищи ,аз плача, в най-добрия случай най-накрая каталясва и захапва- вече само едната гърда, другата само я ближе. След което почва нещо като сукане, но май лекарката е права ,че ме ползва за залъгалка- суче но не чувам въобще да преглъща- за разлика от АМ дето го яде като пощуряла. Не дава да и го извадя от устата, да не би случайно да не и го дам пак.
Успех на всички
И аз съм преживяла подобно нещо. Моето бебе също е дълго чакано след неизяснено безплодие, родено със секцио по много медицински показатели, беше поставена в кувиоз и лекувана с антибитиоци от неизвестна инфекция, за пръв път пробвахме кърмене на шести ден след раждането -резултатът плачевен. В добавка към всичко това имах вдлъбнати и малки зърна, а тя къса юздичка, но упорствахме да се кърмим. Няколко седмици водих борба да засуче, но без резултат. Все пак покрай целия стрес в болницата имах малко кърма и 3 седмици изкара изцяло само на изцедена кърма, а после на смесено хранене.Искам само да ти кажа, да не се чувстваш виновна, че не се получава кърменето. Давай и малкото кърма, която имаш. С шише или на гърда -кърмата си е кърма. Имаме страхотна педиатърка, която се опита да ми помогне по всякакъв начин с кърменето, но все пак ми даде изключително правилен съвет: " С кърмата гоним антитела и имунитет! Даваш докато има и колкото има!" По-важно е да имаш спокойно и нахранено бебе, отколкото да го държиш гладно от криво разбрано упорство. Пожелавам ти успех и много щастливи мигове с твоето така чакано бебе!

# 28
  • Мнения: 378
      Бинко  го кърмих, като се върнахме от родилното приблизително през около 2 часа денем и нощем - когато се събуди. Едно кърмене - по 1 час. За този час сучеше, почиваше си , заспиваше и пак засукваше...  Половината от деня ни минаваше в кърмене.  Колкото по-често и по-продължително детето е на гърдата, толкова повече кърма се образува.
     По- добре е да не дохранвате,  но ако се наложи - не давайте с шише , а само с лъжичка.
     При кърменето и ние сме имали трудни периоди. Желая Ви успех!

# 29
  • Мнения: 48
мило мамче както е казал народът за всяка болка си  има билка.аз също в началото се чюдех какво да правя защото имах стрес в началото от самото раждане .което ми е първо.в началото почти нямах мляко и малко остана в родилния дом да я дохранват с ам.но не се дадохме лесно.първо много е важно за мама да е спокойна което е трудно.спокойствие и силна храна .и мн.важно е да се наспиваш доколкото е възможно това.по честото слагане на детето на гърдата стимулира  само по себе си лактациятя.чай от анасон също е за стимулиране на лактацията.изцеждай се ръчно  и с помпа.също помага.от опит знам.търпение.сега моята щерка е на 6мес.и не ще друго освен млякото на мама.успех и горе главата. Peace

Общи условия

Активация на акаунт