Как да създадем положителни навици при децата за сладкото?

  • 4 572
  • 49
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 8 932
Само едно уточнение. Няма чак толкова голяма зависимист м/у яденето на сладко и развалянето на зъбите. Аз го казвам от лични наблюдения, при зъбите много по-важна роля играе генът.

# 16
  • Мнения: 2 700
Дъщеря ми вече е на 9 г. и спокойно мога да кажа, че съм се справила с проблема сладко и газирано.
Първо, не съм купувала нищо сладко да има вкъщи като резерв. Ако някой нещо донесе - ОК.
Второ, съм обяснявала на дълго и широко защо предпочитам да не се яде сладко и да се пие газирано. Колкото и да са малки децата, все пак вникват в обясненията.
Трето, при спонтанни желания за нещо сладко винаги съм предлагала алтернатива. Не съм привърженичка и на зрънчовците и затова най-често алтернативата е била някакви ядки - хем са полезни, хем са хранителни, хем има разнообразие от видове.
Четвърто, забраната никога не е била категорична в смисъл, че ако толкова иска нещо сладко може да хапва веднъж седмично, например, но не и всеки ден.
С течение на времето навикът надделява.


# 17
  • Мнения: 8 999
Никога не съм им забранявала да ядат сладко. Вкъщи винаги имаме шоколад, бонбони, вафли, сухи пасти и какво ли още не. Когато поискат, им давам. Има един момент на насищане и децата сами търсят нещо друго, което да използват за лакомство. Понякога им се прияжда нещо соленко - сиренце, кашкавал, друг път огладняват за плодове - няколко дни гризат ябълки и мандарини, после пък имат период на зеленчуци - сурови морковки за хрупкане, краставички, чушка със сирене. Предпочитам да си засищат глада за сладко, а не непрекъснато да мислят за това, че им се яде, но мама не дава.

# 18
  • Мнения: 229
Ние имаме едно чекмедже в кухнята, в което държа всички тези боклучави нещица- бонбони, вафли, солети, снаксове. Сега е пълно с коледните и новогодишни сладки, подарени от бабите. Малката си има достъп до него, но от Коледа до днес е отворила един единствен шоколадов дядо коледа и още не го е изяла. Най-вероятно повечето от нещата ще ги изяде баща и, а една част ще отидат в кофата след време. Никога не съм и забранявала сладките,но тя винаги е предпочитала сокове и мляко. Газирано в къщи не пием и тя просто няма ежедневен достъп до него, даже на нова година не си изпи детското шампанско, че било газирано и я гъделичкало.

# 19
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Аз засега успявам да удържа малкия от сладкото, просто защото аз не съм му фен и в къщи рядко се купуват подобни неща. Иначе когато ходим на РД си хапва торта, а в почивните дни когато сме повече време навън си похапва и 1-2 блокчета шоколад...... Добре, че още не е открил вафлите и другите подобни..........  newsm78

# 20
  • Мнения: 1 783
Значи, така като гледам има два подхода - имаш в къщи и даваш когато поискат, без да ограничаваш, но в подходящи часове, за да не си развалят основното ядене. И другия, не се държи в къщи сладко и не се предлага, но когато им попадне не се отказва, отново с оглед да не повлиява на основното ядене.  И се обяснява, обяснява до забрава... Аз съм по склонна да прилагам втория май, защото ние така или иначе не държим в къщи сладко.

Хареса ми идеята за деня за боклукчави храни  Peace

Наистина е много досадно дето се използват деца за рекламиране на продукти - пък да не говорим за героите дето ги рекламират и после децата с тях ги свързват подобните храни.

Само едно уточнение. Няма чак толкова голяма зависимист м/у яденето на сладко и развалянето на зъбите. Аз го казвам от лични наблюдения, при зъбите много по-важна роля играе генът.
Не съм съвсем съгласна, не е ли доказано, че има директна връзка? Какви са ти наблюденията?

# 21
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Късметлийка съм, че малкият не обича нищо сладко.
Давала съм му парче торта, тиквеник. Всичко плюе.
За шоколад и шоколадови изделия е малък, но ако е като мен, няма да му хареса.
Трудно яде дори крем, бисквити също много не обича.
За сметка на това постоянно яде плодове, отива в кухнята и сам си ги взима, няма търпение да му ги измия и дам.
Май най-сладкото което яде е плодово кисело мляко. И сокове не обича, само вода и чай без захар.
Това положение натълно ме задоволява.

# 22
  • Мнения: 494
  До миналата година си мислех,че съм голяма късметлийка, тъй като по-големият ми син ядеше това, което имаше у нас и то не включваше никакви боклучави храни-не само сладки неща. Хранеше се безупречно, още повече,че и родителите ми, при които го оставях за малко понякога, се съобразяваха с моите правила. Сега синът ми е в първи клас и за около 5 месеца,че и по-малко (защото стачкуваха) той прояде всякакви боклуци, което ми докарва ужасно много притеснения. Закуските в училище са пълен отврат и всичките ми опити да убедя другите родители, да направим нещо организирано срещу това, се посрещат с насмешка. В училищните лафки няма абсолютно никаква здравословна алтернатива на разните там "неща в пакетчета", както аз им казвам (едно от друго по-вредни)и дежурните закуски с извара,с мармалад с неизвестен произход и пр. Правя сандвич от вкъщи, но не решавам въпроса-той е цял ден там-това е положението-няма друг начин засега. Винаги е имал проблем с напълняването-ако излезе от здравословния режим на хранене, напълнява веднага...пък е суетен, а сега напълня доста, покрай всичките неща, които яде през последните месеци...Не мога да сложа пълна забрана на боклуците, защото ще ги иска още повече-нали са му по цял ден пред очите...не мога да контролирам храната в училищния стол-не ми дават и дума да издумам(все още търся начин да се справя с това цивилизовано)...Много ми е кофти, а детето ми се чувства вечно в напрежение, защото той има страхотен апетит и огладнява много, спортува(ходи на карате 3 пъти седмично), но и доста учи и чете, та сега, през учебно време, не се движи достатъчно, а аз все му "дудна" за това ядене (какво е здравословно, какво не и пр.) и все го ограничавам (сега той го чувства така, защото разбра, че си е точно това-ограничаване)...Не съм си представяла, че ще се изправя точно пред този проблем, когато синът ми тръгне в първи клас, но реклами и изкушения ги заливат отвсякъде...Аз излизам някакъв цербер такъв, а резултат-никакъв. Даже стана точно обратното, още повече, че няма дори едно друго дете в класа му, което да си носи сандвич с черен хляб(например) и това им изглежда супер-странно...да не говорим за другото...И после се питам защо синът ми толкова много иска ,доскоро абсолютно нежелани от него, неща...Сигурно имам и аз вина, но не е като да съм му забранявала да изяде някое подарено шоколадче или бисквити-напротив...не е като да не е знаел за какво става дума...
  Ще следя темата с интерес. Дано ми помогне. Досега съм прилагала всички добри ''тактики'', описани по-горе, но те бяха "вървежни", докато синът ми беше мъничък.

# 23
  • Мнения: 2 700
Кrisal, и това ще мине. Не можеш да го спреш от всичко, но основата е важна. И дъщеря ми в първи клас си купуваше кола, защото вкъщи знаеше, че няма, но "модата" отшумя. Върна се към добре познатото. В училище нямат натурални сокчета (друг е въпроса колко са натурални), но сега ме моли да й купувам от малките разфасовки, за да си ги носи от къщи. В края на миналата година в училището продаваха ябълки на бройка - за огроно мое учудване Линда започна да си купува. Laughing Не харесва тестените закуски и по нейно желание се случва да й правим сандвичи или даже самата тя да си прави (това доста рядко).
Не казвам, че винаги се храни пълноценно, но семето е посято  Peace

# 24
  • София
  • Мнения: 62 595
И моите имат подобни забежки понякога към боклуците. А закуските, за моя голяма изненада, много им харесват и си ги изяждат. Също пият чая или айряна, който им дават. Твърдят, че не си купуват газирано или сокове.

# 25
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Личният пример и здравословната кухня при нас не помогнаха. Големият е злояд и единственото, което яде с удоволствие е сладко (шоколадово сладко Laughing). Чипс, снакс, солети и пр. много рядко е опитвал. Много късно му разрешихме да опита шоколад, още не е пил газирано.
Плодове у дома винаги има много. Те са сладки, нали?  Но той не иска да ги яде. Зеленчуци сурови пък съвсем не иска.
Така или иначе, не му угаждам. Въвели сме строги правила - по едно сладко на ден (нещо малко) и то като десерт. Задължително го карам да яде и един плод.

# 26
  • Мнения: 613
Само едно уточнение. Няма чак толкова голяма зависимист м/у яденето на сладко и развалянето на зъбите. Аз го казвам от лични наблюдения, при зъбите много по-важна роля играе генът.

Генът, несъмнено е много важен, но и той трябва също да се поддържа.
Както и преди написах, аз съм го преживяла. При хубав ген за зъби при мене, огромните количества шоколад, които ми се предлагаха до 10г възраст, успяха да го съсипят.

А и всичките деца с кариеси, които познавам около мене, са на майки предлагащи постоянно шоколад и захарни близалки. Има един вид шоколадови бисквити тук /Орео/, не знам българският им вариант, които буквално залепват за зъбките. По 3 пъти ми се е налагало да мия зъбите на дъщеря ми и пак не мога да ги измия. А, колко родители са толкова добросъвестни и мият зъбките на детето, след консумация на сладки неща?

Сетих се и сега за ужасните зъбки, които съм виждала на съвсем малки деца, след предлаган им биберон с мед.

# 27
  • Мнения: 184
Гледам да не изпадам в крайности - тоталната забрана от моя страна вероятно ще повиши интереса, а абсолютната безконтролност сигурно ще доведе до коремни болки. Опитвам се да балансирам - нещо полезно, нещо не чак толкова...понякога. Преди основно ядене - не разрешавам, след това вече не им се яде много... Предлагам им  по-малко сладки неща - ядки, пресни и сушени плодове, подсладено кисело мляко, вместо много сладките. Внимавам за качеството на това, което ядат  - сред фирмите, които произвеждат тези продукти има разлика. Неща със съмнителен за мен произход не купувам. Чипсове и снаксове - много рядко. По едно време все излизаше по медиите, че  в този или онзи снакс има вредни съставки. Възползвах се от това, но не им посочих директно вредите, а ги оставих да слушат и четат и сами да стигнат до изводите. Обаче  съвсем небрежно и манипулативно  им предоставих информацията - разказвах на баща им, на баба им, уж гледах да не чуват и питах сега как да обясня на децата... Пък и телевизията нали е първа инстанция, щом оттам казват, че е вредно Mr. Green, не можем да се борим... Дори един път малката щерка ми казва: купи ни по един чипс, докато и за него не са казали, че е вреден.
Колкото до яденето на сладко и развалянето на зъби - наистина е много важна хигиената - ако си измиеш зъбите след консумацията на сладко, няма толкова голяма опасност за зъбите.

# 28
  • Мнения: 1 783
Кrisal, и това ще мине. Не можеш да го спреш от всичко, но основата е важна. И дъщеря ми в първи клас си купуваше кола, защото вкъщи знаеше, че няма, но "модата" отшумя. Върна се към добре познатото. В училище нямат натурални сокчета (друг е въпроса колко са натурални), но сега ме моли да й купувам от малките разфасовки, за да си ги носи от къщи. В края на миналата година в училището продаваха ябълки на бройка - за огроно мое учудване Линда започна да си купува. Laughing Не харесва тестените закуски и по нейно желание се случва да й правим сандвичи или даже самата тя да си прави (това доста рядко).
Не казвам, че винаги се храни пълноценно, но семето е посято  Peace
Krisal, ей от това ме е страх и мен да не се случи, дано наистина да е мода, както казва соларис, и да се справите със ситуацията. И аз все си мисля, колко разбират децата, като им обясняваш, защото то е дете и малко деца са напълно отговорни, като възрастните и много се влияят от връстниците си... Но сигурно родителският пример е важен.

От друга страна имам един не толкова добър пример мой приятел в САЩ, чиято майка е била много стриктна по отношение на храненето в къщи и само полезни и натурални храни са ядели. Е, като заминал в колеж той, както казва жена му се "разбунтувал" срещу това и дори и сега на 30+ години най-много обича да яде пържено и пици и паста и хилядите други простотии, от които пълнеят американците и съответно е доста закръгленичък. Дано да е било от грешния подход на майка му Simple Smile.

# 29
  • Мнения: 1 783
Дори един път малката щерка ми казва: купи ни по един чипс, докато и за него не са казали, че е вреден.

Joy ама и те са хитри лисички и моят син си ги измисля едни понякога...

Иначе много ми харесва идеята за това информацията да идва от някой друг, който те уважават много  Peace

Общи условия

Активация на акаунт