АМАН ОТ ''ПРЕДИМСТВА'' ЗА ДГ

  • 7 901
  • 185
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 6 999
... като ЧДГ например или да правят въпросните ДАРЕНИЯ...

С дарение излиза по-евтино - само като информация го казвам  Wink Peace

# 16
  • Мнения: 46 518
А това, за което разказваш само в ОДЗ-та ли е Thinking до нас има 2 градини, едната има И ясла, т.е. ОДЗ, в нея е почти абсурдно да си вкараш детето, защото бройките са запълнени от децата, които минават от ясла в 1 група, аз даже не се пробвах, подадох молба в другата и още на подаването казаха, че ако не ни е резервен вариант, демек не подаваме молба м/у другото, веднага могат да потвърдят, за да сме спокойни. Така още януари знаех, че детето ми е прието за септември Grinning

От друга страна, ако беше ходила в ясла, определено ще съм недоволна, ако нямам предимсто и се налага да местя детето си, което вече е свикнало с конкретното заведение.

С една дума, пробвай в ЦДГ, а ОДЗ-тата избягвай  Peace

Сега видах за даренията  Rolling Eyes във въпросното ОДЗ до нас (73-то), миналата година до там стигнаха с даренията, че децата спяха по 2 на легло, групите бяха от по 60 деца, мерси, но аз дарение не бих направила, за да се гърчи моето дете в такива условия ...

# 17
А има ли някой конкретен опит с въпросните дарения. Как точно се процедира???

# 18
  • София
  • Мнения: 2 356
...Но как улеснява мен - поставяйки ме винаги на (извън) опашката??? с моето едно дете. О да , извинете, ще ме улесни при второто мерси (ами ако не мога да имам повече деца) , о да извинете ще ме улесни като ме блъсне кола и съм 90 % инвалид. МЕРСИ.
Защо тези хора винаги мислят на парче и килограм?
....................
Не е ли по просто да има определени броики (отделно класиране) за ''Специалните"деца. О отново, сори, ние сме социална ЕВРОПЕЙСКА държава. ЗАТОВА Е И ВЪПРОСНОТО ЗАПИСВАНЕ ПО ИНТЕРНЕТ. Смешно, ще ни класира система с предварително зададени критерии за приоритет.
.....................
а ''огризките от баницата ''на онези с ''предимства''?
На майките на ''децата с предимствата'' - уважавам правата ви и искреното ми убеждение е че е редно да ги има. Единствено и докрай ще протестирам срещу начина по който се реализират на практика. Дълбокото ми убеждение е че ''има нещо сбъркано'' и че от мен, теб и всички нас зависи да се поправи. Не защото сме ЕВРОПЕЙЦИ, а защото уважаваме себе си.


Как може да пишеш това, ако си мислиш, че специалните деца са затрупани с блага, и че твоето дете получава само ''огризките от баницата ''на онези с ''предимства''" дълбоко се лъжеш. Ако смяташ, че едно дете с увреждане е прието във всички детски градини с отворени обятия, е, защото не знаеш в каква непрекъсната борба живеят тези родители за да може детето им да е сред деца и колко е важно това за него, какви обиди получават от всякакви директорки и как лелите поставят диагнози и по всевъзможен начин успяват да накарат родителите да се отпишат, само и само да не се занимават със специалните деца. А тези деца са наистина специални.
Постави се на мястото на другите и не се ядосвай за такива неща. Проблема наистина не е в хората с предимствата, които всъщност не успяват да ги получат, проблема е в липсата на детски градини, и че нищо не се прави по тоя въпрос, а само се въртят държавни пари и някои се облагодетелстват. Твоето дете все пак е в градина пък била и тя далече, племенника ми миналата година не можа да тръгне първа група, заради алергия, сега я израстна и вече може да посещава градина, но нали се сещаш, че места няма никъде, особено в район като Люлин.

# 19
  • Мнения: 4 668
Ще си позволя да изкажа мнението си , макар детето ми да е в частна градина . Аз всъщност дори и не направих опит да го запиша в държавна , точно поради такива причини , като тези на авторката ...
Не оспорвам предимствата , но наистина излиза , че дете , което няма брат или сестра в дадено детско заведение е отсвирено тотално .
Също така не мога да разбера , защо в моя квартал , където има 3 ОДЗ - та е невъзможно да дадеш детето си , но има хора , които водят техните от другият край на София  в същите тези ОДЗ Rolling Eyes
Районирането ще реши доста проблеми , честно казано  Thinking

Както и да е , аз за себе си вече съм решила . За училището - също ще е в частно ...
Но мисля , че това е подигравка с родителите / невъзможността да осигуриш място на детето си в детска градина /

# 20
  • София
  • Мнения: 8 283
...
Също така не мога да разбера , защо в моя квартал , където има 3 ОДЗ - та е невъзможно да дадеш детето си , но има хора , които водят техните от другият край на София  в същите тези ОДЗ Rolling Eyes
Районирането ще реши доста проблеми , честно казано  Thinking
...

Няма да реши проблема....
Можеш ли да кажеш как родител работещ в центъра и живеещ в Люлин или Мадост(примерно) с работно време до 18 ч ще стигне преди 19ч, за да си прибере детето?.

Работя в центъра до 17:30 ч, бремена тичах, за да си прибера детето, един от пътите паданах до оградата яслата при гледката как той в 18:20 ч плаче и е последен. И това защото мога да си позволя лукса да излизам навреме от работа, и танспорта ми е независим от задръстванията.
Е, аз нямам баба на разположение в района, за да ми прибере детето от градина/ясла. Ако нямах предтояща бременност, а и да си призная не се бях сетила за възможността да търся ясла до работата ми, сигурно щях да избера този вариант.   

# 21
  • Мнения: 200
Фов (маи така се казваше дъщерята на Мистрал) - мисля че погрешно съм разбрана, или може би аз погрешно съм разбрала наредбата. Там са посочени три групи деца с предимства
1. братче или сестриче
2. родител с увреждане
3. дете от многодетно семейство
Други категории които според мен също би трябвало да ползват някакъв вид предимство, като
 - самотни  родители
 - деца със спец. нужди, увреждания (макар че за част от тези деца има специализирани ясли и градини - сестра ми ходеше в една такава санаториална ясла)
 - и други
доколкото прочетох не ползват предимства. Въобще има ли обяснение как са определени тези предимства? Опитвам се да ''схвана логиката'' но нещо ми убягва.

# 22
  • София
  • Мнения: 2 356
ами дъщеря ми не в 18.20, а в 17.30 вече е последна и съм я намирала разревана, когато си е помислила, че няма да дойда да я взема. Работното ми време е до 17ч. и работя в съседен квартал.
Ако се районираме трябва да я запиша в Люлин, а реално живея в Слатина. Не ми се струва справедливо.

Мoyra, може и аз да съм в грешка. Исках само да ти кажа, че не трябва да се ядосваш за това.  Peace Виж само ясла и после ЦДГ, например, макар че е ясно защо не е за предпочитане.

# 23
  • Мнения: 200
Районирането не ми допада нещо. Все пак не съм'' крепостен селянин.'' Не съм против обаче да имам и поема отговорност като родител. Например до един месец след раждането да заявя къде сте отглеждам детето си - ако знам със сигурност ще е добре за мен, казвам Младост например и ''експертите'' си правят сметката колко такива като мен ще има за Младост след 1г. например. Ако имам други планове съответно не подавам молба и толкова. Ако пък знам че ще е София но не знам в кои квартал подавам молба но не уточнявам квартала. Така в началото на годината ще знаят
1. колко деца в кои квартал ще има
2. колко деца са сигурни в избора си на дг
3. колко деца не са сигурни за квартала и дг.
съответно
1. приемат ''сигурните'' деца
2. ако местата в даден квартал не са достатачни за въпросната година откриват нови, така родителите са доволни
3. приемат ''несигурните'' деца където има места по желание на родителя и запълват празните места.

Така предварително ще са направени необходимите разчети, родителите ще са потвърдили или не, ще се знае съотношение деца/места и ще се отреагира навреме и от страна на ''експертите'' и от страна на родителите. Сигурно съществуват и по удачни и гъвкави варианти от този който ми хрумна сега и от въпросното класиране февруари. Лично мен използваната дума ''класиране '' много ме дразни.  Twisted EvilНе знам защо са решили че на тази възраст е много подходящо децата да се ''класират'' а не просто приемат(прием, приет/неприет), записват(записване, записан/незаписан) и т.н. ''Класиране'' за мен има състезателен характер , а на тази възраст какво състезание, какви класации, какви критерии и предимства. newsm78

# 24
  • София
  • Мнения: 11 710
Алтернативата на дългото работно време на родителите е удължено работно време на детските заведения.Но не!Всичко е направено така че да се стимулира "частния" бизнес.
Влезте във Форума за детегледачки и вижте колко обяви има на майки,търсещи жена,която да им прибира детето от градина.Други са намерили варинти чрез съседки,познти и т.н.
Яслата на дъщеря ми е до 18.30.А мъжът ми например работи в другия край на София до 17.30.Дори и да тръгне навреме поне час не му мърда,защото пресича София и попада в задръствания.И аз на кого да разчитам,ако не на себе си?
А за районирането...поне децата от района да имат предимство.
Например за градините в центъра.Какво се оказва,че хора живеещи и работещи в центъра не могат да си дадат децата на градина в района,защото майки от Люлин и Дружба,които работят в центъра си водят децата в същите тези градини.

# 25
  • Мнения: 1 761
Животът е непредсказуем.Дори за една година.
Няма как да се водят такива статистики.
1.Може един от родителите да умре ( да не става, но е вероятно).Тогава дори и да не е планирано детето да ходи на градина,няма как да не е с предимство.
2.Може майка,която има вече едно по-голямо дете в градината да си намери работа.Естествено,че ще и дадат предимство-ще плаща данъци,ако работи,а държавата и осигури детска градина.
3.От семействата с две и повече деца се очакват двама и повече данъкоплатци.
4.Всяко училище и градина се радват на близнаци.Така по-лесно се запълва бройка и се запазват работни места на учителите.Ако няма достатъчно деца трябва да се съкрати персонала.А по-лесно се спира от градина едно,а не две деца.
5.Районирането се прави с цел разпределение на общинския бюджет.За всяка община е различна сума.Има се предвид,че не всеки родител разполага с кола и е най-добре децата да са колкото може по-близо до дома си-така може и някоя съседка,баба или майка на друго дете от групата да се погрижи за детето при нужда.А и да се избегне неудобството с прибирането твърде късно,поради задръствания,лошо време и др.

П.С.Много съжалявам за всички,които не са успели да си намерят места по градините.които искат.

# 26
  • Мнения: 1 470
Може да се направи подобно нещо,със заявяването на място,месец след раждането...Така поне приблизително ще се преценят нещата...Всичко може,щом в другите страни го правят,ние да не сме по неспособни?!Или сме?!
И другото-много приказки се приказват,но работа така не се върши...Разберете,че ако не си потърсим правата сами,никой просто така няма да ни ги даде.Вадете си изводите!!!

# 27
  • София
  • Мнения: 14 688
Алтернативата на дългото работно време на родителите е удължено работно време на детските заведения.Но не!Всичко е направено така че да се стимулира "частния" бизнес.
Влезте във Форума за детегледачки и вижте колко обяви има на майки,търсещи жена,която да им прибира детето от градина.Други са намерили варинти чрез съседки,познти и т.н.
Яслата на дъщеря ми е до 18.30.А мъжът ми например работи в другия край на София до 17.30.Дори и да тръгне навреме поне час не му мърда,защото пресича София и попада в задръствания.И аз на кого да разчитам,ако не на себе си?
А за районирането...поне децата от района да имат предимство.
Например за градините в центъра.Какво се оказва,че хора живеещи и работещи в центъра не могат да си дадат децата на градина в района,защото майки от Люлин и Дружба,които работят в центъра си водят децата в същите тези градини.

А къде да ги водим-Батман да съм пак не мога да я прибера навреме.
Защото на никой не му пука за служителя-какво пречи в огромните министерства и други подобни служби да се организират детски градини за децата на стотиците си служители? Майка ми работи в немска шивашка фабрика в провинцията-човека се е сетил, че за да работят работничките му ефективно, трябва да са спокойни за семейството им и е организирал детска градина в завода.
А не като мен да се чудят как да излязат по-рано-въпреки че, градината ми е на две преки от работата в 18,10 вече има само две деца.

# 28
  • Мнения: 984
Фов (маи така се казваше дъщерята на Мистрал) - мисля че погрешно съм разбрана, или може би аз погрешно съм разбрала наредбата. Там са посочени три групи деца с предимства
1. братче или сестриче
2. родител с увреждане
3. дете от многодетно семейство
за кое от предимствата негодуваш  newsm78

# 29
  • Мнения: 7 391
Обаче с тези "предимства" излиза,че дете не посещавало яслена група към ОДЗ или нямащо по-голямо братче или сестриче в същото това ОДЗ  има минимални шансове,да не кажа никакви да попадне в дестката градина към него.Ето това е абсурдното...
Дори си мисля не е ли по-добре да се въведе райониране  newsm78?

И да се ядосва и да не се ядосва - все тая.ДЗ не са задължителни и дори да съди общината ,както тя се чуди, ще загуби.
              За "предимството" прехвърляне от яслена група.Що не се замислите,че се приемат по 30 деца в яслена група и групите в ОДЗ-тата обикновено са по 2-3 - 90 деца,който се прехвърлят в 2 или 3 градински групи.Местата за градина са заети още с постъпването на детето ви в ОДЗ.То това е и целта при създаването им - влязло веднъж детето в ДЗ продължава до училище ,ако родителите не решат нещо друго и се спестява местене,чакане и кандидатстване всяка година.
              За " братчетата и сестричетата" мисля,че не разбирам протестиращите и е обяснимо защо.За първото си дете са тичали ,редили по опашки и т.н. поне да отдъхнат и да са спокойни за второто. Laughing
              За "районирането" и " децата НЕ на софиянци" - това си е направо дискриминация и тук вече ,ако решиш да съдиш общината ще спечелиш и то със сигурност.
              И не на последно място - НЕ директорките " вкарват" връзкарските бройки , а малко /всъщност доста повече/  отгоре  Mr. Green
              За алтернативата на дългото работно време на родителите - решението не е удължаването на работното време на персонала , а удължаване работното време на ДЗ и назначаване на допълнителен учител и помощник възпитател за това допълнително време.И без това пред ДЗ НЯМА опашка от чакащи за работа ,при удължено работно време и 30-35 деца не вярвам някой да се кандидатира за тази работа.

Общи условия

Активация на акаунт