бъларски произход

  • 15 199
  • 120
  •   1
Отговори
# 15
  • Враца
  • Мнения: 5 204
не се изразих правилно или по-скоро е се доуточних- идеята ми беше, че кандидат осиновителите трябва сами да стигнат до решението да разширят етническия произход, а не под заплаха, че няма да им се обадят повече.
Уф дано този път съм го написала както трябва Embarassed Embarassed Embarassed

# 16
  • Бургас
  • Мнения: 90
Не искам да се уча на етническа толерантност на гърба на никое дете, не искам да допусна тази грешка , да осиновя дете без да съм наясно със себе си , и преди да съм преодоляла предрасъдъците си , мисля че вава ме е разбрала най-точно , искам да имам  избор,  сама да стигна до решението , а не под заплахата да остана без дете .Затова повдигнах темата , за да не се ограничавам с мнението на една служителка ,А нещата с предрасъдъците са много сложни - когато се намесят и желаниятаи мненията  на родители , свекърва , роднини, но това е една много дълга тема .Благодаря на всички за мненията , ще имам нужда от вас занапред , докато изчистя нещата вътре в себе си .

# 17
  • Мнения: 164
И при нас беше същата работа като вашата чакахме околко 2 години след то ва отидохме в социалните и променихме пройзхода, че няма значение и какво се случи че след 1 месец ни пристигна писмо за първа среща .И какво да видим то беше първото дете  и нашето слънце все едно че  моят съпруг е биологичния баща и от ден на ден все по заприличва на татко си по походка абе по всичко .В дома в Бургас децата се отглеждат много  добре има си режим да свиждане което е малко трудо защото за за един месец процедура са мо имаш право на три свиждания.Но желая ти успех ти че си прецениш ако нямате снимка в документите хубаво е да занесете там жената по добре преценява за детенце то дали си прилича на вас .

# 18
  • София
  • Мнения: 9 517
Аз нещо не разбрах... кой с кого се скара пак, кой кого заплаши... ех, пак ще се оправдая с хормоните или май вече мога да ползвам като оправдание недоспиването  Wink
Социалните казват истината - много е трудно с дете от чист български произход - не защото ги няма, а понеже обикновено бащата е неизвестен и тогава детето се води от смесен произход. Това не е заплаха - това е факт. Всеки има право на избор, естествено, освен това е истина, че нищо не трябва да се прави на гърба на детето. Така че от мен успех и дано много скоро ви се обадят за вашето слънце. За справка - наши познати осиновиха момче от чисто български произход на три години, след три години чакане, така че надежда винаги има. Детето беше без отказ от родителите, но и без интерес от тяхна страна. В дома на Исак имаше също едно българче, което беше без отказ и баща му го посещаваше всяка седмица - видимо беше българин, а и по-голямата му сестра също. Мнението ми е, че чистите бългърчета с доказан такъв произход (от семейство на българи) много често са без отказ, но може и да не съм права. Дано не съм.

Друго ми стана интересно, обаче - когато във форума се пусна тема за ромския произход се намериха кой ли не да се изкаже, а пък когато се пуска тема за българския, зяпачите ги няма, странно  newsm78. Лили, това не е към теб в никакъв случай.

# 19
  • Мнения: 1 466
Лили, истината е, че колкото по-малко изисквания имаш, толкова по-бързо ще ти се обадят. Ако не си готова да се пребориш със себе си относно етническия произход на детето, тогава разшири границите на годините му.

# 20
  • Мнения: 3 715
Колко ще се чака е въпрос на късмет. Ние чакаме една година и едва ли ще вземем дете от ромски произход, но сме съгласни на смесен и неизвестен. И още ще чакаме и си даваме сметка за това. Обсъждаме да повишим възрастта от 2 на 3 години, за да разширим все пак периметъра. Така че помислете дали не сте писали прекалено малка възраст.

# 21
  • Мнения: 2 722
Лили, идеята на Stillness е добра като възможност за ускоряване на процеса за среща с детенце.
Помисли си, обаче за травмите и дефицитите с които трябва да се бориш.
Не пиша това като опит да те разколебая, а като подсещане за трудност с която ще се сблъскаш.
Като цяло от всичко написано до тук от останалите, аз лично оставам с впечатлението че всеки по свой си начин се опитва да ти каже - "с теб сме, стискаме палци"
А това, което ти е казала служителката като цяло е вярно, защото при неизвестен баща и майка българка, детето май винаги се води със смесен произход, дори бащата да е българин.
Фоксче, недоспиване + хормонален дисбаланс - това си е направо диагноза за 4 км  Joy
А деца от семейства има. Митко е от семейство - води се с български произход, за сега нищо не навежда на мисълта че не е, а само пусти мързел и тотална незаинтересованост не са ме накарали да се вдигна и да ида на оглед. Просто за мен е без значение. А при скоростта с която станаха нещата и при наличието на т.нар. градска легенда, че ако нямаш претенции за етнос специално в София винаги много бързо можеш да бъдеш одобрен за осиновител на ромче - може и да е от семейство на самоопределили се като българи /ама е голяма блондинка бе  Laughing/

# 22
  • Мнения: 2 123
В голяма доза играе роля и късмета.
Пресен пример - най-близките ни приятели - вписани в регистрите от месец март 2007.
В началото изискване за произход - български, възраст година и половина
През месец ноември 2007 промениха искането си по следния начин:
В първоначалното заявление за осиновяване сме вписали,че желаем да осиновим дете единствено от български произход. Сега променяме това си изискване, като заявяваме, че желаем да осиновим дете от:
български произход   или
турски произход    или
смесен произход  или
неизвестен произход.
Единственото ни изискване, по отношение на произхода, е че към настоящия момент не сме готови да осиновим дете, което притежава физическите черти, характерни за ромския етнос (напр. тъмна кожа и т.н). 

Два месеца по-късно получиха предложение за осиновяване на момиченце на година и 3м, с неизвестен произход. Детето е фантастично, сладко и прекрасно (според мен очевидно с бг произход) и сега чакаме насрочването на дело.

Въпрос и на късмет е, защото виждам, че други хора със същите изисквания чакат повече



# 23
  • Мнения: 847
Наистина, в момента, гушнала вече бъдещата ми щерка, мисля и чувствам точно като Таня по-горе, но да поясня ...
Ние извървяхме дълъг път, който не беше много лесен ... по-късно ще се отбележа в статистиката, нека си прибера детето, но най-общо, стартирахме с вписване в регистъра в началото на лятото с отметка в доклада за готовност да отглеждаме дете само от български произход ... имахме си вътрешните предубеждения, кой от нас повече, кой – по-малко ... честно казано, надявах се, че социалните не спазват твърдо посоченото в доклада и те викат и за други деца ... поне така четях по форумите за немалко случаи ... казвам, надявах се, защото едно е да пишеш в документи, друго е да видиш конкретното дете 
Почнах да се обаждам по РДСПтата ... в няколко звъннах и престанах, навсякъде едно и също – отговора, който и лили69 е получила ... такива деца, в смисъл, от установен български произход, при цялата условност на това понятие, няма в момента, ако се появяват, то не е повече от веднъж два пъти годишно, чака се много, на едно две места ми казаха как още не са стигнали до нашия обемист том с вписани, а обработват предишната тухла ... При това ми казаха, че политиката им вече е стриктно да спазват написаното в доклада и че няма да ми се обядят за дете с произход, различен от посочения от нас в доклада ...
Заразпитвах социалните какво се разбира под тези кодови имена, с които се обозначава произхода – български, ромски, турски, смесен ... и се оказва, че те са изключително условни и неточни ... до ден днешен не мога да разбера коя точно е разделителната граница ... Мама Галя по-горе е писала за парадоксите при самоопределянето ... А и какво е детето при бг-майка, майка-ромка или майка-туркиня и неизвестен баща, при положение, че широки маси от тези три най-широко застъпени в БГ етноси правят секс из цяла Европа?! А наистина ли е установен бг-произхода? И какви ли са пък тези хора, дето с този „чист” произход са си зарязали детето? Мислех си, едва ли са от най-читавите ...
Та въоръжена с тези аргументи се заинатих, почнах да „меля”, да приказвам, показвам, водя ... Важното е това решение да е изживяно, осъзнато и искрено!!!! Важно беше да няма и грам колебание у когото и да е от двама ни! Но си вярвах в човека и знаех, че неговото отношение е единствено от незнание ... Та така, постепенно и мимоходом покрая няколко инициативи съпругът ми направо откачи по една две много чаровни смугли девойки Simple Smile Убеди се, че са си деца, красиви, мили, добрички, чаровни и могат да предизвикат много, много обич Simple Smile Че наистина са същите деца като всички други, а какви възрастни ще станат, зависи къде и при кого растат ... И така, през есента пуснахме молбата за промяна в тази част, без каквито и да е изисквания за произход, религия, цвят и т.н. или уговорки.
Мълчахме си пред родата, щото беше видно, че ще им дойде нанагорно ... Истината е, че с родата наистина не е много лесно ... Нашите уж са без предразсъдъци официално, ама се поспекоха лекичко, когато им казахме за детето ... Колкото и самостоятелно да живеем, и двамата поддържаме топли връзки със семействата си и тяхното отношение, добро или лошо, ни влияе ... Но ние винаги много твърдо и категорично сме обявявали решенията си и желанията си и не позволяваме никому да се меси и дава мнение Simple Smile Убедена съм, че ще са абсолютно безрезервни, когато я видят и гушнат, но сега я знаят само по документи и ме боли, като видя резервираността им ... Важното е, че на този етап, не смеят гласно да изразят съмненията си пред мен и така трябва! В крайна сметка, това си е моето дете! И ако възрастните си мълчат, само за сравнение, това дете вече има задочна любов и планове за любящи грижи от няколко лели/братовчедки тинейджърки! Simple Smile Слава богу, този свят се променя!!
Та накрая, малко ме е яд, всеки път, като влезна в дома при дъщеря си и видя и всички други много сладки хлапчовци там ...  Защото ние този път си го извървяхме съвсем сами ... и то защото в немалка степен аз го бях извървяла преди ... сега просто довърших работата ... Ако кандидат осиновителите имат по-голяма информация и поглед над тези деца, ако се говори повече, ако се изясняват малко повече нещата от страна на социални и психолози, в голяма степен тази, за мен изкуствено създадена, стигма ще падне ...
Защото когато си видяхме детето, всичко това, което сме мислили и преживявали предишните месеци, ни се стори абсолютна глупост, без значение, осъзнахме как сме си губили времето и силите ... единственият смисъл от тази наша загуба на време е, че ни „таймира” и ни събра точно с НЕЯ!

# 24
  • Мнения: 1 843
Ако кандидат осиновителите имат по-голяма информация и поглед над тези деца, ако се говори повече, ако се изясняват малко повече нещата от страна на социални и психолози, в голяма степен тази, за мен изкуствено създадена, стигма ще падне ...

Не само социалните имат тежката дума тук. Ние също можем да си помогнем, просто с няколко посещения в подобни институции.
Винаги съм казвала, че проблемите идват не от действителността, а от представата за нея.

Бих посъветвала lili69, да отиде няколко пъти с доброволци в подобен "дом". И тогава да вземе решение.

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 90
marrymaroon , имам чувството че говориш за моето семейство ,  с тази разлика , че при теб ситуацията е реална а при мен още е само в представите ми .и аз на това се надявам - след срещите с децата мъжът ми а и аз  да се отпуснем , и да не се сконфузваме  и панираме .За мен това , че не ме допускат в дома без да имам определена среща с определено дете  няма обеснение .Ако вляза вътре  ,може би ще  променя представите си , но може би социалните си имат своите причини това да е абсолютно забранено.Тази тайнственост и неизвестност ме влудява ,благодаря за идеята да разширим изискванията си за възраст, да опишем точно какъв произход искаме -смесен и неизвестен , защото останалите сме ги писали[но сега се сещам , че служителката ми беше казала , че няма деца от турски произход в дома ,късмет ще ми трябва огромен ,




# 26
  • София
  • Мнения: 9 517
Мълчахме си пред родата, щото беше видно, че ще им дойде нанагорно ... Истината е, че с родата наистина не е много лесно ... Нашите уж са без предразсъдъци официално, ама се поспекоха лекичко, когато им казахме за детето ... Колкото и самостоятелно да живеем, и двамата поддържаме топли връзки със семействата си и тяхното отношение, добро или лошо, ни влияе ... Но ние винаги много твърдо и категорично сме обявявали решенията си и желанията си и не позволяваме никому да се меси и дава мнение Simple Smile Убедена съм, че ще са абсолютно безрезервни, когато я видят и гушнат, но сега я знаят само по документи и ме боли, като видя резервираността им ... Важното е, че на този етап, не смеят гласно да изразят съмненията си пред мен и така трябва! В крайна сметка, това си е моето дете! И ако възрастните си мълчат, само за сравнение, това дете вече има задочна любов и планове за любящи грижи от няколко лели/братовчедки тинейджърки! Simple Smile Слава богу, този свят се променя!!
Ех, родата, родата... Отначало ни казаха, че Исак е със смесен произход - майка му е българка (името й беше българско наистина), бащата - арабин. Така и казахме на родата. После се разбра, че българската му майка живее във факултета, а бащата е сключил фиктивен брак с цел прибиваване в България. Казахме на майка ми, че детето е ромче. Първата реакция "Вие нарочно ли ме излъгахте, че не е циганче?" отговор "Абе, жена, мислиш ли, че ти имаш някакво значение в случая? Важно е детето и ти казвам не за друго, ами за да не дойде ден, в който да го излъжеш за произхода му без да искаш." Е, може да не съм най-добрата дъщеря, ама подейства - както знаят повечето, тя се грижи за него два месеца и половина, докато аз трябваше да лежа. Сега дори ми е малко тъжно - всички се интересуват от Исак, а малката, понеже не може да говори и да си играе с тях, им е безинтересна  Mr. Green. Така че това, че са резервирани сега не значи нищо - когато дойде у дома и ги прегърне с малките си ръчички, всички предразсъдъци ще изчезнат  Hug

# 27
  • София
  • Мнения: 1 444
lili69,
страхотен съвет ти дава дарзамен. Пробвай наистина чрез добрволци. Тук има момичета, които точно с това се занимават, посещават домовете и помагат с каквото могат на децата и персонала.Питай кое момиче отговаря за благотворителноста в твоя град, вярвам ще ти помогнат.

# 28
  • Мнения: 921
И при нас родата беше доста резервирана в началото, но днес се скарахме с мъжа ми, защото свеки се оплакала, че не съм и оставяла да гледа детето, а съм го взимала навсякъде с мен.  Ми в крайна сметка си е моето дете, ще си го водя където си искам. #Cussing out Както и да е.
Исках да кажа, че отношението на всички се променя, щом се срещнат на живо с очарованието на нашите деца. Peace

# 29
  • Бургас
  • Мнения: 90
идеята е найстина страхотна , но идея нямам как да се свържа с такива доброволци , даже с удоволдствие бих  им помогнала с каквото мога,но за първи път разбирам , че има такива доброволци.Таня , за родителите ми  мога да си  представя промяната , но за свекърва ми ...........това не го допускам и в най-смелите си мечти.

Общи условия

Активация на акаунт