Калций - преди или по време на бременност?

  • 3 844
  • 40
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 652
Ами, там е работата, че някои неща забравяте да ги казвате и не давате възможност за информиран избор. Профилактиката винаги трябва да е индивидуално съобразена, не може така всичко под ножа - юруш на флуора. Преди да дадеш съвет за флуорни капки, защо първо не попита авторката на темата за онези подробности, които изключват приема на флуор. Навсякъде слушаме колко е полезен флуора, но никой не казва какво конкретно се случва при системно предозиране, а тук границата между полезно и токсично е твърде тясна. Защо по-скоро не съветвате хората да се хранят правилно, разнообразно, да полагат грижи за зъбите си, а веднага се хващате за медикаментите? И къде остана калцият? Защо вече не се препоръчва за здрави зъби, а се навсякъде се тика фуора? Защото бизнесът не е толкова печеливш и може да се набави от много естествени източници, за разлика от флуора?

# 31
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Благодаря за отговорите, момичета. Мойта зъболекарка преди време ми е казвала, че ще трябва да пия нещо допълнително като решим да имаме бебе, но не съм я питала по-подробно как стоят нещата.
е явно е дошъл момента.Успех Peace

# 32
  • Добрич
  • Мнения: 52
Не знам ,защо е това озлобление и защо към мен обръщението е в множествено число(едва ли е учтива форма).Именно за да няма това объркване по колко и как,аз го описах толкова подробно и дадох пример,защото виждам,че не се знае.Исках да дам информация,после всеки си решава.Относно калция не е хубаво да е допълнителна добавка,защото товари бъбреците,най-добре с храната,но и от там не всичко се усвоява-доказано е че в най-висок процент се усвоява от кашкавала.Може много да се пише,но целта ми не е да изнасям  лекции,всеки го обсъжда с пациента индивидуално.Само калций,не елиминира ползата от флуора,защото флуороапатита,който се образува за изграждането на емайла е най-устойчив-.ПО_устойчив от калциевия и останалите,той прави зъбите здрави.

# 33
  • Мнения: 23 122
Не съм пила нищо,нито един гинеколг не ми е предписвал да приемам калции или флуор/гледали са ме трима,в две различни държави/

# 34
  • Earth
  • Мнения: 1 952
Не можеш да се "презаредиш" нито с калций, нито с фолиева киселина. Те се приемат само в случай на констатирани липси в организма ти. Което е излишно, се изхвърля, а не остава на депо, т.е. не можеш да си натрупаш запасчета, от които организмът ти да си взима винаги, когато му е нужно. Добре балансираното хранене осигурява всичко необходимо и не е нужно да подаваш допълнително, освен ако не е по лекарско предписание.

Нямам какво да добавя  newsm10 smile3521

# 35
  • Мнения: 357
ако искаш да го взимаш - сега го прави, но забременееш ли - спирай, че е опасно да не ти се роди после бебо със затворена фонтанела .. иначе и аз съм със супер зле зъби и по време на бременността нямах особени проблеми с тях, но да ти кажа след раждането започнаха  Confused затова като забременееш взимай витамини за бременни и други добавки подходящи за състоянието, а после като родиш ще видиш как ще си  Simple Smile

# 36
  • София
  • Мнения: 1 056

Извинявам се, че ще поспамя още малко темата, но имам въпрос към naana... Искам да разбера какво мисли за следното твърдение:

Допълнителен прием на флуор се препоръчва предимно на хора, които не приемат достатъчно флуор по естествен път (т.е. не се хранят пълноценно и нямат необходимата хигиена,т.е. не си мият зъбите с паста за зъби).А тези, които го правят и пак имат кариеси? Те какво да правят, още флуор? А преди 200-300 години хората дали са имали толкова много кариеси-не. И защо-защото са се хранели по съвсем различен начин. Огромното количество захар, което поемаме, рафинираните продукти и още някои други неща предизвикват кариеса в съвременното общество и колкото по-зле започваме да се храним, толкова по-зле са зъбите ни. Децата ядат на поразия чипсове, вафли и сокчета с оцветители и консерванти, затова имат толкова висок процент кариеси, не защото не си мият зъбите, или майките им не са им давали хапченца флуор.

И защо, аз, като малка приемала таблетчици, после цял живот редовно миеща зъбите си вечер, в тинейджърска възраст имах 6 кариеса? Със сигурност не е защото не съм приемала достатъчно флуор. Най-вероятно е заради неправилния ми начин на хранене, тъй като си докарах и гастрит тогава. От няколко години започнах да се храня доста по-здравословно и (да чукам на дърво) не съм имала проблеми със зъбите.(нито с гастрита)

Не ни ли стигат всички отрови които дишаме, че трябва и допълнително да поемаме канцерогенни вещества, каквото флуора е. Знам, че всички стоматолози учат, че флуора е много полезен в някакви минимални количества. Знам, че знаят за опасността от предозиране. Но колко от тях казват на пациентите си (и изобщо на когото и да било) - имаш право на избор, има две различни мнения по въпроса.  Истина е, че има стоматолози поддръжници на флуора(признавам, че са повече от другите), но има и такива, които са против. И тия, които са противници, стават такива от опит и наблюдение...Защото, колкото и флуор да приема човек, храни ли се неправилно, пак ще има кариеси...

А колко стоматолози знаят в кои храни се съръжа естествен флуор и препоръчват на пациентите си да започнат да приемат еди-каква-си храна по еди-колко-си на ден? Аз за такива не съм чула...
 
Същото е като педиатрите ни - не съм чула някой педиатър или акушерка да каже на някоя майка - имаш право на избор, може да кърмиш под час(през 3 часа), но може да кърмиш и на поискване(т.е. когато бебето си иска/плаче). Всичките те манипулират майките, като ги плашат с разширено стомахче, разглезване всякакви други глупости, без да се замислят, че предрешават съдбите на хиляди бебенца, при това, абсолютно доказано, че кърменето под час довежда до кърмене най-много два-три месеца(едвам-едвам, с дохранване), докато кърменето на поискване може да продължи дотогава, докато майката и бебето си поискат...

Защото каквото им казали в университета и те като коне с капаци...

С мнението си не целя, да те обиждам, naana! Това е просто мнение, без капка злоба, както пишеш, просто е обратното на твоето, не се засягай лично, моля!

Надявам се просто да има повече майки, които не се доверяват сляпо на педиатрите и стоматолозите си, а проверяват всичко много внимателно, преди да предприемат каквото и да било...

# 37
  • Мнения: 817
Говорих с гинеколога си по въпроса с калция и той каза, че е абсолютно ненужно да приемам някакви хапчета допълнително.
Благодаря ви за менията, но се октазах от допълнителния прием на клаций. Ще продължавам да се храня пълноценно и се надявам, че няма да имам проблеми.

# 38
  • Мнения: 3 695
И аз не те съветвам да пиеш калций, флуор и каквото и да е друго (освен фолиева киселина) на хапчета. Страшно много калций се съдържа в сусама и сусамовия тахан, който смесен с мъничко мед е страхотен деликатес.  Peace

# 39
  • Мнения: 817
Ами аз си я пия фолиевата киселина, пък нищо не ми пречи да ям повече продукти, съдържащи калций.

tini-mini, благодаря за съвета за сусама  Peace

# 40
  • Мнения: 1 197
Не съм пила калций на таблетки,но си пиех мляко редовно

Общи условия

Активация на акаунт