Схема на кърмене след като се започне захранването

  • 5 958
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 521
За първи път чувам, че до година не трябва да се замества ядене.
Няма логика - гогава детето трябва да се кърми едва ли не през час - ще е количество за сметка на качество.След 6 м.бебето става много по активно в движенията си, спи по-малко. Вечествата в майчината кърма намаляват и то просто си иска още.
Вчера се случи така, че промених обичайната схема на хранене и изяде половин плодово пюре и бяхме на кърма - нощес се буди 2 пъти и сутринта не искаше да заспи и сме на крак от 6 часа
 

# 16
  • Мнения: 2 829
Момичета, аз се радвам, че при вас захранването върви добре и сте избрали удобен за вас вариант. Моето момче и аз просто приемаме нещата по-различно. Той например когато иска твърда храна-никаква сила не може да го накара да суче. И обратното-случвало се е както яде да спре и да започне да плаче за сукане. Така че аз всъщност изобщо не мога да кажа дали и кога съм заместила кърмене. Мога да кажа, че вече суче по-рядко, но тъй като малкия суче главно за приспиване и на събуждане сукането се разреди когато започна да спи по веднъж през деня. Опитвала съм се да го кърмя преди ядене-категорично отказва. След хранане също. Когато приеме достатъчно (според него си) твърда храна започва да плюе.
Не че се оплаквам-детето се развива прекрасно, дори върви едричък за възрастта си, не е имал никакви проблеми-нито запек, нито колики, нищо.
Целта ми като пиша това е просто да ви кажа, че има много "правилни" начини на захранване. За мен за да е успешно захранването трябва да се изчака детето да покаже, че е готово и захранването да се приема добре от детето. Повече от ясно е, че едно дете ще приеме твърдата храна с ентусиазъм, друго ще хапва по-малко в началото и постепенно ще яде повече....

# 17
  • Мнения: 19 296
СЗО пише,че дете на около 10месеца трябва да изяжда около сто и няколко грама 3 пъти на ден и да се кърми на поискване.само че има деца,които са по-злояди и от 150г са вече сити и за кърмене и дума не може да става.така че наистина всички деца са различни.дъщеря ми едва от около месец и половина хапва повече,но през деня има около 4-5хренения с твърда храна,защото на един път не иска да изяде цяло бурканче.при нас мога да кажа,че точно кърменето беше причината да отказва да яде.след като спрях да кърмя през деня,взе да хапва доста повече,а през нощта наваксваме с млякото.мисля обаче,че ако бях спряла дневното кърмене по-рано,тя нямаше да бъде готова .

# 18
  • Мнения: 2 829
Препоръките на СЗО, Уницеф и ЛаЛечеЛига ми харесват точно с това, че няма императивни норми "заместване на храненето" или "задължително храната се дава след кърмене".
Те казват- ако бебето поема по-малко кърма-да се увеличи количеството на твърдата храна. Средните количества кърма/твърда храна за бебе на такава възраст са такива, но не бива да се приемат буквално, защото могат да варират споредколичеството кърма, което бебето поема и според темповете на растеж.

Моля авторката на темата да ме извини за намесата ми, темата е много полезна и дава информация за една интересна и добра схема на захранване  bouquet Благодаря, че си е направила труда да опише подробно и да разкаже своя опит, който със сигурност ще е полезен на много майки. Моята препоръка е към всички, които тепърва започват захранването-четете за различните възможни схеми и изберете тази, която на вас ви се струва добра. Ако бебето не я приеме-тогава опитайте с различен подход Hug

# 19
  • Мнения: 1 089
Yanast,
напълно съм съгласна с твоята позиция, както и с това, че човек е добре да разполага с възможно повече информация, когато взима решения. Поведението на моето дете много прилича на това, което си описала при твоето. От друга страна мога да кажа, че понякога по време на хранене малкия си почива, иска малко повече търпение, за да си изяде яденето, но без разбира се да има насилване. Имам чувството, че някои майчета чакат такъв момент, за да спрат хапването и да се върнат на сукането... незнам, на моя син често му предлагам да суче - преди, след и без връзка с храненето - и той далече не винаги иска, дори често се дърпа. Когато е "жаден" си суче без проблем...

Последна редакция: нд, 27 яну 2008, 13:02 от Lenyto

# 20
  • Мнения: 2 829
О, да, определено децата не могат да седнат и да се нахранят наведнъж както възрастните! И моя дзвер спира в средата на храненето да си почине, или просто замръзва с хапка храна в устата, или иска да пийне глътка вода и след това си продължава с храненето Grinning Много си права, и аз смятам, че трябва да сме търпеливи с децата. Още една причина да харесвам ПЗ-храним се едновременно с малкия, и докато той си почива-аз си хапвам на спокойствие и не се налага да го чакам или да се изнервям Grinning
А когато се е нахранил-то просто не може да се сбърка-започва да плюе яденето, обръща си главата на страни и не иска да лапне, опитва се да се измъкне от стола. Ако му предложа да суче когато си почива в средата на хранене-не засуква в никакъв случай. Но ако му се суче-колкото и да го изчаквам, както и да го прилъгвам да яде-той си иска сукането и точка Grinning

# 21
  • Мнения: 527
Ами аз съм чела сайта на СЗО. Те изобщо не говорят за заместване на храненето, а за "допълващо хранене", като казват, че на детето трябва да се предлага адекватно количество храна, така че да може да си набави енергията, която не му достига от кърменето. Пише, че ако бебето суче по-малко-трябва да му се предлага повече храна. Има и средни количества калории, които кърмата набавя за различните възрасти и съответно-средно количество калории, които бебето трябва да си набави от твърда храна. За периода 6-9 месеца бебето би трябвало да изяжда 137-187 грама твърда храна на ден..
Да ,допълващо хранене,което  не означава,че няма да се замести хранене(ако детето приема достатъчно от допълващата храна и не иска да суче).А и наистина е добре допълващата храна да е повече от няколко лъжички за опитване,защото калорийните нужди се увеличават и трябва да се набавят отнякъде,ако кърмата не  е достатъчна.И пак си е до дете Peace
Целта ми като пиша това е просто да ви кажа, че има много "правилни" начини на захранване. За мен за да е успешно захранването трябва да се изчака детето да покаже, че е готово и захранването да се приема добре от детето. Повече от ясно е, че едно дете ще приеме твърдата храна с ентусиазъм, друго ще хапва по-малко в началото и постепенно ще яде повече....
Именно Peace

# 22
  • Мнения: 140
Не знам къде точно пише, че до 1 год. не се замества хранене, но аз реших така да процедирам, защото при опита ми да заместя хранене кърмата ми много намаля и дори стигнахме до "стачка". Ако бях заместила 2 или 3 хранения едва ли щях да кърмя и до 1 год...

Az zamestix, kato zapo4nax ot predposlednoto xranene za denia i gardadata, koato triabva6e da e nared za vaprosnoto zamesteno xranene ya davax na ve4ernoto predi liagane zaedno s tazi, na koiato si y be6e red. A za ostanalite dve zamestvania prosto prenaso4vax xraneneto s karma ot gardata, koiato e nared za sledva6toto i tay kato za vtoroto zamestene izbrax obednoto, mi se polu4i 1-vo karma, 2-ro piure, 3-to karma, 4-to piure, 5-to karma predi liagane. I taka v momenta ve4e karmia samo sutrin i ve4er bez nikakav problem, a sme ve4e na godina i 4meseca.

# 23
  • София
  • Мнения: 1 724
Не знам къде точно пише, че до 1 год. не се замества хранене, но аз реших така да процедирам, защото при опита ми да заместя хранене кърмата ми много намаля и дори стигнахме до "стачка". Ако бях заместила 2 или 3 хранения едва ли щях да кърмя и до 1 год.
Винаги кърмех преди хранене и веднага след това предлагах твърда храна, не съм изчаквала да мине половин час иле нещо такова. Постепено синът ми сам си увеличи количеството твърда храна и към края на първата годинка си изяждаше около 150 гр. пюре. Това ме кара да мисля, че те сами усещат нуждата си от повече и различна храна. На 1 год. хемоглобинът му беше 138.  Peace
Ами не мисля, че след като се е насукал, ще му се яде и твърда храна, логично е да не я предпочита, та той вече е сит!

# 24
  • Мнения: 140
Po povod na tova s kakvo piure sam zapo4nala - zelen4ukovo ili plodovo, az li4no zapo4nax s plodovo, kato dobaviax malko karma, za da e po-blizko na vkus do tova, s koeto e sviknal (nali karmata si e dosta sladi4ka) i taka slojixme predpostavkite da opitvame novite ne6ta s jelanie. Sled 2-3 sedmici vavedox i zelen4ukovite - ne sam imala roblemi pri predlaganeto im. I v momenta si xapva s jelanie ot vsi4ko, stiga da ne go ma4at zabkite. Sa6to taka v na4aloto predlagax bebe6ki oriz, pak razreden s karma, pak zaradi vkusa - mnogo e blizo do karmata.

# 25
  • Мнения: 547
... Винаги кърмех преди хранене и веднага след това предлагах твърда храна, не съм изчаквала да мине половин час иле нещо такова. Постепено синът ми сам си увеличи количеството твърда храна и към края на първата годинка си изяждаше около 150 гр. пюре. Това ме кара да мисля, че те сами усещат нуждата си от повече и различна храна. На 1 год. хемоглобинът му беше 138.  Peace
Ами не мисля, че след като се е насукал, ще му се яде и твърда храна, логично е да не я предпочита, та той вече е сит!

Написала съм точно обратното. Синът ми сучеше, и от двете гърди при това, и след това ядеше пюре, колкото той пожелае. В началото по-малко, към края на първата годинка доста повече около 150 гр. Кое е нелогичното ?! Растат, кърмата не ги засища и имат все повече нужда и от друга храна. Те сами си показват кога и колко, ние само предлагаме.  Peace

# 26
  • Мнения: 2 837
Схемата на da_ra никак не е лоша. Когато аз захранвах обаче, нямах нет и общо взето правих, каквото ми се видя логично. Предлагах наобяд малко пюре, размесено с кърма, после дакърмвах, ако имаше нужда.
Незнам защо, но все ми се струва, че малко се истеризира опасността от намаляване на кърмата, ако заместим хранене. И всъщност заместено ли е хранене, ако сме дали пюре и кърма? Факт е, че аз тръгнах на работа, когато малкият беше на 10м. Тогава имаше вече две заместени хранения. Но кърмата ми не е спряла. Освен това детето достатъчно е сукало сутрин, следобед и вечер (нощем се отказа на 9м.).
Моето дете трудно свикна с другите вкусове и мисля, че ако първо му бях дала да суче и след това бях дала пюре, нямаше да се получи. При Дара обаче се е получило.
Иначе ПЗ също ми е много симпатична схема. Не съм я знаела навреме, за да почна с нея, но определено ми харесва. Всъщност ние сега винаги ядем заедно на масата, често еднаква храна (ето причина и ние да се храним по-здравословно).

# 27
  • София
  • Мнения: 1 724
Вече се захранихме по схематаи посочена от да ра.Яна има вече четири заместнеи хранния кърма яде сутрин, вечер /изцяло/ и на обяд- по малко.Внимаваме с храните все още не е яла риба и яйце.доволна съм от схемата, изцеждаме се , работя и не мисля, че щях да издържа да е само на кърма и тук-таме друга храна.Според чен как ще се захрани е въпрос на разбиране на майката и педиатъра, въпросът е да не се бърза прекалено, но и да не се оставя до 1 година почти само на кърма...

Общи условия

Активация на акаунт