с една дума - ДО КОЙ МЕСЕЦ не е опасно предимно на кърма

  • 2 288
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 467
Моето дете е на 2г и 6 месеца и е все още основно на кърма. Оцелява и расте.
Средно на ден да и се сбере 100-200 грама твърда храна (200 в редки случаи). Вода ако благоволи да пие - 50 грама е рекорд. Сок и чай - не пие.
Всичко живо край мен цъка притеснено с език как това дете расте и от де е таз кърма още  Laughing Тъй като сме по цял ден/ и нощ, двете, суче често.

Твоето дете е много малко още и нямаш повод за притеснение никакъв. То ще си покаже колко и от какво има нужда.

# 16
  • Мнения: 313
Моя бебо, беше осносвно на кърма до 1.1. Като казвам основно имам предвид, че не е ял повече от 60 гр на ден (рядко се е случвало да изяде повече). Вървеше си нормално и всичките му показатели бяха в норма. Сега когато остане само на кърма за по- дълго време (зъб или неразположение) спада на килограми, което означава, че не му е достатъчна. Така че моя опит показва, че до 1.1 няма проблем да е само на кърма, но след това вече... за нас не е достатъчно.

# 17
  • Мнения: 941
според моя педиатър, бебе което е кърмено, и ако не желае да се храни с твърда храна, може да е само на кърма до 1г, тя му била абсолютно достатъчна, то си знаело, и разбира се ако изглежда и наддава добре, първото ми дете до към 10м отказваше изобщо да опита каквото и да било, аз само пробвах с това с онова, и накрая дадох от кухнята нещо което като компоненти беше опитвала и така прояде,
Мисля че има много кърмени бебета които не се хранят с твърда храна до към годинка, или хапват по малко,но това не им пречи да се развиват чудесно

# 18
  • Мнения: 1 531
дали всеки вътрешен дефицит би имал своята външна проява  Rolling Eyes
абе гледам,че не е много ненормално по-основно да прояде към годинка  Peace дано при нас най-късно тогава стане така Praynig Heart Eyes

yanast,гледам в една друга тема си писала,че за периода 6-9 месеца бебето би трябвало да изяжда 137-187 грама твърда храна на ден ... а пише ли защо и ако не изяжда кво... дай линк плс  Hug

# 19
  • Мнения: 2 829
Ниночка, пише го в една книжка на СЗО, инструкции за правилно захранване. Изобщо не пише че "трябва", пише, че средното количество кърма, което поема бебето е...., от нея получава еди-колко-си калории, средния разход на енерция на бебето е.... и от твърдата храна трябва да си набави средно... калории, което означава, че в тези месеци бебето има нужда средно от толкова твърда храна.
Ето документа:
http://www.who.int/nutrition/publications/guiding_principles_com … ing_breastfed.pdf
Забележи, че изрично е написано, че не бива да се разбират буквално препоръчаните количества, защото могат да варират според количеството кърма, което бебето поема, както и според темпа с който расте. Изобщо не се говори за ограничаване на кърменето, по скоро има препоръки храната да се предлага по подходящ, забавен начин в интересни и разнообразни форми и детето да се окуражава да яде, без да се насилва.
Ако говориш английски, мисля, че това четиво ще ти бъде интересно Hug

# 20
  • Мнения: 270
Здравейте и мен ме вълнува същата тема  Simple Smile.Дъщеря ми отказва да яде абсолютно всичко освен кърма вече в чудо се виждам с нея какво ли не й давах и пак не иска и така в крайна дметка реших да не я насилвам ако иска да яде но забелязах че от нашата храна си хапва с апетит и й давам по малко  Peace.Иначе е жизнена и въобще не прилича на недохранена килограмите не са й много тежи 7 кг на 7 месеца но важното е че е добре и се развива нормално спрях да се притеснявам и да се тормозя и детето ми е щастливо  Heart Eyes.

# 21
  • Мнения: 2 837
Прекрасно е, че има интерес към вашата храна. Трябва тогава да приспособиш вашето хранене към нейните нужди - по-малко сол, без черен пипер и други остри подправки, без пържено...и тъй като все пак сте малки, не бързай да даваш много от нея - съвет от мен. А иначе след деветия месец аз записах Румен на кухня - поне тук храната от кухнята е много вкусна и прилича на човешката:)

# 22
  • София
  • Мнения: 1 775
И мен ме вълнува темата. На 1,3г. е и ми е много трудно да го накарам да яде твърда храна. Има моменто на подобрение , но тъкмо се зарадвам и отказва всичко. Вчера се консултирах с една бивша дългокърмеща мед. сестра. Тя каза нещо интересно, при всеки нов период на развитие, детето се връщало към кърмата. Т.е. при прохождане, зъбки и др.  детето преживявало стрес и инстинктивно търсело подкрепа и топлина при майката, отхвърляйки новите храни. Посъветва ме, да не настоявам да давам различни храни в този период или ако ги давам да го гушна и да му говоря, докато го храня. В този период детето имало нужда от повече внимание и това било начина да го покаже. Не зная дали това е причината, но вчера наистина го гушнах и му говорех мило, докато го хранех и той си изяде цялото бурканче  newsm78. Това до сега не се беше случвало никога  newsm78. Още не смея да се зарадвам.  Grinning Поне не пречи да опитате.

Последна редакция: вт, 29 яну 2008, 15:39 от Lovi

# 23
  • Мнения: 389
Здравейте и мен ме вълнува същата тема   Simple Smile
 Моят син е на 7м и половина почти ,имаме сходен проблем ако мога така да го нарека.Опитваме се да заменим обедното хранене с пюре/ зеленчуково или месно/ понякога с успех ,друг път без нито една лъжичка в устата,плаче и иска цица... Embarassed .След обедното ядене е малко по -добре: яде плодово пюре,кисел,каша.Но има дни и това не иска и пак цица.Мисля си че се въртим в омагьосан кръг....не знам какво да правя понякога се нервирам,но и не искам да го насилвам да яде ,да не го отвратя от храната или да го направя злояд.Има ли повод да се притеснявам???

# 24
  • Мнения: 2 837
Няма защо да се притесняваш. Просто си трябва време. Детето ти е много малко още, захранването става постепенно. Ако иска, да яде, ако не иска - нали има гърда. И аз много се притеснявах в началото, че не свиква с пюретата и хапва само по няколко лъжички.  Сега разбирам, че не имало повод за такова притеснение. В момента малечко яде всичко, което му давам, и още цока по малко. Във форума има майки, които са успели да заместят цяло хранене с друго освен кърма много по-късно - около годинка.

# 25
  • София
  • Мнения: 618
Дани е на година и 1 месец и е предимно на кърма. Опитах се да заместя обедното кърмене, но пък тя се разболя и отказваше абсолютно всякаква храна  ooooh! Сега започваме от начало. Понякога има страхотен апетит и напада чинията ми, друг път нищо не иска дори да погледне  Crazy

# 26
  • Мнения: 356
Дъщеря ми "прояде" наскоро, едва след като навърши годинка. Дотогава хапваше колкото да опита... Реално за заместено хранене мога да говоря чак сега, един месец след първия й рожден ден. Здрава е, развива се чудесно. Суче, колкото си поиска, включително нощем Simple Smile Между другото, изобщо не е слаба... в момента е почти 12 кг.  Laughing Приех идеята, че никой няма да умре от глад, ако има достъп до храна. Аз й предлагам редовно да си хапва, тя яде, колкото има желание. Спрях да слушам хвалбите на майките в парка, чиито деца ядат всичко и по много  Laughing Така и двете сме по-спокойни.

# 27
  • Мнения: 1 328
Аз от моя скромен кърмачески опит - година и 4 месеца (16 месеца), мисля че не е опасно предимно на кърма до сега. 10 кг. е, злояд обикновено, играе и не се спира. Не реве от глад със сигурност. Понякога хапва и твърда храна, друг път не ..

Общи условия

Активация на акаунт