Да помним, за да не се повтори!

  • 2 912
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 330
 newsm10 thumbsup за темата
Наиситна е важно да се знае и да се помни за да  не се повтори!Аз съм един от младите хора,които до скоро незнаеха  почти нищо по темата-и като  прочетох малко история,видях малко снимки после не можах да спя няколко дни Sad защото е било реално и жестоко.И днешните младежи и тинейджъри са толкова непросветени-една приятелка изнесе лекция по темата в училището, в което преподава и близо 100 деца са я гледали като попарени.Абсолютно нова информация е било за тях.И е важно да сме иноформирани,защото утре не се знае кой от къде ще се появи и ще повлече цели народи срещу евреите или срещу друга нация,защо не и нашата. И много хора си казват кво ми пука за евреите,което просто ме изумява/особено тези,които се водят християни,но това е друга тема за разговор/!Говорим за хора и реални събития и ако си се родил преди 70 години/примерно/ и си се родил евреин нямаше да мислиш така. Лошото е,че хората забравят и не се знае ако мълчим, и ако не говорим, и не възпитаваме къде отново ще видим геноцид.Още веднъж добра тема:)

# 16
  • Мнения: 431
chriss, прекрасно написано, но не виждам с какво помненето точно на Холокоста е от полза?!

Ето, niara е споменала няколко факта, Анда също. Помни ли някой жертвите от Руанда? Пука ли му на някой? Промени ли се нещо? И сто "Списъка на Шиндлер" да изснимат, за мен изводът е, че не сме помръднали от времето на Инквизицията. Променят се само жертвите.

# 17
  • Мнения: 335
Как ти звучи лозунг: "Не на насилието над евреи".
И как: "Не на насилието".

Правото на живот и защитата от насилие да не са торта, че да се раздават според раса и религия.
Историята на различните народи може да служи само за пример.
Всякакви специални концепции за специални права на "специални" хора по какъвто и да е признак са сигурен път към повторение на историята.



# 18
  • Мнения: 984
Историята на евреите е доста противоречива.
Ще ми се някой да поеме отговорност и да се направи панихида за 6 мил. избити арменци от турските армии, заради православието им.

# 19
  • СТАНДАРТНО.
  • Мнения: 30
 Да не споменаваме и милионите православни югославяни, жени, мъже и деца, изтребени от бригадите на усташите през Втората световна война, само защото не са искали да стават католици. По-голям звяр от човека няма. Чудя се как Бог още ни търпи..... ooooh!

# 20
  • Мнения: 4 965
"Хотел "Руанда""
"Мис Сараево"
Гледайте ги...

Как ти звучи лозунг: "Не на насилието над евреи".
И как: "Не на насилието".

Правото на живот и защитата от насилие да не са торта, че да се раздават според раса и религия.
Историята на различните народи може да служи само за пример.
Всякакви специални концепции за специални права на "специални" хора по какъвто и да е признак са сигурен път към повторение на историята.


 Peace

А моите прабаби и прадядовци по бащина линия са избягали от Северна Гърция, защото иначе са щели да бъдат потурчени.

Ами Родопите...

Примерите са много, а поука няма.

# 21
  • Мнения: 4 841
Геноциди е имало, има в момента, явно ще има и в бъдеще (колкото и да не ни се иска...).

Съжалявам искрено за ВСЕКИ един човек, независимо от коя народност, подложен на мъчения само заради това, че се е родил от определен етнос или изповядва дадена религия.

В същото време се отвращавам от начина, по който се вменява вина на един конкретен народ, а и едва ли не на целия свят, за нещо, извършено преди повече от 60 години, че и НЕПРЕКЪСНАТО да се търсят някакви дивиденти от това.

Възхищавам се на народи, успели да надживеят ужаса на геноцида, успели да се изправят и да продължат с достойно вдигната глава, без да се правят на жертви и да манипулират останалата част от света.

# 22
  • Мнения: 4 965
Геноциди е имало, има в момента, явно ще има и в бъдеще (колкото и да не ни се иска...).

Съжалявам искрено за ВСЕКИ един човек, независимо от коя народност, подложен на мъчения само заради това, че се е родил от определен етнос или изповядва дадена религия.

В същото време се отвращавам от начина, по който се вменява вина на един конкретен народ, а и едва ли не на целия свят, за нещо, извършено преди повече от 60 години, че и НЕПРЕКЪСНАТО да се търсят някакви дивиденти от това.

Възхищавам се на народи, успели да надживеят ужаса на геноцида, успели да се изправят и да продължат с достойно вдигната глава, без да се правят на жертви и да манипулират останалата част от света.



 newsm10

# 23
  • Мнения: 1 263
Всякакви специални концепции за специални права на "специални" хора по какъвто и да е признак са сигурен път към повторение на историята.
Много точно казано. Peace

# 24
  • София
  • Мнения: 330
Да не споменаваме и милионите православни югославяни, жени, мъже и деца, изтребени от бригадите на усташите през Втората световна война, само защото не са искали да стават католици. По-голям звяр от човека няма. Чудя се как Бог още ни търпи..... ooooh!
И аз се чудя понякога това!/но това е друга тема на разговор:)/
Евреите винаги ще бъдат по-специален народ и това винаги ще дразни хората,защото те са Божия народ.И като християнка аз уважавам евреите и Израел,не просто заради Холокост или каквото и да е било,а заради Бог и божието слово. Но тук не става на въпрос просто за уважение, а за факти и част от историята, която вече е на път да се забрави и за това най-малкото е важно хората да имат знания. Защото както вече се надигнаха  хора,които говорят за " турско присъствие"  Shocked,така вече се надигат и хора,които казват че холокост не го имало. Но хайде да дойде на мен някой да ми обяснява за “турско присъствие”, просто защото имам твърде много знание и история-тук става на въпрос за същото и още повече при този антисемитизъм и расизъм в бг-то.И да всеки човек е специален, и милиони хора са загинали, и кой казва, че за тях не се говори също. Просто това е тема за холокост, ако има друга тема за друго събитие- чудесно,подкрепям с 2 ръце/ако въобще я видя, че аз съм от “Готварския форум” Laughing/

# 25
  • Мнения: 14
. мисля си, че е по-добре да помним поне един пример, за да не се повтаря, отколкото да размахваме знамето на всемирната справедливост. Има по - голям шанс да се промени нещо към по-добро.

# 26
  • Мнения: 335
. мисля си, че е по-добре да помним поне един пример...

...и да назначим комисия да реши кой да е примерът.


# 27
  • Мнения: 1 470


Възхищавам се на народи, успели да надживеят ужаса на геноцида, успели да се изправят и да продължат с достойно вдигната глава, без да се правят на жертви и да манипулират останалата част от света.


  bouquetПреклон и пред нас българите в това число!!!

Само е все пак добре да не забравяме-клането в Батак!!!Въпреки че някои българки,не знам по какви причини решиха да оборят че е имало подобно...Опс...Псевдо българка...

# 28
  • Мнения: 2 032

А като си гледал/а "Хотел Руанда", не те ли побиват тръпки, като гледаш по телевизията тълпите, въоръжени с мачете в Кения? Все едно копират сцените от филма....

Шапчице, какво искаш да кажеш, да не забравяме клането в Батак? Ще мъстим ли, какво? Що не започнем по-отрано, тя българската история бъка с поводи. Кажи ми де, как да отмъстя на Василий Втори-Българоубиец, че нещо се затруднявам.

Добавям, че се сетих.
Във всеки голям гръцки град има улица, която се казва Василис Вулгарооктон (Василий Българоубиец).
Може да изпратим специални отряди, да им крият табелките, за да се бъркат къде точно всъщност живеят.

Последна редакция: вт, 29 яну 2008, 19:08 от Алиса

# 29
  • Мнения: 14
. от комисия, съвсем видимо, няма нужда. Няма и нужда да се оплакваме, че някой не се е сетил да защитава НАШАТА кауза, най-вече, защото няма такава.

Общи условия

Активация на акаунт