Обща култура; културни интереси; сериозни разговори

  • 11 857
  • 158
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 062
Kalinka, тук са от всякакви възрасти, обикновено цели семейства.

# 16
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Kalinka, тук са от всякакви възрасти, обикновено цели семейства.

Тук много рядко ще видиш дете. По-малките ги водят на детски представления ( които са мноооого рядко. Не живея в столицата, но сигурно в Русе има повече представления за деца, а е по-малък град). И евентуално на мюзикъли, които са в пъти по-скъпи. Така че, явно не е до парите.

# 17
  • Мнения: 249
И аз заставам зад ркб, че в Норвегия е доста добре в културно отношение. Аз поне ходя на представления много по-често, отколкото в Бг. Но пък и зависи много къде живее човек. По големите градове в никакъв случай не могат да се сравняват със селата, а с тия дистанции тук, едва ли много хора ще се емнат да пътуват 100 км за театър или мюзикъл. А и живеещите в малки отдалечени села са по заинтересувани от лов и ферми, отколкото от култура. С две думи - зависи от средата.

# 18
  • Мнения: 945
Калинка, според мен просто си попаднала в такъв кръг. Тук в Германия концертните zали са пълни, театрите и мюzикълите също, zа някои места ти трябва месеци, zа да си вzемеш билет. Почни да ходиш и ти и ще видиш как ще си промениш мнението.

Колегите ми са също доста раzностранно раzвити (особено zа програмисти). Един свири на цигулка, 2 пеят в хорове. Колежката ми редовно ходи с дъщеря си на детски театрални постановки. 

# 19
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Калинка, според мен просто си попаднала в такъв кръг. Тук в Германия концертните zали са пълни, театрите и мюzикълите също, zа някои места ти трябва месеци, zа да си вzемеш билет. Почни да ходиш и ти и ще видиш как ще си промениш мнението.

Колегите ми са също доста раzностранно раzвити (особено zа програмисти). Един свири на цигулка, 2 пеят в хорове. Колежката ми редовно ходи с дъщеря си на детски театрални постановки. 

Гери и тук трябва месеци преди даден концерт да вземеш билет, залите са също пълни, но пак повтарям, че под 55 години са много малко хората. Аз ходя редовно и затова имам впечатления.
  Не знам за кръга, но и в Университета беше същата история с липса на сериозни разговори ( колеги, преподаватели) . И в работата в PR. И в 4-те училища, в които съм била. Така че познавам страшно много хора и не съм се ограничила.
Познавам и много, които пеят в хорове.....Същата история.

Според мен е просто трудно да проведеш един сериозен разговор, поради липсата на обща култура. Дори и да започна някакъв разговор замира бързо ( дори и да се отнася за нещо, което става тук). Питах моите ученици да ми препоръчат някой холандски автор ( те са 14 годишни). Ами, не можаха. Може в България младото поколение да не чете, ама поне знаят няколко имена..... Thinking   

# 20
4акай сега, едно е обЩа култура, друго е ходене на театри, трето е трудности с комуникацията ...

# 21
  • Мнения: 3 521
Питах моите ученици да ми препоръчат някой холандски автор ( те са 14 годишни). Ами, не можаха. Може в България младото поколение да не чете, ама поне знаят няколко имена..... Thinking  

Мне, в немско им спукват дупетата в училище, вкл. и задължителна литература за ваканциите. Учат си стандартната Западно Европейска класическа литература, история, латински. Повечето възрастни четат доста и ако ги попиташ за автор няма да ти отговорят "Даниел Стийл"...повечето са на ясно и с политическата и икономическата ситуация в страната. Имат си мнение, отстояват си го...май по-скоро бих ги определила като начетена нация, естествено типичният баварски селянин си има други грижи на главата - крави, селскостопански двор, етц., но определено не е "абдал". Зле са ниската градска класа - защото тя общо взето вегетира...както и навсякъде предполагам.

# 22
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
4акай сега, едно е обЩа култура, друго е ходене на театри, трето е трудности с комуникацията ...

Трудности с комуникацията лично нямам. Знам как общувам с приятелката ми чилийка или словенка, рускини, българки. Мога да си говоря с всички, както за ядене и дрехи, така и за опера. Първото не ми е по вкуса, но като няма как и за манджи ще говоря.
 Доста често общата култура помага за комуникация. Като говориш нещо да те разбират, защото знаят малко повече за дадено нещо. Последно се шашнах как млади хора ( на по 30-35) никога не бяха чували за Малкият принц ( по повод на един подарък). Може да не си я чел, ама от обща култура да знаеш за какво става въпрос.....Та темата бързо премина към с какво ще се храни детето....( майката е с висше образование и заемаща отговорна длъжност в социална организация)..... 

Индианката, няма такова нещо задължителна литература за ваканциите. Децата не са чували за Ромео и Жулиета ( не ги питаш въобще за Шекспир). И пак казвам: не, да си чел, а да знаеш в общи линии за какво става въпрос. По география и история се изучават само и предимно неща за Холандия, но не и за други страни.   

Не знам....

# 23
  • Мнения: 7 914
Но пък и зависи много къде живее човек. По големите градове в никакъв случай не могат да се сравняват със селата, а с тия дистанции тук, едва ли много хора ще се емнат да пътуват 100 км за театър или мюзикъл. А и живеещите в малки отдалечени села са по заинтересувани от лов и ферми, отколкото от култура. С две думи - зависи от средата.
абсолютно съм съгласна Peace

В малките градове.. ако има някакви културни интереси те са насочени повече към книгите и то библиотеката...нооо то идва май с пенсионирането.. или с професията "домакиня"  Rolling Eyes
въпреки, че всички съседки, с които общувам са на ниво кой какво е направил напоследък Rolling Eyes... и да дават съвети за ежедневието  Mr. Green

# 24
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
звездичка, така е. Но аз говоря за град с 100 000 човека и 643 000 в провинцията.
Живяла съм летата в България в село с 300 човека и доста хора имаха добра обща култура и интереси, с които сме имали различни разговори: през ядене, политика и други култури....

# 25
  • Мнения: 2 032
Ммм, ами тези наблюдения не зависят ли в голяма степен от кръга, в който се намира човек. Не бих обобщила.

Нито си правя илюзии като Калинка, че село в България с 300 човека кипи от "култура", нито си мисля, че и тук са хванали попа за брадата.

Познавам хора в България, които са мултимилионери, но на театър или опера или изложба (да кажем, макар и шаблонно) не са стъпвали нивгаж, познавам и най-обикновенни хора (като майка ми, пенсионерка), която следи афишите какво ли ще дават в провинциалния театър и ходи, когато може. Но не бих обобщавала нито за едните, нито за другите.

Не, хората около мен не са тъпи, неосведомени, необразовани и некултурни обаче. Даже напротив.

За цялата страна е глупаво да се обобщава.

# 26
  • Мнения: 2 379
На мен специално изложбите са ми основен културен интерес.
От както съм в Италия, съм посетила много, много страхотни изложби.
2 различни изложби на Пикасо, още Миро, Ван Гог и Гоген, Магрит... графики на Матис, вклЮчени към една друга по_голяма изложба... и други.
Дори и само под носа ми, във вила Олмо в град Комо, ежегодно има различни експозиции, които са на най_голямо световно ниво.
А когато отидохме до Бреша за изложбата на Ван Гог и Гоген, чакахме на опашка 2 часа, за да влезем. Опашката си беше от италианци. Все пак Бреша не е Рим или Флоренция, които са пълни с чуждестранни туристи. Simple Smile
Така че, чувствам се презадоволена. Аз в България такива неща и с такава честота не бях виждала.
Който иска да гледа, гледа. Който не го интересува, гледа "Спортна неделя" по ТВ. Simple Smile

# 27


това е в подкрепа на Калинка Simple Smile)

# 28
  • Мнения: 1 132
Всичко зависи от средата  на общуване и кръга от приятели.Смешно е да се правят такива генерални изводи.Аз не  смятам, че всички в Холандия са с ниска обща култура и  интересите им са ограничени до намаленията  в магазините. Или поне средата и приятелите ми не са такива.
А в село с 300 души нито в България, нито в Холандия "кипи" бурен културен живот!

# 29
  • Мнения: 6 167
Като оставя настрана общото ми мнение, че не са с особено широк кръгозор, има няколко неща, които ми правят положително впечатлелие тук:

Например, почти всяка вечер в Стани богат хора достигат доста напред по стълбата на въпросите, за разлика от бг изданието. Сигурно не е мерило, но понеже го гледам това предаване и съм забелязала.

Другото нещо, което ми прави силно впечатление  е, че малките населени места, селата имат културен живот.
Италия ми се струва пълна с поети и художници, който може да държи четка участва и в изложби, имам чувството, че това е страната на самодейността. Ние обичаме да се мотаме по разни селски прояви особено в летни вечери из областта и мога да ви кажа, че е пълно със самодейни селски театри, вечери на поезията на местния диалект и тн. Пълно е например с пазари на антики в най-забутани селца. Миналото лято ходихме  буквално на Дарън Дере сред едни чукари, където в подземието на селската кръчма хората бяха направили галерия , която е целогодишно отворена.

Виж, ако говорим за познания за света, обща култура там мисля, че хората са  зле, наистина. Широко разпространена е и  нагласата " От Витоша по-високо нема, от Искъро по-дълбоко нема", в италиански вариант не знам как звучи.
Задоволяват се с елементарна информация, тоест , кой ще е изгонен от Биг Брадър, пазара на футболистите...

Общи условия

Активация на акаунт