Тема за култура и въпроси

  • 4 156
  • 64
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 25 633
 Joy

Въпросът не е дали и колко, а какво остава после в главата.  Laughing Peace

# 16
  • Мнения: 4 965
Не може ли модераторите да поразчистят темата. Искам да отговоря сериозно, ама някои отговори много намирисват.
А темата е интересна...

# 17
  • Мнения: 9 865
2 и 5 въпрос плачат за отговори. 'еле пък 5-ти.
Може ли някой да обясни какво значи "Водят ли се в България сериозни разговори?"!

# 18
  • Мнения: 4 965
2 и 5 въпрос плачат за отговори. 'еле пък 5-ти.
Може ли някой да обясни какво значи "Водят ли се в България сериозни разговори?"!


Като се зачете човек по-внимателно, права си.
И Какето също /нима тези думи не са някакво дежа-вю  newsm78 - последните дни нещо прекалено често налитам на Сия Thinking/.

# 19
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Като прочетох темата, реших, че ще е нещо като изпит, покриване на норматив за "културност". От така зададените въпроси не можеш да си направиш никакъв извод. Има хора дето и на театър ходят, и "сериозни" книги четат, и участват в "Минута е много" и пак "няма никой". Търсиш, търсиш, нищо не намираш...

Няма изпит или медал за по-културен, най-културен и т.н.  Просто въпроси и отговори ако някой иска да ги даде. Ако не: здраве.

Сериозни разговори: не само за рецептата за кисело зеле или новият цвят червило на Г-жа Х.

# 20
  • Мнения: 25 633

Сериозни разговори: не само за рецептата за кисело зеле или новият цвят червило на Г-жа Х.

Сложен казус - какъв си, ако отидеш на театър и през цялото време обсъждаш с компанията си рецепти за кисело зеле или новия цвят червило на г-жа Х.?  newsm78
И, ако предположим, че ССФ ходи на театър веднъж на 5 години, аз, като жена над 40-те, дали съм по-културна от някоя 20-годишна съфорумка?  Thinking

ПП Рожбе, културата се придобива в семейството, през прословутите 7 години. После само се надгражда.  Peace

# 21
  • Мнения: 431
Мен ме вълнува кои книги са сериозни и кои не.

# 22
  • София
  • Мнения: 1 783
Не смятам, че трябва да се неглижира добрата рецепта за кисело зеле.

Тези, които ходят на театър заради Владо Карамазов и Андрей Баташов, културни ли са? "Три сестри" -  пиеса от Чехов или сериал.

# 23
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Мен ме вълнува кои книги са сериозни и кои не.

Добавих го в първият постинг.

Каква е тая нова дума"неглижира"?  newsm78

# 24
  • Мнения: 9 865
Уточнението що е сериозен разговор не е толкова важно, но "в България"... как да ти кажа, не съм на ясно какво се говори в България - тя е:
"...из всички балкани
из дебри пустинни
из гладни поля
из кални паланки
села
градове
дворове
из хижи, колиби
из фабрики, складове, гари
хамбари
чифлици
воденици
работилници
юзини
заводи..."
Имелдо, "Три сестри" е сериал, истьествено.

# 25
  • Мнения: 4 300
Ибаси въпросите. Водят ли се в България сериозни разговори. А какво по дяволите беше новогодишната реч на президента. И това е всяка година. Прекалено много са сериозните разговори за малката България.
Документални филми по българската телевизия. Та нали освен сериала Три сестри кабелът ни доставя и Дискавъри- нашият прозорц към света. Нешънъл Джиографик. Владеенето на английски език прави ли българската обща култура по богата?

# 26
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Beth,
Не живея в България и затова съм го споменала. В една друга тема застъпих тезата, че в България хората повече и по-лесно говорят на сериозни теми, отколкото където живея. Че имат по-голяма обща култура и повече интереси. Че по телевизията има повече сериозни  предавания. Че хората, където съм  предпочитат да дадат Х евро за нов продукт за къщата, а не з а концерт. Момичетата ми дадоха доводи, че не са съгласни с мен. От отговорите в тази тема бих могла да разбера дали мнението ми е погрешно или не. В крайна сметка вече години не съм в България, така че нищо чудно нещата да са се променили или аз да ги виждам през друга призма ( както и тук).

По принцип си права, че в България е всичко изброено.  В другата тема съм отбелязала, че става въпрос за прислойката с образование и добра професия.    

# 27
  • Мнения: 9 865
Добре де, Калинке, нали се будиш щастлива там където си, защо си тровиш вечерта с подобни въпроси. Каквато и прослойка да посочиш няма как да си сигурна в нашите отговори. Пък и защо хората с лоша професия или без виШУ да не водят сериозни разговори или да не ходят на театро? Нещата са толкова..., сама надявам се разбираш какви!

# 28
  • Мнения: 25 633
От отговорите в тази тема бих могла да разбера дали мнението ми е погрешно или не.

И с какво отговорът на този въпрос ще те направи по-щастлива?  newsm78
Виж, задай отново въпроса, когато пред теб застане дилемата дали да купиш вечеря или билет за театър на детето си.   Peace

# 29
  • София
  • Мнения: 1 783
1. Ходите ли по музеи, театри, концерти: неща свързани с културата? Ако да: на какви и колко често? Ако не: защо не?
Ходя, гледам,слушам. Толкова често, колкото дадено събитие успее възбуди интереса ми.
2. Мислите  ли, че българите имат богата обща култура?  Ако да : в какво се изразява тя. Ако не: защо нямат според вас такава? Средно богата обща култура - да стигне до въпроса след първа сигурна сума без жокер. Предаването "Стани богат" показва, че по моите критерии българите нямат богата обща култура, но аз имам. Не ми отговори за Лангерхансовите острови, ама вече си ги проверила в Гугъла. Сама не успя, нали?
3. Купувате ли си сериозни книги и колко често? Ако не: защо не? ( книгите тип Арлекин спадат към несеризоните ) Купувам си книги, които ми служат в професията и които   удоволетворяват вкусовете ми. Значи са сериозни.
4. Водите ли децата си на културни мероприятия? На какви и колко често? Да. Честотата е посочена във въпрос 1.
5. Водят ли се в България сериозни разговори? Ако да:  на какви теми по-точно? И мислите ли, че една сериозна тема може лесно да бъде подхваната при един разговор? ( разговори по-различни от готвене, дрехи и пазаруване) В тази част на България, с тази част от хората, намиращи се в ареала ми - да.
6. За какви неща си говорите с колегите? Предимно за деца, ядене и дрехи или....има и други теми. За работа и за сериозни теми /по твоето, хм, определение/, и за несериозни също.
7. Интересувате ли се от различни неща, които са свързани не само с България, но и с други страни и култури? Да. За френски парфюми и вина например, за италианска и китайска кухня.
8. Излъчват ли се по българските канали сериозни предавания, дикументални филми, културни неща. Колко често и какви? Вие следите ли ги? 
Да, не съм тв справочник и не мога да отговоря на уточняващите въпроси. Гледам, когато са в сферата на интересите ми.
  
Неглижира - омаловажава.
 

 
 

Общи условия

Активация на акаунт