Витамин Д

  • 2 111
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • на село
  • Мнения: 56
родих в чужбина и не съм давала витамин D на дъщеря ми,но не мисля че и е навредило,защото тя вече е на 3,7 год. и не съм имала никакъв проблем

# 16
  • Мнения: 872
Медицината в Европа е доста напреднала и си има причина медиците да отказват или да дават дадени вещества.
Ти какво искаш да кажеш - че в БГ медицината е на ниво първа световна вйна ли?  Confused Нашите специалисти също посещават международни конгреси и също четат чужда литература,така,че не мисля,че не са в крак със световните тенденции.
За да се образува достатъчно вит Д-3 е необходимо за седмицата да има слънцеоблъчване на цялото тяло 30-40 минути или 2-3 часа само на главата и лицето. Така,че,който успее да си ги набави...

# 17
  • Мнения: 1 467
И аз съм живяла в Англия и също съм на мнение, че лошото време е отживелица:) Лятото беше прекрасно, към 33 градуса температура и така и не заваля:)

Аз живея в Италия и тук се дава витамин Д. Аз съм намерила път по средата, давам й на периоди и й правя почивки:)

# 18
  • Мнения: 1 371
Аз също му давам, освен когато забравям. Което се случва по-често.  Embarassed

# 19
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
di_p , за съжаление ти казвам, че няма смисъл да спориш Heart EyesМного жени са с мнението, че БГ лекари са най-загубени и стромодни и всичко казано в чужбина е точно и правилно.Свиркай си и не си слагай на сърце негативни емоции, все едно да спориш със стена.

# 20
  • ....от ляво до десния завой...
  • Мнения: 273
Ейййц, какво да кажем ние дето не можем да отидем в Англия или някъде другаде в чужбина да си гледаме бебетата и щем не щем трябва да се доверим на българските доктори? Wink
Сина ми е зимно бебе и му давахме витамин Д. Като се стопли и започнахме активно да ходим по разходки и да ни грее топлото слънчице, разредихме, докато съвсем спряхме накрая да даваме. Лично аз съм ползвала двама педиатъра и напълно им се доверих за приема на витамин Д. Не наблюдавам някакви аномалии в детето си от това, че сме му давали витамин Д на капки. Grinning Просто различни медици - различни становища!Слушайте педиатрите си и се съобразявайте с техните становища, това е моя съвет, нали затова сме ги избрали за лекари на дечицата си, защото са специалисти и знаят кое е най-добро за тях от медицинска гледна точка! Peace

~ ~

# 21
  • Мнения: 728
Нашия педиатър не е много за даването на  Д, ако детето е на AM изобщо не изписва (защото в AM си го има, а има педиатри който въпреки това изписват и то не по 1 а по 2 и повече капки).
На нас понеже сме на кърма от този месец ни изписа по 1 капка на ден като ни предупреди  Naughtyче дойде ли пролетта го спираме.
И аз си мисля че трябва да се внимава с този витамин, чели ли сте противопоказанията му?  NaughtyАз лично след като ги прочетох мислех изобщо да не давам

sindarella Не съм напълно съгласна за педиатрите с тебе. Защото не всички български доктори са на 1 мнение. Знаеш ли че в едно отделение на 1 болница от 10 педиатри има 10 различни мнения? Едните казват "кърмете по час" другите "на поискване", едните кават " захрани в 3-ти месец" другите " в 6-ти", еднте казват " давай вигантол" другите "недей". Значи избора на педиатъра ти определя отглеждането на детето, ми ако ти беше попаднала на един от "другите" педиатри, други ли щяха да са ти възгледите?

Последна редакция: нд, 03 фев 2008, 13:48 от Red_Sonya

# 22
  • Мнения: 872
Red_Sonya ,всеки един лекарствен препарат има противопоказания. А профилактичната доза вит.Д  едва ли би довела до нежелани ефекти ,толкова години се е прилагал , а "отровени" не съм чувала да има.

# 23
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Само че профилактичната доза в БГ е много различна от профилактичната доза по света - бог знае защо. Профилактично препоръчват да се взема по 200-400 единици дневно, а в минималната препоръка в БГ е за една капка вигантол, който съдържа 600 единици, като съвсем нерядко се предписват 2 капки, а това е 6 пъти повече от профилактичната доза и е вече лечение, а не профилактика Thinking
Мненията за вит.Д са изключително противоречиви - но като се взимат предвид няколко фактора на съвременния живот, като твърде кратко време, прекарано навън и употребата на слънцезащитни продукти, които пречат на синтеза на вит.Д всъщност се оказва, че съвременната популация хора е съвсем определено с дефицит на вит.Д.
Аз обаче не мисля, че решението е да се дава синтетичен витамин - а да се провежда профилактиката по друг начин, като се позволява на тялото само да си го изработи. Всъщност вит.Д е неправилно причисляван към витамините, той е стероиден хормон и тялото може да си го изработва само, за разлика от останалите витамини, които трябва да се добавят отвън. А със стероиди шега не бива, както се знае - особено пък с дългосрочна употреба (както се препоръчва в продължение на месеци и години!).
На дъщеря ми не съм давала вит.Д, а на сина ми - спорадично (той е лятно бебе).

# 24
  • Мнения: 872
Ами указанията на производителя са 500 единици дневно при доносени и 1000 единици при недоносени. А те пътищата за доставка на вит Д са два - или да се взима през устата,или да го синтезира сам организмът в кожата от УВ лъчите. На времето,през добрия стар комунистически режим,когато бях невръстно дете ни облъчваха в училище зимните месеци с УВ лампи. Сега не знам да се прави подобно нещо, а и не съм сигурна дали е най-доброто.

# 25
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Етърва ми живее в Англия,но там не дават на децата витамин Д.При условие,че там е мрачно и няма мн слънце има ли причини да се притеснява? newsm78Казали са и само ,като профилактика,всеки ден по 10-15 мин навън.
Тук не дават витамин Д за профилактика, а само при проблем. Като знаеш тази разлика, ще разбереш, защо не са го предписали Peace

# 26
  • Earth
  • Мнения: 1 952
Ами естествено и на нас са предписали витамин Д.
Ама като се сетя колко често го давам  newsm78 newsm78...3-4 пъти в месеца ..

# 27
  • Мнения: 378
Божеееееееее  ooooh!,моята педиатърка,каза да давам всеки ден по 3 капки,малеее,да не му стане нещо на това дете.а то е на 3 месеца.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Насинът ми му давах когато се сетя, зимно бебе беше Peace

# 29
  • Мнения: 660
витамин Д се съдържа в слънчевата радияция и достига до земята дори когато лъчите не се виждат толкова силно. Когато Земята е обърната към слънцето изобщо не може да има притеснения, че не достига слънчева енергия.

Вит Д е органично съединение и няма как да се съдържа в лъчение  Crazy
Вит Д се образува в кожата под влияние на УВ-лъчи в слънчевата светлина, които обаче в голяма степен могат да се абсорбират от смога над силно замърсените градове, така че дори когато пряко ни огрява слънцето не можем да сме сигурни, че вит Д се синтезира.
Отделен е въпросът, че витаминът се съдържа в някои храни, а за кърмачетата - в кърмата, тъй че място за притеснение няма Peace

Общи условия

Активация на акаунт