Ще се спука ли скоро имотния балон

  • 42 576
  • 1 014
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 7 191
Звучи ми по-вероятно да става въпрос за 907 000 $/м2.
В Токио има апартаменти за по милион на м2.

# 16
  • София
  • Мнения: 2 623
Звучи ми по-вероятно да става въпрос за 907 000 $/м2.
В Токио има апартаменти за по милион на м2.

Невъзможно е това да ти кажа  newsm78
Все пак къщите на звездите, които съм
срещала са от порядъка на 3 - 10 милиона
и няма как да струва 907 000 кв. м.

# 17
  • Мнения: 4 300
Клок, хубаво си икономист, обаче това с балона е по скоро вестникарско понятие. Не мисля, че всички недвижими имоти могат да бъдат поставяни под един знаменател.
Да не говорим че масово в цитираните от теб източници, еле пък медиапул, за основа на прогнозите им се използват офертните цени. Което ми говори че са крайно недостоверни. Средната цена в имот.бг е повече показател за пишман-брокерска фантазия, отколкото реален индикатор за нещо.
За разликата в ипотечния пазар в Бг и Щатите може много да се говори, но все пак една идея за размисъл- защо у нас максималния срок на ипотечен заем е 30 години, а в Щатите-100?

Цената на кв.м. също е някакъв български пенкилер създаден и използван с неясна цел. Имотите ( особено жилищните) би трябвало да се оценяват цялостно, а не като произведение на квадратура по цена. Как ще включите в цена на кв.м. гледката от прозореца? А близостта до училище? А парка наблизо? Абсолютно еднакви къщи би трябвало да имат различна цена. И най хубавата къща в добър квартал ( айде, за София да го кажем че е Лозенец) не би струвала много ако е заобиколена от по високи блокове например.

# 18
  • Мнения: 6 993
Е, гледах аз по случайност апартамент от 100 кв в Хелзинки за 245 000 евро в блок, който не изглеждаше особено нов. Тук е двойно по-малко пак в блок, който няма да е много нов.  Добре обаче аз двойно по-малко ли взимам от господина в Хелзинки или 5 пъти, а?!  Laughing
Та за балона не знам, но цените не са ми нормални.

# 19
  • София
  • Мнения: 7 191
Звучи ми по-вероятно да става въпрос за 907 000 $/м2.
В Токио има апартаменти за по милион на м2.

Невъзможно е това да ти кажа  newsm78
Все пак къщите на звездите, които съм
срещала са от порядъка на 3 - 10 милиона
и няма как да струва 907 000 кв. м.

И аз не знам  newsm78
За Токио съм чела със сигурност.
А може и апартаментът да е бил по-малък.

# 20
  • София
  • Мнения: 2 623
Аааа, че цените са ненормални спор няма.
Говорила съм с хора, които се занимават с
калкулирането на цената на дадена жилищна
сграда и на строителя кв. м. излиза не повече
от 300 - 400 Е кв. м. като това е тавана.
Вие си правете сметката за каква надценка
и печалба става въпрос  Shocked
Затова май най-изгодно е да се строи -
купуваш си едно парцелче извън София,
вдигаш си къщичка 100 кв. и си ОК Simple Smile

# 21
  • София
  • Мнения: 7 191
Аааа, че цените са ненормални спор няма.
Говорила съм с хора, които се занимават с
калкулирането на цената на дадена жилищна
сграда и на строителя кв. м. излиза не повече
от 300 - 400 Е кв. м. като това е тавана.
Вие си правете сметката за каква надценка
и печалба става въпрос  Shocked
Точно толкова е, в бранша съм, знам го.
Понякога нещата се усложняват, ако предприемачът е закупил терена на много висока цена.
Но порядъкът си остава.

# 22
  • Мнения: 6 993
Толкова е някъде, да, нашите ще строят сега в Пловдив и даже май малко по-малко от 300 им искаха.

# 23
  • София
  • Мнения: 7 191
Между другото току що проверих - най-скъпият апартамент в света е 100 млн. паунда, но е пентхаус.
http://property.timesonline.co.uk/tol/life_and_style/property/article1577451.ece

# 24
  • София
  • Мнения: 62 595
Чакам го да се спука. Не е нормално това положение, откъдето и да го погледне човек.

# 25
  • Мнения: 42
Апартамент на остров Тенерифе 75кв.м с гараж в добра зона 126.000 евро нов току 6то построен.Климата е ве4но лято. Е това как ви се струва след като 4ета за какви цени говорите в България направо ми се завива свят.Не е никак нормално Thinking

# 26
  • София
  • Мнения: 7 191
Не знам за вас, но ако имам бюджет за инвестиция от над 100 000 евро, директно отивам да ги вложа някъде извън БГ.
Щото тук няма да газя калта и боклука, и да си чупя колата по уличните дупки.

# 27
  • Мнения: 2 891
То това е ясно. Вече се разбра, че за инвестиции не става дума. По ме е страх, хората, които изплащат единствения си апартамент да не банкрутират.

# 28
  • София
  • Мнения: 62 595
И на мен ще ми е жал, ама това е положението. Всеки си прави сметката.

# 29
  • Мнения: 3 826
няма да се спука никакъв балон , защото няма такъв ..
може би цените ще се спрат на това ниво и ще се покачват съвсем леко - с ок. 5 % .
вестникарите обичат гръмките заглавия

Общи условия

Активация на акаунт