ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ИЗХОД от ситуацията с ДГ

  • 21 856
  • 510
  •   1
Отговори
# 480
  • София
  • Мнения: 1 077
Хахаха, да имат три години задължение да мрат от глад? И да ти обслужват детето? Направо не мога да си преставя какви гадости бих направила, ако някой се опита да ме накара насила да обучавам деца. Освен това не си и представям с такива прекрасни условия кой нормален ще запише изобщо някога педагогика.

Хайде ти да станеш даскал и да те задължим три години да поработиш обществено полезен труд?

След това предложение - оглавяваш класацията ми за блондинки.

Това ще е ясно при кандидатстването, като не искат да работят защо кандидатстват за тази професия? Нали си се записала да учиш за учителка, като завършиш милионер ли искаш да работиш и то веднага след завършването? Държавата харчи пари за обучението по тази специалност, пари на данъкоплатците, и ако завършилите не искат да работят, да не се записват.

Личния ми избор е, че мога и да стана даскал, ако се промени дребнавото отношение вътре в колективите

На твоите постове изобщо няма да отговарям.

# 481
  • Мнения: 48 071
занда, вярно ли е че ако има желание, общината може да дава по- високи заплати на учителите? и наясно ли си как стои въпроса с детските градини в това отношение?защото за училищата е по- различно, има делегирани бюджети и т н, а за детските как е?аз имам такъв спомен от темите за стачката, че ако някоя община реши, може да гласува по- високи заплати/друг е въпроса дали ще го направи/

# 482
  • гр. София
  • Мнения: 153
Мисля, че не е мястото да обсъждаме това тук, но според мен тази професия е призвание и добрите учители винаги са били идеалисти /слава богу аз съм попадала на такива/. Част от преквалифицираните все още живеят с идеята, че могат да дадат много на нашите деца. Може да ти изглеждам малко наивна и глуповата, но аз вярвам че има такива хора, защото все още ги срещам.

# 483
  • София
  • Мнения: 4 412
Хахаха, да имат три години задължение да мрат от глад? И да ти обслужват детето? Направо не мога да си преставя какви гадости бих направила, ако някой се опита да ме накара насила да обучавам деца. Освен това не си и представям с такива прекрасни условия кой нормален ще запише изобщо някога педагогика.

Хайде ти да станеш даскал и да те задължим три години да поработиш обществено полезен труд?

След това предложение - оглавяваш класацията ми за блондинки.

Това ще е ясно при кандидатстването, като не искат да работят защо кандидатстват за тази професия? Нали си се записала да учиш за учителка, като завършиш милионер ли искаш да работиш и то веднага след завършването? Държавата харчи пари за обучението по тази специалност, пари на данъкоплатците, и ако завършилите не искат да работят, да не се записват.

Личния ми избор е, че мога и да стана даскал, ако се промени дребнавото отношение вътре в колективите

На твоите постове изобщо няма да отговарям.

Ръкопляскам на избора ти, да не отговаряш на постовете ми, аз пък от твоите постове съм си направила мнение, да подкрепям с резерви исканията на учителите. В постовете ти се говори само за пари, има много други доходни професии, преквалифицирай се! Липсва ти основното - обичта към децата, сигурно си една от учителките, показани по телевизията, които пушеха цигара след цигара. Идеалът е основното в тази професия и това, че оставяш част от себе си по някакъв начин. Пак повтарям /личи си, че не чуваш чужди мнения, сигурно и към децата си така/, ако искаш да станеш богата в цял свят са други професиите.
Подкрепям, че заплатите на учителите и другия персонал трябва да станат около 600-700 лв. /към настоящото положение на цените/, но при ясни критерии за оценяване на труда. Това е единственото професионално съсловие, което години не се съгласява да приеме критерии за оценка на труда си. А от тези заплати няма да станат богати и винаги ще трябва да се съобразяват как да харчат.

Последна редакция: пн, 18 фев 2008, 11:39 от TanyaMG

# 484
  • Мнения: 14
Давам конкретно предложение насочено към участниците в срещите с общинските власти: За община Сердика, квартала в който живея Орландовци следните терени: 1. Частно основно училище Белекс, разположено между улиците Русалка, Железопътна и Тангра, което пустее към настоящия момент. 2. Терен между улиците Локорска и Съзнание на който се намира останки на бивша детска градина!!! Предполагам, че и двете са общинска собственост. Късмет

# 485
  • София
  • Мнения: 1 077
Мисля, че не е мястото да обсъждаме това тук, но според мен тази професия е призвание и добрите учители винаги са били идеалисти /слава богу аз съм попадала на такива/. Част от преквалифицираните все още живеят с идеята, че могат да дадат много на нашите деца. Може да ти изглеждам малко наивна и глуповата, но аз вярвам че има такива хора, защото все още ги срещам.

Разбира се, че ги има и слава Богу. Но тези хора са възпитани по друг начин, не очаквай, че новите поколения имат нашите разбирания. Чувствам се като последния мохикан, но това няма никакво отношение към темата, така че не коментирам.
Що се касае до това да се разчита на призванието на учителите и лелките просто предлагам да забравим за това, защото е просто цинично да се казва - вие сте с призвание, мрете от глад и не говорете за пари.

За възможностите на финансиране от Общината, уви, не съм директор, не знам. Ние сме общински работници - само това знам, което автоматично означава, че няма начин да няма механизми за допълнително стимулиране извън предвиденото от бюджета, Мамавасси. Но това следва да се уточни от специалисти и да се преразгледа изобщо и Законът за народната просвета и много, ама наистина много други неща така, че детските градини да се включат в общата система и да бъдат първо стъпало на образованието, а не институции за наблюдаване на децата, докато родителите са на работа. Поне такова е моето огромно желание. Друго си е това да е една задължителна степен, която да дава определени умения и навици и тогава вече никой няма да може да каже: "Ама то е по желание, ние пък с какво отговаряме, че нямало градини..."

# 486
  • Мнения: 75
Благодаря на всички за подкрепата и за участието ви в кръглата маса!

От всички поканене институции се отзоваха:
- д.р Ива Станкова - депутат от Люлин, зам.-кмета на Варна (Костадин Базитов) и шеф на комисията за образование в Националното сдружение на общините в Република България, общинските съветници Бойко Маринков (БСП) и Вили Лилков (ДСБ), Интермедия, представители на организации и инициативни комитети, борещи се и борили се за повече места в детските ясли и градини

от поканените не дойдоха - Фандъкова и никой от отдел образование, Андрей Иванов (председател на СОС), Малина Едрева - общински съветник (шеф на групата на ГЕРБ и на комисията по образование)

от медиите бяха - БТВ, канал 1, НТВ, евроком, тв европа, мсат, дарик, 24 часа, труд, дума, новинар, сега, стандарт, експерс, екон.бг,

Всеки момент набираме протокола от кръглата маса с конкретни предложения и ще го качим на сайта!

набелязахме доста идеи и инициативи и бъдещи действия и трябва много работа за да ги осъществим - и дано да е от полза за решаването на проблемите!

# 487
  • Мнения: 75
Благодаря на всички за подкрепата и за участието ви в кръглата маса!

От всички поканене институции се отзоваха:
- д.р Ива Станкова - депутат от Люлин, зам.-кмета на Варна (Костадин Базитов) и шеф на комисията за образование в Националното сдружение на общините в Република България, общинските съветници Бойко Маринков (БСП) и Вили Лилков (ДСБ), Интермедия, представители на организации и инициативни комитети, борещи се и борили се за повече места в детските ясли и градини

от поканените не дойдоха - Фандъкова и никой от отдел образование, Андрей Иванов (председател на СОС), Малина Едрева - общински съветник (шеф на групата на ГЕРБ и на комисията по образование)

от медиите бяха - БТВ, канал 1, НТВ, евроком, тв европа, мсат, дарик, 24 часа, труд, дума, новинар, сега, стандарт, експерс, екон.бг,

Всеки момент набираме протокола от кръглата маса с конкретни предложения и ще го качим на сайта!

набелязахме доста идеи и инициативи и бъдещи действия и трябва много работа за да ги осъществим - и дано да е от полза за решаването на проблемите!

# 488
  • Мнения: 3 740
Давам конкретно предложение насочено към участниците в срещите с общинските власти: За община Сердика, квартала в който живея Орландовци следните терени: 1. Частно основно училище Белекс, разположено между улиците Русалка, Железопътна и Тангра, което пустее към настоящия момент. 2. Терен между улиците Локорска и Съзнание на който се намира останки на бивша детска градина!!! Предполагам, че и двете са общинска собственост. Късмет

Благодаря за информацията!

# 489
  • Мнения: 3 927
занда, вярно ли е че ако има желание, общината може да дава по- високи заплати на учителите? и наясно ли си как стои въпроса с детските градини в това отношение?защото за училищата е по- различно, има делегирани бюджети и т н, а за детските как е?аз имам такъв спомен от темите за стачката, че ако някоя община реши, може да гласува по- високи заплати/друг е въпроса дали ще го направи/
Извинете, че нахълтвам в софийска тема, но заплатите на персонала в детските заведения са от реп. бюджет, а не от общините, така че те няма как да гласуват увеличение Simple Smile

Последна редакция: пн, 18 фев 2008, 18:02 от Taneto

# 490
  • гр. София
  • Мнения: 153
Аз също искам да споделя за една стара ясла в ж.к. Надежда, точно до дома за деца "Асен Златарев", в която в момента е настанено семейство. Има и още една такава, ще проверя точно улицата и ще пиша.

# 491
  • Мнения: 7 446
Явно не съм толкова навътре в тези неща, като теб, но вървя по логиката - при толкова закрити детски градини последните години, служителите в тях са останали без работа и с квалификация, с която много трудно могат да си намерят работа, а и освен това са в малко неподходяща възраст около 40-50години /не искам да обидя никой, просто работодателите не наемат такива хора/. Учителката на моя син в детската градина е работила в частна такава и не казва нищо хубаво за там /не казва коя е/. Въпреки повечето пари за нея там е било кошмарно и е получила невероятно лошо отношение от работодателите си. От това могат да възникнат много размишления, за това дали те не са били просто взискателни, но и в нашата детска градина директорката е многооо взискателна.
Не се притеснявай за учителите останали без работа при съкращенията преди години.Не си мисли,че като са учители са неграмотни.Голяма част от тях са собственици на ЧДГ , а още по-голяма се реализират в други професии и то успешно.Ти казваш 40-50 години  Mr. Green ами преди 16-18 години в кризата те просто са били на 30-35 и са си намерили работа без проблем.
               Да задължиш някого да работи 3 години по специалността в днешно време си е направо пълна глупост.На какво ще разчитат - на съвест ли или на хляб и вода,защото това е осигурено с учителската заплата.Я да се пробва някоя от вес ,нали може и без специално образование - повече възпитатели.Свидетел съм как активни участнички във форума,възмутени от родители водещи децата си с лекарства на ДГ,водят своите собствени с една торба такива.Същото ще бъде и ако влезете поне за час в група с 30 деца - не си мислете ,че е лесно и един млад човек ,който още няма деца ще се впрегне в този хомот като може да си клати краката пред комп или щанд дори.Голяма работа като има диплома,която му носи нисък социален статус,мизерна заплата и май нищо друго. Mr. Green
               По въпроса за възпитателите - нито един учител няма да се съгласи да стане възпитател в ДГ ,защото със загубването на статута "учител" мизерната заплата също се губи и става още по-мизерна.Направи справка колко получават социалните работници.От години министерството се чуди как да се отърве от това тежко перо - ДГ и вие ще му извадите кестените от огъня с необмислени предложения.Съпротивата ,да се вкара подготвителната група като задължителна , беше страшна от страна на министерството и все пак се намериха хора-учители,преподаватели ,които не отстъпиха и успяха да извоюват тази позиция.Вие с лека ръка искате да я затриете ,водейки се единствено от желанието си детето ви да е в ДГ пък каквато ще да е.Много са ви ниски критериите като стигнахте и до бюрото по труда.
                За заплатите /забелязах ,че има коментар кой ги плаща/ - няма значение от къде са парите ВСЯКА ОБЩИНА има правото да даде повече при наличност на средства - пример Приморско.Дори в София различните общини имат различни заплати както за учители ,така и за помощен персонал пр.в Дружба заплатите на персонала са по-високи от р-н Витоша.И това не знаете , а само гадаете.Първо проучете и разполагайте с точна информация и след това коментирайте и правете предложения защото ще останете и без тези учители ,които има в момента.
                 И за ИДЕАЛИСТИТЕ учители - и те имат деца и те искат да живеят нормално.С гол идеализъм работа не се върши.Колко от вас са призвани да станат учители-идеалисти!?!?!? Или ви е по-лесно други специалисти без идеализъм. Mr. Green Да се твърди , че има такива и да се разчита на тях - е,не става за съжаление и те трябва да си платят сметките и да си купят храна.Хем гладни,хем оплюти и обругани ........ами аз такъв ИДЕАЛИСТ по-скоро камикадзе не познавам. Peace

# 492
  • Мнения: 1 470
Дидия знаеш мнението ме за ДГ,знаеш и че смятам че като цяло си права,но ние се опитваме да решим някак проблема...И аз съм против това предучилищната да мине във училищата,а и самите общинари и директорки на ДГ бяха против,и не само заради изброените от теб причини,а и защото всички ясно осъзнаваме,че ако сега този проблем го има с ДГ,то след 4-5години,ще го има и с училищата...Както самата Фандъкова каза,ние сме единственната европейска страна със двусменен режим в училищата,а е редно следобяда класните стаи да се използват за извънкласни дейности,нали?!

Да ви кажа честно,започвам да мисля че ако правителството не подаде някаква помощ,и не вземе крупни мерки по тези въпроси веднага,нещата ще се забатачът още повече...Защото не всичко зависи само от общината...И тази реформа в образованието,дето се влачи вече години,да не кажа поколения...Ох,нещата са адски сложни!
1.Трябвнат ни още 60 ДГ...
2.В последствие още толкова училища...
3.Персонал за тези ДЗ-който иска по високи заплати,и с основание...
4.Реформа в образованието,и признаването на ДГ като част от него...
Това са страшно много пари,за това трябва мисля да се обърнем и към държавата!!!Поздрави!!!

# 493
  • София
  • Мнения: 1 077
Шапчице, увлече се, душата Wink
Чак пък 60 детски градини и по-късна липса на също толкова училища?
Все пак едно училище побира понякога дори повече от 1500 ученика, така че не е такава цифрата. Но и 5 училища по-малко от необходимото да са отново е огромен проблем. Защото няма учители.

# 494
  • Мнения: 1 470
Шапчице, увлече се, душата Wink
Чак пък 60 детски градини и по-късна липса на също толкова училища?
Все пак едно училище побира понякога дори повече от 1500 ученика, така че не е такава цифрата. Но и 5 училища по-малко от необходимото да са отново е огромен проблем. Защото няма учители.
Не съм бе Занда,аз говоря с цифри от обявените в общината HugА и за училищата казвам такава бройка,защото ако трябва да са на едносменен режим,значи и сега не достигат почти двойно...Поздрави!!!

Общи условия

Активация на акаунт