Информираното съгласие

  • 3 990
  • 55
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 955
Прочетох и бях съгласна с всичко защото, така, както бих искала на мен да ми имат доверие, като специалист, така проявявам доверие към другите. Не съм раждала с предварителна уговорка, въпреки, че съвсем случайно се оказа, че акушерката, която е на смяна я познавам и може би това ми вдъхна кураж.

# 16
  • Мнения: 115
Макар и с избран екип от моя страна,ми пъхнаха много на бързо документи за подпис - изобщо не знам какво съм подписала(дано не съм си продала апартамента Mr. Green  Mr. Green ) ама нали е с познат доктор та имах доверие.......а тази гадна епизиотомия я правят на всички - режат яко!В училището за родители бяха казали,че само ако се налжи ,но явно си е практика тук.

# 17
  • София
  • Мнения: 6 798
Подписах без да чета,защото долу-горе знаех какво пише и защото имах пълно доверие на лекаря си,пък и бях секцио.някакси не си представям във хода на операцията да ме пита за всяко свое действие "Сега съгласна ли си така,или иначе?".Така че си го подписах с ясният разум,че се оставям в ръцете на лекарят,на когото съм се доверила! Grinning

# 18
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Ами на мен ми ги дадоха да ги чета половин час след като родих Wink Ако трябваше да ги чета преди раждането, можеше да се стигне до такова в коридора на болницата Simple Smile

# 19
  • Мнения: 10 758
Да, знаех какво подписвам. Прочетох го и го подписах.Пък и дори да не бях го прочела, пак бих подписала.Имам пълно доверие на лекаря и персонала в болницата.

# 20
  • Мнения: 7 186
Ето го съдържанието/то е с еднакъв текст за всички болни,подлежащи на хоспитализация,лечение и всякакъв вид интервенции/:
“ ИНФОРМИРАНО СЪГЛАСИЕ
1. Информиран/а/ съм за всички интересуващи ме въпроси, свързани с моето заболяване, нуждата от лечение /вкл. и оперативно/, последствията и рисковете от него и от други диагностични и лечебни процедури, които ще ми бъдат прилагани.
2. Съгласен/а съм да се подложа на предлаганата ми хирургическа интервенция, включително на всички мерки за обезболяване, по време и след нея. Обяснена ми бе необходимостта от анестезия. Уведомен съм какво представлява тя и какви допълнителни рискове създава. Разбирам, че упойката може да бъде сменена, без да ми бъде дадено обяснение за това.
3. Съгласен/а съм да се подложа на всички необходими медицински изследвания в хода на лечението.
4. Съгласен/а съм да приема всички предписани лечебни средства и манипулации.
5. Съгласен/а съм да бъдат използвани кръв и кръвни продукти по предназначение, ако се сметне за необходимо. Изяснено ми е, че преливането на дарителска кръв и други кръвни продукти в много редки случаи може да доведе до усложнения.
6. Съгласен/а съм да се подложа и на онези лечебни процедури, които не са уточнени предварително, но биха могли да се окажат наложителни по време на лечебния процес.
7. Наясно съм, че не могат да ми бъдат дадени пълни гаранции за резултата от лечението.
8. Предоставена ми бе възможност да задавам въпроси, относно процедурите, които ще се прилагат и рисковете и опасността свързана с тях.
9. Считам, че съм получил достатъчно информация, за да дам съгласието си за изследванията и лечебните процедури, които ще ми бъдат приложени.
10. С отстранените тъкани или части от тялото по оперативен път да се постъпи съгласно законите на страната.
11. Аз заявявям, че настоящият формуляр ми бе разяснен подробно, че съм го прочел/са ми го прочели/ и че съм наясно със съдържанието му.
Дата ……………… час ……………
Пациент ………………………………………………………………………
/трите имена/ подпис:
Лекар, дал разяснението …………………………………………………
/трите имена/ подпис:
Прочетено на пациента от ………………………………………………
/ако той не е в състояние да го прочете/ подпис:

Ако пациентът е неспособен и не може да се подпише или да потвърди съгласието си или е непълнолетен, формулярът се подписва от негов законен представител или попечител.

Ето и линк за повече информация:
 Arrow http://lex.bg/members/free_society/page6a.php

# 21
  • Мнения: 414
Цитат на: boo
За вече родилите майки - знаехте ли, какво подписвате, когато ви приемаха в родилния дом? Прочетохте ли документа?



При първото раждане ми го дадоха в момент, в който исках да умра и да се свършва всичко, така че изобщо не помня какво съм подписала, освен това акушерката стоя до мен и тупчи нервно с крак да подписвам по-бързо, така че и време нямах да го прочета. Само попитах какво ако не подпиша. "Ше подпишеш, ше подпишеш" беше отговорът. После много се ядосвах, даже пусках тема и аз и се оказа, че почти на всички го дават в момент, в който не са в състояние да мислят, камо ли пък да четат Sad Зарекох се, при второто раждане да прочета и запомня всичко, каквото пише, категорично не исках да ми слагат система, заради която толкова адски ме боля първият път. При приемането подписах някаква декларация, в която се казва, че съм уведомена, че ако не съм здравно осигурена трябва да си заплатя процедурите според тарифите на болницата. Като раждах ми донесоха въпросният документ, в който пише че ако се наложи епизиотомия, вакуум, форцепс, съм съгласна да направят. Чесно казано, аз не бях съгласна на нито едно от трите, но реших да рискувам и да подпиша, за да не ми се "разсърдят" и да ми "отмъстят" после, знаеш, имат си начини да те накарат да разбереш колко "не си била права". Помислих си, че не е нужно да си стрелям патроните и да ги ядосвам, при положение че е второ раждане, уж по-лесно, и може би ще се размина с тия три неща. Така и стана, още повече, че родих в предродилна - всички се бяха изнесли в родилна зала с една ВИП родилка, та си родих сама на чаршафа в предродилна. Колкото и възмутително да ви звучи това, че са ме оставили да си родя сама, аз лично си мисля, че даже по-добре е станало, защото иначе сигурно щяха да ми направят епизиотомия... Незнам защо им е практика да подлагат всички под ножа, въпросната ВИП родилка роди съвсем малко бебе (под 3 кг), а и направиха и епизиотомия и вакуум... та Господ май си знае работата, по-добре даже, че съм минала без лекарска намеса...Обаче за системата с окситоцин нищо не се казваше в този докумен и въпреки че протестирах пак си ми я хацнаха, а уж смених болницата заради това, че в МД не слагали окситоцин наред (че преди раждах в Окръжна и там не те питат първо ли второ ли раждане е, слагат система). Е пак ме побъркаха от болка, за къде бързаха, не знам. Аз съм съгласна да раждам и 30 часа с нормални издържащи се болки, вместо да ми ускоряват раждането и от болки да ми идва да си цапна главата в стената и там да си остана. Както и да е, сложиха ми я, без да съм съгласна, също така не ми дадоха бебето да го сложа на гърда веднага щом го родих, въпреки че изрично казах на всички няколко пъти, че го искам - захранвало се чак на 6-тия час. Това, Бу, ти го казвам по повод, че прочетох някъде в Библиотеката във форум Кърмене, че България е подписала някаква харта на УНИЦЕФ за кърменето и според един член в нея никой няма право да ми откаже да ми даде бебето за кърмене веднага след раждането...

# 22
  • Мнения: 3 818
Всичките документи ги подписвах в самото начало, когато още нищо не ме болеше и можех да им отделя достатъчно време да ги чета. Аз обаче им хвърлих много бегъл поглед и само попитах акушерката какво съдържат документите. След като имах достатъчно голямо доверие на лекарката си, за да се оставя в ръцете й да раждам, смятах, че мога да се доверя на преценките й в хода на раждането. Едва ли със замъглен от болките мозък мога да реша кое е най-добро за мен по-добре от нея:).

Иначе за епизиотомията- ми не я правят навсякъде. В моята стая бяхме три момичета, само на едното му бяха правили и то, за да я облекчат, защото беше прекалено тясна.
А аз честно казано предпочитах да ми я направят, вместо да цъфна като розичка, но не остана време за това, а и никой не предполагаше какво  ще си причиня сама с напъните:).

# 23
  • Мнения: 1 645
Подписах,но без абсолютно нищо да прочета.Толкова се притеснявах,че ще ми предизвикат раждането(вече преносвах
 и влязох да раждам по съвет на моят лекар)че изобщо не се интересувах какво подписвам- все пак имах пълно доверие на лекаря си.

# 24
  • Мнения: 3 200
Цитат на: Lady Marmalade

“ ИНФОРМИРАНО СЪГЛАСИЕ
1. Информиран/а/ съм за всички интересуващи ме въпроси, свързани с моето заболяване, нуждата от лечение /вкл. и оперативно/, последствията и рисковете от него и от други диагностични и лечебни процедури, които ще ми бъдат прилагани.


Какво заболяване  #Shocked
Бременността не е заболяване

# 25
  • Мнения: 7 186
Цитат на: evpraksia
Цитат на: Lady Marmalade

“ ИНФОРМИРАНО СЪГЛАСИЕ
1. Информиран/а/ съм за всички интересуващи ме въпроси, свързани с моето заболяване, нуждата от лечение /вкл. и оперативно/, последствията и рисковете от него и от други диагностични и лечебни процедури, които ще ми бъдат прилагани.


Какво заболяване  #Shocked
Бременността не е заболяване

Ами нали това писах по-горе,информираното съгласие е еднакво за всички пациенти,няма отделно такова специално за бременни,то се подразбира за какво става въпрос.Ясно е,че дори и една нормална бременност може да се превърне в проблемна и причините са много,може и самата жена да има придружаващи заболявания,които да се явят като усложнения в даден момент и какво ли още не.Този документ има по-скоро юридически смисъл,пациента трябва да е запознат с всички възможни усложнения,които могат да се появят и по независещи от лекарския екип причини и да даде писмено съгласието си.А в старият си вид това информирано съгласие направо плашеше пациентелата,сигурно затова му промениха текста-там беше отбелязано за всички усложнения,които могат да се получат примерно по време на анестезия,включително и смъртен изход Mr. Green и разни други в този стил.Сегашният вариант е доста по-приемлив.

# 26
  • Мнения: X
Дадоха ми документите предишния ден и си ги прочетох най-сериозно, след което естествено подписах.

# 27
  • Мнения: 3 200
Цитат на: Lady Marmalade

Ами нали това писах по-горе,информираното съгласие е еднакво за всички пациенти,няма отделно такова специално за бременни,то се подразбира за какво става въпрос.Ясно е,че дори и една нормална бременност може да се превърне в проблемна и причините са много,може и самата жена да има придружаващи заболявания,които да се явят като усложнения в даден момент и какво ли още не.Този документ има по-скоро юридически смисъл,пациента трябва да е запознат с всички възможни усложнения,които могат да се появят и по независещи от лекарския екип причини и да даде писмено съгласието си.А в старият си вид това информирано съгласие направо плашеше пациентелата,сигурно затова му промениха текста-там беше отбелязано за всички усложнения,които могат да се получат примерно по време на анестезия,включително и смъртен изход Mr. Green и разни други в този стил.Сегашният вариант е доста по-приемлив.


Разбрах вече, мерси за информацията

# 28
  • Мнения: 411
Когато отидох в болницата бях със 7 см. разкритие и след прегледа ми дадоха някакви документи да подпиша, аз естествено нямах време да изчитам ферманите и ги попитах за какво се подписвам. Те ми казаха че се подписвам за това че ако се наложи да ме сцепят, а аз направо настръхнах и ги попитах ако не подпиша какво ? " Ами ще се сцепиш на където дойде и ни не носим отговорност."  - като чух това да видиш как бързо подписах.

# 29
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
аз си бях в МД почти месец преди да родя...когато усетих че започват контракции споко се обръснах, измих и т.н. - 6ч - 3см  Confused  е ипосле в родилна зала още 2ч - 2см - имах време споко да си чета...
добре, че не ми го дадоха след вкл на системата, че тогава вече надали щях да чета...
Но - да четох и знам какво пишеше ама щото разкритието беше малко и вървеше бавно!

Общи условия

Активация на акаунт