за данъчната декларация и инвалидите

  • 8 133
  • 39
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 7 112
Ако човекът е инвалид от преди няколко години и не е знаел за данъчното облекчение, може спокойно да си подаде декларация в НАП за предходни години. Ще му бъде възстановен данък само ако е работил по трудови правоотношения. Ако е имал и граждански договори, декларацията ще бъде без правни последици няма да му се възстанови нищо.
Това нещо е вРъхта на подготвените изказвания.
Освен да го глобят човека, друга файда няма.
Както и да е. Приключвам с темата.  Peace

# 31
  • Мнения: 75
В обяснението си имах предвид инвалиди по принцип, а не само бащата на авторката на темата. Май трябва да обясня по-точно за какво става дума. Ще бъде дълго, но може би някои ги интересува. Има хора, които са инвалиди от няколко години, но не са знаели, че могат да ползват данъчно облекчение при работодателя си. За това могат да подадат дан. декларация в НАП за тези години и ако имат удържан данък той ще им бъде възстановен. Но ако за същите тези години вече са подавали декларации в НАП напр. имали са доходи от наем или гражд. договори и тогава не са приложили Експ. решение от ТЕЛК вече не могат да подадат, защото срокът за подаване на коригираща декларация за предходни години отдавна е изтекъл. Т.е могат да си подадат, но декларацията им ще бъде без правни последици - няма да се обработва и няма да се възстановят суми. Служителите ще я вземат, защото не могат да откажат приемане на декларация, но тя ще отиде в архив без да се възстанови сума. Дан. облекчение за инвалиди важи и за цялата година през която е излязло решението, нищо че то може да е от средата на същата.
Ако лицето има някакви задължения от минали години, те ще му бъдат прихванати и остатъка ще му се върне.
Някой питаше за задължения за минали години - ако имаш такива не може да ти се признае дарение на инвалид.
Дано Рони влезе в темата и ми се извини.
Бих могла да пиша още много по темата, но не знам в какво може да ме обвини някой друг.

# 32
  • Мнения: 7 112
mami isi, извинявай.
А сега ти би ли гарантирала на хората, които си подадат декларации за стари години че няма да бъдат глобени? 

# 33
  • Мнения: 75
Ако инвалидът няма подадена декларация за предходна година досега, работил е само по трудови правоотношения и има Експертно решение от ТЕЛК към годината за която иска да си ползва дан. облекчение, няма да бъде глобен при подаване на декларация. Глобата е за укрити доходи, а той няма такива. Лицето желае да ползва облекчение, което не води до увеличаване размера на данъка.
Гаранция мога да дам, ако аз ще приема декларацията.

# 34
  • 1st floor
  • Мнения: 9 112
девойки, сега започвам да пиша декларацията и вече се затрудних Tired
ситуацията е следната : работил е първо в една фирма, в която сигурно е бил на минимална и няма удържан данък, след това е започнал в друга фирма на граждански договор , удържани са му 21 лв., и след това са го назначили в същата фирма на трудов договор и има удържан данък 54,74
започнах да поълвам приложение 1, и във първата част не знам къде да напиша дохода по гражданския договор ooooh!
при другите доходи ли , на отделен ред или на ред номер 7 - ТР. правоотношения по ал. 1 т.26,б "е" от ДР на ЗДДФЛ/ Господ да ми е на помощ, но не знам какво изобщо значи това/...
а след това и удържания данък ли / във втората част/ да сметна заедно - и по граждански , и по трудов договор?


...и още нещо - в бележката за гражданския договор , пише :
в/у сумата 220 е удържан данък 21 лв.
а отдолу е добавено
осигурителния доход за периода от...до..., върху който са внесени вноски за ДОО,ЗО иДЗПО  в универсален пенсионен фонд, е в размер на 143 лв.
кой  доход да пиша -220 или 143? ooooh!

Последна редакция: ср, 20 фев 2008, 12:40 от НеПоКоРнА

# 35
  • 1st floor
  • Мнения: 9 112
Честно казано, не знам какво точно означава "до". Може би има значение процента.  newsm78
А щом има трудов и граждански договор се попълват Приложение 1 (за трудов) и приложение 3 (за граждански) договор.
зачетох се назад по темата - по граждански договор , май трябва в приложение 3, да се попълват данните...но в коя таблица - осем ли? за доходи от възнаграждения по извънтрудови правоотношения?

# 36
  • Мнения: 31
Гражданските договори се декларират в таблица 8, дохода на ред 8.1 е 220 лв., осигурителния доход е след приспадане на нормативно признатите разходи. Удържания данък е на същата страница най-отдолу.

# 37
  • 1st floor
  • Мнения: 9 112
Гражданските договори се декларират в таблица 8, дохода на ред 8.1 е 220 лв., осигурителния доход е след приспадане на нормативно признатите разходи. Удържания данък е на същата страница най-отдолу.
  bouquet Hug

# 38
  • 1st floor
  • Мнения: 9 112
само още нещо да попитам/ надявам се за последно Embarassed/
В дан.д-ция. , в част 5  1.1 , какво трабвя да напиша за размер на дан. облекчение / пише до 4 800/, ама колко точно newsm78...
и не разбрах на ред 15, част 4, какъв е този удържан или внесен данък за доход по чл. 37 newsm78, трябва ли да го попълвам?
аз на горния ред 14 , написах сумата на удържаните данъци от приложение 1 и 3 Rolling Eyes
Благодаря на всички , които се включиха  bouquet тази декларация доста ме озори #Crazy, предишни години , попълвах , но за облекчение за деца и се справях...този път тотално се изложих Embarassed...

# 39
  • Мнения: 31
Ако дохода по Част ІV ред 7 е по-голям от 4800лв. -  в част V ред 1.1 се попълва 4800лв. Ако е по-малък се попълва сумата на дохода. Ред 15 на Част ІV не трябва да се попълва.

Общи условия

Активация на акаунт