Био плодове и зеленчуци за захранване ?

  • 5 174
  • 52
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 902
ok Peace. но за мен по-важното беше да разбера какви са тези биопестициди newsm78 newsm78 влезнали в сила далечната `91-ва

# 31
  • Мнения: 3 869
Мога само да гадая за биопестицидите (не ми се рови за въпросния документ, иначе по номера може да се намери в Official Journal). Пестицидите са за борба с вредители по растенията, има обаче и естесвени методи, които водят до сходни резултати с тази разлика, че изискват повече време и средства. Това би трябвало да е. Иначе не може да е био и да е ГМО или третирано с химикали и изкуствени торове.

# 32
  • Мнения: 902
Meg, ти да не си юрист?http://eur-lex.europa.eu/bg/index.htm
тук ли се търси? аз въобще не се ориентирам както стана ясно вече newsm78
нали съм детектив Joyhttp://eur-lex.europa.eu/Notice.do?val=173821:cs&lang=bg& … x&visu=#texte ето я наредбата

хммммм... какво значи обозначението | — | и липсата на "—"?

Последна редакция: сб, 01 ное 2008, 22:25 от smurfette

# 33
  • Мнения: 961
Със сигурност се използват препарати против вредители, може би се наричат биопестициди?! newsm78 Спомням си, че в едно предаване обясняваха, че използват такива неща, които със сигурност са доказани, че нямат вредно въздействие върху хората и природата, и които се използват от стотина години. Колко е вярно е друг въпрос!

# 34
  • Мнения: 902
това е нормативна уредба от далечната 1991г., това което тогава е било считано за безопасно дали и сега се счита Rolling Eyes

# 35
  • Мнения: 961
Meg, ти да не си юрист?http://eur-lex.europa.eu/bg/index.htm
тук ли се търси? аз въобще не се ориентирам както стана ясно вече newsm78
нали съм детектив Joyhttp://eur-lex.europa.eu/Notice.do?val=173821:cs&lang=bg& … x&visu=#texte ето я наредбата

хммммм... какво значи обозначението | — | и липсата на "—"?
Вярно си голям детектив!  Wink А целия текст ли изчете?!

# 36
  • Мнения: 3 869
Със сигурност се използват препарати против вредители, може би се наричат биопестициди?! newsm78 Спомням си, че в едно предаване обясняваха, че използват такива неща, които със сигурност са доказани, че нямат вредно въздействие върху хората и природата, и които се използват от стотина години. Колко е вярно е друг въпрос!

Бряво!!! Намерила си документа Simple Smile (Не съм юрист, но имам 8 семестъра право зад гърба си  Laughing) Аз пък се позачетох и се оказа именно каквото си мислех (в анекс 1 към регламента) - използват се естесвени методи на защита - растения, "привличането" на подходящи видове унищожаващи вредителите, минерални торове и компости получени по естествен път с контролирано съдържание на микроорганизми (нещо като нашето селективно селско стопанство преди години - нищо общо с генното инжинерство, но все пак по-добри резултати на базата на контролиране на естествения процес на селекция)
Все пак документът позволява в изключителни случаи и третиране с химикали, за да се опазят площите от галяма напаст, но тогава се следват разни програми за възстановяване и пр. Реглементът позволява също с Био да бъдат обазначавани преработени храни, които съдържат до 5% не-био съставки. Примерно, био-хлябът може да съдържа не-био мая (друге  е въпросът за използването на мая изичщо, но това няма общо с био-то  Wink). За всички непреработени храни (плодове и зеленчуци, зърнени храни, животински продукти - мляко, яйца, месо) "био" означава 100% био.

Последна редакция: нд, 02 ное 2008, 10:40 от Meg1

# 37
  • Мнения: 902
Вярно си голям детектив!  Wink А целия текст ли изчете?!
мразя да чета на компютъра поради простата причина, че ме заболяват очите... и се насочих само към най-важното
Пак ще попитам какво значи обозначението | — | и липсата на "—"?

# 38
  • Мнения: 961
Пак ще попитам какво значи обозначението | — | и липсата на "—"?
Ми, amiiii не знам!   

# 39
  • Мнения: 3 869
Къде са тези тирета - в документа ли?  newsm78 Или дали на етикета трябва да има био-... или био....?
Регламентът, който обсъждахме, съдържа наимневанията за био на европейските езици към 1991 г. Доколкото съм запозната в България си имаме наредба за био-храните и как трябва да се обозначава това на етикета...

# 40
  • Мнения: 961
Сега да ми се посмеете малко!  hahaha
Онзи ден пазарувам аз в Билла и нали си знам, че там продават биопродукти и търсейки да си избера ориз, гледам Ориз/ Био Продукт. Чудих се, почесвах се newsm78, видя ми се много тънко за биопродукт, а ма нали знам, че там има такива стоки и си казвам: "То тоз ориз изглежда такъв един неугледен, дребен, може пък наистина да е органика!"  Thinking Та накрая си го купих. Изсипах го в кутията, но нещо все ме спираше да хвърля опаковката, на която все пак имаше телефони. И реших да се свържа с фирмата и да попитам, с тайната надежда да получа положителен отговор!  hahaha А отговорът беше: "Не, не! Не са биопродукти! Ние сме фирма за опаковане, така се казва фирмата, Био Продукт!"  smile3516
Ей туй само в БГ може да се случи!  Crossing Arms

# 41
  • Мнения: 902
глупости, как може да ти смеем! това е ужасно! хубаво е, че сподели и ще гледам по-внимателно какво купувам, НО най-важното е да има сертификат(някоя от емблемките, а те не са много)

# 42
  • Мнения: 2 660
Някой може ли да ми каже магазин за био плодове и зеленчуци? Трябват ми ябълки, моркови... краставици и домати не ми вършат работа.

# 43
  • Мнения: 902
И аз така. Най-добре, ако някоя фирма произвежда ябълки, моркови и други плодове и зеленчуци...само за Гая се сещям, но те май в момента нямат в наличност  Rolling Eyeshttp://www.gaiaorganic.com/catalogue.php?lang=bg

аз и биоцаревица търся, но за сега нищо

# 44
  • Мнения: 1 449
това е нормативна уредба от далечната 1991г., това което тогава е било считано за безопасно дали и сега се счита

Въпреки че е от далечната 1991 год., Регламент 2092/91 има близо 15 официални поправки и над 40 промени в анексите през годините.
Така че е бил съвсем актуален.
Но трябва да се гледа последната консолидирана версия с всички отразени изменения, в линка по-горе е първоначалният текст.

Между другото, този регламент е отменен - валиден е до 31.12.2008 г.
От началото на следващата година е в сила нов регламент от 2007 год. с по-детайлни и по-строги изисквания за био производството.


най-важното е да има сертификат(някоя от емблемките, а те не са много)

Най-сигурно е да се потърси името на сертифициращата организация - винаги трябва да е записано някъде до логото.

Общи условия

Активация на акаунт