Пататник - стъпка по стъпка

  • 85 054
  • 90
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 836
Потекоха ми ли....те. С тази вкусотия ме гостиха в едно родопско село. Забравих тогава да попитам как се приготвя.

Благодаря за рецептата!     bouquet

# 16
  • Мнения: 3 622
Страхотно изглежда и със сигурност ще го пробвам  Peace

Имам две въпросчета - картофите варят ли се предварително и се стържат сурови, и колко горе долу му трябва на пататника за да се опече от едната страна

# 17
  • Мнения: X
Картофите - настъргани сурови.
Пече се на умерен котлон. На силен котлон ще се изпече много бързо отвън и няма да успee да се задуши достатъчно плънката.  Първата страна се пече около половин час, но все пак проверявайте дали не е загоряло отдолу. Като се обърне обратната страна се изпича по-бързо - за около 20 минутки.
Но всичко е относително - зависи и колко ви е силен котлона и колко е дебел пататника. Опитайте един път и ще придобиете представа кое как да промените за да стане перфектно.

# 18
  • под кривата круша
  • Мнения: 294
Много ти благодаря за рецептите и съветите, страхотни са   bouquet Като се върне милото, ще го изненадам с родопско ястие  chef Извини ме ако ставам нахална, но като сме на такава вълна, знаеш ли как се правят марудници? Има ли нещо по-различно от обикновените палачинки?

# 19
  • София
  • Мнения: 3 679
Много вкусно изглежда и ще го пробвам.   bouquet

# 20
  • Мнения: X
Много ти благодаря за рецептите и съветите, страхотни са   bouquet Като се върне милото, ще го изненадам с родопско ястие  chef Извини ме ако ставам нахална, но като сме на такава вълна, знаеш ли как се правят марудници? Има ли нещо по-различно от обикновените палачинки?
Знам как се правят марудници. Като имам възможност ще опиша рецептата и ще пусна снимки.
Разбира се че е различно от палачинките.

# 21
  • Мнения: 1 352
Дааа, аз съм родопска снаха и за пръв път опитах пататник преди 3-4 години. Харесва ми студен с кисело мляко Crazy. Точно така го прави и свекърва ми. Може да се пече на фурната, може и на котлона.  Има вариант и в тиган без кори, пак става хрупкав и вкусен.

# 22
  • Мнения: 27
Само можеш ли да кажеш,колко голям твоя тиган или по-точно диаметър?

# 23
  • Мнения: X
30 см. е моят.

# 24
  • в баира
  • Мнения: 861
Аз го правя на фурна и не ползвам кори. Намазвам тавата с мас и наръсвам обилно брашно, за да не залепне. Като сложа сместа, слагам пак мас и мятам във фурната. По принцип се пече само отдолу и после се обръща. За по-бързо аз пека от двете страни едновременно.

МОИТЕ МАРУДНИЦИ:

2 яйца
1 ч.л. захар
1 ч.л. сол
айрян (повече от половината кофичка мляко ползвам)
1/2 ч.л. сода бикарбонат, загасена в кис. мляко
Добавям брашно толкова, колкото да стане малко по-гъсто от палачинковото. Пека на тефлонов тиган, като слагам повече смес, за да станат леко дебелки. Като са готови, препържвам масло и топя всяка една в маслото.

# 25
  • София
  • Мнения: 24
Вчера правих пататника и се получи много вкусен. Направих и и по двата начина - и на тиган и запечен във фурната като баница. И по двата начина ни хареса.

# 26
  • Мнения: 2 491
Вчера правих пататника и се получи много вкусен. Направих и и по двата начина - и на тиган и запечен във фурната като баница. И по двата начина ни хареса.
Въпрос: Като го печеш на фурната, мажеш ли отгоре корите с нещо? Да не станат много сухи...може би с яйце newsm78

# 27
  • Мнения: 4 292
Правя пататника по абсолютно същия начин. Наистина става много вкусен  Heart Eyes

# 28
  • Мнения: 6
SUPER!!!
Търся рецептата от мноооооого време и най-накрая я намерих! newsm68
Ядох пататник преди няколко години в Смолян-домашен,беше невероятен,а в София има в Уго и няма нищо общо с оригинала newsm11.
Сърдечно благодаря за хубавата рецепта! newsm51

# 29
  • Мнения: 109
Горе долу се справих .

Общи условия

Активация на акаунт