Пататник - стъпка по стъпка

  • 85 049
  • 90
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 674
Този пататник  трябва да се пробва... Hug Изглежда великолепно и вкусно!!!  Heart Eyes

# 46
  • Мнения: 5 001
Направих го.Много го харесахме


Сбъдваща мечти , за рецептата

# 47
  • Мнения: 2 491
Ето и резултата:
http://images23.snimka.bg/005148863-big.jpg
Мерси за вкусната рецепта:)

Красота! Браво!!!
Да не си използвала фотошоп за снимката или 25 кадър Mr. Green, потекоха ми лигите Confused

На тиган ли го направи?

В събота и аз ще се престраша Flutter

# 48
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Леле, изглежда страхотно!  Hug

# 49
  • Мнения: 3 153

Красота! Браво!!!
Да не си използвала фотошоп за снимката или 25 кадър Mr. Green, потекоха ми лигите Confused

На тиган ли го направи?

В събота и аз ще се престраша Flutter
Embarassed Мерси за добрите думи! Аз готвя от скоро ефективно и като имам добър резултат се радвам истински Embarassed В интерес на истината форумът е причината въобще да започна да готвя, така че горещи благодаря на всички (мъжът ми пък благодари 100 пъти повече Mr. Green)
Иначе да, в тефлонов тиган го правих, точно както е описала Сбъдваща мечти...... и не съм фотошоп-вала снимката Crazy

# 50
  • Мнения: 763
Ние пататника си го обичаме повече без корите - както на тиган, така и в тавичка и във фурната  Wink На фурна става по-мекичък, но пък на тигана е по-хрупкав. Изобщо, както и да се приготви, това си е една истинска родопска вкусотийка  Peace

# 51
  • Мнения: 254
момичета,ако го правя в тава без да слагам кори,какво да сложа за да не се залепи за тавата,а може ли без да се обраща

# 52
  • Мнения: 1 352
Направи ги в тиган с капак. Намазваш обилно с масло, изсипваш сместа и похлупваш с капака. Когато е готов го обръщаш с помощта на голяма чиния и печеш и от другата страна.  Не съм сигурна в тава без кори дали ще стане хубав.

# 53
  • Мнения: 1 263
Пататника в Гърция също е много популярен и харесван с тази разлика,че освен изброените продукти се слагат и настъргани тиквички.  Wink

# 54
  • Мнения: 836
Пататника в Гърция също е много популярен и харесван с тази разлика,че освен изброените продукти се слагат и настъргани тиквички.  Wink
А, това е чудна идея!
Изцеждат ли се тиквичките преди да ги сложиш в сместа?

# 55
  • София, България
  • Мнения: 5 597
Обожавам всичко с картофи  Hug

много благодаря за рецептата!!!
Добре че има снимки - така всичко е много по-ясно Peace

# 56
  • Мнения: 254
и аз днес правих пататник,стана страхотен,направих го във фурната в тава и не съм го обръщата,изпече се едновременно и от двете страни

# 57
  • Мнения: 1 312
Ще се пробва.
Аз правя същото нещо,но с тиквички лятото.
С много сирене,кашкавал и яйца,но подправките са черен пипер и копър.
И го правя в по-малък тиган-става нещо като голямо кюфте.

# 58
  • Мнения: 1 263
Изцеждат ли се тиквичките преди да ги сложиш в сместа?
Да,след като се настържат се прибавя 1 к.л. сол и се оставят да се изцедят за около 30 мин.  bouquet
В Гърция това се нарича Κολοκυθόπιτα με Πατάτες(Колокитопита ме пататес) или иначе казано баница от тиквички с картофи: Wink
рецептата:
1 пакет кори
1 кг настъргани тиквички
2-3 средни картофа
1 голяма глава лук
малко нарязан наситно магданоз и/или копър
250г настъргано сирене
1ч.ч олио
сол,черен пипер
Слагаме в тиган 3/4 от олиото и след като загрее поставяме нарязания лук,а след това и настърганите картофи,тиквички и магданоза,оставяме леко да се запържат.Махаме тигана от котлона и прибавяме сиренето,солта и черния пипер.Намазваме тавата с олио,поставяме половината листи отдолу като ги намазваме с олио, след това сместа и отгоре останалите листи, които също намазваме с олио.Нарязват се на форми  и се слагат в умерена фурна за около 1 час.


Ето и един друг вариант на пататника:
Ето рецептата:
10-12 едри картофа
2 глави кромит лук
2 с.л олио
сол на вкус
малко джоджан за аромат
За корите:
Брашно, 1 с.л олио ,1ч.л оцет 1 щипка сол и вода
Картофите и лука се обелват и се настъргват на ренде !Добавят се олиото,солта и джоджана и се обърква добре!
Който не може да точи може да използва готови кори.Намазва се тавата с олио ,застила се кора,изсипва се картофената плънка и се завива с втората кора!Пече се само на долните реотани на фурната !!!След като се изпече от едната страна се обръща и по същия начин се пече и другата страна!!След като е готов по желание се намазва с масло
ТОЗИ е на Екатерина Дафовска.
Прочети и ТУК!

Последна редакция: пн, 18 фев 2008, 08:55 от mummy

# 59
  • Мнения: 836
mummy, благодаря за рецептата!  Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт