Средно образование до 10-ти клас???

  • 5 630
  • 79
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 100
ЗА.  Peace
Аз съм 10 клас и смятам, че е удачно.

# 31
  • Мнения: 4 965
И аз мисля, че е добра идея, но не вярвам у нас да се реализира успешно. Още повече, че трябва напълно нова програма - още от 1-ви клас.  newsm78
Но пък в повечето страни е така - в 10-ти клас завъряват средно, после 2 г. колеж (от него най-често с диплома за специалист - най-ниската форма на висше или съответно с техническа специалност), после - бакалавър, магистър и т.н.
Който не иска да става специалист, си остава със средно. И без това всеки втори у нас вече е с висше, което често и не ползва...

# 32
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Тази идея не е от днес. Още преди няколко години се заговори за това. И да, ще го направят и мисля, че няма да е зле.
11 и 12 клас са загубено време за децата, които не продължават висше. Те и толкова ходят на училище. Няма смисъл и ние(учителите) и те(учениците) да хабим нерви и държавни пари за нищо.
А ако някой реши, че иска висше, не му пречи по всяко време да ги изкара тези класове, но тогава ще е мотивиран и ще има смисъл, а сега е само отбиване на номер.

Не ми харесва и както е сега - всеки втори с висше, качеството е много занижено, конкуренция голяма, но специалисти сред тях  - малко.

# 33
  • Мнения: 14 133
И аз мисля, че е удачно.

# 34
  • София
  • Мнения: 1 075
Да се учи до 12ти клас е безумие, в Русия се учеше до 10ти, а за образованието им и без да сте се докоснали, най-малкото сте чували. Аз съм за това да не се размива материалът. Това става само по стария начин - с учене в събота. Четири срока. "Руска" матура по всичко накрая на всяка година.

Относно точно този модел, който дискутираме, съм против. Защо?

Защото, преподавайки на 8-12 клас, мога смело да заявя, че нямат адекватни решения като цяло за бъдещето си, малко от тях са наясно със себе си, освен това, т.нар. "яснота за бъдещето" е повлияна от обществото ни, което през последните 20 години не толерира образованите. В следствие на което, виждайки как сервитьорките печелят 3 пъти повече от лекарите, те ще предпочетат тази професия.

Според мен, трябва да се промени системата по начин, който мотивира и задължава децата да учат. Настоящето българско училище в това отношение просто не е приятно място, нито полезно.

Най-належащият въпрос обаче е НА КАКВО, ПО ДЯВОЛИТЕ, ДА ГИ УЧИМ ТЕЗИ ДЕЦА. Учителите следват програми, спуснати отгоре, независимо дали им харесва. Родителите не знаят и те какво искат за децата си, политиците пък съвсем, но съвсем очевидно не и добре образовани хора. Така че трите страни трябва да седнат на една маса и да поговорят за важните и второстепенните неща.

И не ми казвайте, че не ви вълнува фактът, че искат да въведат задължително религия от предучилищна. Лично аз просто ще откажа такова образование за детето ми и няма да позволя да бъде облъчвано.

# 35
  • Мнения: 2 759
...И не ми казвайте, че не ви вълнува фактът, че искат да въведат задължително религия от предучилищна. Лично аз просто ще откажа такова образование за детето ми и няма да позволя да бъде облъчвано.
                     Няма  да го кажа, тъй като и мен ме вълнува. По-скоро бих спряла детето от училище, в което му натрапват религия  Peace.

# 36
  • Мнения: 8 999
Идеята ми се струва разумна. Наистина поне половината ученици от 11 и 12 клас в момента изобщо нямат представа защо ходят на училище. Те жадуват да завършат и да се потопят в златодоходоносните дебри на сервитьорството, ски и сърф учителството, плочкаджийството, бояджийството и т.н. Това са добри професии, но за да бъдат упражнявани, наистина няма смисъл от познаване в дълбочина законите на физиката и математиката. Нито дори на правописа /който би следвало да е усвоен със зъвъшването на 8ми клас/. И не си мислете, че повечето деца ще се откажат от последните два класа - моите прогнози са, че предпочелите да се дипломират след 10ти клас ще са доста малък процент.

# 37
  • Мнения: 2 759
...Това са добри професии, но за да бъдат упражнявани, наистина няма смисъл от познаване в дълбочина законите на физиката и математиката...
                    Общата култура не е за подценяване. Нито богатият речник. Пък ако ще и да си строителен работник в някое чуждоземско село. Дразни ме 'Здравейти, как сти?', пък било то и от кварталната сервитьорка, да не говоря за по-високи позиции. Много думи се ползват неправилно. И да, важни са и физиката, и математиката, и френския, и латинския, ако щете.

# 38
  • Мнения: 599
Честно казано не очаквах точно такава реакция от ваша страна...  ShockedНе осъзнавате ли, че след време ще се броят на пръсти висшистите в Бг???

А защо пък трябва всички да са висшисти?
Освен шефове,на едно предприятие са му нужни и работници.....предполагам.

# 39
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Аз съм за: от позицията на някой, който трябва да преподава на деца, които ще се насочат към професии, за които не се иска висше образование. Тук ( в Холандия) е задължително да ходят на училище до 16 години. Ако питаха мен: могат да го направят до 15 и след това на работа. Няма по-голяма издевателство над учителя да има няколко бройки от теи деца в класовете си.

Което в България трябва да се въведе са специализирани училища за дадени професии ( като техникуми), така че деца от обикновени училища по-късно ( ако искат) да могат да учат там. Или след 10 класа да учат, както и възможност, ако на 20- 30  искат да учат висше да имат тази възможност полагайки изпити дали имат мисловна възможност да учат.

# 40
  • Мнения: 8 999

А защо пък трябва всички да са висшисти?
Освен шефове,на едно предприятие са му нужни и работници.....предполагам.

И те са десетки пъти повече от шефовете!

                    Общата култура не е за подценяване. Нито богатият речник. Пък ако ще и да си строителен работник в някое чуждоземско село. Дразни ме 'Здравейти, как сти?', пък било то и от кварталната сервитьорка, да не говоря за по-високи позиции. Много думи се ползват неправилно. И да, важни са и физиката, и математиката, и френския, и латинския, ако щете.

За 10 г. в училище се натрупва достатъчно обща култура, основни познания по предметите, усвояват се правописни и правоговорни норми /последните дори и в рамките на прогимназиалния курс на обучение/. А който не е усвоил тези знания за 10 г., едва ли ще се впрегне да навакса пропуснатото за следващите две години.
Аз съм учила до 11ти клас, моите съученици - също, но това не ни слага на едно ниво при възприемането и усвояването на учебния материал. Ако някои от тях бяха продължили да учат още 11 класа, със сигурност щяха да си излязат точно толкова неграмотни, колкото бяха и след завършването на средното си образование.

# 41
  • Мнения: 2 759
За 10 г. в училище се натрупва достатъчно обща култура, основни познания по предметите, усвояват се правописни и правоговорни норми /последните дори и в рамките на прогимназиалния курс на обучение/. А който не е усвоил тези знания за 10 г., едва ли ще се впрегне да навакса пропуснатото за следващите две години.
                     Последния ми отговор беше на цитата в самото мнение, въпреки, че не е точно по темата. Не твърдя, че 11-ти клас е най-важната година.

# 42
  • София
  • Мнения: 62 595
Един път и аз да съм съгласна с някоя идея на министерството. Сега децата могат на 16 години по КТ да започнат работа. Какъв е смисълът, тогава да ги караме да учат до 18-19-годишна възраст, ако нямат никакъв интерес. Който иска да отива в университет, да си доучва и да държи матури.
Доколкото разбрах, ако някой, дипломирал се в 10 клас има желание да кандидатства, то и по-късно може да си даучи и да държи матури. Ако е така, нищо не се губи, освен неизвинените отсъствия при тийновете, за които 10 клас е достатъчно. Да ходят и да работят и да се издържат, ако не искат да учат. Пък ако им дойде друг акъл, да продължат по-късно с ученето.
 По-добре учене с мерак, но по-късно, отколкото насила и с нулева полза за децата.

# 43
  • София
  • Мнения: 397
 А ако завършат 12 клас и после не ги приемат във ВУЗ, нещо като полувисше ли ще бъде или просто средно със загубени 2 години? Не е ли по-добре тогава всички да учат до 10 клас и после който иска кандидатства?

# 44
  • Мнения: 6 323
Честно казано не очаквах точно такава реакция от ваша страна...  ShockedНе осъзнавате ли, че след време ще се броят на пръсти висшистите в Бг???

По-добре шепа висшисти, но наистина специалисти, грамотни и умни хора, отколкото нация от висшисти, които не могат и името си да напишат правилно.
От няколко месеца отново съм студентка и (може да прозвуча като престаряла лелка), но не мога да повярвам в какво се е превърнало образованието ни. Разликата, най-вече в грамотността сред студентите в сравнение с нивото от преди 10 години, направо е отчайваща. Мога да дам не десетки, а стотици реални примери от всекидневния ми сблъсък с невежеството, незаинтересоваността, безхаберието и неграмотността. И въпреки всичко това тези хора продължават уж да учат, те най-вероятно и ще завършат, просто защото цялото ниво е такова (имам предвид нивото на колегите-студенти, тъй като самото образование е на добро ниво - т.е. дава възможност на хората, които искат да научат нещо, да го постигнат).
По-добре 50% по-малко висшисти, но това наистина да значи, че си грамотен, че си специалист, че си достатъчно образован.

Общи условия

Активация на акаунт