Граматика

  • 28 119
  • 277
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 903
Настася, бебетата са само оправдание.
винаги има време да се прегледа написаното и да се провери за грешки. Няма толкова спешно мнение, че да бъде пуснато без предварителен преглед.

# 16
  • Мнения: 2 070
Не мисля, че тези, които имат най-голяма нужда да прочетат темата ще го направят. Сигурна съм, че има хора, които са забравили какво са подлог и сказуемо. Учебникарският начин, по който са написани нещата ще затормози занемареният от бременността и майчинството мозък.  Wink Аз например, гледайки "Това го знае всяко хлапе" установих, че не помня елементарни математически неща, ако изобщо някога съм ги знаела. Не знам какво е "умаляемо" и "умалител" в някакво уравнение или задача. И честно азано не бих си направила труда да го прочета до омента, в който не се наложи да го обяснявам на детето.
Лично за себе си знам, че съм най-зле със запетайките, разните му там вмъкнати  и вметнати части  и т.н.

Последна редакция: пт, 15 фев 2008, 11:56 от ДеЩоВиди

# 17
  • Мнения: 3 405
Nastasja, недей да извиняваш неграмотността, няма смисъл  Peace  Grinning
Който има желание може да пише правилно. То си личи кога грешките са от неграмотност и кога, поради изброените от теб причини  Grinning

# 18
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Ноеми , не мога да се въздържа да не възробтая срещу твоята инициатива...

Робтай, робтай. Неграмотните майки не сте никак малко. На нас не ни пука колко сте грамотни. Но се замисли, че утре може да изтървеш добро предложение за работа заради твоето робтаене*.

*Пише се роптая!

# 19
  • Мнения: 620
Nastasja, недей да извиняваш неграмотността, няма смисъл  Peace  Grinning
Който има желание може да пише правилно. То си личи кога грешките са от неграмотност и кога, поради изброените от теб причини  Grinning
Не извинявам неграмотността (не я понасям), а немарливостта (разбирам я) Simple Smile

# 20
  • Мнения: 641
  smile3501Копнах си го в копютъра.Като имам време ще видя какво помня от 5-ти клас.

# 21
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 988
Дами, нека не се плюем тук!
Ако исках да обиждам някого, щях да го правя в темите. Не правя никакви намеци.
Идеята ми беше да помогна на тези, които биха имали нужда от помощ.
Другите нека си пишат както си искат, все пак излагат себе си. Wink
Относно това дали има нужда - вижте заглавието на предната тема...

Повече няма да отговарям тук, а ще поствам само полезна информация.

# 22
  • Мнения: 27 524
Съществително от женски род, което завършва на -ия, в множествено число приема окончание "ИИ", а не "ИЙ".
Примери: стрия - стрии, контракция - контракции,секция - секции, атракция - атракции, и т.н.

Всъщност всички думи в мн.ч. окончаващи на две И са си без Й-кратко  Simple Smile , но не знам дали има такива от мъжки род...  Thinking

# 23
  • Мнения: 3 405
плазмодий  Simple Smile, но е в единствено число, когато е множествено си е плазмодИИ

# 24
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Ноеми, поздравления за темата. Нямам ни най малко намерение да плюя когото и да било. Проблемът е, че именно тези, които най-много се нуждаят от тази тема я омаловажават. Други се оправдават с бързане и т.н.  Tired
А да, пропуснах да спомена редовното: "Да беше станала учителка". Класика в жанра.

# 25
  • Мнения: 2 070
Ето, понеже темата е нещо като работна. Може ли някой да ми обърне внимание върху изреченията от предни постинг и да ме коригира:

Учебникарският начин, по който са написани нещата ще затормози занемареният от бременността и майчинството мозък - тук се колебая трябвало ли е да сложа запетайки след "затормози" и "майчинството".  

Аз например, гледайки "Това го знае всяко хлапе" установих, че не помня елементарни математически неща, ако изобщо някога съм ги знаела. - тук трябва ли да има запетайка след "хлапе" и преди "установих"...

И честно казано не бих си направила труда да го прочета до омента, в който не се наложи да го обяснявам на детето - май трябваше да сложа запетайка след "честно казано"..

Аз пък пиша много бързо и не ми се занимава да следя за грешки, сега заради темата за пръв /или първи?/ път пуснах "проверка правопис" и единственото, което ми беше подчертало е да заменя "най-голяма" с "неголяма", което е тъпо, защото ще промени смисъла на изречението.

Ще съм благодарна за коментарите по изреченията.

# 26
Поправих си правописната грешка,също както Ноеми в първия ред от темата си.
.

# 27
  • Мнения: 257
Българския език е мнго труден,поне на мен.Но да кажа че много мами не че са неграмотни ,но в бързината допускат грешки.Не мисля ,че писането тук във форума е критерий за грамотнастта на един човек Thinking

# 28
  • Мнения: 750
Ей, евала на тази жена за темата  Peace
Дано тези с фрапантните грешки се поучат малко, че е срамота да не можеш да пишеш на собствения си език!  Hug
Критерий е, както пишеш тук, така пишеш и по принцип  Peace

Последна редакция: пт, 15 фев 2008, 12:16 от a.velcheva

# 29
  • Мнения: 9 973
  bouquetна авторката

за по сигурно отдолу има един бутон `проверка правопис`-той също е полезен Sunglasses

Общи условия

Активация на акаунт