Граматика

  • 31 397
  • 277
  •   1
Отговори
# 90
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 141
Ноеми - един въпрос, ако разрешиш...

Какво означава мъжЧЕ? Съществува ли такава дума?

# 91
  • Мнения: 1 616
Формите за именителен и винителен падеж на някои видове местоимения (кой-кого, някой-някого, никой-никого, всеки-всекиго) често се заменят в устната реч. Правилото гласи, че формите за именителен падеж се използват като подлози, а за винителен - като допълнения, но факт е, че често именителните форми се използват и като подлози, и като допълнения. Например:
С кой ще излизаш? вместо правилното С кого ще излизаш?
Никой не познавам. вместо правилното Никого не познавам.
От преподавателя си по Историческа граматика знам, че промените в езика започват от устната реч. Обикновено са необходими около стотина години, за да се утвърди някакво правило в устната реч, след което навлиза и в писмената. Малко време след това промяната се кодифицира. И като пример преподавателят ни даде точно употребата на кой и кого. Тоест резонно е да очакваме, че с течение на времето именителната форма кой ще се използва повсеместно и правилото за употреба на именителните и винителните форми на местоименията ще отпадне.

# 92
  • Мнения: 9 855
По принцип езикът върви към опростяване, ако се проследи историческото му развитие, както Нимфтка казва, се установява, че това което се е говорело преди век е твърде различно от това днес. Консерви такива. Тук се кове новият български език.

# 93
  • София, Лагера
  • Мнения: 3 411
Още нещо:

Многоточието представлява три точки: "...", не произволен брой.

# 94
  • Мнения: 9 855
Наличието на сто хиляди точки, питанки и удивителни говори за експресивен стил. Одобрявам!  hahaha

# 95
  • out of space
  • Мнения: 8 652
Друга честа грешка е неправилната употреба на "кой" и "кого". Масово се бърка...дори от интелигентни и образовани хора. Мен лично ме дразни ужасно, защото имах една луда учителка в прогимназията, която до втръсване ни поправяше и ни го набиваше в главата - кой-кого, кой-кого... Mr. Green

Аз си измислих такъв принцип /не знам доколко е коректен/ - винаги, когато се чудиш дали да кажеш "кой" или "кого",, избери "кого"!  Wink Ако не е съвсем правилно - поправете ме, моля!  Rolling Eyes

Класиката: Кой търсиш? Вместо: Кого търсиш?

кого се използва за одушевени предмети.
кой- за неодушевени.

Ако бъркам, моля, не ме смилайте.

Последна редакция: пт, 15 фев 2008, 18:33 от Erica

# 96
  • Мнения: 9 855
Одушевени, мерси!

# 97
  • out of space
  • Мнения: 8 652

и аз мерси, не беше неволно  Embarassed

# 98
  • Мнения: 503
Някой ще засегне ли въпроса за Мекането? Много ми боде очите, но не мога да обясня сносно правилото.

# 99
  • Мнения: 9 855
Кво значи "мекане"? За мекото говорене ли става дума?

# 100
  • Мнения: 589
Друга честа грешка е неправилната употреба на "кой" и "кого". Масово се бърка...дори от интелигентни и образовани хора. Мен лично ме дразни ужасно, защото имах една луда учителка в прогимназията, която до втръсване ни поправяше и ни го набиваше в главата - кой-кого, кой-кого... Mr. Green

Аз си измислих такъв принцип /не знам доколко е коректен/ - винаги, когато се чудиш дали да кажеш "кой" или "кого",, избери "кого"!  Wink Ако не е съвсем правилно - поправете ме, моля!  Rolling Eyes

Класиката: Кой търсиш? Вместо: Кого търсиш?

кого се използва за одушевени предмети.
кой- за неодушевени.

Ако бъркам, моля, не ме смилайте.

Така е. На кой етаж живееш? На кого даде книгата?

# 101
  • София
  • Мнения: 1 507
По принцип езикът върви към Упростяване

# 102
  • Мнения: 9 855
По принцип езикът върви към Упростяване

Хех, браво на мен!
Ама аз не съм го сбъркала! Ало!

# 103
  • Мнения: 2 116
Някой ще засегне ли въпроса за Мекането? Много ми боде очите, но не мога да обясня сносно правилото.

Като гледам, това явление е тръгнало да става норма  Twisted Evil

# 104
  • Мнения: 9 855
Аааа това е за ходиме, видиме... сетих се.

Общи условия

Активация на акаунт