Адаптираното мляко срещу майчината кърма

  • 5 895
  • 139
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 6 029
Много ми е интересно къде се пропагандира АМ като първи избор???? Това е само в главата ти.....

Де да беше  Confused
http://www.blizodobebeto.com/2008/02/07/%D0%B1%D0%BE%D0%B9%D0%BA … 1%82%D0%BB%D0%B5/

# 91
  • Мнения: 5 940
Julie, ти пък много източници извади, да ти се завие свят кое първо да прочетеш. Истината е, че наистина няма почти никакви места, където последните години да се пропагаднира АМ като първи избор.

# 92
  • Мнения: 6 029
Julie, ти пък много източници извади, да ти се завие свят кое първо да прочетеш. Истината е, че наистина няма почти никакви места, където последните години да се пропагаднира АМ като първи избор.

М? Има го в Уикипедия на английски. Ако искаш - ще ти го намеря там.
Как да не се пропагандира? Кат ти напоят детето с АМ още в родилното? Носят ти го да кърмиш, пък то спи сито и доволно? В Шейново твърдяха, че не им дават АМ. Е как преди да ми слезе кърма, синът ми повърна мляко?

# 93
  • Мнения: 5 940
В родилните домове им дават, защото изхождат от позицията, че може би кърмата още не е слязла и за да им е мирна главата на акушерките, да не им реват 20 -30 бебета в хор, ги напояват добре с мляко. Основният проблем на Шейново е, че бебето не е при майката.

# 94
  • Мнения: 6 029
Както и да е. Не беше в това въпроса. Примери за настояване при даване на АМ колкото щеш. Особена "подкрепа" дават "педиатрите".

# 95
  • София
  • Мнения: 3 099
Аз родих в частна клиника - Шош муха Фрозолак 3 дни и ушите му плющяха! Иначе беше при мен. Пропаганда е това, пропагандаааааааа!  Laughing

# 96
  • Мнения: 5 940
А аз родих в Майчин дом, молех акушерките да ми помагат как да сложа бебето на гърда, отзоваваха се. Гърдите ме боляха, имах буци под мишниците, те ми помогнаха да се справя. Когато идваха на визитация, питаха някои от майките защо дават добавката и обясняваха, че в първите дни на бебето са нужни само по няколко лъжички кърма като количество на хранене. Все едно говорим за различни светове. На всяка кутия АМ пише, че кърменето е най-доброто за детето.

# 97
  • Мнения: 24 467
Лично аз съм писала изрично, че за мнението, което съм изразила /за който чете, разбира се, а не търси повод да прояви лично отношение или просто заяждане и опорочаване на темата/, не е измислено от мен.
С първото си дете съм писала и друг път какви проблеми съм имала. Хедра именно ме насочи да търся проблема в къса юздичка на езичето, тъй като то в момента е с типичното си френско "р", което логопед не успя да оправи и за което логопед ме насочи да потърся специалист, но не конкретизира къде точно и към кого да се обърна. И друг път съм писала- благодаря на Хедра, че ме насочи към конкретен такъв. В родилно отделение не мога да се оплача, че лекарите /гинеколозите, които минаваха през стаите/, дори и тези от неонатология, не са ми обърнали внимание, напротив- стояха, обясняваха, показваха ми. Оплаквания от тях нямам. Въпреки това бебето ми свали драстично първите дни и се наложи да останем в болницата допълнително, правиха ни т.нар. "пробно кърмене" /така го нарекоха- теглеха бебето преди и след кърмене/ и ми разясниха, че в моя случай АМ е възможността. Не са ми казали обаче причината, вече няма и значение.
Нито съм се замисляла, нито съм оспорвала тяхното мнение /особено след като се установи, че наистина проблем е налице и че бебето намалява теглото си повече от нормалното/, нито съм изпитвала съжаление или скрупули в тази насока. И аз и брат ми сме хранени с АМ, майка ми- с кисело. Въобще не съм смятала че има някаква полза да се инатя и от това да страдаме и бебето и аз. Има си вариант, хората отдавна са го измислили. Няма, със сигурност, каквито и да било точни изследвания, които да установяват трайно значение по отношение цялостно здравословно състояние, още по- малко интелект, темперамент и т.н., които да зависят от този избор. А темата е именно за това, а не дали и какво трябва да изберем. Така е поставен въпросът на авторката.
Чела съм литература по въпроса още с първото си дете, спрях се не само на един автор, за обективност и пълнота на информацията. Та написаното в първите ми постинги от темата съм взела от "Семейна здравна енциклопедия" /примерно, мога да цитирам и друга литература/- немско- австрийско издание, където съвсем обективно се представят и ползите и евентуалните минуси на видовете хранене при кърмачетата. Обръща се внимание именно на това, че ако майката живее в замърсена среда в кърмата преминава и съответните вредни вещества и елементи. Не съм в къщи, но довечера мога да цитирам съвсем точно. Нищо не си измислям по въпроси, по които не съм специалист. Цитирам винаги източник.
Обичам също така и хора като Хедра, които не влагат емоции, не насаждат вини и спорове само за да наложат мнението си, а се аргументират и също предоставят обективна информация. С такива хора дискутирам с удоволствие, чета написаното от тях изцяло. С други просто не дискутирам, нито ми е интересно, нито полезно- това му е хубавото на форума- можеш да избереш.
Когато родих първото си дете в родилно отделение имаше в съседната стая майка, на която носеха бебето с шише АМ, а тя го поемаше с марля на устата именно защото беше болна от вирусно заболяване. Питах жената, която даваше бебетата, тя ми обясни, че в такива случаи не се кърми. Склонна съм да се доверя на нея и на книгите, написани от истински специалисти. Когато аз съм била болна също съм хранила детето си с марля и съм го вземала на ръце само с такова предпазно средство.
Няколко пъти акцентирах, че това не е обобщение, не давам "проценти", нито статистика, просто отразявам факти. Акцентирах и на това, че по никакъв начин не твърдя, че едното е по- добро от другото, като вид хранене, изобщо. Не налагам мнение. Отразявам само факти и източници.
Нито един педиатър не ме е карал да не опитвам да кърмя, напротив, нито един педиатър не ми е казвал точно какво АМ да избера, освен при второто ми дете, което имаше друг специфичен проблем- хабитуално повръщане и за който беше наложително пък да сме на специално мляко. Но това също е конкретика на лично мой сличай.
И да допълня, макар и да съм го казвала и друг път- също като valerie нито съм изпитвала, нито изпитвам вина за това с какво съм хранила, кога съм захранила децата си, с какво ги храня в момента, как се грижа за тях. Чета, интересувам се, разговарям със специалисти, правя своя избор и действам според възможностите си. Ако сбъркам се моля да не е за нещо, което е наистина много важно и фатално и да мога поне да поправя последиците от грешката си. Определено храненето с АМ не съм отчела като "грешка", ка- моли фатална.

# 98
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Темата за пропагандата е мнооого дълга и обширна и май няма смисъл да я зачекваме Laughing Има куп неща, които са в нарушение на кодекса за разпространение заместителите на майчиното мляко, куп подвеждащи изказвания в рекламите и обясненията на млеката (бтв - Мартек, които са производителите на ARA и DHA добавките в момента обект на много сериозно проучване от американското FTC - федералната комисия по търговия - именно заради необосновани и недоказани изявления за ефекта на добавките върху бебетата), в етикетите и т.н. Фактът, че в кабинетите на педиатрите висят календари на фирмите-производителки, рекламните материалчета - рецепти с логото на дадена компания, химикалки, престилки с дискретно лого, таблички и прочее - всичко това е ясна реклама и пропаганда. Както и фактът, че в родилните отделения майките знаят какво мляко се ползва за бебетата, дори без да са питали изрично. И независимо че всички (особено лекарите!) твърдим, че това не ни оказва влияние при избора, проучванията показват друго Laughing Но както казах, това е друга тема - и определено е тема, по която няма да стигнем до консенсус Wink
Някой беше попитал кога в родилните отделения ще има консултанти по кърмене - нямам представа, но няма да е скоро. В медицинския колеж във Враца от няколко години има такава следдипломна специализация за сестри и акушерки, но не съм чула да се радва на велика популярност и някой да работи по тази си специалност конкретно в която и да е болница. В БПБ-болниците в момента считат, че след като персонала е минал 16ч обучение и инструктаж, значи е напълно квалифициран да оказва помощ на кърмачките във всякакви ситуации, без да прекъсва обичайните си (и без друго твърде много) задължения. Така че за момента болниците нямат никакъв интерес към наемането на консултанти по кърмене - докато няма натиск от страна на майките в тази насока, няма и да се появят.
В средата на март - на 14. и 15. март - ще има голям конгрес на педиатрите конкретно за кърменето и захранването на бебетата, ще говорят всички светила от различните области - алергология (надявам се да НЕ е доц. Маринова...), имунология и всякаквите други -логии, така че дано да има отражение. Поканени сме с момичетата от кабинета по кърмене да говорим и да представим работата, която вършим - току-виж пък някой се заинтересувал...

# 99
  • Мнения: 5 940
В лекарските кабинети има реклами на какви ли не лекарства и добавки. Това означава ли, че като не сме болни, като не страдаме от съответното заболяване,  ще си ги купим, е така... защото са страхотни. Който има кърма, въобще и не гледа въпросните реклами, а си мисля, че и останалите просто ги забелязват,, а иначе се информират за избора на АМ от други места.

# 100
  • София
  • Мнения: 3 099
valerie , да не изнасям лекции по психология, но това са подсъзнателни въздействия с натрупване, които водят до качествени изменения...

# 101
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Всички си мислим, че не ни оказва влияние - това е факт.
Обаче ще задам един простичък въпрос - каква е вероятността при проблем с кърменето да получиш направление за консултация със специалист по кърмене и каква е вероятността да ти бъде изписана добавка от АМ? Отговорът веднага илюстрира по какъв начин действа иначе сравнително безобидно изглеждащата реклама.

# 102
  • Мнения: 2 746
Hedra, действайте!!! Още повече, можете да използвате въпросния форум по педиатрия, за да поставите въпроса!!!  Peace

# 103
  • Мнения: 5 940
Всички си мислим, че не ни оказва влияние - това е факт.
Обаче ще задам един простичък въпрос - каква е вероятността при проблем с кърменето да получиш направление за консултация със специалист по кърмене и каква е вероятността да ти бъде изписана добавка от АМ? Отговорът веднага илюстрира по какъв начин действа иначе сравнително безобидно изглеждащата реклама.
Няма такава вероятност. Но това трябва законово да го регламентирате. Да стоите повече пред и в парламента, както и в комисии, а не във форуми.

# 104
  • Мнения: 24 467
Всички си мислим, че не ни оказва влияние - това е факт.
Обаче ще задам един простичък въпрос - каква е вероятността при проблем с кърменето да получиш направление за консултация със специалист по кърмене и каква е вероятността да ти бъде изписана добавка от АМ? Отговорът веднага илюстрира по какъв начин действа иначе сравнително безобидно изглеждащата реклама.
Тук вече става наистина комерсионализирано. Специалистите в областта вероятно не са много и не са в обсега на всяко болнично заведение или дори населено място, за съжаление. "По- евтино" и лесно е да се "изпише" добавката, а и това е традиция не само у нас. В тази насока следва да се поработи.

Общи условия

Активация на акаунт