Кога се прави погача?

  • 4 718
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 185
Погача се прави на 40 ден, ходи се на църква, събират се само жени и се слагат сладки неща. За бебето се носят подаръци, а на погачата се поставят парички. Ето нещо по въпроса:
"Според църковната традиция първите 40 дни след раждането посещения при майката и бебето не се допускат. Но когато дългоочакваният 40 ден настъпи се отива на църква, където се чете така наречената “чиста” (“очистителна”) молитва. Едва след това може да се направи първото, голямо събиране в чест на бебето – “Погачата”.

Погачата е един вид представянето на бебето пред обществото. На гости се канят само жени, които “наричат” на бебето, и деца. Може би тази традиция има общо с орисниците в приказките. Приготвя се специална ритуална сладка погача, а и се сервират най-вече сладки неща. Непременно трябва да има купичка с мед. Всички гости носят подарък за бебето и нещо сладко за майката. В бяла кърпа, поставена обикновено върху самата питка всеки гост оставя символична сума пари, с която бебето да си купи сън. Според някои тези пари се поставят под възглавничката на бебето, но идеята е същата. Майката завръзва тази кърпа и според това колко силно затяга възела определя дали бебето ще е скъперник или ще харчи повече. Завързаното вързопче се слага някъде нависоко. Тук тълкуванията се различават леко, но са сходни. Някои казват, че това се прави, за да стигне детето високо, други – за да има високи идеали.

След това две жени, които имат двама живи родители разчупват питката над главата на майката и бебето. Първото парче се отделя за Богородица. После някоя от жените трябва да “захрани” бебето като топва парченце от погачата в мед и леко намазва устничките на бебето. Всеки от гостите се почерпва с парче от питката. По традиция от къщата не трябва да се изнася нищо, за да не стане детето крадец и за да се секне кърмата на майката.

Този красив ритуал, както и все друг има разновидности в действията, а и в някои тълкувания, но важното е че всички гости се събират, за да видят бебчето и да му пожелаят здраве, късмет и всичко най-добро в дългият живот, който го очаква напред, за да стане човек!


Статията е предоставена на BG-Mamma "

# 16
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Ние я правихме след 40 ден. На 40 ден ходихме на църква, прочете ми очистителната молитва и направихме кръщенето.

# 17
  • Мнения: 353
Правих само на прощъпулника.

# 18
  • Мнения: 113
На 40я ден се прави погача и се ходи на църква. Попът чете чиста молитва за майката, а бебчо се въвежда за пръв път в храма.

# 19
  • Плевен
  • Мнения: 1 357
НА 40-тият ден или след него  Peace

И аз така знам

# 20
  • Мнения: 2 334
А ако не може на самия 40-ти ден(защото при нас се пада на задушница Sad ) кога се прави преди или след 40-тия ден?Защото всеки казва различно Rolling Eyes

# 21
# 22
  • Мнения: 931
ето какво знам аз за това събитие:
На 40-тия ден след раждането на бебето се прави пита (погача). Как да се подготвиш за този ритуал ще научиш от следното:
В миналото

Времето, в което се извършва този обред не е случайно. Счита се, че до 40-ия ден на детето „родилката е нечиста“. Тоест до този момент и майката, и бебето се намират между живота и смъртта, те са още в света на хаотичното, неподреденото. В миналото например точно на 40-ия ден свекървата е водила родилката „на чиста молитва“ в църквата. По този начин се е слагало край на „нечистия период“ от раждането на детето. При завръщането си у дома младата майка задължително е сядала на трапеза. Около нея са присъствали само жени и то такива, които не са в месечен цикъл. Изключение се е правело само за най-близките роднини. Те обаче е трябвало да признаят, че са „нечисти“ и да изтърсят полите си над детето.
Считало се е, че по този начин жените не могат да навредят на новороденото. Заедно с това обичаят е имал още един елемент, който днес не се практикува. Детето е трябвало да бъде закърмено от всяка от присъстващите жени, след което всяка от тях му е плюела в устата. Тези действия са имали предпазна сила, на практика те са създавали имунитет на малкото създание.
Обичаят днес


В наши дни в общи линии обичаят продължава да се спазва, като разбира се в извършването му има известни различия в различни райони на страната.
Ето кои са обредните символи на ритуала:
•   Червеният конец
На прага на дома ти трябва да поставиш червен конец още преди гостенките, които си поканила, да са дошли. Червеният конец има предпазна сила и защитава родилката и детето от злите сили. Така лошото не може да прекрачи дома. В някои райони на страната поставят желязо или огън (свещ), тъй като се смята, че те също имат защитна сила.
•   Питата
Обредният хляб е сладък. Обикновено той е без украса. Върху него се поставя бяла кърпа. Върху кърпата гостенките ти трябва да поставят пари.
След това завържи кърпата с парите в нея. Възелът трябва да не е прекалено стегнат или прекалено хлабав. Така дребосъчето ти няма да е нито стиснато, нито пък с широки пръсти. Важно е да поставиш завързаната кърпа на високо. Така мъника ще достигне висини, тоест това се прави с цел малкото да успее в живота си.
Вторият важен момент с питата е разчупването. То става над главата ти и тази на детенцето ти, като смисълът на този акт е да бъдете сити в живота си. И в миналото, и сега разчупването извършва свекървата. Все пак има райони в страната, в които това се прави от момичета с живи родители.
Парчетата от питата се раздават на всички присъстващи. Като първо това за родилката се поставя в сито. Счита се, че жена, която хапне от тази пита ще бъде плодовита. Има даже краища у нас, в които се вярва, че ако на гостенката се падне крайче от питата, тя ще роди момче.
•   Ситото
В сито се поставят орехи, които се разлюляват. Това се прави с цел малкото ти съкровище да бъде игриво, весело и немирно. Може и ситото да се подвигне на високо, за да израсте и детето. Обредите със ситото се правят, за да бъдат предопределени някои качества на мъничето. В Западна България например в ситото се слагат даровете, които носят гостенките.
Това винаги са кромид лук, червени чушки и яйца. Те символизират устойчивост на болести.
•   Трапезата
На нея сложи повече сладки храни, за да е сладък животът на детето ти. На трапезата също се слагат и сладкишите, които по традиция носят и гостенките ти. Задължително е на масата да има и сурови орехи. Те се чупят, за да е отракано мъничето ти. Гостите задължително пият алкохол за здравето на детето.
•   Конци от дрехите
Преди да си тръгнат жените трябва да оставят до леглото на детето конци от дрехите си. Счита се, че по този начин те няма да откраднат съня на малкото. То ще бъде спокойно и няма дълго да плаче нощем.

Стана малко дълго но се надявам да съм ти била от полза  Hug

# 23
  • Мнения: 931
А относно това че се пада заедно със задушницата по добре го направи един ден след нея ако ви  е удобно или на следващата седмица ,защото нали знаеш че на този ден се раздаваза умрелите. така че изчкай и не го право в същи я ден а малко след това според вашите възможности и ангажименти  Peace

# 24
  • Мнения: 2 334
А относно това че се пада заедно със задушницата по добре го направи един ден след нея ако ви  е удобно или на следващата седмица ,защото нали знаеш че на този ден се раздаваза умрелите. така че изчкай и не го право в същи я ден а малко след това според вашите възможности и ангажименти  Peace

Да и аз това мисля да направя но незнам дали да е след датата или преди нея Rolling Eyes.А също и как се броят дните на бебето от деня на раждане или от другия ден?Всеки различно кзва и вече се обърках  #Crazy

# 25
  • София
  • Мнения: 5 079
На 40 - тия ден ТОЧНО, като се включва и рождената дата. Peace

# 26
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Аз направих питка, в неделя, след като стана на 40-дни. Поканихме само жени, които ми донесоха сладки неща и подаръци и пари на бебето.

# 27
  • Мнения: 363
На 40 ден от раждането се ходи в църква да се прочете пречистваща  молитва на майката , не на детето.
Погачата може да се направи и преди 40ден, не е задължително да е точно на 40ден. Peace
Традицията която аз, знам и която съм правила е:
събират се само жени.
Слагат се на трапезата предимно сладки неща за да е сладък живота на детето.
Алкохол не се слага /освен ликьор/за да не се пропие детето. Wink  Laughing
Гостите който идват е хубаво и те да донесат нещо сладко.
Питката се чупи над главата на майката и детето от ,жени с живи родители. 
Трохите не се изхвърлят дават се на птички/гълъбчета на вън/
Отчупва се парче от питата завива се в кърпа ,възела не трябва нита да е стегнат /за да не стане стиснато детето /, нито да е хлабав/за да не стане прахосник/.Слага се на високо/на гардероб или нещо подобно/за да порасне детето високо.

Разбира се, не задължително да се прави погача по принцип.Аз, правих и на двете ми деца, защото ми харесва символиката. Peace



и аз това съм чула

# 28
  • София
  • Мнения: 4 397
На 40 ден ходих в църквата, с баткото се падна точно неделя и след това имахме и гости с бебка беше в сряда и гостите ги поканих в неделя  Peace

# 29
  • София
  • Мнения: 3 524
На 40 ден от раждането се ходи в църква да се прочете пречистваща  молитва на майката , не на детето.
Peace
аз знам че не се прави преди 40 ден, но с ритуала описан от бътърфлай съм съгласна Peace
имай предвид че погачата и молитва на практика са различни неща- молитвата е църковен ритуал, а погачата е народен обичай. Peace идеята е че след тази молитва майката е пречистена и може да влиза в цъкрва а детето тогава за 1 път се представя на Господ. а погачата е образно казано светското представяне на детето  Grinning
вкъщи поканих само жени, но какво да ги правим мъжете- беше лято и ги натирихме да се пекат на балокона от жега и да пушат Laughing

Общи условия

Активация на акаунт