Не „хипотенуза”, братчед... Хипотеза! - II ЧАСТ

  • 30 946
  • 529
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 836
Отражаемо какво?

Сещам се за много нейни прояви, но тя, като изначалност, някак не мога да я дефинирам.
Със сигурност е задвижила колелото на "живота".

# 496
  • Мнения: 335

Отражаемо всичко.
Всъщност следата на всяка система от нещо или антинещо върху друго нещо е информация.
Самото отразяване е предаване на информация.

# 497
  • Мнения: 836
 Simple Smile
Напълно съм съгласна.
Да дефинираме тогава  Laughing - "въздействие", "движеща сила", а може би "ве нулево"?

# 498
  • Мнения: 335
Simple Smile
Напълно съм съгласна...

Не се съгласявай толкова лесно - в момента "импровизирам"  Laughing


... Да дефинираме тогава  Laughing - "въздействие", "движеща сила", а може би "ве нулево"?

Защо това?  Laughing

# 499
  • Мнения: 836
Simple Smile
Напълно съм съгласна...

Не се съгласявай толкова лесно - в момента "импровизирам"  Laughing
Ти може и да импровизираш, ама аз от сумати време си блъскам главата с  въпроса. Тези твои мисли са били и мои, затова се съгласявам лесно  Laughing


Продължавай да импровизираш...

# 500
  • Мнения: 335
...аз от сумати време си блъскам главата с  въпроса...

Няма ли го из енциклопедиите?
Отивам да проверя.

# 501
  • Мнения: 335
Дийпинсад, ти не беше ли програмист?

Силви, що така ме тласна?
Оказа се, че всъщност нямам много информация за информацията под ръка.
Все пак ти спретнах едни наброски, възможно най общи (както си е по твоята заявка  Laughing).

Чe "информация" идва от "informatio" (лат.), е очевидно. Като гледам, означава "формирам", привеждам в някаква форма.
Ей това ме кара да си мисля, че е предаване на характеристиките на една система (състояние, процеси) върху друга система.
Ако трябва да го кажа по-така, то за информацията се говори като за сведения, които се възприемат, съхраняват и използват от биологични, социални, технически и прочие системи при функционирането им според някаква цел. Може и без такава  Laughing

Предаването на информация изисква материален носител и енергия, но тя не е нито вещество, нито енергия. "Бащата на кибернетиката", Норберт Винер, го е казал това: информацията е информация, а не материя и не енергия. За него тя просто е отрицание на ентропията.
Клод Шенън (също голямо име по темата) се занимава с информацията като комуникация.
Рос Ешби (друго такова име, човекът с „Конструкцията на мозъка”) я определя като ограничение на многообразието.
В заключение, по народному: „Информацията носи сведения”.
По научному: информацията премахва неопределеността по отношение на даден обект или процес.

 Laughing Видя ли сега как изимпровизирах...

# 502
  • Мнения: 4 392
Отивам най- съвестно да изчета информацията, която сте споделили най- любезно с мен  Laughing .
После да не кажете пак, че съм спамърка.  Crossing Arms

# 503
  • Мнения: 4 392
Ето малко цитати от текста, към който Силви ни препрати:

Цитат
А. Айнщайн:
Вярата в съществуването на външен свят, независим от познаващия го су-
бект, стои в основата на естествените науки. Доколкото обаче сетивните пер-
цепции са в състояние да ни дават само индиректно информация за външния
свят или за "физичната реалност", ние бихме могли да разберем последния
единствено с помощта на спекулативни (теоретични - Н.С.) средства. Оттук
следва, че нашите идеи за физичната реалност никога не могат да бъдат окон-
чателни. Винаги трябва да сме готови да променим тези идеи - аксиоматичната
структура на физиката - с оглед да погледнем към изучаваните факти по ло-
гически най-добрия начин.


Цитат
Н. Бор:
Не съществува квантов свят. Съществува само абстрактно квантово фи-
зично описание. Грешка е да се смята, че задачата на физиката е да разкриванеща за природата такава, каквато е. Физиката се занимава с онова, което
ние можем да кажем за природата
(курсивът е мой - Н.С.).
Какво е онова от което ние, човешките същества, в последна сметка зави-
сим? Ние зависим от думите. Ние сме потопени в езика. Нашата задача е да
съобщаваме опита и идеите си на другите. Ние трябва да се стремим непре-
къснато да разширяваме обхвата на нашето описание, но по такъв начин, че
съобщението ни да не загуби своя обективен и еднозначен смисъл.

http://www.philosophybulgaria.org/books/postmodern.pdf

Сега разбрах, къде е изчезнало китайското езеро. Попаднало е в черна дупка. Sunglasses
http://www.youtube.com/watch?v=-K_8R03jIZI&feature=related

И тъй като в природата нищо не се губи, езерото се е появило на друго място. Дори Хокинг ще се съгласи през зъби, че си е намирал по някой и друг чорап, за които е бил сигурен, че са били безвъзвратно погълнати от пералнята. hahaha


Защо дадох горните два цитата?



Цитат
Ако едно и също нещо може да бъде червено и топло за някои и обратното за други, то това означава, че ние сме под влиянието на недоразумения и че "нещата" съществуват единствено в мозъка ни.
http://www.harunyahya.com/bulgarian/Books/matter2.php


А като стана дума за информация, ето тук:
 http://www.istinataotvadmateriata.com/scientificcommunity/scientificcommunity.htm
е описан един експеримент, който  о, Боже, пак преобръща цялата физика надолу с главата. ooooh!
(Дано не сте го коментирали вече.)



Последна редакция: нд, 01 юни 2008, 03:23 от Amarena

# 504
  • Мнения: 836
... Да дефинираме тогава  Laughing - "въздействие", "движеща сила", а може би "ве нулево"?


дотук добре:)

В Библията - "В начало бе Словото" - мощна творческа Сила ...
Simple Smile Или още по-тясна дефиниция: "Да бъде...".


Защото:
... означава "формирам", привеждам в някаква форма.
Ей това ме кара да си мисля, че е предаване на характеристиките на една система (състояние, процеси) върху друга система.
Ако трябва да го кажа по-така, то за информацията се говори като за сведения, които се възприемат, съхраняват и използват от биологични, социални, технически и прочие системи при функционирането им според някаква цел. Може и без такава  Laughing

Предаването на информация изисква материален носител и енергия, но тя не е нито вещество, нито енергия. "Бащата на кибернетиката", Норберт Винер, го е казал това: информацията е информация, а не материя и не енергия. За него тя просто е отрицание на ентропията.
Клод Шенън (също голямо име по темата) се занимава с информацията като комуникация.
Рос Ешби (друго такова име, човекът с „Конструкцията на мозъка”) я определя като ограничение на многообразието.
В заключение, по народному: „Информацията носи сведения”.
По научному: информацията премахва неопределеността по отношение на даден обект или процес...
Ей това удебеленото много ме вълнува.

... Laughing Видя ли сега как изимпровизирах...
Видях  Laughing. И отразих.

Силви, що така ме тласна?

Пренос на информация  Laughing

"Първоначален тласък" бях сложила в дефинициите ми, щото там му е мястото, но после го изтрих. 

# 505
  • Мнения: 335
... Да дефинираме тогава  Laughing - "въздействие", "движеща сила", а може би "ве нулево"?

...В Библията - "В начало бе Словото" - мощна творческа Сила ...
Simple Smile Или още по-тясна дефиниция: "Да бъде...".


Е, аз за дух щях нещо да теоретизирам.
Ти за Волята говориш...


Силви, що така ме тласна?

Пренос на информация  Laughing

"Първоначален тласък" бях сложила в дефинициите ми, щото там му е мястото, но после го изтрих.   


А бе, все пак, в една посока сме тласнати, май...

# 506
  • Мнения: 335
Гледате ли по бТВ за клонирането?

Старичко филмче или да го гледам?

# 507
  • Мнения: 4 392
Холограмке, гледаш бТВ?!  Учудваш ме.  Simple Smile
Разкажи нещо от филмчето поне де! Laughing

# 508
  • Мнения: 335
Холограмке, гледаш бТВ?! ...

Е, аз ако гледам, щях ли да питам.
Ще проверя по някое време - качват ли си бТВ филмите в сайта и след колко дни  Simple Smile

# 509
  • Мнения: 704
...още по-тясна дефиниция: "Да бъде...". 

"Да  Е."

Предаването на информация ~изисква материален носител и енергия, но тя не е нито вещество, нито енергия. "

...материален носител може и `е ~мисълта... 


 * изчетох с интерес:
Айнщайн и Тагор за музиката и предопределеността

Рабиндранат Тагор и Алберт Айнщайн се срещат чрез общ приятел – д-р Мендел. По-долу е представен разговорът, първоначално публикуван в „Религията на човека”



Тагор: Днес разисквахме с д-р Мендел новите математически открития, които твърдят, че в реалността на безкрайно малките частици случайността има своя собствена роля; че драмата на съществуването не е абсолютно предопределена по характера си.

Айнщайн: Фактите в науката обаче накланят везните по-скоро към това да не казваме сбогом на причинността и предопределеността.

Тагор: Може би не, и все пак изглежда, че идеята за причинността не е в елементите, а по-скоро някаква друга сила се натрупва заедно с тях в една организирана вселена.

Айнщайн:Човек се опитва да разбере на по-висок план какъв е редът на нещата. Редът е лесно видим там, където големите елементи се съчетават и ръководят съществуването, но при най-малките елементи този ред по-трудно се долавя.

Тагор: Тази дуалност е в дълбините на съществуването, в противоречието между свободния импулс и ръководното желание, което стои над него и се разгръща в една строго подредена схема.

Айнщайн: Модерните физици не биха казали, че тези две неща са противоположни. Облаците от разстояние изглеждат като една неделима маса, но ако ги видиш отблизо, разбираш, че са съставени от капки вода.

Тагор: Намирам сходство и в човешката психология. Нашите страсти и желания са неуправляеми, но характерът обединява всички тези елементи в едно хармонично цяло. Дали нещо подобно на това не се случва и във физическия свят? Дали отделните елементи са бурни и динамични заради индивидуалния импулс? Има ли принцип във физическия свят, който стои над тях и ги обединява в една подредена организация?

Айнщайн: Даже елементите не съществуват без строг статистически ред; елементите на радия винаги ще поддържат своето специфично подреждане, сега и занапред, така както винаги са си били. Така че имаме установен ред при елементите.

Тагор: Иначе драмата на съществуването би била прекалено разхвърляна и безцелна. Може би постоянната хармония на предопределеността е тази, която поддържа съществуването вечно ново и живо.

Айнщайн: Аз вярвам, че каквото и да правим или за каквото и да живеем, всичко си има своята причинност, но така или иначе ни е трудно да видим тази причинност.

... целият разговор тук: http://truden.com/

Общи условия

Активация на акаунт