Каква шевна машина и откъде

  • 550 537
  • 4 004
  •   1
Отговори
# 1 620
  • Мнения: 5
Искам да ви се похваля.Купих си минервата и съм очарована. След 20 години стаж на професионални машини не очаквах домашна машина да покрие критериите ми,но Минервата успя. Благодаря ти Електричар за съветите. Вече направих един ремонт -машината е много стабилна.

# 1 621
  • Мнения: 1 857
Косенце, честита нова машина! Аз хортувам само полезни неща. Надявам се, че и ти ще се грижиш за нея.

Интересно, ето ти видео как се навива калерчето на Медиона: https://www.youtube.com/watch?v=eO4LSM3MMyQ

# 1 622
  • София
  • Мнения: 86
Здравейте ! 👋👋🙋
Vesi1, най-искрено ти благодаря за съдействието, отделното време.
Elektrichar, на теб също, много ти благодаря за съветите и насоките за избора ми на шевна машина.
Също да се похваля, купих си шевна машина "Elna eXcellence 720-PRO" и оверлог "Elna 664-PRO" . За шевната машина за сега мога да кажа само добри неща. 😂 Имах за начало, стрес с първия тигел който направих -  горния конец ( N:120, както си му е реда),  отгоре- опънат, долния се вижда и стърчи. С едно дръпване изнизвах горния.... и започнах да си играя с врътката за опън, с връката за натиск на крачето....  започна едно махане и слагане на различни макари, смяна на иглата, вдяване на конец, различни платчета за проба (трико, дънкова чантичка, парче от стар чаршаф, филц)...Връките...Сериозно ги бъзиках... 😂 Разлика нямаше, все успявах да изнижа горния конец, (без порачката). На следващия ден се обадих в представителството на Елна по друг въпрос и споделих този елементарен проблем, и какво съм направила. Казаха ми да я занеса обратно магазин-сервиза за настройки. Организирах за след няколко часа шофьор-носач, защото машината е доста тежичка - 11кл. и продължих с опитите...  В един момент, долния конец свърши. Беше ми достатъчно тъпо, че дори не исках да изпробвам сама да навия ново. От една Лидълска кутия с много конци, игли, навити бобинкии т.н., взех готово навито, сложих го за да има долен конец в сервиза. Казах си, последен опит, и затварям сергията... И, О, чудо! Имаше разлика. Долният опънат, горния стърчи отдолу. Ресетнах всички врътки и направих тигели на всички плачета които имах - направо ги изяде...и всичко си дойде на място. Дадох си сметка, че след близо пет часа игра, само калерчето не бях пипнала.
Пробвах доста от операциите и шевовете
Купих от Бурда магазина една кройка за дълга пола, а в последствие като купих плата, разбира се тънък и хлъзгав Joy , се оказа и доста сложна (с 3 точки от 4) , но нямам мърдане.
... Тия дни ще я почна...
Десет пъти мери, един път режи! 😁😊
... Още не съм извадила оверлога от кашона...

# 1 623
  • Мнения: 1 857
AmgelcheMilo, честити нови машини! Трябва да я натисваш тази пола, защото докато си изкарат парите, мнооого километри трябва да ушият. Оверлогът е също много изпипана машина. Много скоро разбрах от дама която доста нещо е ушила на него, че трикотаж шие само с двете игли и големия грайфер.
https://www.manualslib.com/manual/1017251/Elna-664-Pro.html?page=13#manual
Последната рисунка. Пише, че е за максимално разтеглив шев.
 Та тя казва за трикотаж ушит по този начин, че дрехата се разпада след много пъти пране, но шевът остава здрав.
Ти си първа в този форум с такава скъпа машина и на теб се надяваме за информация от първоизточника. Можеш след време и опит да споделиш впечатления с беднейшите си колеги. И за двете машини. А в замяна, ние с общи усилия, ще се постараем да не ползваш услугите на шофьор-носач, а да си ги оправяш сама. Преди да започнеш да шиеш, пъррррвото нещо което немедленно трябва да направиш, е да си купиш бои за коса. Дори да си 18 годишна, ще ти потрябват за междувременно побелелите коси. Момичета, прав ли съм? А ако имаш късметът, или нещастието да си купиш покривна машина и боята няма да помогне, защото дори боядисаните коси побеляват.

# 1 624
  • София
  • Мнения: 86
Да, определено ще споделям мнение и ще задавам въпроси. 😊  Нали съм абсолютно начинаеща и всичко ще е опит-грешка. ... И както сега разбрах, пак съм неподготвена... 😂😂😂 Оказа се, че... нямам най-елементарното нещо което му трябва на човек, седнал да се занимава с шиене... Ножица за плат, само за плат ! Хем знаех този факт, хем го неглижирах! Добре, че импровизирах да режа едно от парчета (трико) на които се пробвах да шия... На 100% не върши работа. На около 20см срез, и на опънат плат и в свободно състояние,  стана на дупки. Филца го захапа и прескочи ножицата ...
 Та много моля Grinning , Можещите и Знаещи шивачи, да спертнат едно импровизирано списъче за нещата от първа необходимост, за аматьор-бъдещи шивачи и кроячи в подходящата тема . Тук или в "клуб на храбрата шивачка N:21". Или и на двете места.
Един странен въпрос, но се сблъсках с това неудобство. Шевната машина съм я сложила на маса с височина 75см.и тя самата е 9см.... беше много неудобно.😕 А като сложих и допълнителната масичка 😕, още по-неудобно ми стана на ръцете и на раменете с едно гадно напрежение... Та въпросът е: професионалните машини които си вървят с масата, на каква височина е плота?

# 1 625
  • Мнения: 1 857
Поне за мен, доста по-удобно ми е да поставям машините на холната масичка, отколкото на обикновената. Клъцка (кръцка) задължително! Става както за рязане на конци, така и за разпаране. Като си купиш подложка за рязане и ротационен нож, започваш да празнуваш втори рожден ден. Моята е този размер: https://www.emag.bg/standartna-podlozhka-za-rjazane-a1-600-x-900 … earch-Action=view
Колкото по-голяма, толкова по-добре. Първият ми ротационен нож беше Олфа за много пари, но пуснаха в Лидъл за 6 пари и е идеален. Поставяш платът на подложката! Поставяш кройката върху него и я набождаш с топлийки! Обикаляш с ротационният нож по цялата кройка и всичко е изрязано сякаш с лазер. Може и на два ката да режеш с него дори филц. Ако ги нямаш тези добревини и една стабилна кроячна ножица, няма как да заспиш спокойно нощно време. Остави тънка люспа сапун да изсъхне! За тъмни цветове, е перфектната креда. Купих си сребърен маркер, но трябва да повтарям няколко пъти, за да се вижда добре. Вдявай и оверлога и машината с вдевачката! Капвай една капка масло на отбелязаните места на оверлога! Да, досадно е, но задължително. След време трябва да се смаже целият оверлог. Веднъж броих местата за смазване на оверлога и се отказах като стигнах 50, а са доста повече. След тази процедура мърка като нов. Трябват ти бобини за оверлога. Ако не искаш да купуваш засега различни цветове по 4 броя, можеш да си купиш комплект бели, черни и светло сиви. Със светлосивите ще шиеш сини, сиви, бежови, кафяви платове. За другите джаджи които ще ти потрябват, ще помогнат дамите. С купуването на машините беше евтиното, сега идва ред на скъпото. Шиенето си е скъпо хоби и занимание.

# 1 626
  • Мнения: 12
Здравейте!Начинаещ ентусиаст съм и имам идея да започна да шия детски одеалца,играчки,дрехи за книги!Какъв модел шевна машина  да си купя и от къде ще ми бъде най-изгодно,тъй като съм майка с две деца?

# 1 627
  • Мнения: 376
Вижте темата назад. Всяко второ питане е такова.
Ако ще се ограничите с нещата, които сте изброила, не Ви е нужен висок клас машина. Такива неща аз шия с Elna eXplore 220, имам я от около 6-7 години и е бетон. Справя се със стандартните домашни майстории и поправки. Шила съм шалте за легло, около 120х220, но за по-големи шалтета е малка. Шила съм и дънков панталон, с малко повече внимание и ръчно въртене, минава през няколко ката дънков плат. А на едното шалте бях забравила една безопасна игла между катовете плат. Проби я и нея и продължи да си шие Grinning
Ако ще "рисувате" по дрешките за книги, по-скоро няма да Ви свърши работа, няма много опции за декорация.
С други машини опит нямам Simple Smile

# 1 628
  • Мнения: 1 857
Здравей, kremen4eto84! Не ми е много ясно, какво точно значи ,,да започна да шия детски одеалца''. За зачистване на одеяло ползвам оверлог, но както и да е. И аз мисля, че в твоят случай, най-подходящата машина е тази която ти е препоръчала nevenski. В момента е на промоция:  https://www.ivna-bg.com/?161,elna-explore-220-(promociyata-vaji- … 05.19-do-31.05.19)
Вярно е, че не е от най-евтините, но си има всичко и е здрава машина с 5 години гаранция. Не очаквай обаче от домашна машина чудеса! Дебелите платове обичат да си имат работа по-скоро с професионални машини, отколкото с домашни. Ако шиеш такива платове, трябва ,,со кротце, со благо'', за да не потрошиш маса игли и най-вече машината.

# 1 629
  • Мнения: 298
От известно време следя темата с голям интерес. Най-после реших да си купя шевна машина и аз. Машината ми трябва основно за поправка на дрехи (домашно ползване) и евентуално да мога да ушия някоя рокличка на малката ми дъщеричка. Бюджетът ми не е голям. Двоумя се между Медиона (този от фейсбук страницата) и Лидълската (другата седмица ще е на брошура). Моля за препоръки и евентуално да посочите "-" и "+" на двете машини. В Лидълската ме блазни 3год. гаранция. най-вече

# 1 630
  • Мнения: 1 857
Здравей, nadi4ka91! Плюсовете на Силвър Креста са, че е с метален вертикален люлеещ грайфер, а Медиона е с пластмасов хоризонтален. Знам, че това нищо не ти говори, но ако си чела други мои постове, съм писал каква е разликата между вертикалният и хоризонталния грайфер. Минусът на Силвър Креста е, че е с четиристъпков илик. Първо шие дясната верига на илика, после с друга програма затяжката, после пак с друга прогрма шие лявата верига и накрая пак затяжка. На Медиона поставяш копче в крачето и избирайки програма за някой от видовете илици, машината ушива целият илик с нужната големина. Моята машина също е Силвър Крест, но по-нов модел и съм изключително доволен от нея. Това е най-тихата машина, която съм виждал. Медионът също много го хвалят. Казват, че шие и сравнително дебели платове. Друг голям плюс на Медиона е, че е със 7 мм. зиг заг и 4,5 мм. прав шев. Силвър Крестът е с 5 мм. зиг заг и 4 мм. прав шев. Наистина не знам коя от двете да ти рекомендувам. Нямам представа, ако се развали електрониката на Медиона след гаранцията, дали някой ще може да я оправи. Медионът идва като напълно нова машина, оборудвана с всичко необходимо, изглежда като нова, но пишат, че е втора ръка. Която и да избереш, ще помагаме ако нещо не става, или има някакъв проблем. Като купиш машина, похвали се!

Последна редакция: чт, 25 юли 2019, 19:38 от elektrichar

# 1 631
  • Мнения: 107
Здравейте!
Страхотна тема Simple Smile
Аз съм начинаеща, и смятам да купя лидълския Silver Crest в четвъртък. Четох много, но повече е за модела А1, а този сега е С1, и визуално е различен, не знам дали има и други разлики - за добро или за лошо.
4-стъпковия илик прочетох, ще се има предвид.
Може би когато купя машината, участвам по често с писане Simple Smile

Нали е подходяща за начинаещи? Визира се скъсяване на дънки, преправяне на ръкави, добавяне на пенсове (вечен проблем, аз съм дребна и повечето дрехи имат талия на грешното място спрямо моя ръст), и евентуално поправка на детски дрешки, знам ли какви ще натвори дъщеря ми Simple Smile

Последна редакция: сб, 27 юли 2019, 16:37 от зимна_мама

# 1 632
  • Мнения: 160
Интересно ми е дали в лидъл са хубави шевните машини скоро ще пускат на сингер и се чудя да си взема ли или да взема нещо от друг магазин. Не съм доволна от марката силвер крест тъй като каквото и да съм взимала с тази марка се разваля бързо

# 1 633
  • Мнения: 1 857
Здравей, зимна_мама! Това което не ми харесва на този модел на Силвър Креста е разположението на бутонът на затяжката. Повтарял съм безброй пъти, че много по-удобно е той да се намира долу вдясно, а не горе вляво. Машината става за всички изброени от теб неща. Това е машина с много добро съотношение цена - качество. Това съвсем не значи, че няма по-добри от нея.

Gogata15, за разлика от машините от Метро, машините пускани в ЛИДЛ са с добро качество. Особено добри са оверлозите. Това съвсем не значи, че не е възможно нещо да се развали. Досега не са пускали машини Сингер, а Пфафф елемент, които са точно копие на Сингер. Как разбра, че ,,скоро ще пускат на Сингер''? Слава Богу, на нашият пазар има доста други марки машини, ако мислиш, че точно тази марка не струва.

# 1 634
  • Мнения: 160
Здравей, зимна_мама! Това което не ми харесва на този модел на Силвър Креста е разположението на бутонът на затяжката. Повтарял съм безброй пъти, че много по-удобно е той да се намира долу вдясно, а не горе вляво. Машината става за всички изброени от теб неща. Това е машина с много добро съотношение цена - качество. Това съвсем не значи, че няма по-добри от нея.

Gogata15, за разлика от машините от Метро, машините пускани в ЛИДЛ са с добро качество. Особено добри са оверлозите. Това съвсем не значи, че не е възможно нещо да се развали. Досега не са пускали машини Сингер, а Пфафф елемент, които са точно копие на Сингер. Как разбра, че ,,скоро ще пускат на Сингер''? Слава Богу, на нашият пазар има доста други марки машини, ако мислиш, че точно тази марка не струва.


Живея в Англия и взех брошурата цената е 79.99£ заслужава ли си?

Общи условия

Активация на акаунт