Каква шевна машина и откъде

  • 551 313
  • 4 015
  •   1
Отговори
# 1 920
  • Мнения: 30
Здравей, zhu_! Регулаторът за зиг заг, се намира над бутона на затяжката. Той трябва да е настроен на 5. Ако е на малка стойност, какъв зиг заг и украсителни шевове да станат бе джанъм? Като отидеш при хекимина, какво правиш? Показваш му това което те боли и му казваш да цери ли? Не, не и пак не! Казваш му от коя година, час, минута, секунда, десета, стотна и хилядна те е заболяло. Започвам аз пак издалеч, издалеч с уточняващите въпроси. С обикновеното краче пробва ли? С него добре ли е?  С тефлоновото краче кожа ли шиеш? За да има отговор, трябва да има МНОГО ОБЯСНЕНИЯ. Ха сега виж дали зиг загът е на 5! Ако не е, постави и пробвай! Ако въпреки всичко пак нещо не ти харесва, обясни по человечески, или снимай фокусирана фотка отблизом! Това краче е за кожа, а не за текстил.

Затова пиша, защото с обикновеното краче грижа няма. Шие си по устав. Обаче, като сложа тефлоновото...
Шия тънки, еластични материи. Исках да се приплъзват леко, затова реших да сменя, но пак върнах обикновеното, джанъм. Wink

# 1 921
  • София
  • Мнения: 1 872
Ето и отчета на колежката с грешната крушка - следвала е стъпка по стъпка всичко, което препоръча elektrichar, и .... новата крушка светнала, нищо не гръмнало и машината тръгнала да шие, както преди 😀 Предавам благодарността й, но сигурно има значение и че заедно изгонихме злите сили. Казах й за 🍰 тортата.

# 1 922
  • Мнения: 1 862
Ако зашитото е добре, продължавай с обикновеното краче! Ако има проблем с много тънки и много дебели платове, тогава е добре да се ползва крачето за двоен транспорт. Не можеш да искаш от тефлоновото краче, да шие тънко и разтегливо. Ако си купиш едно ново четириконечно оверлогле за 170 - 200 пари, такива гайлета няма да имаш никогда. Нямам представа, как можеш най-спокойно да заспиваш всяка Божа вечер, без такава добрейша добревина? Това е най-вопиющото грехопадение!

Марияна, нали не забрави уточнението да е на три ката тортата?

# 1 923
  • София
  • Мнения: 1 872
Малееее, забравих го този момент. Веднага ще се поправя.

# 1 924
  • Мнения: 30
Ако зашитото е добре, продължавай с обикновеното краче! Ако има проблем с много тънки и много дебели платове, тогава е добре да се ползва крачето за двоен транспорт. Не можеш да искаш от тефлоновото краче, да шие тънко и разтегливо. Ако си купиш едно ново четириконечно оверлогле за 170 - 200 пари, такива гайлета няма да имаш никогда. Нямам представа, как можеш най-спокойно да заспиваш всяка Божа вечер, без такава добрейша добревина? Това е най-вопиющото грехопадение!

Марияна, нали не забрави уточнението да е на три ката тортата?

Не знаеш, че съм от най-послушните. По твоя препоръка купих и Пфаф от Лидл.
Но за монтиране на елементи само със зиг става. Явно тефлоновото краче просто ще стои за по-други времена.

# 1 925
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Аз да ви кажа, шия си само с едно и също краче, ама не съм специалист толкова.

Междудругото, от една седмица си пуснах лидълския оверлог. За пръв път през живота виждам оверлог на живо. Добре, че съседката е шивачка, та ми показа и мога да кажа, че се справям. Дори бързо смяна на конец чрез връзване ми показа. Ама аз сега за сега карам на черен конец.

# 1 926
  • Мнения: 1 862
Здравей, Dorothy! Тъй като си начинаеща оверложка, за да не се повтарям, прочети препоръките ми ето тук:
https://www.bg-mamma.com/?topic=1122866.660
в пост # 674 и с допълнение # 676
Ето начин за навиване конци на шевна машина:
https://www.flickr.com/photos/moonthirty/6991678714/
https://www.pinterest.com/pin/218846863126463281/
http://moonthirty.com/serger-thread-hack/

Последна редакция: пт, 21 фев 2020, 17:17 от elektrichar

# 1 927
  • Мнения: 1
Здравейте, какво ви е мнението за шевната машина Singer SMART II? Ще се радвам, ако някой от вас се е сблъсквал с нея и даде обективно мнение.
Благодаря!

# 1 928
  • Мнения: 7
Здравейте,

Изчетох повечето теми за избор на шевна машина и откъм цена и функционалност се ориентирах към следните: Elna 240, Juki HZL-355ZW, Bernette 35 (много добър дизайн), Janome E 1019 (в краен случай). Предпочитам нещо метално и нечупливо пред нещо с много екстри. Вариант е и тази от Лидъл, като я пуснат пак.
Целта е да се ползва за ремонт на дрехи, ушиване на дребни неща (примерно торби за пазар), пък като задобрея - защо не и цяла дреха? Innocent

Имам въпрос, обаче, за шума от машините. В това клипче Елната звучи страшно силно, докато Бернета тук направо не се чува, но затова пък как тресе масата... Joy

Въпросът ми е: за домашна работа (ремонт на дрехи, евентуално ушиване на нови, и т.н.), дали шумът от Елната ще е проблем. И евентуално да препоръчате някоя по-тиха със сходни параметри.

PS: благодарности на elektrichar за всички съвети.

# 1 929
  • Мнения: 1 862
Здравей, Петя отново! Вече си мислех, че си купила машина и си изпозашила де що плат има вкъщи, на всички в семейството и в цялата околия. Както веднъж писах за този Сингер, единственото, което ми харесва в него, са оборотите. Те са 1500, а на другите машини са от 700, до 850. По-постна  машина от тази, едва ли има. Добре, ще я купиш, ще си шиеш на нея прав шев, зиг заг и илици. И какво, ще си мислиш, че имаш машина? Дори в средата на 80-те години, машините имаха повече възможности. Упорито продължаваш да си мислиш, че машината трябва да се нарича Сингер, за да е качествена. Много отдавна това вече не е точно така. Упорито продължаваш да  вярваш, че тази Минерва: https://www.emag.bg/shevna-mashina-minerva-elektromehanichna-32- … 770/pd/D0CN28BBM/
е по-некачествена от този Сингер. Казах ти, че с тази Минерва и четириконечният оверлог, ще можеш да шиеш всичко. Ти самата, или някой друг, ти е втълпил нещо. Слушай патило! В правотата на думите ми ще се убедиш по трудният начин. Не си мисли, че шиенето е евтино хоби! Аз ти предлагам най-евтините и сравнително качествени машини за тази цел, но явно както си и знаех, няма да ме послушаш. Ти си знаеш. Пак повтарям, че съвременните платове искат оверлог, а не оверлочни шевове. КАЗАХ!

Здравей, Съфи! Ти си единствената, която е обърнала внимание и на шумът, и на вибрациите. Тази Бернетка която толкова много се тресе, а е много тиха, е компютърна. Осите и няколкото двигателчета са поставени директно на пластмасата. И като няма противотежести, машината наистина се тресе. Електромеханичните машини, под пластмасовите капаци имат алуминиев скелет. Всички валове и части са закрепени на него. Всичките механизми се задвижват от един мощен двигател. Освен това имат и противотежести. Така машината е хем по-тежка, хем по-стабилна. Затова ти препоръчвам Елната. Тя е с  надежден вертикален грайфер. Джукито е с хоризонтален грайфер и пластмасова совалка. Да регулираш често совалката не е препоръчително. Освен това е лесно наранима. Джукито е със 7 мм. зиг заг, докато другите са с 5 мм. Ако не беше с този хоризонтален грайфер, щях да ти препоръчам нея. И идваме до шумът. Виж машината на този турски ерген:  https://www.youtube.com/watch?v=cLjqp0KcBus&t=601s
Шие меко и сравнително тихо. Виждал съм клипове със същият модел машина, която трака безобразно. И пак стигаме да това което меля в почти всеки трети мой пост: смазвайте машинката си! Наистина има и електромеханични машини, например като Минервата по-горе, която е наистина много тиха машина. И само преди два дена се продаваше на цена от около 330 лева, сега е за смешните 260. Единственият минус, спрямо Пфафът от ЛИДЛ е, че е с четиристъпков илик. Лидълката машина е много добра и на смешна цена, но е под въпрос кога ще я пуснат пак. Бяха казали за март месец, но сега с този вирус нищо не се знае. Не я виждам на промоция следващата седмица. Всъщност, лидълската е модел на Сингер, но под друго название. Но този модел е с бърз илик, вдевачка и 32 вида шев. Честно да си кажа, не знам, дали чисто новата Елна е тиха или шумна. Бернетката има повече включени крачета. Както неведнъж съм писал и на Елната и на Бернетката, палецът за повдигане на крачето не сочи назад, а надясно. Собственички на такъв род машини малко мърморят, че като шиеш чаршаф, или перде, плата закача за това лостче, което не е чак болка за умиране. Обязан съм и на теб да кажа, че ако наистина мислиш да започнеш да шиеш дрехи, трябва ти и четириконечен оверлог. Лидълският струва 320 лева, но има чисто нови за около 200 пари. С този вирус, има бум на онлайн продажбите, пратките са толкова много, че закъсняват. Купувай някоя и се похвали немедленно, за да не се счупи!

# 1 930
  • Мнения: 14
Здравейте!
Може ли да споделите мнение за Minerva Coverlock M4000CL. Търся си оверлог . И дали мога я ползва да зашия нещо ?
Благодаря!!

# 1 931
  • Мнения: 1 862
Здравей, Мария! Просто се чудя откъде да започна и обясненията ми да не са дълги като роман на Достоевски. Нито зная имаш ли права, или многооперационна машина, нито зная колко шиеш, нито зная колко навътре си с шиенето? И пак ще започвам да гадая. Казваш, че търсиш оверлог, но точно тази машина е коверлог. Каква е разликата между оверлог, коверлог и покривна машина? Оверлогът предполагам знаеш за какво се ползва. Покривната машина се ползва за вратното бие, подгъв на ръкавите и долната част на дрехи от трикотаж, защото зашитото е разтегливо. Коверлогът е и оверлог, и покривна машина, обединени в една. И като си представиш, че един скъп оверлог струва около 700 лева, а една покривна струва около 900 лева, си казваш, че тази машина ще върши работата на двете, ще заема малко място, а на всичко отгоре ще струва и много малко. И като видиш, че от 900 лева е намалена на 700, ищахът за тази машина нараства неимоверно много. И за капак шие цели 20 вида шев. ,,Аферим, машалла, ашколсун'' -  патетично биха възкликнали южните ни съседи. Но както понякога си казваш ,, - Прекалено хубаво, за да е вярно''. Защо бе джанъм толкова добревини събрани на едно място и вашия покорен слуга електричар, пак недоволно го дава? Защото ВСИЧКИ коверлози имат 5 вала. И когато на първият се появи съвсем незначителен луфт, на петия, този луфт вече е значителен. Ще искаш грайферите да са напълно неподвижни за да не прескача бодове, но това няма как да стане. Собственичка на коверлог ще ти каже, че това са глупости, защото тя е напълно доволна от нейния. Да, засега е доволна, но е просто въпрос на време. Да видим какви ще да са тези прословути 20 вида шев? От един оверлог искаш да шие широк триконечен, тесен триконечен, четириконечен шев и пико. До тук 4. От една покривна, искаш да шие с три игли, с две игли широк, с две игли тесен и верижен шев. Смятаме: 4+4=8. Трябват ли ти останалите 12? НЕ! Но някой ще ми каже, че коверлогът шие триконечен и верижен шев. Аз ще го попитам, защо му е този верижен шев? Той ще ми отговори:  ,, - За шиене на трикотаж''. Много малко хора знаят, че верижният шев е само малко по-разтеглив от правия шев и ако разтегнеш още малко и той се къса. Единствените изделия зашити с оверлочен и верижен шев са дънките и работните ръкавици. Затова, това животно не ти трябва. Всички коверлози се вдяват безбожно трудно. За да пренастроиш от оверлог, на покривна машина, не е много бързо и е доста досадно. Повечето собственички на коверлози казват, че го ползват или само като оверлог, или само като покривна. Съветът ми е да си купиш само оверлог. Ако си доста напред с шиенето и се нуждаеш и от покривна, купи си и покривна, но не преди да ти препоръчам точната машина, за да не съжаляваш, че си наринала два каскета с пари, а машината прескача бодове и те трови постоянно. Добър оверлог е лидълският но не се знае кога ще го пуснат. Той е евтин и качествен. Ако имаш много пари за оверлог, най-доброто на нашият пазар е Елна 664, или Елна 664 pro. Има и нови около 200 лева, които също вършат работа и са с идеален тегел.

# 1 932
  • Мнения: 2 161
electrichar, не можеш да си представиш, колко се радвам на хора като теб. Специалист, който дава знанията си безвъзмездно.

# 1 933
  • София
  • Мнения: 1 872
Момичета, слушайте какво ви казва elektrichar и няма да сбъркате. От личен опит го твърдя.

# 1 934
  • Мнения: 14
Здравей, Мария! Просто се чудя откъде да започна и обясненията ми да не са дълги като роман на Достоевски. Нито зная имаш ли права, или многооперационна машина, нито зная колко шиеш, нито зная колко навътре си с шиенето? И пак ще започвам да гадая. Казваш, че търсиш оверлог, но точно тази машина е коверлог. Каква е разликата между оверлог, коверлог и покривна машина? Оверлогът предполагам знаеш за какво се ползва. Покривната машина се ползва за вратното бие, подгъв на ръкавите и долната част на дрехи от трикотаж, защото зашитото е разтегливо. Коверлогът е и оверлог, и покривна машина, обединени в една. И като си представиш, че един скъп оверлог струва около 700 лева, а една покривна струва около 900 лева, си казваш, че тази машина ще върши работата на двете, ще заема малко място, а на всичко отгоре ще струва и много малко. И като видиш, че от 900 лева е намалена на 700, ищахът за тази машина нараства неимоверно много. И за капак шие цели 20 вида шев. ,,Аферим, машалла, ашколсун'' -  патетично биха възкликнали южните ни съседи. Но както понякога си казваш ,, - Прекалено хубаво, за да е вярно''. Защо бе джанъм толкова добревини събрани на едно място и вашия покорен слуга електричар, пак недоволно го дава? Защото ВСИЧКИ коверлози имат 5 вала. И когато на първият се появи съвсем незначителен луфт, на петия, този луфт вече е значителен. Ще искаш грайферите да са напълно неподвижни за да не прескача бодове, но това няма как да стане. Собственичка на коверлог ще ти каже, че това са глупости, защото тя е напълно доволна от нейния. Да, засега е доволна, но е просто въпрос на време. Да видим какви ще да са тези прословути 20 вида шев? От един оверлог искаш да шие широк триконечен, тесен триконечен, четириконечен шев и пико. До тук 4. От една покривна, искаш да шие с три игли, с две игли широк, с две игли тесен и верижен шев. Смятаме: 4+4=8. Трябват ли ти останалите 12? НЕ! Но някой ще ми каже, че коверлогът шие триконечен и верижен шев. Аз ще го попитам, защо му е този верижен шев? Той ще ми отговори:  ,, - За шиене на трикотаж''. Много малко хора знаят, че верижният шев е само малко по-разтеглив от правия шев и ако разтегнеш още малко и той се къса. Единствените изделия зашити с оверлочен и верижен шев са дънките и работните ръкавици. Затова, това животно не ти трябва. Всички коверлози се вдяват безбожно трудно. За да пренастроиш от оверлог, на покривна машина, не е много бързо и е доста досадно. Повечето собственички на коверлози казват, че го ползват или само като оверлог, или само като покривна. Съветът ми е да си купиш само оверлог. Ако си доста напред с шиенето и се нуждаеш и от покривна, купи си и покривна, но не преди да ти препоръчам точната машина, за да не съжаляваш, че си наринала два каскета с пари, а машината прескача бодове и те трови постоянно. Добър оверлог е лидълският но не се знае кога ще го пуснат. Той е евтин и качествен. Ако имаш много пари за оверлог, най-доброто на нашият пазар е Елна 664, или Елна 664 pro. Има и нови около 200 лева, които също вършат работа и са с идеален тегел.
Здравей! Благодаря за изчерпателния отговор. Признавам не знаех какво е коверлог, благодаря вече знам. Не съм се занимавала с шиене от от 15г и много съм забравила нещата. Имам шевна машина Finesse 884  за жалост не е в пълен комплект. Искам да си припомня. Но искам да си купя и оверлог.
Ще погледна препоръчаните от Вас машини! Simple Smile 🍀

Общи условия

Активация на акаунт