Каква шевна машина и откъде

  • 553 832
  • 4 032
  •   1
Отговори
# 3 945
  • София
  • Мнения: 2 352
Здравейте,
Не знам дали въпросът ми е за тук или има друга тема, но да попитам.
Преди време бях писала, че имам стара (от 80-те) машина brother vx 2061 (или доста подобна). Първо да кажа на elektricher, че с голямо закъснение машината е почистена и смазана и вече няма извинение да не я ползвам. 😀 Намерих едни стари, снимани на ксерокс инструкции за модела и попаднах на тези три оверлок-шевове. Първо да попитам това означава ли, че машината има оверлок или шевовете само наподобяват такъв?😳
И каква е разликата между трите -elastic, slant overlock и reverse slant overedge stitch? За какво мога да използвам всеки от тях? Предполагам, че първият е за ластични материи. Също не ми стана съвсем ясно как да позиционирам плата спрямо иглата и крачето.
Мога ли да използвам тези шевове за завършване на краищата, ако шия спално бельо, например (и кой по-точно)?
Ето снимки:
Скрит текст:
Мерси много за помощта!

Последна редакция: вт, 30 яну 2024, 13:18 от Skiorche

# 3 946
  • София
  • Мнения: 2 925
Шевовете само отдалеч наподобяват истински оверлог, но може да свършат работа за поръбване на детайли. желателно е да се ползва краче за оверложни шевове, защото с него се избягва набръчкване на платовете.

https://youtu.be/mA-TiW86Y1Y

П.П. Защо не направите снимка на самата машина? Някъде по нея трябва да са показани на картинка бодовете, които тя може да прави, защото иначе няма как да си харесате някой от тях за работа.

Последна редакция: вт, 30 яну 2024, 14:00 от Mунчо

# 3 947
  • Мнения: 1 870
Скиорче, шев №16 ти е най-добър оверлочен. Точно той е и за разтегливи платове. Другите са постни. Какво значи постни? Ами погледни оверлогът на тениската си и ще разбереш! Най-добрите оверлочни шевове са тези, които имат конец по протежение на целия шев от външната страна. Точно той предпазва плата от разнищване. Какво ще предпази шев № 14? Почти нищо. Ако машината ти е в добро техническо състояние, сега му е времето да си купиш едно оверлогле и няма да се налага да задаваш такива въпроси. Телефонът, който ще захвърлиш след 4 години, струва точно толкова предполагам. А оверлогът ще ти остане дълго, ако за него се грижиш като за домашен любимец. Немедленно да поискаш от половинката половината пари, за тази най-големейша добревина! Ако пък кандиса да даде цялата сума, ще му обещаеш, че ще изпълняваш всичките му желания, в продължение на близките 56 години напълно безропотно!

# 3 948
  • София
  • Мнения: 1 885
Мунчо, любимата ми Лучник Предом е това 😘

# 3 949
  • София
  • Мнения: 2 352
Машината ми е като нова и работи като змей! Благодаря на теб и Мунчо за съветите. (Предполагам, че имаш предвид програма 17, а не 16). Иначе нека “апетитът да дойде с яденето”. Първо да пошия малко като начинаеща, а после да имам претенции за допълнителни джаджи.
Ето снимка с програмите.
Скрит текст:
И последен въпрос - с игла номер 14 мога ли да ползвам конец 100? (За подгъване на памучно перде става дума)

# 3 950
  • София
  • Мнения: 2 925
№14 ще рече №90, значи ще поеме по-дебел конец от 120. Пробвано е Simple Smile Понякога за дадена машина се споменава в ръководството, че долният конец (калерчето) е препоръчително да е с един номер по-тънък от горния. Ако имаш пълното ръководство, може да провериш за подобни "странности" Simple Smile Специално при Лучника е така а пък новата ми Минерва ползва конци с еднаква дебелина.

# 3 951
  • Мнения: 1 870
Имам предвид програма №16, а не 17. Точно №16 е за разтегливи материи, но е добра и за неразтегливи, защото нямаш програма имитираща покривен шев. Остави какво пишат в инструкцията! Както виждаш, външният шев не е прав, а извит. Точно това прави възможно разтегливостта на плата. Освен това, осигурява плата да не се разнищва. Малко по-постна е от към шевове, но за времето си тази машина е революция, защото е с едностъпков илик както виждам. Преместването на иглата става като на Лучника в три стъпки, а не плавно във всички положения, но все пак е нещо. Нищо, ти ставай все по-добра с нея, но започвай да подготвяш половинката за бъдещо купуване на оверлогле! Ако нещо шикалкави, буквичката Ф, едната вежда нагоре, другата надолу и ултиматум пак да помисли! Така всеки ден и накрая ще омекне.

# 3 952
  • Мнения: 5
Предлагат ми машина Кинтекс, работила само в ателие.Мисля да ида да видя как работи.Мога ли да разбера и ако може как, ако има луфтове.И самата машина ми казаха,че била японска, как е като качество?

# 3 953
  • Мнения: 487
вчера пристигна моята нова машинка.. минерва next363d.. още не съм я разопаковала.. утре сутрин, ако успеем да заведем детето на градина.. после се юрвам за плат (трико)  и ще тествам машинката с правенето на бельо за кукла...

# 3 954
  • Мнения: 1 870
Машината е Кингтекс. Да, това е японско качество и части. Това което ще пробваш, е луфт на иглената бара. Това е тази джаджа, в която се завива иглата. Завърташ машината така, че иглата да е в най-долно положение! Хващаш близо до иглата и се опитваш да дърпаш към теб и назад, а след това наляво-надясно. Не е добре, ако има луфт наляво-надясно. Дано да няма или да е незначителен. Като се наклони машината и се хване грайферът с ръка, не трябва да има много голям луфт опитвайки се да го завъртиш наляво-надясно. Вземи си дълго парче тънък трикотажен плат! Натисни педалът на пълна газ и ший. Виж има ли пропуски на бодове, макар такива платове се шият със специални игли. Но ако няма пропуски, това е отлично. Добре е машината да е пълен автомат, но и обикновена върши добра работа. На автоматите най-много ме дразни щракането от повдигането на крачето. Повдигането на крачето с лост на коляното е много удобно и напълно безшумно. Това за домашни условия е от голямо значение разбира се. Добре е да се пита за всичко. Какво масло се налива, къде, колко и всичко което не знаеш. Ако машината е купувана като нова и е работила само в ателие, това е много добре, защото там тя работи многократно по-малко от шивашко предприятие. Да се похвалиш, за да не останеш необмитена!

Син заек, честита нова машина! Пробвай и докладвай! За такава добревина се черпи, за да не се счупи!

# 3 955
  • София
  • Мнения: 2 925
Здравейте, някой случайно да може да сподели мнение за този оверлог - https://www.emag.bg/overlog-mashina-gritzner-788-100-w-1300-boda … 788/pd/DHV1ZWMBM/

# 3 956
  • Мнения: 1 870
Мунчо, оверлогът има доста приличен вид. Тъй като моторът му е 100 вата, а оборотите са 1300, това казва, че е добре балансиран. По-евтините са с 90 вата и 1200 оборота. Заедно с Брадър 1034DX и Веритас, са най-добрите оверлози за 2023 г. Това съвсем не означава, че са най-добрите оверлози. Вдяването на големият ляв грайфер е улеснено, както при всеки себеуважаващ се съвременен оверлог. Този модел е в комплект с още 5 крачета. Дали ги има в комплекта предлаган от Емаг, това не знам. Колко ще се ползват е друг въпрос, но защо да ги няма, като са в комплект с машината. Ако ги купуваш отделно, за всяко ще искат не по-малко от 30 пари. Да се шие пико с него е лесно, защото се дърпа иглата назад и се регулира стягането на конците. Шевът е идеален, а цената е сносна. Стъпката на шева е до 4 мм., а ширината до 7 мм., което е идеално. Предполагам е произведен в Чайна, или Виетнам. Грайферите имат добър вид. Не проумявам, защо не комплектуват всички оверлози с контейнерче за изрезките? Тепърва трябва да измисляш нещо. То няма да струва повече от 30 цента. Дори цената да е с 20 лева повече, пак е по-добре. С купуването на тази добревина, немедленно минаваш в Бе шевна група. Като купиш покривна, директно влизаш в А шевна група. Денят в който натиснеш педалът му, се раждаш за втори път. За смазване няма да ти меля, защото знам, че знаеш.

# 3 957
  • София
  • Мнения: 2 925
Електричар, благодаря за изчерпателния отговор! Може да не му личи на снимките, но има контейнерче за изрезките. По принцип, това беше и една от задължителните екстри, за които се оглеждах Simple Smile

# 3 958
  • София
  • Мнения: 2 925
Днес, китайският Дядо Коледа (нали утре започва китайската Нова година), който бил чул, че съм папкал и слушкал за трима, ме изненада с подарък за доброто поведение Joy Joy Joy





Още не беше пален - чистак-бърсак нова бройка. Даже с упътване на български Astonished Веднага идва и първата питанка към евентуалните ползватели на това произведение на китайското гаражно инженерно изкуство - какви игли ползвате и естествено от къде ги купувате?

# 3 959
  • Мнения: 1 870
Мунчо, честито, вече си в Бе група! Нали каза, че инструкцията е на български? Там пише, че иглите са Сингер 2020 или в краен случай 2022. Когато преди доста години търсих, на нашият пазар нямаше такова животно. Сега ги има май само на едно място. Иглите за домашна машина H705 стават. Разбира се, ще го глезиш само с Орган. Оригиналните са №90. Можеш да си правиш експерименти само с №80. В никакъв случай с по-тънки или по-дебели от №80 и №90! Разлистваш гугъл и където предлагат най-евтини игли Орган в прозрачна кутийка, а не в зелена хартиена, поръчваш. Запретявам чупене на игли първите 5 години!

Общи условия

Активация на акаунт