Каква шевна машина и откъде

  • 551 765
  • 4 017
  •   1
Отговори
# 1 695
  • Мнения: 9 662
Благодаря за клипчето, elektrichar. Почвам да гледам клипчета относно шиенето, че идея си нямам. Трябва да разбера какви конци да купувам, какви игли, какви настройки трябват за различните платове .. много се притеснявам да не изпотроша машината от незнание. Някой може ли да препоръча онлайн магазин, откъдето да поръчвам шивашки материали?

# 1 696
  • Мнения: 1 862
Moonriver и тук в ,,Клуб на храбрата шивачка'', тези въпроси сме ги обсъждали многократно. Тънки платове се шият с игли № 70. Средно дебели с № 80-90. Дебели с № 90-100-110. Иглите за домашна машина са 130/750H, а на кутийката и на колбата е написан номерът. Като шиеш разтеглив тънък трикотаж и ако има прескачания на бодове на зиг заг, добра работа вършат игли stretch и super stretch. Конците които се ползват в индустриалното производство, са много добри и за домашните машини. Това са бобини, и макари са с № 120. В кинкалериите се продават конци за машина, игли, двойни игли и всичко останало което ще ти потрябва относно шиенето. Ако нещо много специално търсиш, има интернет магазини в които има почти всичко. В момента машината е настроена, но трябва да си навиеш калер и да поставиш макара. Запомни, винаги когато вдяваш конеца на макарата, повдигай крачето. Така конецът ще влезе на точното място. С тази настройка машината работи и със средни и с по-дебели платове. Ако не ти харесва шевът на тънки платове, ще ти кажем какво да направиш. Добре е да разгледаш доста обстойно инструкцията, за да не натвориш някоя беля. Вдянала си машината, поставила си парче плат и натискаш педала леееко, леееко! Правиш затяжка и натискаш малко по-силно! Така, постепенно ще свикнеш първоначално на бавни обороти, а след това на по-бързи да шиеш прав шев, без да изглежда, сякаш е шито от руский мужик, на шише водка без замезване. Въпроси и неудачи разбира се ще има в началото, но ще помагам с адекватни съвети. Доста често ме питат как да се отстрани даден проблем. Обяснявам надълго и нашироко по възможно най-достъпен език, а след това нищо. Оставам с чуството, че съм Иванушка глупакът из русские сказки. Питай, дори въпросът да ти изглежда глупав! Човек се учи докато е жив.

# 1 697
  • Мнения: 6 895
Цитат
Запомни, винаги когато вдяваш конеца на макарата, повдигай крачето.

На моята ми е трудно да вдяна иглата с повдигнато краче. Не съм забелязала разлика.

Цитат
Обяснявам надълго и нашироко по възможно най-достъпен език, а след това нищо. Оставам с чуството, че съм Иванушка глупакът из русские сказки.
Как така нищо, бе?
И торти пращахме, и благодарнисти!

То не става темата да е 1 твой пост, отдолу 15 поста
Цитат
Благодаря, Електричар!

Ще се загуби написаното от тебе. Ние затова мълчим като риби, не, че винаги сме разбрали как да се справим с проблема.
Ето, аз например, след всичките клипчета и указания, още си чакам смазването на машината. Ама съм гадинка и я държа отворена, че после да има повече за чистене. Joy

# 1 698
  • Мнения: 1 862
Става дума когато има конкретен въпрос от някого,  как да се отстрани даден проблем. Дал съм точни указания и ако наистина питащия се нуждае от тях, то редно е да пише отстранен ли е проблемът, или пък след всички тези неща, пак нещо не е наред, за да мислим какво още да се направи. А то нищо, ничего, nothing, nada, niente, nichts! Въобще не става дума за благодарности. В електротехниката има един термин ,,обратна връзка''. Когато я няма, машината не работи.
    Относно вдяването, имах предвид вдяването до иглата. Независимо колко стара, нова, евтина и скъпа е машината, всички бремзи са така устроени, че като се вдигне крачето, тарелките се раздалечават и конеца преминава свободно, без да е стегнат. Обикновено новобранците не повдигат крачето и конецът не влиза между тарелките. Тогава той не е притиснат между тях и върви хлабаво, независимо колко стягаш конеца. Така тегелът наопаки е ,,нанизан'' и е отвратителен. Разбира се, че като стигнеш до иглата, ще спуснеш крачето, защото то пречи на вдяването на всички машини. А тъй като доста отдавна викаш неволята, вземи масльонката и стриктно си смажи машинката сама! А половинката като те помоли да му наготвиш нещо, покажи му супермаркета, тигана, тенджерата, ножовете, черпака, дъската за рязане, готварската книга и как се включват котлоните и фурната на печката!

# 1 699
  • Мнения: 9 662
Мерси за съветите elektrichar. За съжаление ще имам възможност да седна на машината чак почивните дни, че нямам време през седмицата и ще пиша как съм се справила. Дотогава ще потърся откъде да си поръчам някакви конци.

# 1 700
  • Мнения: 298
Аз още чакам да ми доставят машинката, но бих се радвала да споделиш като намериш интернет-магазин за конци и т.н. Защото кинкалерията в нашия град е много далеч за мен, а нямам възможност да обикалям целия град с малката буболечка.

# 1 701
  • Мнения: 9 662
Ами ще потърся, ама като се замисля сега, аз за начало ще взема 2-3 макари колкото да се уча, та няма много да си заслужава да поръчвам, по-добре да намеря някакъв физически магазин на първо време.

# 1 702
  • Мнения: 1 862
http://www.nikisltd.com/bg/
http://vili-bg.net/14-plastmasovi-cipove
http://prejdiikonci.eu/catalog/380_category.html
http://www.bomi-bg.com/index.php?m=320&category=178&pc=178&lang=1
Ергените от последният линк, освен всичко останало, предлагат и двойни игли. Внимавайте ако си поръчвате от първият линк, защото някои от цените им са без ДДС, но имат наистина много различни неща, включая крачета, подгъвачи, ограничители за домашни и индустриални машини! Коректни са и някои цени са с ДДС. Машините им са определено без ДДС, но за дребните неща не съм сигурен.

# 1 703
  • София
  • Мнения: 1 872
Срам, не срам - реших се да питам нещо.  Embarassed  Как да направя подгъв на памучната тениска на моя мъж, която му беше дооооста дълга, отрязах я, но не се справям с оформянето - стегнат е шевът и не ми наресва. Може ли да ме упътите? С каква игла, има ли значение конецът, натискът на крачето, видът шев, широчина и дължина и други подробности. Не ми се смейте ...За първи път мие. Мислех, че като чета тук всичко, ще се справя, ама не би.

# 1 704
  • FRANCE
  • Мнения: 2 225
Двойна игла. Прав шев,  като долният конец е малко по отпуснат от горните.

# 1 705
  • Мнения: 1 862
Марияна, имаш оверлог светещ като солнышко. Зачистваш я с него! Поставяш игла 70, или 80 на Лучника! Нагласяш машината на прав бод, на най-голямата стъпка! След това нагласяш да има съвсем слаб зиг заг, така, че като шиеш тегелът да е почти прав със съвсем лек намек за зиг заг наляво надясно. Глупости говоря, забравих, че вече имаш машина с 200 вида шев. Харесай си някакъв разтеглив! Става шев три стъпки наляво и три стъпки надясно. В твоят случай най-добре става с двойна игла 4 мм. с прав шев. Не знам дали си си купила такава добревина? Ако имаш такова животно, с ютията си зачупи тениската с подгъв например два см.! Лепни на машината цветно тиксо на такава ширина от иглата надясно! Зашиваш с двойната игла налице плъзгайки плата до края на тиксото, като гледаш да е върху оверлога, макар да не виждаш къде точно е шева! Ако нямаш двойна игла, немедленно да си купиш, но докато дойде, заший с едва забележим зиг заг, за да е разтеглив шева! Намали натискът на крачето малко! Защо ви пея тази песен, че ако нямаш покривна машина, трябва да имаш двойни игли на килограм. Ако нещо не ти е ясно - питай!

# 1 706
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Тениските и аз на зиг-заг ги минавам.

# 1 707
  • София
  • Мнения: 1 872
elektrichar Благодаря, благодаря, благодаряяяя! Всичко, което си описал, е вярно с оригинала  Laughing Имам две двойни игли - едната е в комплекта на добрия стар железен Лучник отпреди 38 години и е с разстояние 2 мм, а другата си я купих преди месеци - тя е по-широка, 4 мм, и е по твоя препоръка, elektrichar  bouquet Ще опитам и останалите твои препоръки в събота и ще дам отзиви, може и снимки / ако става за показване сътвореното Joy/
Вела,madame, благодаря и на вас!

# 1 708
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Много благодаря на Електричар за полезната информация, която винаги предоставя тук.

Аз от години търся резервно краче ли да го нарека стъпка ли да го нарека за Хускварна, но не мога да намеря, така се сдобих с допълнителни за Хускистар, но не са съвместими, една пластинка се е счупила и не се държи към горното. Имам втора машина от която ползувам краче, но искам да си я комплектовам

# 1 709
  • Мнения: 1 862
Здравей, Дороти! Много пъти съм се удивлявал, как дамите в общуването си са много словоохотливи, но като стане въпрос за техника, обясняват с половин уста. Хускварна започва производство на шевни машини в 1872-ра година. Оттогава, до ден днешен, са произведени мнооого различни модели. Много би ми се искало, но все още нямам екстрасензорни възприятия, за да знам какъв модел е твоята машина и крачето й. Ако на нея освен брандът няма написан модел, то можеше поне да я снимаш. Затова ще трябва да гадая с въпроси. Е ли стара машината ти? Ако е поне на 30 години, мисля, че подходящ за нея е този присъединителен механизъм:
 https://www.axioma-hobby-shop.com/kracheta/prisaedinitelen-mahanizam
Развиваш цялото краче и завиваш тази джаджа! На нея можеш да поставяш всякакви крачета (някои търговци ги наричат пета) продавани на пазара, а те са наистина много. Знам, че би ти се искало крачето да си е оригиналното, но доста трудно ще се намери такова. И аз харесвам местата където не се пуши. Задръстеняк, какво да ме правиш?

Общи условия

Активация на акаунт