Въпроси за приемното семейство- 2

  • 28 999
  • 204
  •   1
Отговори
# 90
Stillness, незнам какво имат предвид в Отдела като искат подпис на биологичната майка, но в никой закон, наредба и правилник няма такова нещо. Ако има някаква особеност при конкретния случай и са преценили, че без това не може. Ти имаш ли емоционална връзка с това дете? Защото в противен случай може наистина и за теб да е по-добре в семейството ви да бъде настанено друго. Децата, нуждаещи се от подкрепа са изключително много.
Serpente, в приемно семейство не може (поне на този етап) да бъде настанено дете, което е вписано в регистъра за осиновяване. В твоя случай, доколкото разбирам, то има отказ от биологичните родители, което означава, че ТРЯБВА да е вписано там. Дали това е направено обаче? Идеята е, че тези деца имат реален шанс да попаднат в семейна среда. А приемната грижа е за деца, които нямат такава възможност, т.е. не могат да бъдат осиновени. За твое успокоение обаче мога да кажа, че всеки случай е индивидуален и, както разбирам и при други се е случвало, може да бъде настанено дете с отказ и в приемно семейство. Особено, ако се познавате с детето и има изграден контакт. Така че може да разучиш по-подробно статута на детето и да чуеш мнението на социалния му работник от ОЗД. Той най-точно трябва да е информаран.

# 91
  • Мнения: 1 466
Честито, Марияна!

CSRI, не е особеност, тук процедират така за всички деца. Нямам емоционална връзка с детето, но ако имам и желая точно определено дете, тогава дори ще трябва да имам предварителна среща с биологичен родител.

За въпроса на Serpente:
Според чл.3, ал.4, т.1 от НАРЕДБА за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях децата вписани в регистъра за осиновяване също могат да бъдат настанени в приемни семейства.
(4) Дългосрочно настаняване се предприема за срок над една година за деца:
1. чиито родители са починали, неизвестни, лишени от родителски права или чиито родителски права са ограничени;

# 92
  • Мнения: 2 172
Аз пък имам писмо от бащата, който ми пише, че е готов да се откаже от детето, да отида с адвокат при него, за да го направи. В момента той е в затвора и като излелел, щял да замине за чужбина. И понеже знаел,че съм щяла да я гледам добре, бил готов да се откаже. Днес получих писмото/ тази вечер/, утре е делото. Трябва май бързо да действам, преди да се е разкандърдисал. След това ще остане да се издири майката, която не я е виждала от 7 години.
Значи напредък, поздравления.Не разбрах-отказа на бащата е да не я търси или изобщо- съгласен е за осиновяване, ако се издири майката?
Важно е, че страховете ви да му я върнат отпада.

# 93
  • Мнения: 13 512
Ще видим как схте приключи делото, защото разбрах, че съдийката не е склонна да настани детето като при близки, държи на приемното семейство. Но аз ще обжалвам, докато попадна на съдия със съвест / newsm78/ и на който му стиска да направи прецедент в практиката. Ще минат години може би...не бързам.
Но другият проблем е, че бащата не може да се откаже от родителски права, както иска, а може само да бъде лишен. Както и майката.
Може да подпише декларация за отказ, но тогава детето ще го впишат в регистрите за осиновяване, аз трябва да кандидатствам и няма да имам право да избирам дете..така че този вариант отпада, изобщо не мисля в тази насока.
Остава да се заведе дело за лишаване от родителски права на двамата .
Но ДСП не вярвам да може да се справи и ще трябва да потърся адвокат, който от тяхно име да го направви.

# 94
  • Мнения: 48
Честито и от мен,Марияна!Пожелавам ви много прекрасни моменти заедно  bouquet!Монда,дано при теб нещата да се развият по- най добрия за теб и детето начин,защото звучи доста оплетено,това което разказваш.                                                                                                                Ние с мъжа ми ходихме вече в Института по приемна грижа и вече окончателно решихме да кандидатстваме за приемно семейство.Тази седмица трябваше да ходим за документите,но неочаквано ми направиха операция на мъдрец и сега си страдам подута у нас.Като се оправя тогава ще ходим.

# 95
 Hug Много благодаря, че ми отговорихте толкова бързо. Давате ми надежда, защото се бях отчаяла и си мислех, че това е "мисия невъзможна". Ще проуча допълнително нещата, ще съм упорита, защото това е едно невероятно дете, което заслужава човек да се бори за него.
  Peace

# 96
  • Мнения: 2 172

Но другият проблем е, че бащата не може да се откаже от родителски права, както иска, а може само да бъде лишен. Както и майката.
......
Остава да се заведе дело за лишаване от родителски права на двамата .
Но ДСП не вярвам да може да се справи и ще трябва да потърся адвокат, който от тяхно име да го направви.

Монда, успех!

А вижте какво става в нашата държава-Абсурдистан, не се въздържах- ще спамя, ПОТРЕСЕНА СЪМ!Цитирам майка на дете с тежко увреждане от съседен форум.Как са се заели само чевръсто да оправят родителските права!

Мили майчета! Помогнете ми!!! Какво да правя???????
Снощи ми донесоха Предложение от Районния съд за вписване на детенцето ми в регистъра за осиновяване! Аргумент - след настаняването му родителите, т.е. аз и бащата, "повече от 6 месеца" не сме го посещавали!!!!!!!!
Не знам как да опиша пред вас ужаса си, но аз дори когато бях бременна, с риск за второто си дете, посещавах сина си в Дома, който е на 100 км. от моя дом!!! Носих памперси, дрешки, храна, мокри кърпички ... И СЕГА ПОЛУЧАВАМ ТОВА!!!  Всеки месец аз, или бащата, или моя баща, или леля му, или баба му заедно или поотделно ходим при него. Всяка седмица поне по веднъж звъня по телефона да чуя как е.
Стоим в къщи с мъжа ми и недоумяваме как да реагираме? Хиляди тонове сол като че ли сипаха и в без това огромната рана в душата ми. Утре ще ходя в социалната служба, ще ангажирам среща с директорката на дома и ако не получа адекватен отговор от тях - незнам какво ще сторя!!! Ако бяхме в бяла държава щях да съдя тези хора за морални щети до дупка, но тук ... мога само да плача и дълбоко да съжалявам, че социалните служби явно нямат деца, които да предлагат за осиновяване и са опрели до едно безкрайно болно и нещастно дете с хидроцефалия, генерализирана епилепсия с множество ежедневни гърчове и още да не изброявам заболвания!!! Възмутена съм, жестоко наранена, огорчена!!!


пп Понеже имаше питане за темата- ето линк
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=281410.20

Последна редакция: чт, 24 апр 2008, 12:33 от Аист

# 97
  • Мнения: 13 512
Това е безобразие, нямам думи! Сега, след като ги накараха да се размърдат, явно са решили да си пишат актив и то пак безхаберно!
Социалните пак се правят, че вършат работа, а всъщност нанасят вреда. Много ясно си личи кои родители са изоставили децата си и кои не. На моето дете 6 години не  се е появил близък да го види и въпреки всичко си е стояло в дома. На седмата се появи веднъж бащата и край. Майката не я е виждала откакто се е родила..и няма кой да им  отнеме правата, те тръгнали да лишават от род. права родители на дете с такива заболявания!
Не знам...решила съм да се боря самоотвержено и да доведа нещата до край по легалния, нормалния начин за една бяла държава. Може да съм прецедент, но искам да прокарам пътя за следващите, които се решат на такива действия и затова ще жертвам сили и време. Каузата си заслужава.

# 98
# 99
  • Мнения: 29
ако искаш да осиновиш дете или да станеш приемен родител предполагам, че не можеш да отидеш в някой дом все едно си на пазар и да си избереш, но все пак можеш ли да имаш някакви изисквания за възраст, пол и здравословно състояние?

# 100
  • Мнения: 13 512
При приемните родители нямаш право на избор, номожеш да откажеш 2 пъти мисля.

# 101
  • Мнения: 29
следователно някой чиновник трябва да прецени какво дете е най-подходящо за дадено приемно семейство?
ако приемните родители вече имат едно дете, възрастта на приемното следва ли да се съобрази с тази на другото дете?

# 102
  • Мнения: 1 466
Имаш право да избираш възрастта, пола и здравословното състояние на детето. Описват се във заявлението, което попълваш в началото и ти търсят най-подходящото дете по описаните от теб критерии.
Ако си професионален приемен родител имаш право само на два отказа на дете и след това те заличават от регистъра, ако си доброволен можеш да отказваш неограничен брой пъти.
Не допускат да избираш етноса на детето, но при проучването ако кажеш, че искаш дете от определен етнос ще се съобразят с желанието ти.
Можеш да кандидатстваш и за точно определено дете, но ако вече имаш изградена емоционална връзка с него, не можеш да отидеш в дом и да си избереш сама.

# 103
  • Мнения: 29
Благодаря

# 104
  • Мнения: 61
Мира, Stillness ти е отговорила ти е отговорила изчерпателно. Само искам да ти уточня нещо. При приемната грижа не се избира дете за семейството,а обратно-семейство за детето според неговите нужди. Иначе се съобразяват с твоите изисквания за пол,възраст,етнос и т.н. На интервютата всички тези неща се изговарят много пъти. И се надявай екипа ти от приемната грижа да е добър  Grinning!!!
При доброволна приемна грижа имаш право да отказваш колкото пъти искаш,при професионална-само два пъти.

Общи условия

Активация на акаунт