Нехранителна кърма има ли такова понятие? ;)

  • 20 085
  • 49
  •   1
Отговори
# 30
  • Sofia
  • Мнения: 9 729
Фанатизъм е трудно да се каже, че има във форума. Възмущението на всички нас е към лекарите, тъй като всяка една от нас се е сблъсквала с подобен род проблеми и изказвания, а "фанатизма" на педиатрите да изписват веднага добавки или визулано да категоризират кърмата като не хранителна е учудваща и будеща недоверие.

Пожелавам ти леко раждане и успешно кърмене   bouquet

Благодаря, и аз се надявам  на леко раждане и успешно кърмене  bouquet

И неприятното в подобни теми е точно, че понякога някои потребителки започват да приличат точно на лекарите, от които се възмущават - коне с капаци, неприемащи нищо различно от тяхното мнение и опит.

Да споделяш опита си е винаги много полезно, аз затова съм в този форум, надявам се да попия важни знания от всички вас. Но винаги имам наум, че понякога може би има случаи, в които обяснението не е просто и по силите на всички.

# 31
  • Мнения: 14 654
На мен факта не ми дава мира и и питам що за чудо е това..?
Сега е факт кърменето преключи, от бабешки деветини и компетентни педиатърки и най-вече от липса на упоритост от страна на майката.
Е, момичета кажете какво да мисля за това?  newsm78
Не знам какво да мислиш, но аз мисля, че не те засяга как друг е решил да храни детето си, дори това да е родната ти сестра. Нали ти кърмиш твоето си дете, какво те интересува чуждото? Ще изпринтиш темата, за да я покажеш на майката? За какво- за назидание, че не е била упорита ли? Дала си и материали за четене- хубаво, нека има информация. Но не е твоя работа да си вреш носа в чуждите къщи и да поучаваш без да те молят.

# 32
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
А проблемите, които Хедра е описала са наистина по-реално обяснение. Само не ми стана ясно - ако наистина проблема е един от изброените при майката след раждането какъв е извода- кърмата си е ОК ли? Или може би в този случай наистина става въпрос за нехранителна кърма и дефакто такова животно има?! newsm78

Да поясня - ако става въпрос за някое от тези неща (както вероятно е било), проблемът ще е в недостатъчно мляко (или недостатъчно поето от бебето мляко, т.е. в гърдите може първоначално да е имало мляко, и то много, но съвсем друг е въпроса колко е успявало да изсуче бебето), а не в хранителността на кърмата. Гледайте на нещата по най-простия начин - кърмата е секреция от жлезите. Да се повреди секрецията, т.е. да се промени това, което секретира една жлеза, е изключително трудно и трябва да има страшно голямо разбъркване в този организъм, което ще даде множество отражения и те ще са видни много преди да се изясни какъв е проблема. Обикновено проблемите с жлезите са количествени, т.е. или недостатъчна, или хиперсекреция - а не качествена промяна на това, което се секретира Laughing Промените в кърмата, за които всички сме чели, по същество представляват промени в обема - и преминаването на коластрата в кърма, и обратното развитие на кърмата в коластра представляват най-опростено казано увеличаване или намаляване на обема на секрецията, а не качествено нова като състав секреция. Затова е малко глупаво това разделение на коластра и кърма, все едно коластрата е нещо различно от кърма - не е. Отвях се малко, но се надявам а е станало ясно какво имам предвид - състава на секрецията се променя изключително трудно; много по-вероятно е да има хипо или хиперпродукция, а не качествена промяна.
А какъвто и да е бил проблема, първото правило винаги е едно - да се нахрани бебето.

# 33
  • Чехия
  • Мнения: 1 071
На мен факта не ми дава мира и и питам що за чудо е това..?
Сега е факт кърменето приключи, от бабешки деветини и компетентни педиатри и най-вече от липса на упоритост от страна на майката.
Е, момичета кажете какво да мисля за това?  newsm78
Не знам какво да мислиш, но аз мисля, че не те засяга как друг е решил да храни детето си, дори това да е родната ти сестра. Нали ти кърмиш твоето си дете, какво те интересува чуждото? Ще изпринтиш темата, за да я покажеш на майката? За какво- за назидание, че не е била упорита ли? Дала си и материали за четене- хубаво, нека има информация. Но не е твоя работа да си вреш носа в чуждите къщи и да поучаваш без да те молят.
Не бъди гръба моля те  ...  Wink
Там е работата, че ме молиха за помощ, а сега ми се оплакват какво и защо е станало, яд ме е и съм съпричастна..
Какво значение има това е малко или много моето семейство..Само, че когато твърдях, че проблема не с млякото, а  в подхода бабите и доктора и вече бяха решили - наследствено било, и майка и не могла да кърми.
Говорила съм братовчедка си за всичко което я тревожи и..............какво ...

А сега нямам право и свободно да питам или да се изказвам.
 

# 34
  • Мнения: 2 829
Нова бъдеща мама, мъчно ми е, че са ти толкова негативни впечатленията от нашия форум. В случай като този, дето бебето не е наддало изобщо според мен е наложително да се предприемат мерки бебето да започне да наддава. Само че, по-правилно е бебето да се дохранва след кърмене (докато се потърси причината за недостатъчното мляко на майката), а не рязко отбиване от раз и хранене с АМ.
За съжаление, моите наблюдения са, че педиатрите (а и много от лекарите) изобщо не слушат като обясняваш, а просто си карат на конвейер. Опитвала съм се да обяснявам на моята лекарка какво и колко яде и пие детето ми и да и обясня защо детето не пие вода като има температура (суче много, много често и пишка адски много-веднъж мерих, събра се 800 грама урина за 1 ден докато беше болен), да кажа, че съм сигурна, че бебето не се обезводнява. Е, тя изобщо не чу това което и казах, ами се ядоса и нареди, че бебето "трябва" да изпива 300 грама вода най-малко на ден. Същото става и с кърменето. Препоръчват ти една схема и ако не проработи-значи не произвеждаш каквато трябва кърма и затова трябва да прекратиш кърменето и да минеш на АМ.
Затова и се налага ние сами да четем и да се образоваме, защото няма на кого да разчитаме за адекватни съвети.
Аз лично съм виждала и другата страна на монетата-американския ми педиатър ме изслушваше подробно, интересуваше се от дребните детайли, които показват, че бебето е доволно, обясняваше ми подробно и ми каза да се водя по детето си. Отговаряше подробно на всичките ми въпроси и не използваше аргументи от рода на "защото трябва" или "така е правилно" или "ще ме слушаш", каквито съм чувала от българската ми докторка (въпреки, че избрах възможно най-обясняващата и подкрепяща кърменето в региона).

# 35
  • Мнения: 966
незам дали има такова понятие  newsm78
На една приятелка педката и казала да замества хранене,че кърмата и не стигала и бебето не наддава достатъчно.Беше на 5м. бебето.Резултат от заместването на ядене почти нямаше........

# 36
  • София
  • Мнения: 3 565
Съвсем пресен пример имам от една приятелка за неадекватно лекарско поведение. Бебето днес става на 14 дни, преди няколко дни били на контролен преглед - не само не наддава ами била и свалила. Не засуква заради плоски зърна, а заради тежка жълтеница е и сънлива. При всички тези неща накуп, приятелката ми е достатъчно упорита и от 5 дни се цеди почти нон-стоп, за да дава кърма, а не адапте. Бебето вече наддава, но така и не е получила адекватна подкрепа от медицинските лица. Казали й, че едва ли ще издържи на темпото на цедене и че е по-добре да се откаже...
Аз се опитвам да я убедя, че има нужда от специален кърмачески консулт, за да се научи бебка да засуква докато не е станало късно, но тя пък е доста притеснителна и след целия шаш с ненаддаването предпочита да се цеди и да дава от шише, за да е сигурна колко изпива малката.
Няма да се учудя ако при следващ проблем и кажат, че кърмата и е нехранителна...

# 37
  • Sofia
  • Мнения: 9 729
Нова бъдеща мама, мъчно ми е, че са ти толкова негативни впечатленията от нашия форум.

О не, не са негативни от форума, просто държането на някои от потребителките ми се струва меко казано странно. Но пък винаги с интерес чета например постовете на Hedra. Много ме впечатлява, че по абсолютно ненатрапчив и логичен начин успява да обясни всичко.
Сигурно е непостижимо, ама ми се иска всички да се опитват просто да помогнат и да са съпричастни. Нали това търси всяка от нас във форума- помощ и подкрепа. Осъждането и категоричните изказвания са ми някак неприятни и необясними.

Ех, че офтопик стана.

А уж случайно попаднах на тази тема. Аз съм в 5 месец и това което търся сега е как да подготвя гърдите си за кърмене и откога изобщо започва подготовката. Така че изчезвам оттук и продължавам търсенето Sunglasses

# 38
  • Мнения: 3 718
и аз малко офтопик...
nova_badeshta_mama , уверявам те, че това е подфорума с един от най меките тонове и изключително отзивчиви и отговорни хора, които могат да дадат наистина полезен съвет. Но за жалост почти всяка от нас се е сблъсквала с незаангажираността и закостенялостта при някои педиатри. Дано не се сблъскваш с такива.
Е, да, малко се палиме понякога, но това е форум все пак. До някъде това е начин да излееш емоцията си сред себеподобни. Но главно е едно от местата с най систематизирана полезна и съвременна информация за кърменето, захранването и въобще отглеждането на деца.
За подготвянето на гърдите за кърмене, според мен не е нужно да правиш каквото и да било. Това с търкането на гърдите, че да загрубеят е отживелица. Има разни кремчета, но при мен никакъв ефект нямаха. Ето тук едни статии от Библиотеката, дано са ти полезни  Peace
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/402/
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/971/51
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24949.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24950.0

# 39
  • Мнения: 2 829
Нова Бъдеща Мама, най-добрата подготовка за кърменето е да прочетеш материалите от библиотеката за поставянето на бебето на гърда и за първите дни с бебето. Хубаво е също така да се снабдиш с телефона на майка-кърмачка на която имаш доверие (напр. Хедра Grinning), за да има на кого да се обадиш когато възникне непредвидена ситуация. Според мен също така е важно да си спокойна, уверена в себе си и просто да си убедена, че всичко ще е наред.  Hug
Иначе си добре дошла във всяка тема, аз лично смятам, че в конкретната тема ти действаш като коректив. Например-Скреч се възмути на изказването на лекаря, че трябва да се прекрати кърменето и да се мине изцяло на АМ. Понеже аз и другите редовно пишещи тук знаем, че този съвет е неправилен-никой не коментира. Ние обаче не си даваме сметка как звучи изказването на Скреч на хора, които не четат кърмаческия всеки ден-ти ни напомни, че е важно да обясняваме по-подробно. Че е безумно да се даде съвет "кърмата ти е нехранителна, минавайте на АМ и спирай да кърмиш" а е редно да се даде съвет "явно е, че имате проблем с количеството мляко. Наложително е да дохранвате след кърмене, за да не гладува бебето и да започне да наддава. Хубаво е също така да се консултирате със специалист за да се прецени дали намаляването на лактацията не е поради някакъв проблем при вас"
Затова-продължавай да пишеш Grinning Hug

# 40
  • Sofia
  • Мнения: 9 729
Хехе накрая ще се окаже, че съм и полезна Joy
Иначе вече открих библиотеката и чета подробно. Доколкото виждам най-важно е да знам как да започна още в болницата.
Спирам да пиша тук, че разводних тотално темата на авторката, за което се извинявам  smihesorry (обаче ще нищя проблемите, които ме вълнуват по другите теми, така че няма отърваване от мен Mr. Green)
 

# 41
  • Мнения: 95
Да ви кажа честно и аз имам същият проблем.Дъщеря ми е на 5 дена и е много лакома.Трябва да яде по 50 гр,но докато не изяде 90 не мирясва.Тъи като не мога да я кърмя на гърдата си се изцеждам и и давам,и от там почва проблема изяжда по 100 гр кърма и след 20 мин пак  ревва за още,след това получава порцията си от 80-90 гр адаптирано мляко и вече спим спокойно,така че аз мисля че има нещо  вярно в това за нехранителното мляко.

# 42
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Стела, от София ли си? Ако да, то може би си струва да се видиш с някоя от майките в София, които могат да ти помогнат да научиш бебето да суче от гърда.

Иначе не, няма нехранително мляко. По-скоро е възможно при цеденето да успяваш да изцедиш основно по-предното мляко, което е по-воднисто и по-богато на лактоза. При това цедене (100 гр) гърдата докрай ли се изпразва или има още?

Ако мога да цитирам македонската лекарка, която е председател на тамошния комитет по кърмене: (на македонски звучи мнооого добре! Grinning)

"Няма слабо млеко, яко млеко! Секо млеко е яко млеко!"

# 43
Стела с упоритост всичко се постига. И аз не можех да кърмя от начало в родилния дом, а и никои не ти обръща много внимание. Бебо ми го дадоха чак на петия ден и никои не ми обясни какво да правя. Гардите ми бяха толкова пълни че той не можеше да захапе изобщо (нищо че се цедях постоянно), а освен това имам обърнати зърна. Едната акушерка ми каза да си купя силиконови зърна, и с тях половин час на гърдата, а се оказа, че изял само 5 грама. Другата акушерка ми даде шише и ми каза да се цедя и да му я давам вместо АМ. Вечерта като отидох да си поискам шише за а се изцедя попаднах на трета акушерка, която ми каза че това са глупости и доиде при мен и ми дърпа гърдите докато малкия не захапа както трябва. Като се прибрах в къщи майка ми ми направи приспособления от орехови черупки и восък които се носят върху зърната между храненията. Благодарение на  тях дори не ми се разраниха зърната и за две седмици се оправиха и бебо си суче нормално - сега е на 4 месеца и все още сме само на кърма.

А по темата доколкото знам състава на кърмата е постоянен и не зависи от това какво ти ядеш и ако не приемаш достатъчно витамини те не изчезват от кърмата, а се набавят за сметка на твоя организъм и следователно няма как кърмата да е некачествена. И на мен свекърва ми ми разправяше че ми е рядка кърмата когато малкия стачкуваше почти месец но аз много бързо я отрязах.

# 44
  • Мнения: 95
Ох може би сте прави,но снощи много се изплаших реших,че няма да я ограничавам с кармата и тя изяде 160 гр,но беше още гладна(това е от едната гърда),но ме достраша да и давам повече,но такава ревлива стачка ми дръпна,че се наложи да и дам още и след това такова повръщане падна,че не съм спала от страх

Общи условия

Активация на акаунт