Защо е вдлъбнато дъното на бутилката с вино?

  • 6 721
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 585
Естествено, че е от матрицата. Но матрицата я проектират хора. И я изработват хора.
А конструкторите са пестеливи копелета. Няма ей тъй, да влагат повече стъкло, само за
да си пъхне някой пръста там. По скоро след като са направили вдлъбнати бутилки,
някой е решил да се възползва за удобство и си е наврял пръста.
Това не обясява вдлъбнатината при ракиите и колата. Най малко стъкло за еднолитрова
бутилка би отишло, ако стъкленицата е сферична. Затова едно време са били такива.
След това са почнали да ги пакетират в кашони, в които сферата заема много място.
Появила се е бутилката с правоъгълно или квадратно сечение, тогава има най-малко въздух
в кашона.

# 16
  • Мнения: 8 917
Вдлъбнато е ,за да се постави палеца на наливащия виното.Това е правилния начин за сервирането му.
Това знам и аз.newsm10

# 17
  • Мнения: 2 386
A аз знам защо на стъклените шишета за Кока-Кола има специфични вдлъбнатини - онези, печатоподобните.. Mr. Green

# 18
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Е,добре де това значи ли ,че  на кремовете,флаконите и шишенцата с лекарства трябва да се държи палеца на определено място...? Simple Smile

# 19
  • Мнения: 4 585
Да не слагаме в едно множество флаконите и стъклените бутилки, разсъждавайки за вдлъбнатината им.
Може причините да са различни. Във флаконите има налягане, което се стреми да избие дъното.
В тоя случай вдлъбнотото дъно издържа много по-голямо налягане. Нещо като сводестите арки на мостовете на майстор Колю Фичето.
За винените бутилки е интередно кое е яйцето и кое кокошката.
Дали първо са направили вдлъбнатите бутилки, а после оберкелнерът е видял, че е удобно и стабилно да си навре палеца,
или оберкелнерът е отишъл при стъкларите и ги е помолил да правят бутилките с вдлъбнато дъно, да си пъхне там палеца?

# 20
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Заради стабилност на шишето в изправено положение. Получава се нещо като мини вакуум в останалия въздух под дъното.

Ама го обясних като първия човек! ooooh!

Ред. А също и за по- голяма здравина на дъното. Върху полусферата напреженията се разпределят радиално и намалява вероятността от счупване.

# 21
  • Мнения: 2 439
Заради стабилност на шишето в изправено положение. Получава се нещо като мини вакуум в останалия въздух под дъното.

Ама го обясних като първия човек! ooooh!

Ред. А също и за по- голяма здравина на дъното. Върху полусферата напреженията се разпределят радиално и намалява вероятността от счупване.
И да добавя, че се осигурява по-безопасно транпортиране, това го знам от износители.

# 22
  • Мнения: 6 164
Wolf ме подсети, че бутилката на шампанското е вдлъбната, точно за да издържи на налягането вътре. А сега кое е първото - кокошката или яйцето в този случай не знам. Confused Макар, че е първо виното, а после шампанското май...

# 23
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
И на козметичните кремове...

и на парфюмите

# 24
  • Мнения: 6 164

Айде оставете тия размисли за Красива мама, защото не е на всички козметични кремове така, нито на всички парфюми, хеле пък при последните, чиито форми вече са всевъзможни. Говорим за бутилката вино.

# 25
  • Мнения: 2 018
"Бутилките за шампанско са дебелостенни, с вдлъбнато дъно, предназначени да издържат налягане, трикратно по-високо от налягането в автомобилна гума. Като стандартна за производството на Шампан са бутилките от 0,750 л."

Стана ми интересно и се поразрових в Гугъл.  Peace

Предполагам, че първо са измислили формата на бутилката за шампанско и после се е разбрало, че вдлъбнатото дъно е удобно за сервиране и така са продължили да правят бутилките и за обикновеното вино.

# 26
  • Мнения: 3 268
За по-удобно сервиране и по-бързо охлаждане.Знам го от някакво предаване.

# 27
  • Мнения: 146
Вдлъбнато е ,за да се постави палеца на наливащия виното.Това е правилния начин за сервирането му.Това научих при дегустациите си.Предполагам при погрешно хващане на бутилката наливащия ще бъде поразен от гръм.
Сомелиер ми каза,че това е един от начините за разпознаване на оригинална творба.
Да затова е!

# 28
  • Мнения: 216
За да се отдели утайката, а сервирането е в последствие( има и декантери с вдльбнатини, които се дьржат или с дражка или за гьрлото)

# 29
  • Мнения: 218
Вдлъбнато е ,за да се постави палеца на наливащия виното.Това е правилния начин за сервирането му.
Това знам и аз.newsm10

Кой палец? След като виното се налива само с едната ръка?!  newsm78 Бутилката се хваща през средата. Аз мисля, че е вдлъбнато дъното, за да може да се хване по-добре, при показването на бутилката пред клиента, от страна на сервитьора. Дали съм права, обаче не знам  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт