За зърната и кърменето ?

  • 1 589
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 884
От зърната не зависи  дали ще кърмиш. бебето захапва целият ореол.

Пътеката е разрешена само за ходене  Peace не се тича.

# 16
  • Мнения: 655
И моите зърна са проски и настръхват само ако ми е студено или съм възбудена, но успях да си ги кърмя без проблем.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 056
lilitem,
основната причина за рагадите е неправилното поставяне бебето на гърдата. С каквото и да се мажеш преди това, ако бебето не захапва правилно, ще се получат ранички и ще боли.

В Библиотеката на Кърмаческия форум има статии с обяснения и рисунки как е правилно да се поставя бебето. Наистина са важни първите няколко дни, защото веднъж като се получат, по-трудно минават, а майката ако има теоретичната подготовка как би трябвало да постъпва, много по-лесно ще се справят двамата с бебето отначало...

Обобщено ще опиша, но там е по-изчерпателно написано:

Значи, повечето бебета по инстинкт, когато им се допре нещо до бузката, те отварят уста да го лапнат. Затова е достатъчно майката да е заела много удобна поза(хубаво е да се използват възглавници в леглото при нужда, всякакви помощни материали-нисички столчета за краката, ако е седнала и т.н.) Бебето да е легнало в такава поза, че на майката ръцете да не умаляват да го държат, защото постепенно то ако се изхлузва, започва да дърпа зърното и го разранява, като първите пъти майката не го усеща това, но послеееееее...
И така, гушват се двамата в много удобната поза, майката допира зърното до ъгълчето на устенцата и то зяпва...Тук майката трябва да внимава то да е отворило широко устенца и да е поело възможно най-дълбоко зърното в устата, защото ако смуче само зърното или просто не е поело достатъчно навътре зърното, езичето го"търка"и така стават рагадите.
Ако майката забележи, че не е налапало добре зърното, с пръст натиска гърдата в ъчълчето на устенцата за да се наруши вакуума и тогава издърпва зърното. Не е добре ей така просто да дърпа зърното, защото бебетата по инстинкт като им го дръпнеш , те засукват по-силно и така разраняват.
(Моите ареоли са малки и моя син ги налапваше целите.)
След това майката следи за ъгъла на главичката спрямо гърдата(има в Библиотеката, както казах), също да му се опира брадичката в гърдата. По лично мои наблюдения бебето си диша съвсем нормално ако му е опряно и връхчето на нослето в гърдата, въпреки, че на много места съм чела, че майката трябвало да придържа гърдата да не му се опира в носа. Това ще си го реши майката с бебето(моите понеже са сравнително малки гърди...)
Ако все пак започнат болки, въпреки, че майката поставя бебето правилно, е хубаво да се изпробват и други пози, освен стандартната(може тип "футболна топка", легнали двамата, бебето върху майката и т.н.), има ги в Кърмаческия.
Ако все още има болки и станат рагади, хубаво е доктор да погледне какво е състоянието на езичето, в мнооооооооооооого малко случаи се случва да има къса юздичка...
Ако пак има рагади...ами след няколко седмици болки, ще минат, трябва търпение, заслужава си!
Аз притропвах от болка на всяко кърмене в продължние на месец и половина-два, въпреки, че ми минаха рагадите за две-три седмици. Но пък, вече две години изпитвам огромното удоволствие на кърменето...
Не бях чела нищо от това, което описах по-горе в началото.
А съм сигурна, че независимо дали с помпички, с цедене, със силиконови зърна и т.н. кърменето носи най-голямото удоволствие на този свят...

Извинете за спама, знам, че не това е темата, но се надявам да съм ви била полезна.

# 18
Съжалявам,че задавам въпроса си тук но не знам в коя от темите да го пратя! SadВ 29 г.с съм и понеже съм с малък бюст а сега в следствие от бременността доста наедря, но това което ме притеснява е че от скоро забелязах,че имам подутини в подмишниците. И се тревожа:(.На някоя от вас дали се е случвало подобно нещо.Много ме е страх защото знам,че единия от симптомите за рак на гърдата е точно този.Затова ако някоя е имала същия проблем при бременността си ще съм благодарна да ми пише:).Благодаря ви предварително!!! 

# 19
  • София
  • Мнения: 2 381
Мислех да пускам тема като тази. Добре, че ме подсетихте да кърмаческия форум. Аз досега не съм влизала в него и не го бръсна за нищо.  Blush

# 20
  • София
  • Мнения: 1 056
chorlichka,
ехей, недей така да си мислиш, ти пък направо на рак скочи!
Това, че са ти се увеличили лимфните възли не значи, че имаш рак, недей така!
Организмът ти се подготвя за кърмене, в него текат бурни процеси. Не съм имала такъв проблем и не съм компетентна по тия медицински въпроси, но едно телефонно обаждане (ако не ти се ходи) до наблюдаващия ти лекар  ще те успокои! Той ще те насочи как да постъпиш по-нататък.
За да не се шашкаш толкова само да ти кажа, че млечните жлези в действие на пипане са точно като твърди бучици по гърдите. А на някои бременни още от 7-мия месец на бременността им потича коластрата...

Общи условия

Активация на акаунт