Моля за помощ специалистите по правопис!

  • 18 074
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 370
Байбиби, моля те, дай  после резултата. Тая учителка направо ми разби представите, дали си мислят, че след родителите няма и екс-учители и поназнайващи туй-онуй? Mr. Green

# 16
  • Мнения: 3 423
дали си мислят, че след родителите няма и екс-учители и поназнайващи туй-онуй? Mr. Green
След родителите - потоп!

# 17
  • Мнения: 677
Вчера голямото дете ме сащиса. Госпожата по БЕЛ им обявила...

ТЯ- 18. юни`2000г.

Къде го учи тва, тя, голямата?

# 18
  • Мнения: 8 999
Вчера голямото дете ме сащиса. Госпожата по БЕЛ им обявила...

ТЯ- 18. юни`2000г.

Къде го учи тва, тя, голямата?

Не си мисли, че ще ме хванеш в издънка! Детето, за което говоря и, много моля, обърнете внимание, че казвам "детето", а не "детето ми", е дъщеря на мъжа ми от първия му брак. На 18 г. е и учи във Втора английска гимнази в София. Сега е 11 клас.
Изчерпателна ли бях?

# 19
  • Мнения: 677
Не съм искал да те хващам в издънка, хахааха. Изумих се кви неща учат в първи-втори клас. Учителите са изтрещели, не им се сърди.

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 702
Вчера голямото дете ме сащиса. Госпожата по БЕЛ им обявила, че има ново правило в пунктоацията. Давам пример с изреченията, които преписах от тетрадката и съответното правило, продиктувано от госпожата: Дадоха му съвет, какво да направи. Аз се задъхвам при мисълта, как ще спрем.
.....
...
..

След подобно правило очаквам да добавят и по една въпросителна в края на двете изречения. Ей така, за разкош, да си личи, че обичат новото и изобщо, че мислят за развитието на езика  ooooh!

Прави ми впечатление, че в новите учебници по български вече има толкова много нови правила, на всяко едно изключение от общото правило едва ли не е поставено име, а в същото време на децата не им е обяснено как да си правят проверка, когато не са сигурни в правописа на дадена дума и масово се срещат недоразумения от вида СТОДЕНО, ВРЪТЛЕ, СЪЖЕЛЯВАМ, ОБЕСНЯВАМ..............да не продължавам

# 21
  • Мнения: 2 577
И аз съм завършила българска филология- няма такова правило - нито е имало!! #Cussing out
Тази даскалица нещо неправилно е схванала правилата Mr. Green

# 22
  • Мнения: 8 999
Мамка му! /Моля да ме извините за грубия израз./ След час и двадесет минути непрекъснато звънене на "Езикови справки", най-накрая ми вдигнаха телефона. Споделих им мъката си, хората се учудиха, после се трогнаха от моя проблем, проведоха една дискусия с колегите си /за 10 импулса на минута ми отделиха прекалено много внимание/ и стигнаха до извода, че запетая НЯМА. И че такова правило не е публикувано в нито едно издание на БАН.
Е, кажете сега, да я смачкам ли тая госпожа? И дали няма да се озлоби към детето и да му съсипе живота в 11-ти клас? Страшно съм объркана и поради факта, както вече споделих, че не аз съм майката на това дете /тя е дъщеря на мъжа ми от първия му брак/ и не знам дали е редно да ходя да се разправям с преподавателите й.
Дали да не пусна тема в ДиС?

Последна редакция: чт, 21 фев 2008, 19:32 от baibibi

# 23
  • Мнения: 30
Специално проверявам в последния издаден правописен речник на БАН. Ето какво е правилото конкретно за тези думи:

Цитат
При сложните съставни изречения с подчинени допълнителни изречения запетая се пише пред съюзите че, като и как, напр.:

      Те видяха, как той влиза и се насочва към бюрото си.

   Заб. 1. Ако думата как в изречението е употребена като наречие за начин, а не като подчинителен съюз, пред тази дума не се поставя запетая, напр.:

      Те питаха как (по какъв начин) да влязат в тази затворена стая.

   Заб. 2. При няколко допълнителни изречения, отнасящи се към едно и също сказуемо в главното изречение, запетая се пише пред всяко от следващите изречения, напр.:

      Старата не знаеше какво да направи, къде да се дене, какво да каже, дали да започне направо.
      Искам да ни посетят, да поговорим за проекта, да уточним необходимите средства.


   Устойчиви цялости, функциониращи като подчинено допълнително изречение в изречението, не изискват употреба на запетая, напр.:

      Извикай когото намериш.
      Повикай който и да е.
      Прочети каквото и да било от тази книга и ще останеш доволен.


   Ако подчиненото допълнително изречение предхожда главното, след него се пише запетая или тире, напр.:

      Кой е ровил в чекмеджето ми, не зная.

И само да вметна, че се пише пунктУация  Peace

# 24
  • Мнения: 3 423
Байбиби, и да си баеш, няма да я поместиш
въпросната лейди даскалица. Или може би
си записала разговора с езиковите светила?
Въпросът е принципен, може би трябва дори
да бъде информирана директорката за този
вид непрофесионалисти, уронващи престижа
на училището. Дали има опреснителни тестове
или някаква проверка на учителите през годините?
Напълно е възможно да забравят родния си език,
четейки вестници и книги от по-новичките. Мда.

# 25
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Ако пишех на немски, щях да ги нахащам запетайките, одма. Но съм срещала подобно изписване в текстове, дали не е прихванато отвън?

Аз все така имам дупка в образованието: незнам пиша слято, но вярвам на другарката Скулева (да е жива и здрава)

# 26
  • Мнения: 5 370
Мамка му! /Моля да ме извините за грубия израз./ След час и двадесет минути непрекъснато звънене на "Езикови справки", най-накрая ми вдигнаха телефона. Споделих им мъката си, хората се учудиха, после се трогнаха от моя проблем, проведоха една дискусия с колегите си /за 10 импулса на минута ми отделиха прекалено много внимание/ и стигнаха до извода, че запетая НЯМА. И че такова правило не е публикувано в нито едно издание на БАН.
Е, кажете сега, да я смачкам ли тая госпожа? И дали няма да се озлоби към детето и да му съсипе живота в 11-ти клас? Страшно съм объркана и поради факта, както вече споделих, че не аз съм майката на това дете /тя е дъщеря на мъжа ми от първия му брак/ и не знам дали е редно да ходя да се разправям с преподавателите й.
Дали да не пусна тема в ДиС?
Байбиби, на твое място бих говорила с мъжа си, все пак, тя е негово дете, и бих искала съгласието му да отида и разговарям с вещите лица (в случая-директор). Освен това би могла да помолиш директора за своего рода анонимност, изтъквайки притесненията ти.

Аз така бих направила. Дори и да не беше мое детето. Peace

# 27
  • Мнения: 335

А "размаханата книга" на Петър Пашов някой видял ли е всъщност?


# 28
  • Мнения: 8 999

А "размаханата книга" на Петър Пашов някой видял ли е всъщност?




E, детето я видяло. Ама нали си е бесен тийн, изобщо не обърнала внимание какво й показва госпожата. Сега съм й поставила задача да пита точно за кое издание става дума и кога е било прието това правило.

Не тази вечер, Жозефина!! , аз скандали нямам намерение да вдигам, защото ще злепоставя детето. И, въпреки че не ми е родна дъщеря, все пак в последните 10 години съм била винаги съпричастна с нейните тревоги, проблеми и радости. Тя ми има доверие и винаги се обръща към мен, ако има затруднения по литература. Но, за да повдигна изобщо въпроса в училището, трябва да съм АБСОЛЮТНО сигурна, че учителката не е права.
Все се надявам, че сред десетките хиляди потребители тук, ще има поне един българист, преподавател или родител на единадесетокласник, за да си сверим часовниците.

# 29
  • Мнения: 335
Да не е "Помагало по български език за ІХ-ХІІ клас", Петър Пашов, Мария Пашова, 2005 ?

Общи условия

Активация на акаунт