искат да им подарим пари за сватбата

  • 34 336
  • 467
  •   1
Отговори
# 75
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Вече оставам с впечатление, че целта на сватбата са подаръците и/или парите Money

Преди година бях на една турска сватба в едно омурташко село, аз единственната християнка,...и като незнаех как протича турска сватба ....на мегдана, с микрофон и се обявява - "баба айше дава 20 лева от пенсията си за младите"....и т.н. всички гости....който не даде - не сяда на масите опънати на мегдана,....а яденето - 3 кюфтета, картофена салата в пластмасова тарелка,питка хляб и 1 лимонада  Shocked

Crazy ooooh!

# 76
  • София
  • Мнения: 1 223
За мен покана за сватба винаги е означавало задължително подарък + пари. Оставяш нещо за спомен и същевременно подпомагаш младото семейство. Нагло ми звучи направо да си искат кеш /по комунистическо май му викаха комсомолска сватба/, бих се почувствала идиотски и  ако са случайни познати - не бих отишла. Но като цяло не обичам да ходя на сватби, явно  все попадам на тържества стимулиращи роднини от села и паланки да излизат от джобовете. Лицемерно е - за мен това трябва да е Денят на младоженците, да е началото на тяхната щастлива Приказка - а то бизнес план с пошъл сценарии.

# 77
  • Мнения: 49
Чета си аз тука и си мисля разни неща. Първо, към авторката на темата: споделям твоето мнение, защото и аз смятам, че подаръкът изразява отношение. Сватбата е специално събитие, то е вид духовно преживяване или поне аз така приех моята сватба. Искала съм най-близките ми и обичани хора да споделят с мен този различен ден и през ум не ми е минавало да им поставям изисквания какво да ми подарят. Най-ценният подарък си остана една тетрадка с пожелания.
Четейки обаче отговорите тук се замислих: хората правят сватба, за да си обзаведат дома или за да си направят пътешествие? Защото това са неща, които би трябвало сами да си подсигурят или поне аз така разсъждавам. Странно ми е как се очакват от гостите  такива неща. Когато аз се омъжвах, нямахме дом, имахме наши си събрани пари, които за нищо не стигаха, но и през ум не ми е минавало, че ако всички гости ми дадат пари, сумата значително ще набъбне. Разбира се подкрепям сватбените листи или уточняване на подаръка, но много пошло ми седи това да кажеш директно, че искаш пари.
Споделих моето мнение, моля да не се приема като заяждане, уважавам и другите гледни точки.
И последно: когато сме ходили на сватба на приятели, обикновено се събираме повече хора и купуваме общ подарък: екскурзия в чужбина беше един от наи-страхотните подаръци.
И още нещо: на нашата сватба дойде чужденец, не беше потвърдил до последно, но успял да хване късен полет и пристигна. Понеже не беше подготвен с подарък, попита съвсем спокойно колко  е куверта и остави двойно пари, това е.

# 78
  • София
  • Мнения: 15 486
Стана ми интересно, колко е куверта в момента в София, защото утре двете ми дъщери са на сватба?

# 79
  • Мнения: 13
На мен също ми предстои сватба с моя любим, и ние на гостите които са ни питали какво искаме за подарък сме им казали, че не желаем подаръци, и то не защото искаме да си платят присъствието на сватбата, а защото сме на квартира в която няма абсолютно никакво място.

А сватбата я правим за да съберем близки и приятели да споделят този важен ден със нас, но е неизбежно и да получим подаръци, защото е ясно че никой няма да дойде с празни ръце, а в момента нямаме нужда от излишни картини, сервизи, тостери и т.н.

Така, че смятам подаръците в плик за най-практични и полезни.
Кофтито в случая е, че младоженците директно в поканата са си посочили желанието, това и аз не бих го направила, споделяме го само с тези които, ни питат как ще е по-добре подарък или пари.

# 80
  • София
  • Мнения: 10 379
Невъзпитано е...за улеснение на гостите направо да посочат и исканата сума, к`во ще се чудят колко пари да дадат.Crossing Arms
... само с тези които, ни питат как ще е по-добре подарък или пари.
   Това е правилиният начин според мен.    bouquet

# 81
  • Мнения: 4 753
Пак ще кажа нещо.... ние с мъжа ми не сме женени официално, много приятели ни питат кога ще го направим.... е скоро няма стане, защото още изплащаме необзаведен апартамент, а когато забременях трябваше да оправим поне банята и спалнята заради бебето..... дилемата беше или сватба или поне една стая на която температурата да може да се поддържа 20 градуса (в останалите стаи е 10). Искам да попитам сега тези, които предпочитат сватбена листа ще дойдат ли на моята сватба, защото в нея се НАЛАГА да пише: хладилник, пералня, печка и т.н. Приемете, че по една или друга причина на много хора тавички не им трябват.... в моя случай, защото нямам печка например, едвам свързваме двата края, както и много от приятелите ми, тъй че както и да го смятате за нагло не мога да задължавам хората да ми купуват нещо по списък, а също така и не ми трябват стенни часовници....

# 82
  • София
  • Мнения: 10 379
stelt77, разбирам те, ама пък приеми, че и на гостите не им трябва да ходят на сватба  Wink

# 83
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Тайна, кажи в кой ресторант е сватбата, за да се ориентираме евентуално колко може да е куверта?

На нашата сватба, навремето, който ме е питал какъв подарък искам, казвах да си определи каква сума ще даде за подарък и да ми подари сумата. Логично е, обаче че поканените са ми приятели, и място за неудобство няма. Но в интерес на истината малко такива въпроси ни бяха отправяни. Хората явно си знаеха. Имаше естествено и абсурдни подаръци, но сватбата ни беше много голяма и нямаше начин да минем и без такива. Но аз си ги пазя за спомен.

Нещо комично имаше обаче. В пликовете със солидните суми имаше задължително картичка с красиви пожелания. А в тези, с по-скромна сума - не! Защото по-горе някой беше писал, че не му оценили картичката. Ние пък нашите картички с пожеланията ги пазим в специална кутия!!!

Имам си обаче и любим подарък от една моя скъпа приятелка. Освен паричния изразител, ми подари абаносови държачи за книги в билбиотека под формата на антилопи и съд за лед от някакво пустинно дърво, придружени със страхотни пожелания и приказен букет от Тайланд (тя беше стюардеса и имаше полет до Тайланд в деня преди сватбата)

# 84
  • Мнения: 11 747
грозно или красиво това с парите, преди 100 години аз като се женех, много ми се искаше да ни дават пари! Не посмях да си кажа директно, разбира се.
Имахме нужда да си купим много неща, нямахме много пари, а исках аз да си ги избера, не някой роднина или приятел, дето ще гледа да мине по-тънко - това е истината! Има и изключения, но повечето хора, просто гледат да минат по-тънко.

Пък и не може в сватбен списък за подаръци да запишеш хладилник за 1000лв - например, но като се съберат пари от тоз, от оня и ето - ще си купиш хладилник.

Мислех до скоро, че само в България се прави тази мизерия - да се дават пари на ръка. Разбрах, че и в Европа е така. Писано е тук вече, но и аз да кажа, че на германска сватба е имало кутия - като пощенска и всеки като влиза си е пускал в нея парите в плик. Хем се пропуска така обиколката на младоженците по масите с чаши в ръка - уж за наздравица, а то се знае - да си съберат подаръците или парите - както е уговорено...

# 85
  • Мнения: 2 327
Има известна разлиак то сватбите преди години и сега. Тогава хората тепърва са заживявали заедно и са имали нужда да обзавеждат домакниство. Сега нещатата са наобратно - първо има домакинство и тогава евентуално сватба. От тая гледна точка вероятността да подариш нещо, което нямат е много малка и варианта със списъци или направо пари е по-добър. Все пак идеята е подаръкът да е от полза, а не да си измиеш ръцете че си подарил нещо, пък те да се спасяват.

# 86
  • София
  • Мнения: 15 486
Nansen, не знам кой е ресторанта, до първа английска гимназия бил някъде, при бившия младежки дом (или още е  newsm78), до парк "Заимов".Аз не питам специално за него ,а приблизително как вървят кувертите от- до.

# 87
  • Мнения: 11 747
още нещо се сетих, макар че е повече за темата за свекървите май.. Thinking

бившата ми свекърва имаше един комплект чинии, стояха си с опаковката както бяха купени преди 20 и повече години. Тя не даваше да се пипат - пазела ги за подарък за сватбата на племенницата си (дъщеря на сестра и), която щяла да се ожени до 1-2 години  #Crazy

Как да не напишеш в поканата - 'подаръци в пари' а??   Crossing Arms



Tайна, от 30 до 330лв вървят! Зависи какво е заведението, много е различно, но по-малко от 30-40лв няма да е и то ако е скромно тържество.

# 88
  • Мнения: 4 753
stelt77, разбирам те, ама пък приеми, че и на гостите не им трябва да ходят на сватба  Wink

В крайна сметка никой не е задължен да присъства, всеки е поканен  Wink така че ако на някой не му изнася или се чувства обиден може просто да откаже да отиде, а не да пуска теми във форумите, опитвайки се да опетни тъй наречените си приятели.... не е много приятелско, нали....

# 89
  • София
  • Мнения: 15 486
Благодаря pina!

Общи условия

Активация на акаунт