Набор 2001 (9)

  • 14 968
  • 321
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 48 074
темата за смъртта е по- трудна дори и от тази за секса, но няма как да не я засегнем
аз поддържам тази теория(в която и вярвам) и се опитвам да не я плаша със смъртта, не са толкова малки все пак, а и когато има смъртни случаи в семейството, с близки хора и приятели е важно да се говори по тази тема
за секса- разисквали сме за бебетата, и откъде точно излизат даже, ама за секса не сме, като какво е точно
мисля че се дължи на това че моята е много срамлива, но мисля в разговор на шега да се опитам да опипам почвата

# 61
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 За смъртта ни се наложи да говорим още като беше много малка.Постоянно питаше защо баба е сама,защо виждаме дядо само на снимка.Прие го нормално,пожела да отиде и на гробищата  Sad ,но пък след това се успокои и остана доволна от обясненията ни.

# 62
  • Мнения: 7 263
Ох ние сега сме на тази тема. Много ми е трудно...
Наскоро  почина една приятелка, децата разбраха ...
От тогава малкия е стресиран определено, непрекъснато ме пита - а тя сега къде е?
А  дечицата и кой ги гушка, а кой им дава да ядат?
След това няколко дни буквално беше в ступор - какво щял да прави без мен. В чудо се видях! Сега не говори за това пред мен, но го чувам да коментира с бавачката и от време на време и с брат си.
Преди обяснявах внимателно, но сега просто не се чувствам в кондиция...

# 63
  • Мнения: 48 074
момент е критичен за вас, опитай се да споделяш за това, нека не му остава страха, аз дълго време го имах  Sad

# 64
  • Мнения: 7 263
mamavassi
Аз съм от майките, които не лъжат в смисъл отговарям истината на въпросите. Разбира се истината в степента, която могат да възприемат и с думи които биха разбрали.
Обясних му че обикновено хората стават много стари и уморени, преди да си отидат. посочих му за пример моята баба, която тази година навърши 95 години и още ни е жива и здрава. Опитах се да го успокоя, че чак като стане голям и се ожени и има свои дечица, някой ден аз ще остарея...
Наистина в момента този разговор ми е доста тежък и трудно влагам търпимостта, с която подхождам обичайно.
Много ме притеснява  Sad Tired
Наистина за пръв път се чувствам неготова за даден детски въпрос. Темата за секса винаги съм дискутирала спокойно и разумно. Всеки въпрос е получил подходящ за възрастта им отговор.

# 65
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
  Lennyh и за нас обяснението беше трудно,но на няколко пъти я заварвах сама в стаята да си приказва.като япитах какво прави,отговаряше,че си приказвала с дядо си.На моите думи,че дядого няма,тя посочваше неопределено някоя част на стаята и казваше "Ето го там" ... Shocked
 Затова и ние обяснихме подробно къде отива тялото,къде душата,тя изяви желание да отиде и да види къде спи дядо и. CryНе са никак лесни тези разговори,но се налага да ги провеждаме. Confused

# 66
  • София
  • Мнения: 39 884
Изобщо не е лесна тема за разговор с деца. Може и да съм се справила, а може би не.
Януари месец обаче Дияна ме учуди, може би за 1ви път ме е виждала толкова разстроена. Каза "Мамо не плачи,така става с всички хора".

# 67
  • Мнения: 2 716
Сигурно съм извратена, но ми е лесно да говоря за смъртта  Embarassed
Приемам я. И на децата си обяснявам. Не знам. Може би те усещат вашите страхове. Или мъка.
За сега при нас са умирали само възрастни хора (т.е. най-възрастните)
Сигурно е много трудно да обясниш на дете защо го няма любим за него човек. Ние винаги говорим принципно. Вероятно за това е по-лесно.

# 68
  • Мнения: 3 886
Ох ние сега сме на тази тема. Много ми е трудно...
Наскоро  почина една приятелка, децата разбраха ...
От тогава малкия е стресиран определено, непрекъснато ме пита - а тя сега къде е?
А  дечицата и кой ги гушка, а кой им дава да ядат?
След това няколко дни буквално беше в ступор - какво щял да прави без мен. В чудо се видях! Сега не говори за това пред мен, но го чувам да коментира с бавачката и от време на време и с брат си.
Преди обяснявах внимателно, но сега просто не се чувствам в кондиция...
Tочно това се опитвам да избегна аз.Самия стрес за мен и детето ми.Все още съм в този стрес и надали ще го преодолея въпреки  че ми хана 2 г.И Всичките му приятели знавт и никой не му е казал защото знаят колко беше силна самата връзка м/у тях

# 69
  • Мнения: 832
по въпроса за смъртта. миналото лято почина баба ми. много ни липсва и майка ми споделила с дъщеря ми. Отговора бил "не се притеснявай бабо, и ти като умреш ще отидеш при нея на небето"  Shocked
ей такива обяснения... не сме коментирали много въпроса, но явно часовето по религия също допринасят ...пак по този повод ми сервира, че хляба било тялото на христос...ей така на масата...

# 70
  • Мнения: 275
  Привет и от мен !  Честито на рождениците , с доста закъснение де , но от сърце им пожелавам късмет и щастие в живота  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet DIVA_ORHIDEQ ,наистина синът ти е голям пич  Peace, то и мойте двама са  Laughing, но да си кажа и за твоя .
   По темата за секса- не мисля , че знае какво е това а и не ме е питал, но пък много обича да гледа плейбой когато не го спипам. Всъщност се оказа , че си е скрил няколко списания и  като има гости тайно  се събират по мъжки и разглеждат. Но той от много малък е такъв , като видеше голо пъпче на някоя мацка и тичаше като обезумял да пипа. От миналото  лято е влюбен в една майка  #Crazy от квартала с бебе колкото брат му. Не ми се пишат подробности как изглежда той като сме заедно с нея- като муню Laughing
   По темата за смъртта - знае , че хората като умират  стават духчета или звездички и отиват на небето, но подробности не ме е питал. Последното нещо, което сподели е , че като си лягал да спи в градината много си мислел за мен, по точно се страхувал да не ми се случи нещо , от рода да  ме сгази кола докато пресичам улицата    или че неиска да остарявам и да стана бабичка. Но това го четох някъде..... , че децата на 6 години имат точно такъв период -да се страхуват за майките си . Дано да отмине бързо.

# 71
  • София
  • Мнения: 1 063
Здравейте

честито на всички празнуващи, които съм пропуснала - да са живи и здрави.

По въпроса за смъртта - аз съм обяснила всичко, но слава богу както някой по горе беше споменал около нас до сега са си отивали само възрастни и много болни хора. Последно почина баба ми, която живееше в Бургас. Миналото лято като ходихме на морето, ги водих с мене на гробищата да оставим цветя и да запалим по една свещ. Ако имаше на кого да ги оставя определено нямаше да ги водя с мен, но просто така се получи и трябваше да ги взема с мен. Предварително обясних на дълго и на широко къде отиваме и какво ще видят. Тя малката беше на 2 г. и така и не разбра какво става, а Йоанна прие нещата съвсем нормално разпитва ме за разни неща и изобщо не показа после нещо да я е травмирало.

 

# 72
  • гр. София
  • Мнения: 153
Аз също съм водила синът ми на гроба на баба ми, когато беше на 5 години и му обясних всичко. Естествено, че му казах, че духа е на небето, но много внимавам с тези обяснения, защото човек не знае какво ще му се случи, а съм чувала за деца преживели загуба на близък човек да искат да отидат на небето да видят как е и изпадам в ужас. Знам, че звучи много страшно, но.... Въпреки малко психясалите ми притеснения, синът ми прие много добре нещата и като отидем в града от където е баба ми иска да и занесем цвете.

# 73
  • Мнения: 4 458
За мен темата за смъртта не е п роблем. Често си говориме за това така както си говориме за дърветата и звездите... Предполагам и училището помага малко понеже както казах вече, имат задължително изучаване на религия и там много се говори за смъртта.
Говориме за смъртта на птичките згазени от колите, за смъртта на дърветата и като цяло за това какво става след това, за колелото на живота, за цикъла на живота....  Ще ги правя философки малките хехехе

# 74
  • Мнения: 4 458
........... но явно часовето по религия също допринасят ...пак по този повод ми сервира, че хляба било тялото на христос...ей така на масата...

 Joy и аз го минах това с хляба. Мен ме изненадаха когато им казах, че отивам на  бар и ще пия чаша вино. От там следва: йааакккк  Sick ще пиеш кръвтта на Христос!   Crazy  Joy Последва малко разяснение на християнските термини и истинското им значение и от там се съгласиха че виното не е кръв а ферментирал сок от грозде  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт