До кога се носи траурното шалче?

  • 45 899
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 23
Баща ми почина преди доста години през месец септември. Носих шалчето около 6 месеца. Когато времето се позатопли се носят по-светли дрехи и прецених, че е достатъчно. Ти сама си реши.

# 16
  • У дома... някъде
  • Мнения: 2 367
Моите съболезнования първо..........
За шалчето ако искаш можеш да го оставиш на паметника като отидеш следващия път на гроба.А относно дрехите-чувала съм че могат да се поръсят със светена вода,после в плик и в контейнера,това разбира се ако не искаш да ги даряваш.

# 17
моите съболезноания н всички жалеещи!
при нас чужди хора-не най-близките носят жалейката само за деня на погребението,за близките минимума  40 дни а ако искаш може и повече.когато дядо ми почина носих 40 дни а баба ми така си ходи вече 16 години...но това е за по-възрастните и съпрузите предполагам...всеки сам си приценява в крайна сметка май  Thinking

# 18
  • ГО
  • Мнения: 3 955
Благодаря на всички.
Шалчето най-вероятно утре ще го сваля, все пак започвам подготовка за рождения ден на детето и мисля, че това е повод да сваля траура. Колко много ми е мъчно за нея само аз си знам. Cry
За дрехите съм решила, че ще даря, но въпроса за бельото, ползвани чаршафи, които аз не искам още остава. Rolling Eyes

# 19
  • по света
  • Мнения: 1 587
Благодаря на всички.
Шалчето най-вероятно утре ще го сваля, все пак започвам подготовка за рождения ден на детето и мисля, че това е повод да сваля траура. Колко много ми е мъчно за нея само аз си знам. Cry
За дрехите съм решила, че ще даря, но въпроса за бельото, ползвани чаршафи, които аз не искам още остава. Rolling Eyes
Не се притеснявай от това което си решила.Аз загубих родителите си преди две години през три месеца колко ми трудно и мъчно просто аз си знам.Траура нито ще ти помогне,нито пък е признак за голяма скръб.Дрехите който прецених дадох на хора,някои се запазих а всичко останало просто хвърлих.

# 20
  • Мнения: 22
Майка ми почина преди 3 месеца(утре ще правим помен), мъката ми по нея не е отминала, нося шалче, ама едни ми казват, че е време вече да го сваля, други да съм го носела една година. На мен не ми пречи, че го нося, ама вече съм в чуденка до кога? Аз лично не искам да го свалям. Ходих на църква да питам, попа каза, че това няма значение, истинското жалеене е в душата.
Кажете вие?
Друго, което ме вълнува е, какво да правя с дрехите й? Апартамента в който живееше се продава и скоро ще трябва да събера нещата й. Не искам да хвърлям, дрехите ще ги раздам, ама бельото? Какво да правя? Казват, че нищо не се изхвърляло на боклука, тези неща къде да ги оставя?

Ще се радвам, ако ми дадете някакъв съвет, в голяма чуденка съм.
Благодаря.

моите съболезнования.
за съжаление преди почти седем години минах през същото.....носи шалчето до когато ти самата решиш без значение какво ти казват всички.макар че и с него и без него мъката ти ще бъде същата...

# 21
  • София
  • Мнения: 2 079
Съболезнования за загубата ти!
Шалчето носи докато ти искаш и не слушай никого.
Прав е попът - траурът е в душата, не в шалчето и траурните дрехи.  Tired
А дрехите и чаршафите на майка си раздай на когото искаш, вземи и за себе си каквото искаш, каквото ти става.
Раздай дрехи и на приятелките на майка ти - и те ще искат да имат нещо за спомен от нея.
Бельото дай на някой дом - там ще го изперат и ще му се зарадват много.

# 22
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Знам, че по - далечните на починалият свалят шалчето на 9тия ден, а по - близките на 40тия(когато баща ми почина преди почти 4 години носех шалче до 40тия ден, но всъщност в себе си не исках да го нося)
Аз не съм слагала шалче(любимият ми почина преди 2 месеца), не смених и цветните дрехи с черни(с изключение на деня на погребението).За мен лично това са неща за пред хората.Мъката, която нося в себе си и с която "живея" всяка секунда без него, не мисля, че се определя от шалчето или от дрехите.Не искам да травмирам детето си още повече(понякога не успявам да излезна от стаята бързичко и започвам да плача пред него) с черни дрехи и шалчета...А какво ще кажат хората ... каквото искат да кажат - те не знаят сърцето ми(вчера от най - добрата ми приятелка разбрах поредният пуснат за мен слух Shocked - била съм излизала с нейният приятел и съм го въвличала в секти с цел самоубийствени ритуали  Shocked)

# 23
  • Мнения: 7 743
според мен шалчето и траурните дрехи са знак за останалите хора да не те притесняват с въпроси защо си нещастна и изглеждаш зле. а ти колкото и да го носиш, мъката ти няма да стане по-малка  Cry

# 24
  • Мнения: 4 916
До 40-ия ден се носи.

# 25
  • Мнения: 959
Съболезнования за загубата ти!

Аз, знам че, ако не свалиш шалчето на 40 ден, след това се сваля на 6 месеца- след това на 1г.
Оставя се на кръста.
За дрехите, не знам!

# 26
  • ГО
  • Мнения: 3 955
Свалих го. Днес на помена го махнах. 
Можех да го нося, но не искам да глася рождения ден на детето си и да съм в траур.
Много ми е тежко, но знам, че тя не ми се сърди и ме разбира.

# 27
# 28
  • Мнения: 4
Свалих го. Днес на помена го махнах. 
Можех да го нося, но не искам да глася рождения ден на детето си и да съм в траур.
Много ми е тежко, но знам, че тя не ми се сърди и ме разбира.
Бъди сигурна че майкати няма да се сърди, щом по този повод си го махнала.
Мъката ти е дълбоко в теб, шалчето е за пред хората.

# 29
  • Мнения: 1 726
Аз не мога да разбера, защо изобщо трябва да се носят такива неща. Който те познава, би трябвало да знае, че тъжиш за някой, който не - за какво трябва да му демонстрираш, че тъжиш. Голяма глупост е това , никой не слага синьо или розова шалче ако се е родило дете, а с месеци и години се носят жалейки. Кое е по-важно?

Общи условия

Активация на акаунт