До жените, които карат големи коли в София

  • 4 133
  • 39
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 3 479
Това не е тема за марките на колите, които карате. Това е тема само за техните размери Laughing и целесъобразността им в град като София.
Искам да попитам жените, които карат големи коли в София (размери ок. 2м ширина и 4.5м дължина, може и по-големи): удобно ли ви е, защо решихте да карате големи коли в градски условия, успявате ли да намирате място за паркиране, замисляте ли се преди да тръгнете към центъра, дали ще намерите място за паркиране, често ли ходите в центъра с тях (става дума за централните улички където трудно се паркира, а не за места като МОЛовете, които имат собствени паркинги), лесно ли свикнахте с габаритите и мощността на колите?
Питам ви, защото аз в момента карам малка градска кола и спорихме с мъжа ми относно това, дали си струва една жена, която не ходи често извън града да притежава такава кола (обикновено големите коли са и по-скъпи, а и харчат повече) само за градско каране при този трафик и проблемите с паркирането в София.
От една страна моята кола ми е много удобна за града и центъра, от друга страна ми е малка като се натоваря с трите деца. Е, място има достатъчно, защото най-големият ми син има право вече да се вози отпред, но понякога ми става малко клаустрофобично. Та се чудех, ако карам по-голяма кола дали ще мога да свикна и разни други неща все в тоя ред newsm78
Моля ви, помогнете ми да си изградя накаква представа по тази тема, като споделите личен опит. Laughing Благодаря ви.

# 1
  • София
  • Мнения: 888
Аз карам опел астра комби. Много ми е удобна както в градски така и в извънградски условия. Свиква се с паркирането  - за мен е едно и също дали ще паркирам малка или голяма кола-въпрос на тренинг е. Тази кола ми е удобна,защото събира много багаж и децата. Нямала съм проблеми досега.

# 2
  • Мнения: 6 624
Баща ми взе на майка джип ,издържа по-малко от месец сега кара Смарт -идеално и е .За Русе става въпрос , но и тук имаме проблеми с паркирането.
За жена деца обаче голямата кола си е по-удобна.

# 3
  • Cофия
  • Мнения: 1 212
Аз на моменти с мойта въшка едвам намирам места да паркирам, а пък ако е някоя голяма.....незнам. Но сигурно когато свикнеш, няма да има проблем Peace

# 4
  • София
  • Мнения: 6 210
Съвсем до скоро имах малка градска кола и си мислех, че това е единственият вариант за мен: водя си детето на училище и се замъквам към офиса /в кв. Лозенец, царството на малките улички/, после си взимам детето и се прибираме вкъщи...  дребно, икономично автомобилче, точно като за мен и фъстъчето! Така се случи, че продадох въпросната колица и си купих малко по-голяма... И аз си мислех същото като теб - какъв ужас ще е паркирането, колко ли ще ми харчи, какво ще правя, като стигна до малките тесни улички!? Thinking
Всъщност се оказа, че разликата не е кой знае каква... Ако принципно се справяш с паркирането - едва ли ще ти е голям проблем разликата в габаритите Peace Другото, което установих е, че малката градска кола хич не е била чак пък толкова икономична  Mr. Green Сегашната ми колица, нищо че е малко по-голяма, не харчи повече. С мъничето ми беше супер удобно, но усещането да се возиш в по-стабилен автомобил си е друго, поне за мен!!! Е, случвало ми се е да не успея от раз да завия на някоя убийствено тясна улица и да се наложи да направя една две маневри повече, но не е болка за умиране. Или пък да направя две кръгчета из квартала, докато си намеря подходящо място за паркиране, но това ми се е случвало и с малката, и с голямата кола  Simple Smile
С други думи: вярвам, че и с по-голямата кола ще успееш да се оправиш и най-вече  ще ти е удобна да развозваш домочадието.  Hug

# 5
  • Мнения: 592
Аз не съм карала малка кола и не мога да направя сравнение,но толкова съм свикнала с габаритите на моята ,че нямам проблеми с паркиране и т.н.Много ми е удобна поради много причини,но най важното е ,че събира много багаж.Там си държа количката на малката,проходилка и много други детски принадлежности.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 079
Карам и голяма и малка кола в градски условия.
В голямата има повече място за ежедневните джунджурии, отколкото в малката.
И за двете няма място за паркиране в центъра никога, когато ми трябва!  #Cussing out

# 7
  • Мнения: 1 455
Не харесвам малки коли и не съм карала малка.Сега карам джип и ми е добре.Някак малките коли не ми вдъхват сигурност,не ми харесват.Нямам проблеми с паркирането Peace

# 8
  • Мнения: 327
голямата кола е по лесна и по удобна за каране ,чувстваш се по сигурен на пътя,относно паркирането проблема винаги ще го има.

# 9
  • Мнения: 575
Малката кола наистина има предимство в градски условия, но аз не мога да се лиша от комфорта на голямата и не бих я сменила.

# 10
  • Мнения: 943
И аз не намирам разлика в паркирането,въпреки че предишната беше много по-малка от тази сега!И в крайна сметка ,който си може да паркира и да кара въобще не го бърка каква е колата е стига да не е Хамър например!Не казвам ,че аз мога само да уточня!

# 11
  • Мнения: 740
Ние имаме и малка и голяма кола.Карам ги и двете без никакви проблеми нито с паркирането,нито с каквото и да било нещо друго.По-удобна е голямата само когато пътуваме с малкия на по-големи растояния-повече джунджурии,повече пространство...

# 12
  • София
  • Мнения: 18 679
Карах голяма кола, не се чувствах добре с нея, не можех да я паркирам, а и тя не ме харесваше Sad Сега карам малка и се обичаме много Hug

# 13
  • Мнения: 474
Аз пък имам проблеми с голямата кола. Едва паркирам, трудно намирам място, което да ми е достатъчно. Не мога като мъжете да паркирам на по 10 см между 2 коли. По малките улички карам като мравка и непрекъснато гледам да не закача някое огледало. Мъка ми е.  ooooh! Единственото предимство за мен  е, че другите по- се съобразяват с теб.
Сега съм поставила условие на мъжа ми- или ми взема малка кола, каквато карах преди това и се чувствах перфектно, или спирам да карам и да намери начин да ме вози с детето като има нужда.  Mr. Green
Иначе за извън София голямата кола е страхотно предимство пред буболечките.  Laughing

# 14
  • Мнения: 481
голямата кола е по лесна и по удобна за каране ,чувстваш се по сигурен на пътя,относно паркирането проблема винаги ще го има.
Peace
 
Проблем би било само ежедневното многократно паркиране в центъра!

За превоза на три дечица, заедно с багажериите по тях си е необходимо по-голяма кола...

Е имаш и 3-ти вариант... нещо средно, но с голям багажник  Mr. Green

# 15
  • Мнения: 1 058
Винаги съм карала големи коли и съм свикнала. Сега съм с комби и като че ли с него паркирането е по-лесно. Връщам назад до задния прозорец. Лесно а Laughing. В центъра няма място нито за големи, нито за малки коли. Когато паркирам до някой Смарт, който е голям колкото предния ми капак се чудя винаги какво е. Протягаш ръка назад и си отваряш багажника. Сигурно е удобно Laughing.

# 16
  • Мнения: 606
  Е... лимузина 5,5 метра не е за всеки и по пряките на центъра може и да се заклещиш на някое завойче. Ориентирай се към среден клас или комби. Иначе с практика и кораб може да се научиш да паркираш.

# 17
  • Мнения: 1 172
Не мога да се откажа от комфорта на голямата кола. Местата на абсолютно всички паркинги  са предвидени за големи коли. Не си оставям колите по уличките в центъра, предпочитам да са на платен паркинг.
Относно минаването през центъра моите коли далеч не са най-големите автомобили, които минават оттам. Има и камиони и бусове, които зареждат магазините по малките еднопосочни улички.  Щом те минават, значи и аз ще се събера Wink
Отделно, центърът на София не е единственото място, където може да ти се наложи да минаваш на по няколко сантиметра от 2те страни. Просто там това се налага по-често.

Ако знаеш достатъчно добре размерите на колата си, няма голямо значение дали е малка или голяма.

# 18
  • Мнения: 3 479
Проблеми с паркирането на сегашната ми кола нямам. Мога да я паркирам и на една кърпичка място дето се казва, но тя е много маневрена и съм свикнала с габаритите й (хечбек е и се ориентирам по стъклото на задната врата). Истината е, че малко бавно се научих (за страничния гараж става дума Embarassed), обаче то е защото не шофирам всекидневно и ми трябваше време, за да добия увереност, че мога. Най-много ме плаши ходенето в центъра. Мъжът ми кара по-голяма кола и понякога му се налага да завива по уличките с две маневри, защото с една просто няма как - толкова нагъсто е неудобно са паркирани колите.
Освен от габаритите се притеснявам и от мощността на колата. Понякога съм доста нервен шофьор и карам газ-спирачка, та се чудя дали мощния двигател няма да ме увлича в скоростта.
Уф, до понеделник трябва да вземем някакво решение.

# 19
  • Мнения: 606
  Големите са по-мощни, но и по тежки. Не е задължително да ускорява кой знае колко като е голяма. Ама и ти дай жокерче. Каква точно кола искаш.

# 20
  • Мнения: 13
Аз карам опел астра комби. ...
Сега остава да кажеш, че астрата е голяма кола  Grinning
Към авторката - комби и хечбек се паркира по-лесно от седан.

# 21
  • Мнения: 3 479
  Големите са по-мощни, но и по тежки. Не е задължително да ускорява кой знае колко като е голяма. Ама и ти дай жокерче. Каква точно кола искаш.

За един джип става дума, ама не от най-големите. А пък в първия пост съм написала, че размерите и са ок. 2м ширина и 4.50 дължина, даже с огледалата ширината става 2.16м ooooh!
Няма да обсъждаме марките, защото в този форум става страшно, като стане дума за това кой каква кола кара Wink

Най-смешното е, че усещам, че мъжът ми леко иска да ме `прекара` аз да се мъча.  hahaha Защото като ми купи сега по-голяма кола, като дойде негов ред да си я сменя и ще каже: Виж сега, вече имаме една голяма кола, за какво са ни две?(аз не съм от разточителните и като ми излезе с номера, че малката му кола ще струва и по-малко и знае, че аз ще се предам пред този аргумент)  Я аз да си купя една по-малка, а пък твоята ще ползваме като семейна, защото е достатъчно голяма Crazy
А сега не можем да си ги разменим, защото неговата е с ръчни скорости, а пък моята с автоматични и аз вече категорично отказвам да карам кола с ръчни скорости Mr. Green
Кой ли не обича на работата лекото и на баницата мекото Party

# 22
  • Мнения: 1 427
Смених 8 коли за последните 4 години-всякакви размери. Всичко е въпрос на навик,няма значение колко е голяма колата,а колко е маневрена. Веднъж се опитах да паркирам Корсичката на една приятелка,нямаше хидравлика и ми беше адски трудно да я пъхна в едно сравнително голямо място. А едно голямо старо Пежо го паркирах на какви ли не невероятни места-много леко се "приплъзваше".Но за голям град като че най-удобни са средните по размери коли-просторни отвътре,а малки като габарити отвън.

# 23
  • Мнения: 55
Карам джип с подобни размери, автоматик и по отношение на управлението проблем няма - лесно се паркира. Но когато пространствата са ограничени размерът определено има значение. За увличане със скоростта пък въпрос въобще не може да става - това е най-тромавата от колите които да момента съм карала. А защо я карам ли - ами защото съпругът ми я избра с доводите че е по-сигурно, че може да се ползва и за семейна кола и т.н.
Ако има възможност опитай да покараш такава на каквато сте спряли като тест драйв.

# 24
  • Мнения: 421
откакто карам jeep вече две годинои се "родих"много комфортно и ти дава една такава сигурност на пътя.нямам проблем с паркирането след малко практиа съм свикнала с габаритите,децата се чувстват много добре на особено дълъг път има място за всичко...но как харчи само - като ламя е ,като чели само това му е късъра.иначе други забележки нямям

# 25
  • Мнения: 2 723
Аз карам опел астра комби. Много ми е удобна както в градски така и в извънградски условия. Свиква се с паркирането  - за мен е едно и също дали ще паркирам малка или голяма кола-въпрос на тренинг е. Тази кола ми е удобна,защото събира много багаж и децата. Нямала съм проблеми досега.

И аз така.
Мислех да я сменя с по-малка, но се оказах бременна, затова сега пак свиквам да си я обичам.

# 26
  • София
  • Мнения: 771
Като започнах да карам активно, карах малка кола. Тогава се учех с паркирането и малките габарити са ми били от полза. От около година карам голяма кола, но сега пък се справям по-добре с паркирането и не намирам разлика. Много бързо свикнах с габаритите на колата. Тя има и друго предимство, защото е по-висока и съответно успявам да се кача на тротоар, ако се налага. Когато отивам в центъра, задължително паркирам на платен паркинг в близост до мястото, на където съм тръгнала. Случва се да пракирам и в синя зона без проблеми, просто си търся подходящо място.

# 27
  • Мнения: 10 758
Карам джип, който е с тези размери(2 на 4,55).Страшно удобна кола ми е.За нищо на света не я сменям за по-малка.За по-голяма да, но не и по-малка.Винаги съм карала големи коли.И почти винаги съм си намирала място за паркиране.

# 28
  • Мнения: 5 103
Карам и малка и голяма кола, все ми е едно паркирам си без пролем в центъра.

# 29
  • София
  • Мнения: 128
Преди карах малка кола сега съм с комби и да ти кажа разлика никаква паркирам си навсякъде където бих паркирала и преди , сегашната харчи колкото малката  може би разликата идва в годините на самата кола !! Thinking  Мисля , че няма да имаш проблеми !

# 30
  • Мнения: 53
Ще кажа само едно нещо в защита на големите коли.Преди една седмица катасторфирах по точно един голям камион с пясък ме удари странично аз пресичах околовръстното ,ако бях с малка кола сега може би нямаше да мога да пиша тука.Така че се надявам да не ми се налага да карам малка колица.
PP.Мами моля ви слагайте си колани ,а на децата преди да сложите вашите.

# 31
  • Мнения: 421
Ще кажа само едно нещо в защита на големите коли.Преди една седмица катасторфирах по точно един голям камион с пясък ме удари странично аз пресичах околовръстното ,ако бях с малка кола сега може би нямаше да мога да пиша тука.Така че се надявам да не ми се налага да карам малка колица.
PP.Мами моля ви слагайте си колани ,а на децата преди да сложите вашите.

съжелявам за това което ти се е случило,аз по горе точно това писах,че голямата кола ти дава някаква сигурност на пътя,макар че то да не дава господ да се случва ,че гаранция няма.

# 32
  • Мнения: 3 479
Ще кажа само едно нещо в защита на големите коли.Преди една седмица катасторфирах по точно един голям камион с пясък ме удари странично аз пресичах околовръстното ,ако бях с малка кола сега може би нямаше да мога да пиша тука.Така че се надявам да не ми се налага да карам малка колица.
PP.Мами моля ви слагайте си колани ,а на децата преди да сложите вашите.

Ау, ти сега ме хвърли в още по-сериозни размисли Thinking
Радвам се, че сте се разминали без човешки жертви.  Hug
А иначе при нас малките седят на столчета, ние сме с колани, само май на баткото трябва да затегна дисциплината, че не винаги си слага колана.

# 33
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Винаги съм карала големи 'щайги' аз Wink, започнах с Лада Комби - няма серво, няма екстри, мъка пълна, обаче след това можеш да караш всичко.
После минах на относително малка (Фиат Типо), сега карам голяма и доста мощна Ланчия, която тежи почти 2 тона, идва май и време да я сменям, защото напредна в годините, обаче не искам и да чуя за по-дребна кола. Влече ме пак към подобно нещо и пак толкова мощно, най-много на спортен модел да сляза, въпреки, че е най-удачно като че ли джип да си взема предвид софийския ландшафт Twisted Evil.
Ако проблем ти е пространството в купето - въпрос на модел е това, има и доста големи коли, в които е тесничко вътре и обратното.
И на мен ми липсва вече чувството за сигурност като се кача в по-малък автомобил, а що се отнася до Смарт-четата, ще цитирам Liska от една друга тема - 'не мога да преодолея психологическата бариера и да седна да се возя във фотьойл по улиците на София', нещо такова беше, не откривам темата.

ПП. Не знам на какво си свикнала, но не са без значение и екстрите - ел. стъкла, ел. огледала (особено важно за паркирането), сервоуправление (дори за малка кола), климатик и т.н., голяма благинка са си и не бих се отказала вече от тях.

# 34
  • Мнения: 18
карам опел омета комби...предишната ми беше астра комби със значително по-малки размери но няма голяма разлика за паркирането...първо е по-луксозна а за дълъг път не я давам за никоя друга...возя си непрекъснато децата кое на училище кое на плуване на рисеване и въобще по цял ден сме по пътищата но умора не усещам заради лукса и возията....сега съм се замислила за Ван ама нещо не ми се продава омегата

# 35
  • Мнения: 3 634
Мисля, че повечето ще ме подкрепят, че за паркирането важна е маневреността. Карам 2 големи - комби и ван. Поло-то е колкото кашон, но никаква маневреност и ме затруднява повече, а и количката не влиза. С джипа обаче е най-сложно за мен, но пък не ги мисля дупките.  Peace Както виждаш на всяка ще й намериш недостатък. Хубаво е, ако сега имате малка кола да си вземете по-голяма и ще ги разменяте според случая. 

# 36
  • Мнения: 3 479
Благодаря на всички, които се включиха с мнение по темата.   bouquet
В крайна сметка избрахме един SUV с размери 1.80 х 4.30, нещо като компромисен вариант между сегашната ми кола и джипа, за който питах. Има си и парктроник и се надявам, че бързо ще му свикна. Wink

# 37
  • Мнения: 600
карам малка кола,така че не мога да дам съвет. за едно нещо обаче съм сигурна - като се качип на голяма кола вече няма да те дерат разни жени с големи коли, докато паркират. ти ще ги дереш Mr. Green така че, дерзай, купувайте колата и да не ти пука как ще паркираш Hug

# 38
# 39
  • В сърцата на четирима мъже/е,може и малко повече да са:-)))/
  • Мнения: 1 808
Карам голяма кола, паркирането в центъра с каквато и кола да си е кошмарно, когато ходя там/често/ си знам къде е най-близкият платен паркинг,знам сините зони, място в колата имам и за двете деца,за кучето,за мъжът, за тоновете багаж,които постоянно разнасям, не бих я сменила с малка, напротив замислям се за още по-голяма Grinning

Общи условия

Активация на акаунт