Работа и бебе???

  • 2 033
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 211
Ако не си притисната от финансите, по-добре си стой в къщи, на мен толкова ми липсва, докато съм на работа. Почнах на 1г.6м

# 16
  • Мнения: 698
Аз работих до последно, може би 2 седмици преди термина. Преносих 6 дни, така че толкова ми беше почивката.

Върнах се на работа, когато Борис беше на 4 месеца; работя на проектен принцип и нямах избор. За мой късмет от началото на тази година нещата са по-спокойни и си го гледам вкъщи. Искрено съжалявам, че въобще се върнах на работа. Ако имам друго дете, ще си го гледам аз, докато навърши две годинки!

Детегледачка имахме, на половин ден, когато ходех на работа. Много близък човек е, не ми идва наум друга жена, на която бих оставила толкова малко бебе; добре че тогава тя имаше възможност да го поеме.

по т. 3 Категорично нищо не може да се сравни с моментите, прекарани с детенце, и то в тези първи месеци.  Grinning Има обаче редица други фактори, които ни заставят да направим избор.
Лека бременност и късмет!  Grinning

# 17
  • Мнения: 2 032
1. Ако се чувстваш добре и работата ти не изисква физически усилия или дълго стоене на крак, можеш да работиш до късно. Аз работих до 2 седмици преди термина.
2. Ако смятяш да кърмиш, връщането след 3 месеца може да е много трудно. Ако се стигне до цезарово сечение, може да не си се възстановила напълно. Не можеш ли в началото да организираш едната от бабите да се грижи за детето?
3. Всичко е въпрос на баланс, не взимай за дадено че да работиш е срещу интересите на детето-нали това дете трябва да има покрив над главата, да е нахранено и облечено. Ако работата пък и ти носи удоволетворение, още по-добре: удоволетворената майка е добра за детето. Това, че някой си седи в къщи, не значи, че е по-добра майка от тази, която работи.

# 18
  • Мнения: 772
щом ще е нова работа, е добре да обсъдиш сериозно с работодателя, че в този период, в следващата 1 година, на теб не ще може да се разчита напълно, дори и да имаш желание и намерение да се върнеш скоро на работа; ако той е склонен да прояви разбиране и работата го позволява, опитай, ако е важно за теб.
при лека бременност наистина може да се работи до последно, но все пак разумно.
а за след това - аз се върнах на работа, точно когато бебо стана на 3 месеца, но:
имам късмета да работя с нефиксирано работно време и доста неща да върша вкъщи;
не го правя просто от амбиции, по-скоро смятам, че известно разнообразие (отсъствам от къщи по 4-5 часа 3 дни в седмицата) няма да навреди никому; има, разбира се, и куп други причини, вкл. финансови, поради които за нас е по-разумно поне засега таткото да ползва бащинство, той се справя чудесно, така че още не съм наясно по въпроса за детегледачките;
ако обаче трябваше всеки ден да ходя на работа с пълно работно време, май нямаше да го направя - ето например утре бебо за първи път ще яде пюре, на обяд, и някак не бих допуснала друг да му го даде.
помисли добре, според мен най-добрият вариант е, ако можеш да ходиш по половин ден или поне проучи всички законови възможности-улеснения за работещи майки - по-дълга обедна почивка и др. под.

# 19
  • Мнения: 6 315
1. Аз не можах да работя така и си взех 45-те дни - много ми дотежа, а и бебето си излезе 2 седмици преди термин, така че 1 месец ми е била "почивката".

2. Аз се върнах на работа когато бебето стана на 3 месеца и нещо, но с договорено работно време - 3 дни в офиса по 4 часа и 2 дни вкъщи. Бачках си здраво де...... И така 4 месеца.

Сега съм на ново място по цял ден и се справям. Бебето ми липсва, но събота и неделя са си наши. Както и вечерите. Ако работата ти доставя удоволствие..... Не знам, мисля, че взех правилното решение за нас и се надявам да е така  Praynig . Но все пак всеки сам си решава. Ако трябва да съм честна не издържам само вкъщи.

# 20
  • Мнения: 6 243
Цитат на: Majmunka
щом ще е нова работа, е добре да обсъдиш сериозно с работодателя, че в този период, в следващата 1 година, на теб не ще може да се разчита напълно...
Мила, това е самоубийство. Работодателите са достатъчно мнителни и без сами да им го обясняваме  Grinning

За 45-те дни - ако си на държавна работа - ползвай ги. Ако си на трудов договор с реална заплата в частния сектор - пак ги ползвай, защото това са болнични, които се плащат на 90% от трудовото ти възнаграждение и дали ще работиш или няма да работиш - парите са еднакви. Но ако нямаш договор или си на МРЗ, трябва да си прецениш дали състоянието ти позволява да си на работа през последния месец и дали би се подложила на това неудобство.

# 21
  • София
  • Мнения: 6 999
Мисля, че всичките ти въпроси са строго индивидуални. Но при мен се получи.

Постепенно намалях времето, в което стоя в офиса. Тежеше ми самото седене пред комп., а не обикалянето навън. За последен път обаче бях на работа в ден петък, а родих с планово секцио в неделя Simple Smile

Гледаме си бебето самички с таткото.

Смятах да се върна на работа на 6-тия месец, но тъй като се наложи да влача бебка с мен на няколко срещи - реших, че не е много приемливо за никой и от навършени 4 месеца я гледа бавачка, която намерих чрез съседния форум.

За това дали си струва... незнам все още. Аз не се тръшкам по цял ден, че работя, а бебка е далеч. Но откакто се е родила си тръгвам от работа в 5 точно, преди никога не ми се е случвало, най-рано към 7-8 вечерта.

Успех и се води от собствените си чувства и желания Simple Smile

# 22
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Зависи каква ти е работата.
Моя позната и при двете си деца работеше до последно и се върна след по-малко от месец, иначе щеше да загуби работата си.  Twisted Evil Заплатата й е добра и е с детегледачка. Тя ги роди със секцио и двете, но възстановяването при всеки е различно.
Аз си излезнах в болничен, но понеже родих един месец по-рано, реалната ми почивка беше 12 дни.
Върнах се на работа преди един месец, защото вече не издържах в къщи, дразнех се от всичко и бях луднала #Silly
Свекърва ми си взе неплатен отпуск и сега ще гледа малкия няколко месеца (плащам й като на детегледачка) и после на ясла.

# 23
  • Мнения: 189
Lo,
направи така че да имаш повече свобода, ако се чувстваш по- добре на работа, отколкото сама у дома то тогава си работи докато ти  позволява бременноста, не се обвързвай със срокове.
Относно работа, аз винаги съм за промените и развитието, смени си я, ако мислиш че новият работодател ще ти дава възможност да отсъстваш макар и  по-често,когато се налага.
Аз тръгнах на работа когато малката стнана 8 месеца и се чувствам много по-добре, отколкото когато си стоях по цял ден вкъщи, е малко ми е мъчно особенно сутрин като излизам за работа а тя иска да си играем.

# 24
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Аз бях на работа до последно, а именно деня преди да вляза в болницата. Но ние с мъжа ми си имаме фирма така че сама съм си направила избора. Но спрях веднага след като родих, и колкото и да ми се иска да се върна, не възнамерявам да го направя преди сина ми да порасне достатъчно, за да може сам да се грижи за себе си. Не искам да го давам на ясли, детски градини или на детегледачки. Личен избор...

# 25
  • Мнения: 919
Когато разбрах,че съм бременна получих 2 сериозни и много привлекателни предложения.И двете отказах,а с настоящия си работодател се разбрахме да спазваме установените 45 дни преди раждане.А за след самото раждане,смятам да си постоя в къщи,защото вярвам,че майката е най-необходимия човек за едно малко същество.А и за работа винаги ще се намери време,но годините назад не се връщат.
Късмет каквото и да решиш! Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт