Сектите-какво знаете за тях

  • 35 568
  • 364
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 759
...Просто по-малките имат други прийоми за измъкване на парици. Като плащане на десятък, примерно...
                     Е по тая линия и държавата е секта  hahaha. Измъква ми най-безжалостно голяма част от париците.
                     Борис, евангелистите не са секта - т.е. признати са в Бг.

# 46
  • Мнения: 6 029
Те всички много се обиждат и всички вярват, че тяхната вяра е истинската..
За мен всички, които посещават религиозни сбирка са сектанти. 

Че те и католиците са обидчиви... и православните.
И всяка литургия всъщност е религиозна сбирка.

Аз съм католичка. И когато бях ученичка, ходех на катехизис. От там организираха екскурзии до Прага. И една съученичка ми каза "Недей да ходиш! Това е секта! Ще те отвлекат!".  Shocked

# 47
  • Мнения: 2 543
Превеждам от един руски сайт приблизителните критерии за това кога една общност може да се нарече секта:

1. Гуруизъм - абсолютна власт и обожествяване на лидера на сектата и неговите приближени.

2. Организацията е на пирамидален принцип с особено строга дисциплина и напомняща на организациите от партиен тип, а също и на някои големи международни корпорации.

3. Измама или скриване на важна информация за организацията при вербуването на нови членове.

4. Наличие на тайни вероучения, ритуали и различни нива на посвещение.

5. Експлоатация на членовете.

6. Нравствен релативизъм (под "нравствен" се има предвид всичко, което е в полза на сектата - т.е. "целта оправдава средствата").

7. Използване на особени психологически методи при реформирането на мисленето и контролирането на съзнанието на своите членовете. Към тези методи се отнасят:

- формиране на черно-бял модел на мислене ("приятели - врагове")

- групов натиск

- психологически методи за емоционален контрол

- внушаване на недоверие към рационалното мислене

- използване на приоми за "прекратяване на мисленето" - напр. повтарянето на мантри

 - използване на хипноза, самохипноза и различни психотехники, водещи до състояние на транс - напр. интензивна медитация

- контрол на езика чрез въвеждането на нов речник и/или чрез промяна на общоприетия смисъл на думите

- ограничения върху храненето и съня

 - контрол на междуполовото общуване - от пълната му забрана до препоръката на съпруг или до препоръки за извращения и проституция

- внушаване на чувство за вина пред организацията и страх от излизане от сектата



И накрая само да вмъкна, че Евангелските църкви са протестантски църкви и не е редно да ги сравнявате със "Свидетелите на Йехова" и "мормоните".

# 48
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Много от тях имат законни  седалища в България.....именно за това Българската църква е в негодувание и възмущение от дадените права на тези секти(според нея)......

# 49
  • Мнения: 14 499
...Просто по-малките имат други прийоми за измъкване на парици. Като плащане на десятък, примерно...
                     Е по тая линия и държавата е секта  hahaha. Измъква ми най-безжалостно голяма част от париците.
                     Борис, евангелистите не са секта - т.е. признати са в Бг.

а какво значи - признати са?
по закон и свидетелите на йехова ще са признати ако имат регистрация на централно ниво, правят им се на основание на нея и регистрации и по места.

# 50
  • Мнения: 5 370
Йеппе, то хубаво да не ги сравняваме, ок.
Ноооо....аз открих тук доста белези, които се намират не само в т.нар. секти. newsm78

# 51
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Алегра и те имат регистрация....

# 52
  • Мнения: 2 543
Йеппе, то хубаво да не ги сравняваме, ок.
Ноооо....аз открих тук доста белези, които се намират не само в т.нар. секти. newsm78

Предполагам, но все пак тук говорим за натрупване на повече от един-два от тези "критерии". Все пак се надявам, че поне донякъде този списък ще отговори на въпросите на авторката на темата.

# 53
  • Мнения: 14 499
Алегра и те имат регистрация....

и аз това казвам  Peace само дето нямам как да проверя със сигурност, но предполагам.

въпросът е, че като казваме секти различните хора ги определят по различен признак ( то се вижда и в настоящата тема):
1. дали са законно регистрирани
2. дали догмите им са в противоречие с масово приетите от по-големите църкви ( православна и католическа)
3. или просто всичко що не е православно е секта

# 54
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
За евангелистите като чета,ако се ръководя от нашата източно православна църква са сектанти,но пък като се замисли човек-на пример в САЩ почти всички са евангелисти-протестанти,което значи,че цялата държава е една огромна секта....

# 55
  • Мнения: 2 543
За евангелистите като чета,ако се ръководя от нашата източно православна църква са сектанти,но пък като се замисли човек-на пример в САЩ почти всички са евангелисти-протестанти,което значи,че цялата държава е една огромна секта....

Това е така, защото определението за секта е такова: отклонение от църковното учение. Но и Православната църква прави разграничение между протестантските църкви и истинските тоталитарни секти.

# 56
  • Варна
  • Мнения: 1 383
k.a.l.i., в поста си имах пред вид ложи от сорта на масонските и пр.
Въпрос на влияние и власт. Православните не обвиняват католиците в ерес и обратно, но и двете гонят протестантите. Защо ли?
Войната между протестанти и католици във Великобритания напр. е открай време. Ни едната, ни другата е обявена за секта - това по повод отклонението от църковното учение.

# 57
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
VG,точно за ложите ми беше въпроса....,пък след това дописах за притесненията ми относно Свидетели на Йехова....

# 58
  • Мнения: 2 759
Алегра и те имат регистрация....

и аз това казвам  Peace само дето нямам как да проверя със сигурност, но предполагам.
                    Има Дирекция по вероизповеданията към Министерски съвет, и от там би трябвало да са любезни и да предоставят такава информация. Също така има и 'Закон за вероизповеданията', който регламентира тези дейности.

# 59
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Виж, нямам кой знае какви наблюдения, а само лични заключения.
За мен, интересите им са чисто икономически - те събират влиятелни хора от всички сфери на обществото, успешни, напредничави и талантливи представители за определени цели. Държат на тайнствеността обаче, което ме кара да се съмнявам в чистите им помисли.

Общи условия

Активация на акаунт