key lime pie - пай с лайм

  • 6 229
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 550
ще се пробва съвсем скоро
благодаря за рецептата

# 16
  • Мнения: 14 490



какво оплеска рецептата?


 Blush голяма излагация съм ама ще си призная - вместо 55 мл вода ливнах 500, не знам къде четох, още повече, че съм правила и други сладкиши с блат за пай и знам, че основата е брашно и масло и мъничко вода ама....та блата въобще не стана като на пай, малко клисавичък беше ама пак беше добре, от крема отгоре си бе вкусно и блата не беше проблем.
освен това капнах малко жълтък в белтъците като ги разделях та т. нар. гугла не бухна, но иначе се запече и имаше страхотен цвят

# 17
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

освен това капнах малко жълтък в белтъците като ги разделях та т. нар. гугла не бухна, но иначе се запече и имаше страхотен цвят

ооо това и на мен ми се случва редовно.
отделно, че при мен белтъците не се задържат дълго на твърд сняг, та им добавям малко бяло нишесте,иначе историята е трагична  ooooh!

обаче този крем от кондензирано мляко и лайм сок е неповторим Crazy Crazy

# 18
  • Мнения: 7 418
  защо ли не мога да видя снимката? Thinking

# 19
  • Мнения: 7 418
  Вече я видях! Grinning
  Яла съм подобен сладкиш на друг континент ,обаче. Laughing Беше много вкусен!Страхотно съчетание на сладкото и киселото!

# 20
  • Мнения: 2 708
Момичета, направих го. Всъщност надали щях да го направя ако нямах лайм. А лайм пък имах, защото миналата седмица ми се допи Мохито и си купихме цяла торбичка лаймчета - в Метро ги продават разфасовка от 1 кг. Та пих, пих, пих аз Мохито, а лаймчетата все не свършват. И, ооооо чудо Hug появи се рецепта за сладкиш с тях в точния момент. Убийте ме, нивгаш нямаше да се сетя, че може да се прави сладкиш с това. Освен за сок, коктейл или украса, за нищо друго не бих ги употребила Laughing.
И така, почнах, ама не ми се видя толкоз лесен. Поне мен ме изнерви стъргането и цеденето на тия мъници Wink

Е готов е вече и го опитах, ама ми е странен. Мен ми е кисело малко, ама не това ми е проблема. Проблемът ми е, че жълтъчния крем ми остана суров. Дали пък не трябваше да запека първо него и тогава да изсипя белтъците? newsm78 Виждам, че на твойта снимка си е изпечено, а мойто си седи течно.
Здраве да е.  Laughing Laughing Laughing Опитах нещо различно и интересно. Благодаря за идейката и рецептата.

Ето и моето произведение Laughing Laughing Laughing

# 21
  • Мнения: 1 505
Аз също го направих,но не ми хареса въобще вкуса,очаквах нещо друго.И мисля,че 3 лаима(толкова сложих аз)са много,1 е достатъчно според мен.Ако друг път се наема да го правя,определено ще е само 1.И долния блат не ми хареса вкуса му,следващия път ще си правя мои измислен блат(пак казвам,ако се навия някога да го правя).Всъщност не ми се видя много трудно за правене,едиственно изстискването и стъргането на лаима,но крема и на мен остана течен.Снимките не са нищо особенно,но да видите и моя резултат.

# 22
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Дали пък не трябваше да запека първо него и тогава да изсипя белтъците? newsm78 Виждам, че на твойта снимка си е изпечено, а мойто си седи течно.


хм, незнам защо ти останало течно newsm78

аз го изпеках моя заедно с белтъците отгоре Thinking
стана си плътен.

беше ли ти гъсто конд. мляко?
моето беше доста гъсто и сладко, а като се пресече от лимоните стана още по-гъсто Simple Smile
т.е. още преди да го сложа във фурната кремът си беше доста гъстичък.
ама аз ходих специално да купувам руско конд. мляко, защото тяхното е много гъсто и сладко.

поне аз само така мога да си обясня защо кремовете са ви останали редки и не са били сладки.... Thinking

# 23
  • Мнения: 899
Много добре ми звучи рецептата! Обичам комбинация кисело-сладко.

Да питам само, понеже asyalein казва, че нейното мляко е било много гъсто, дали е било кафеникаво на цвят? Защото нали конд. мляко може да се вари, докато се карамелизира и може би затова на другите момичета не им се сгъстява крема? Може би ти си взела такова готово гъсто.

Искам да го направя, затова питам.

# 24
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
не беше сварено. беше си сурово.
но самото руско конд. мляко е по-гъсто и сладко от това на нестле.
поне на мен това са ми впечатленията.

иначе тук продават също от това свареното (варенная сгущенка) или нещо подобно се казва, но него го ползвам за други сладкиши.

лайм паят се прави с несвареното конд. мляко.

# 25
  • Мнения: 899
Ами иска ми се да ми стане плътен крема, освен да го сваря, но пък тогава ще се промени вкуса?  Thinking

Ще се почудя и ако го направя ще докладвам Simple Smile . Благодаря, asyalein,   bouquet .

# 26
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Ами иска ми се да ми стане плътен крема, освен да го сваря, но пък тогава ще се промени вкуса?  Thinking


eто какво казва уикипедия:

During mixing, a reaction between the condensed milk and the acidic lime juice occurs which causes the filling to thicken on its own  without requiring baking. Many early recipes for key lime pie did not instruct the cook to ever bake the pie, relying on this chemical reaction (called souring) to produce the proper consistency of the filling. Today, in the interest of safety due to consumption of raw eggs, pies of this nature are usually baked for a short time. The baking also thickens the texture even more than the reaction alone.

# 27
  • Мнения: 2 708
Ами може и наистина да е от млякото. Мойто беше на Нестле мисля, но и да не е било, със сигурност не е от руското и си беше течно като го бърках, не е било такова гъсто както го обясняваш Ася.
Но и на мен някак си ми е странен този вкус, хем е много сладък от кондензираното мляко, хем е много кисело от лимоните. Но аз обичам да експериментирам и да пробвам нови вкусове, така че не съжалявам че го правих. Може би като е гъста консистенцията и вкусът да е различен.
 Laughing

# 28
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Може би като е гъста консистенцията и вкусът да е различен.
 Laughing

аааа не му е различен вкусът.

има обаче и нещо друго.
лаймът е зелен и човек не може да познае дали са зрели.
попадала съм на много кисели лаймове, които явно са били неузрели.
зрелият лайм не е толкова кисел,по-скоро има леко канелен отенък.

напълно е възможно сладкишът да е станал прекалено кисел и заради неузрели лаймчета newsm78
но това да догадки.

половинката не яде лимони. сладкишът обаче му хареса, даже не ме пита защо е кисел Laughing

# 29
  • Мнения: 1 505
Моята половинка също си го хапна и му хареса много,но на мен ми идва много кисело,може и заради неузрелите лимончета да е,но все пак мисля ако го правя следващия път да сложа само 1 просто да загатва,че го има,а не като сега,той да преобладава.И кондензираното ми мляко беше на нестле и не беше много гъсто,а от сока стана и още по рядко,тъй като не се вари за да се сгъсти допълнително.

Общи условия

Активация на акаунт