Най -хубавият ябълков пай

  • 66 266
  • 121
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 11 747
А, някаква рецепта за заливка. Много харсвам пая, но по сладкарниците му слагат една ванилова заливка и става супер.

Ето, преди 2-3 дена писах в друга тема рецептата за Сос Шато, той е ванилов и вероятно ще пасне добре тук, макар че аз с карамеловата заливка го одобрявам.

Ето рецептата

Сос Шато


за 1кг сос  за един пай ще е нужен 200гр сос, така че трябва да се направи 1/5 от рецептата!!
750гр прясно мляко
250гр захар
5 яйца
2-3 ванилии

Сварява се млякото със захарта. Разбиват се яйцата. Прибавя се към тях горещото мляко, при непрекъснато биене. Вари се до сгъстяване, без да кипва! Ароматизира се с ванилиите, прецежда се, охлажда се.

# 106
  • Мнения: 102
Пина благодаря за отговора   bouquet
И този ванилов сос изглежда интересен и подходящ за пая.Аз съм виждала да сервират подобен пай със топка ванилов сладолед (пая топъл)
При всички случаи пая е вълшебеееееееееееееенннн!
И тези аромати са просто чудесно съчетание!
Ето го и моя пай.Изяден е вече.

http://media.snimka.bg/5030/016314853.jpg
http://media.snimka.bg/5030/016314867.jpg
http://media.snimka.bg/5030/016314878.jpg

Аз го направих по- нисичък и съответно ми "глътна" наполовина от продуктите за плънката.

Поздрави!

# 107
  • Мнения: 11 747
Доста добре ти е станал!
Аз го харесвам с много плънка, че ми е много вкусна. За ароматите - да! Просто не трябва да се пропуска нищо, да не се замества нищо, страхотно съчетание са!
Много се радвам, че ти харесва!  Hug
Със сладолед бих го хапнала, ама студен. Не харесвам топъл пай и това си е   Thinking

# 108
  • Мнения: 2 018
pina, божествен е този пай.   bouquet
Вече втора година го правя у дома и обирам овациите.  Laughing

Сега споделих рецептата с една приятелка и тя се чуди дали ще стане с тиква. Дали ще може да се опече върху блата или предварително да я позапече. Така като си мисля, тиквата пуска вода и блата ще стане кашкав. Не знам. Дай някаква идея.  Peace

А аз ти благодаря много за споделената рецепта. Ароматът му е един такъв... коледен.  Blush
Ще вържа погледа на свеки, като ми дойде на Коледа.

# 109
  • Мнения: 11 747
Никога не съм пробвала с тиква и не мога да кажа категорично. Ябълките също пускат вода, затова са и натрошените бисквити, нали са сухи, обикновени бисквити, те обират влагата, за да не стане каша. Аз мнооого отдавна не съм пекла тиква и нямам реална представа колко вода пуска, мисля че зависи и от сорта на тиквата. Значи, ако пуска колкото пускат ябълките - няма проблем. Ако е повече, може леко да се увеличи количеството на бисквитите, но ако пуска много повече вода - няма да стане.
Не мисля, че е добра идея да се запича предварително, защото то си трябва заедно с ароматите, меда, масълцето... да поеме...

Ако все пак пробва, кажи какво е станало после?!  Peace

# 110
И аз със закъснение направих пая днес-страхотен е

# 111
  • Мнения: 840
а това тесто дали може да се замеси в машината за хляб Thinking и маслото разтопено ли трябва да е, че хич ме няма по сладкишите Embarassed

Педактирам се, че прочетох по-напред, че маслото трябва да е меко, а не течно. Сега остава някой да ми каже дали мога в машината за хляб да го замеся Thinking

Последна редакция: нд, 24 яну 2010, 18:21 от amarinova

# 112
  • Мнения: 11 747
Няма смисъл от машина за хляб - тестото е малко и само ще ти остане по краищата на съда. То не изиква месене, а само омесване (забъркване), колкото да се хомогенизират продуктите и да стане на еднородна маса. Ако не искаш да се цапаш, по- скоро с бъркалките на миксер, тези които са спираловидни.

# 113
  • Мнения: 840
Мерси, просто никога не бях месила на ръка, но никой като не ми отговори и се прежалих.
 
Стана невероятен наистина. Благодаря че сподели рецептата Hug

# 114
  • Мнения: 7 160
Преди месец много рядко влизах в готварския подфорум, а сега често мога да бъда засечена тук.
След рецептите на Селма, labrex и Лео, реших да пробвам и от твоите, pina.
Имам един въпрос:
Тавата ми е 23 см. в диаметър.
Трябва ли да намаля количеството на някои от продуктите?
Благодаря!  bouquet

Последна редакция: вт, 26 яну 2010, 18:27 от Франческа Джонсън

# 115
  • Мнения: 11 747
Да, ще трябва, с много малко, но ще трябва. От плънката може да не намаляш и каквото остане да го изядеш сурово - много е вкусно!  Crazy   Тестото може и да не намаляш, ще ти стане по- дебело или пък намали, но с една идея - няма как да ти кажа точни мерки.

# 116
  • Мнения: 7 160
Благодаря!
Ще изчисля с колко трябва да намаля продуктите, предвид 3-те см. разлика във формата и ще докладвам!

# 117
  • Мнения: 930
ето го и моят пай
и парченце Heart Eyes
много ни хареса, само че при отрябването и след това при вземането с вилица, плънката ми се разпръсква в цялата чиния, т.е. не ми стана хомогенна плънката  newsm78 иначе на снимки не виждам разлика от вашите Thinking

# 118
  • Мнения: 11 747
mimi P27 , много красиви снимки, много красив пай!  Peace Надявам се и на вкус ви е харесал.

Аз ябълките ги беля, то така си е по принцип. Може грешката да е моя, че не помня дали съм го написала....... Бисквитите малко на по- ситно троша. Ако ябълките са белени, някак повече се слепват една за друга и плънката стои по- стегната, не се разпада толкова много.

# 119
  • Мнения: 930
аз много им се чудих на ябълките да ги беля или не Thinking но накрая не ги обелих Blush
а относно бисквитите неможах по на ситно да начупя бисквитите, понеже бяха много твърди, май трябваше да ги сложа в блендера за малко Wink
много ни хареса на вкус пая, пак ще го направя, предполагам че следващият път ще е още по-хубав Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт