Колко струва живота в България?

  • 26 567
  • 404
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 1 898
Е хайде де, азаф, улиа...включете се, така не е интересно  Wink

Включвам се и се хващам за думите на Judy, че безизходицата понякога е единствения съветник.
И искам да я допълня, че безизходицата може да се окаже и добър съветник. Тя може да мотивира човек,  да  го подтикне  да рискува, да провокира инициативността му. Най-малкото  да  го накара да поиска по-високо възнаграждение за труда си или да потърси  нова работа с по-високо заплащане...
При мен всъщност се получи точно така.

Последна редакция: чт, 31 юли 2008, 19:16 от Ulia

# 361
  • Мнения: 4 965
Не ми се включваше много-много по темата, но само ще кажа, че се подписвам под мнението на Юлия. Също от личен опит и от наблюдения на хора около мен.
Юле, отдавна не те бях засичала. Hug  bouquet

# 362
  • Мнения: 1 898
Така е, защото напоследък нямам много време. Повече чета и много рядко пиша.
И на мен ми е драго да всеки път да прочитам собствените си мисли и възгледи, написани от теб.    bouquet
Извинявам се за спама.

# 363
  • София
  • Мнения: 62 595
Каква инициативност на 20 години? Обикновено инициативността на тази възраст създава повече проблем, отколкото ползи. Особено, ако става въпрос за млад човек в чужд град без познати и роднини. Хубаво, инициативност, ама и рискът е голям. В най-добрия случай ще те преметнат със заплащането и ще си тръгнеш с празни ръце, но може да се случат и много по-неприятни, че и опасни неща.  На моменти се чудя в различни светове ли сме живяли, че на някои нещата им изглеждат гладки и въпрос на инициативност. Трудно ми е да преценя сега как е, но преди 15 години в София оцеляването беше трудна работа, защото беше боза. Ако някой си е живял при родителите или са му давали пари за издръжката, пък той ако иска да работи и да се доказва е едно, но ако в един момент помощта се оказва нищошна поради стеклите се обстоятелства е съвсем друго. Да не говоря за обикалянето в търсене на квартира, смахнатите хазяи, липсата на осигуровки, ненормираното работно време (всъщност е нормирано - докато те пуснат да си отидеш) и др. Какво високо заплащане?! Молиш се да не те уволнят, защото не можеш да си платиш наема и билетчето за градския транспорт. И чак след време се усещаш, че е време да си търсиш по-добра работа, но тайно, защото иначе ще те изритат.

# 364
  • Мнения: 135
Каква инициативност на 20 години? Обикновено инициативността на тази възраст създава повече проблем, отколкото ползи. Особено, ако става въпрос за млад човек в чужд град без познати и роднини. Хубаво, инициативност, ама и рискът е голям. В най-добрия случай ще те преметнат със заплащането и ще си тръгнеш с празни ръце, но може да се случат и много по-неприятни, че и опасни неща.  На моменти се чудя в различни светове ли сме живяли, че на някои нещата им изглеждат гладки и въпрос на инициативност. Трудно ми е да преценя сега как е, но преди 15 години в София оцеляването беше трудна работа, защото беше боза. Ако някой си е живял при родителите или са му давали пари за издръжката, пък той ако иска да работи и да се доказва е едно, но ако в един момент помощта се оказва нищошна поради стеклите се обстоятелства е съвсем друго. Да не говоря за обикалянето в търсене на квартира, смахнатите хазяи, липсата на осигуровки, ненормираното работно време (всъщност е нормирано - докато те пуснат да си отидеш) и др. Какво високо заплащане?! Молиш се да не те уволнят, защото не можеш да си платиш наема и билетчето за градския транспорт. И чак след време се усещаш, че е време да си търсиш по-добра работа, но тайно, защото иначе ще те изритат.
Подкрепям напълно. Прехода се отрази зле на много хора с ценз и опит. Дори и на такива, които не са сменяли град и работно място. Давам пример: Много близко семейство учители, с по 2- 3 допълнителни специализации, живеещи в малък град, дори с частните уроци които дават не могат да вържат четирицифрена сума на човек. Нужно ли е тези хора да си скъсат дипломите и да си търсят по- доходоносна работа? Трябва ли да се срамуват, че не са достатъчно инициативни и си губят времето в допълнителни курсове за осъвършенстване, вместо просто да сменят професията? Да уточня и двамата са учители от 25- 26г и така ги завариха промените.

# 365
  • София
  • Мнения: 6 999
.... Трябва ли да се срамуват, че не са достатъчно инициативни и си губят времето в допълнителни курсове за осъвършенстване, вместо просто да сменят професията?...

Нещо противоречиво ми се вижда това.  newsm78 Хем им липсва инициатива, хем вземат допълнителни курсове?  Thinking
Що се отнася до въпроса - това е личен избор. Всеки сам преценява дали дипломата или финансовото състояние да избере.  Peace

Непрекъснато пътувам из БГ и се срещам с различни хора. Смятам, че социално и финансово нещата са несравними с тези от преди 10 години.
Не знам дали следите новините /ако съдя по последните изявления -не/, но безработица в БГ на практика няма.
Явно не ви е известно и това, че все повече работодатели не търсят хора с опит, а току що завършили или завършващи. Причината е само една - да обучат служителите си според собствените си изсиквания. 

# 366
  • Мнения: 135

.... Трябва ли да се срамуват, че не са достатъчно инициативни и си губят времето в допълнителни курсове за осъвършенстване, вместо просто да сменят професията?...

Нещо противоречиво ми се вижда това.  newsm78 Хем им липсва инициатива, хем вземат допълнителни курсове
Не съм готова да споря, но мисля че ги налагат от МОН, на определен период от време.

# 367
  • Мнения: 1 898
Ами така е в наши дни.
Да си кадърен, способен и образован явно не е достатъчно, за да получаваш добро възнаграждение за труда си и да живееш добре.
Тярбва да умееш и добре да менажираш себе си. А това включва и поемането на рискове. Трябва да умееш да се адаптираш и приспособяваш и така да търсиш възможности или пък да се амбицираш и да търсиш ново развитие според условията в които си поставен. А това е свързано и с компромиси и с преподредба на приоритетите.
При всички случаи обаче трябва първо сам да цениш труда си. Иситната е, че почти няма работодател , който да плати за него повече, ако би могъл да го 'купи' на по-ниска цена.
Във всички случаи примиренческо и пораженческо мислене, че всеки опит за промяна в положителна посока е априори обречен на неуспех не би бил от полза.
Не виждам и нищо лошо и срамно в това  да искаш и търсиш по-високо възнаграждение за труда си и не виждам защо това трябва да става тайно-сякаш е углавно престъпление. Ако човек е наистина добър специалист и е ценен кадър ще получи желаното заплащане или ще си намери по-платена работа. В най-лошия случай ще продължи да работи на същото място за същите пари, но едва ли биха го 'изритали'-т.е. в случая дори не поема кой знае какъв риск.
Още нещо.Трябва да съм сляпа, за да не виждам, че съотношението цени-заплати в България е безумно. Знам, че не е лесно да се живее в наши дни с доходите, които получаваме и не твърдя обратното. Твърдя обаче, че най-напред и най-вече от нас зависи да  повишим доходите си и да подобрим качеството на живота си. Как?Няма универсална рецепта. Всеки сам трябва да открие своя начин-според способностите и възможностите си и условията в които живее.

# 368
  • Мнения: 4 965
Ulia, няма смисъл да те цитирам. Отново чета своите убеждения по въпроса.  Hug

# 369
  • София
  • Мнения: 62 595
Във всяко изречение използваш думата "трябва". То, хубаво трябва, но от трябване до ставане е едно море разстояние. Сега и аз мога да кажа много лесно "трябва", но причината е, че вече съм на другия бряг по някакъв начин.
И като написах за изритването и тайното търсене на работа говоря точно за времето преди 15, че и 10 години, когато беше съвсем като крепостничество заради икономическата криза. Помниш какво беше в началото на 90-те и какво стана през `97 година. В по-малките градове продължава да е така в някаква степен, особено в области, където има нещо много напомнящо монопол - например една поликлиника, един хлебозавод, 1-2 вериги магазини и т.н. Можеш да си искаш колкото си искаш, но има значение къде и от кого го искаш.
За мен има разлика дали един човек е мързелив и дали има възможност. Не може да смятаме, че София и още 3-4 големи градове са България.

# 370
  • Мнения: 4 965
.... Не може да смятаме, че София и още 3-4 големи градове са България.

А къде виждаш да пише конкретно София? Мястото няма значение - важно е желанието и това да не разчиташ на късмет/случайност/държавата или нещо друго...
Имам близко семейство в малък град - отидоха да живеят на село, построиха ферма за гъски (сами - с кредити, заеми и т.н.) - откриха своята пазарна ниша и сега са най-големите производители у нас, продават на най-изисканите ресторанти, зареждат вериги магазини, изнасят за чужбина (основно за Скандинавието). Само дето и те си цапат ръцете, а това май не е престижно? По-добре е да чакаш нещо да "стане", докато си пиеш кафето...

...
Няма универсална рецепта. Всеки сам трябва да открие своя начин-според способностите и възможностите си и условията в които живее.

Знаеш ли, че повечето известни и печеливши фирми (представи си, в България) не са създадени в София или във Варна (примерно), а в малки градчета - от хора, които не са искали да си губят времето в чакане нещо да се "случи" - не искам да споменавам имена, за да не им правя реклама. А някои от тези хора дори са родени в колиби в планината, а не в центъра на столицата...
Защото обикновено на човек му се "случва" това, което сам си направи...

# 371
  • Мнения: 1 898
RadostinaHZ , права си. Wink Наистина твърде често съм използвала думата 'трябва' в предишния си пост. Но, за да се случи нещо наистина първо да си кажем,че 'трябва' и след това да положим усилия то да стане реалност. Постигането на какъвто и да е успех е свързано и с упоритост и последователност и с поемането на рискове. Понякога не се получава от първия път,а понякога просто не се получава. Затова и реалната преценка за собствените качества и способности е много важна. Нито надценяването нито подценяването са добри съветници.
И за през 90-те години си права- точно така беше. Но днес нещата стоят по различен начин.
Аз самата съм родом от точно такъв малък град, какъвто описваш. Имам наблюдения, че там в последните години нещата макар и с по-бавни темпове се променят в положителна посока, което много ме радва. Освен това в малките градове специалистите са кът, така че имат възможност да намерят добра изява в своето си порище.

# 372
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, хубаво е човек да умее да преценява реалните си качества и способности. Но повечето хора я нямат тази преценка и като се замисля дори не е нужно непременно да я имат. В Германия, САЩ и които напреднали държави се сетиш хората не са върхът на сладоледа и да са все предприемчиви и преценили какво могат и не могат. Но и обикновените работници с обикновените заплати живеят доста добре. Тези работници не са нито предприемчиви, нито кой знае колко образовани. Ходи си цял живот и си бачка в завода или на строежа и не се измъчва дали получава малко или много, защото си плаща режийните разходи без особено напъване. Ето, това е разликата. Ние се втурваме тук да правим големите сметки, великите бизнес-открития, но е малко като на гол корем - чифте пищови.

# 373
  • Мнения: 24 467
Мисля, че няма нужда от спор. Всички сме съгласни, че усилията, уменията, опитът, инициативността носят дивиденти. Не вярвам по това да се спори. Определено за реализацията и съдбата на всеки човек влияние оказват и редица обективни фактори, независещи от него, както и фактори, на които човек може да повлияе- комплексно е.
Полемиката тръгна от друго място- от това как 20 годишни висят по заведенията и харчат редовно големи суми пари. Двайсет годишни с високи доходи и добра работа с добро заплащане първо не са толкова много и второ- едва ли ще имат време, което да прекарват в часове по заведенията. Имала съм познати- студенти от други държави, които също споделяха, че докато учат и работят /това е често срещано съчетание там, а от няколко години и тук/ нямат време дори за личен живот. Едно французойче така обясняваше липсата си на интимна връзка, например.

# 374
  • Мнения: 48 104
Да, хубаво е човек да умее да преценява реалните си качества и способности. Но повечето хора я нямат тази преценка и като се замисля дори не е нужно непременно да я имат. В Германия, САЩ и които напреднали държави се сетиш хората не са върхът на сладоледа и да са все предприемчиви и преценили какво могат и не могат. Но и обикновените работници с обикновените заплати живеят доста добре. Тези работници не са нито предприемчиви, нито кой знае колко образовани. Ходи си цял живот и си бачка в завода или на строежа и не се измъчва дали получава малко или много, защото си плаща режийните разходи без особено напъване. Ето, това е разликата. Ние се втурваме тук да правим големите сметки, великите бизнес-открития, но е малко като на гол корем - чифте пищови.

Peace

Общи условия

Активация на акаунт