Шок и ужас или коментарът, който много обобщава

  • 3 777
  • 62
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 521
Преди няколко години говорехме с един приятел, че в Ню Йорк, ако тръгнат да те пребиват на улицата със сигурност ще се намери някой да снима с апарат или камера, но не и да помогне. Тогава той се кълнеше, че такова нещо в България никога няма да се случи, защото ние сме по-човечни.
По-човечни, да, бе, да!

# 16
  • Мнения: 3 405
Вчера слушах по новините, говореха за лекарката, която е загинала. Багажът й е бил извън влака, а тя самата се е връщала да спасява хора. Взели са и парите от портфейла и мобилния телефон ...  Cry

# 17
  • Мнения: 599
Клипът не ме фрапира. Ясно е, че снимащите не осъзнават, че може да има жертви. На края се дочува неясно, как някой им обяснява, че вътре може да има хора. Чува се и реплика с променен тон - Те сигурно са спяли...... нещо от този род.

Още веднъж се извинявам, но при такъв огън, коя от вас ще влезе да помага?

Хората от пожарната не тичат, не се лутат, те си знаят отговорностите и манипулациите. Всеки има роля при една акция, която си изпълнява. Освен това, според мен те са си дали сметка за възможностите си в ситуацията.

Устроени сме да търсим вината за всяка трагедия. Това е нормално. Но да се обвиняват всички наред, не е.

Моите съболезнования на всички засегнати от трагедията.  Sad
Как се тълкува отношението на снимащите към случката е признак на възприятието на слушащия / гледащия.

 PeaceНапълно подкрепям.

# 18
  • Мнения: 111
Много е лесно да седим пред компютрите и да даваме оценки...
Не мисля, че хората се забавляват с трагедията - те не осъзнават какво всъщност се случва.
И това неосъзнаване в момента , е нормално.
Колко от вас са се изправяли пред такъв пожар?Пред подобна  ситуация , развила се за броени минути...?

Тъжното е че въпросите винаги се задават постфактум.И вина  и отговорност се търси пак постфактум.А още по тъпо е ,както се каза по горе, че се търси сензация на гърба на нелепо загинали хора...

Да, сеирджийството си е наш патент, съгласна съм , но често го бъркаме със  страха и инстинкта за самосъхранение. И да , кофти хора винаги е имало и ще има , келеши , безскрупулни...всякакви.Но да се правят квалификации за "хората в БГ" по принцип - не е уместно.

# 19
  • Мнения: 3 521
Ясно е, че снимащите не осъзнават, че може да има жертви. На края се дочува неясно, как някой им обяснява, че вътре може да има хора. Чува се и реплика с променен тон - Те сигурно са спяли...... нещо от този род.


Естествено, мен също не ме фрапира.
Далеч по-тревожно намирам, че снимачът Х е натиснал бутончето "Изпрати новина" в дир.бг, защото редакторите на новините едва ли са си изсмукали от пръстите това видео. И това ли е неосъзнато? Или неясно? Или може би щото е постфактум е с по-малко значение?

# 20
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Не мисля, че хората се забавляват с трагедията - те не осъзнават какво всъщност се случва.
И това неосъзнаване в момента , е нормално.


абе аз като не осъзнавам ситуацията, в която съм, не вадя камерата и не почвам да коментирам!

# 21
  • Мнения: 2 577
Е, добре, ако ви успокоява фактът - може да се каже  че и в БГ има такива хора, но не само тук...
Ще почна отдалече, и ще ви кажа защо ме шокира това най-много.
Сега не работя, гледам си детето, но съм иначе даскал.
Присъствала съм на много битки, зверски битки, защото преподавам в училище само с момчета...
И тогава още не осъзнавах защо тълпата насъсква и се кефи на биещите се. като ви казвам бой, значи и линейки, и кървища...Жестока работа. Намесвала съм се когато мога да спасявам някого, една учителка така изяде тупаник по погрешка. Не можете да си представите какво изпитваха останалите момчета - гледат, снимат и се кефят, никой дори не се сеща да предотврати бой, който може да има фатални последици понякога. Едно момче дори беше с комоцио. Едва като отидем учителите успяваме да потушим нещата и то с усилие. Имаше момент, когато не можех да стигна до същинския бой, защото тълпата не ме пускаше...
Това е психика, не е единичен случай, жалко е, че това го има и тук и ще става все по-зле.
Може би виртуалния свят много ни изопачава представите за реалност и нереалност, но пак да повторя - не ме интересува кой кой спасява, все пак хората си знаят как да спасяват, едва ли са останали безучастни и пожарникари, и полицаи. Шокиращото е поведението на тълпата , която снима, това не са хора от пътуващите във влака.
Мир на душите на загиналите.


Да допълня:
Ето какво казват накрая:
Първия:във влака има ...изгорели, може и повече,... те са заспали...
Другия: кой ти каза бе?
Първия: един полицай има там бе, не виждаш ли...

Последна редакция: чт, 06 мар 2008, 16:09 от Елфина

# 22
  • Мнения: 230
Само бях чувала, че е снимано с GSM-и, в разгара на трагедията, което само по себе си е достатъчно потресаващ факт...незнайно защо си представях само кадри, без коментар. Сигурно защото не съм допускала, че някой може да се забавлява при тази гледка,  все едно, че се е качил на Айфеловата кула ...Това, което чух ме потресе дотолкова, че физически ми се повдигна и нещо ме сви за гърлото! Чувствам се безпомощна и погнусена!

Мъже ли са това?!!! Къде са тези мушмороци сега? : "Казах му и аз да взема моя фотоапарат!..."

Много правилно се изрази някой тук - това са НЕЧОВЕШКИ коментари! Изроден народ- това е !

# 23
  • Мнения: 7 837
Хората от пожарната не тичат, не се лутат, те си знаят отговорностите и манипулациите. Всеки има роля при една акция, която си изпълнява. Освен това, според мен те са си дали сметка за възможностите си в ситуацията.

Устроени сме да търсим вината за всяка трагедия. Това е нормално. Но да се обвиняват всички наред, не е.

Много филми гледаме, затова...

Тъкмо питах в съседната тема, дали има из новините информация, относно реакцията и координацията на пожарникарите. Едва ли могат да бъдат обвинявани. Но все пак е донякъде "успокоително" да знаеш, че поне те си вършат работата. Утре може да пламне обществена сграда например...

# 24
  • София
  • Мнения: 5 729
Ами не мога да кажа, че съм потресена от разговора.Повече ме фрапира спокойно разхождащия се пожарникар.Нормално е да се снима според мен.Фрапира ме, че този пожар не може да се изгаси,няма нормални пожарни коли,няма хеликоптери за тази цел.Как снимаха кулите Близнаци,какво да ме фрапира самия факт, че снимат,точно в този момент няма как да се метнат да спасяват някой. Според мен в момента на снимането мъжете не са осъзнавали и знаели, че вътре има хора  Cry. Всички страни влагат луди пари за обезопасяване ,за спасителни екипи.При нас те само фигурират като инстанция ,която стои и гледа и не може да направи нищо ,защото няма нужните пари и порочния кръг се затваря.Всичко ни е остаряло.Има огнеупорни материали вече навсякъде,но не ние си караме с 20 годишните трошки,които лумват като факли.

# 25
  • Мнения: 2 386
На мен ми е отвратително!! Cry

Някакви вчерашни момченца си говорят, как ''това се виждало веднъж в живота''.. Да не си в Париж на Айфеловата кула, бе, и ти си слязъл от горящия влак! Ами ако бяха вътре дали щеше да е тръпка за снимане?...
По-късно се чува, че вероятно има хора вътре и единият тип пита ''кой ти каза''?! Недоумявам защо му е важно кой е казал, надали някой би се бъзикал с такава вест! И си снимат хората.. Имаме камерка, ползваме я! Ми браво! Как може човек да не допусне, че в горящ пътнически влак може би има жертви, а да се досети да си извади телефончето и да снима?! Не знам.
Отделно ме ужаси съседната новина в дир-а, които от години са ми повече от противни. Забележете трагикомичната картинка, която са сложили на новината за пушенето в БДЖ.

# 26
  • Мнения: 1 072
Лично аз съм снимала с телефон бедствие. Беше наводнение. Не си мислех в момента на колко хора им падат къщите, на колко им отнася животните, кой се дави........ Мислех само, че това не се вижда всеки ден, че е уникално и че искам да го покажа на някой друг.

Не знам дали съм нечовечна или малоумна, но смятам, че заснемането на такива неща може да бъде доста полезно.

На 11 септември камери заснеха и двата забиващи се самолета. Това после даде много информация на разследващите атентата.

А да снимаме или да спасяваме е лично решение. И докато аз лично не попадна в такава ситуация и не проверя реакцията си, няма да си позволя да кажа дума срещу никого.

# 27
  • Мнения: 2 386
Явно е въпрос на гледна точка, не можем да съдим никого. Може и аз да не съм права, но така го чувствам. И наводнение не би ми хрумнало да снимам, просто съм такава. Жал ми е загиналите и близките им, ако работех в дир.бг не бих публикувала филма, но..това отново е мое, субективно мнение.

П.П. Онзи ден минах покрай два катастрофирали автомобила. Имаше 2 полицейски коли, една линейка и поне 20 минувачи, половината от които снимаха. И тогава се зачудих кое е любопитното в чуждата трагедия.. Аз гледам да подмина, да не се натоварвам, понеже съчувствам, мисля и премислям случките...Такива работи..

# 28
  • Мнения: 111

А да снимаме или да спасяваме е лично решение. И докато аз лично не попадна в такава ситуация и не проверя реакцията си, няма да си позволя да кажа дума срещу никого.
Тук си ужасно права. И така е редно да бъде.
 

# 29
  • Мнения: 7 837
Има цели телевизионни канали, запълващи програмата си с подобни риалита, снимани по случайност.
Сещам се за един инцидент миналата година в Каролина, когато при гасене на пожар на магазин, покрива се срути и загинаха 5 или 6 от пожарникарите. Някой беше заснел този момент и беше изпратил видеото до един от каналите. Не го показаха все пак, ясно е защо.

Но пък, всички телевизии въртяха кадрите от мобилен телефон, когато стана една от стрелбите в университет, на които се чуваха изстрели.

Не можем да виним ДИР-а за липсата на поне малък морален професионализъм. Всеки гледа да е на гребена на новината в такъв момент.

Общи условия

Активация на акаунт