Отговори
# 15
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Аз съм си за руската църква "Свети Николай Чудотворец". Там не претупват кръщелните ритуали, както правят в много български църкви.

Това е вярно, там е кръщаван малкият. Но не мисля, че авторката на темата има кой знае колко специално отношение към самата вяра, затова едва ли има точно това значение, по-скоро май търси място, където да стане добро "тържество", да се изпълни по "традиционния" начин, отколкото да стои вярата в центъра на събитието. Поне от начина, по който е зададен въпроса, така съдя.

galaUSA, може да ти се стори радикалтно изказване, но традицията няма нищо общо с вярата. Ако се интересуваш само от традицията, общо взето е напълно все едно къде и дали изобщо ще кръстиш детенцето. Най-сериозно го казвам.

Аз съм вярваща, но ходя в друга църква - евангелска, още от студентка. Хазяйката ми ме заведе и съм много доволна от този си избор. За съжаление, в евангелската църква не се правят кръщения на деца, преди да са навършили 16г. Идеята е човек да е вече по-зрял, да разсъждава зряло и сам да вземе това решение.
На малки бебета се прави посвещаване, но въпреки че записах Александър още преди доста време, досега все още не е посветен, все нещо се случва и ни се разминава.

Напоследък живея с огромни страхове, пътуваме много с кола, от другите ми теми можеш да видиш колко съм притеснена заради храната, чувствам че направо ми се е свило сърцето от страх и напрежение. Дано Господ ни пази живи и здрави.
И за да съм по-спокойна за себе си, искам да си кръстя децата. Идеята на православното кръщение е, че Бог изпраща ангелче на кръстения, за да го пази винаги на земята, и ако стане нещо лошо - кръстения има право отиде в Рая (тук вече зависи от това доколко праведно е живял на земята, дори и да е кръстен).

И да, за тържеството също си права - искам да си направим приятно тържество след това. Ще ми е неудобно от приятелите ни, ако ги разкарам просто ей-така. Всички са с бебета, но ще дойдат. Искам поне да си заслужава тътренето на дечицата насам-натам.

# 16
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
А! Да добавя!
Много исках да кръстим Алекс в Света Неделя. През 2007. Пак на 30 август. Бяхме решили с мъжа ми да си поканим приятелите накръщенето - става въпрос за 3 семейства още и неговите и моите родители и след това да хапнем по нещо в Хепи-то отсреща.
Момчил беше на месец и половина бебнце. Тъкмо му бяхме правили погачата и молитвата, в нашия квартал. В най-голямата жега се нагърбих с бебенцето и отидох в Света Неделя. Записах Алекс и дадох 20 лв. капаро за тържеството. Седмица преди кръщението почина тъста на кръстника ни и той ни звънна, че няма да може да дойде поради тази причина. Звъннах в църквата, защото не можех да отида - Момчил ми беше направил реакция от ваксиниране. Исках просто да запишем друга дата. Вдигна ми жена и ми каза, че отецът е зает и тя няма право да пре-написва датите. Казах, че пак ще се обадя, а тя каза - разбира се, така е най-добре.
Но спешно заминах за провинцията и се обадих оттам. Пак вдигна жена, май беше същата. Каза "Как може такова нещо, елате си тук, на място, да презапишете датата с отеца". Него този път го нямаше. И аз се прибрах в София, заради това нещо.
Тръгнахме с мъжа ми за църквата, но там имаше нещо - някой беше дошъл в БГ, не помня кой точно, и пътищата около църквата бяха затворени. Мъжът ми ме върна вкъщи с бебето, закъсня за работа, ядоса ми се.
След два дни го помолих и пак тръгнахме за църквата - той ни кара с колата си, преди работа. Отидох в църквата, отеца беше там някъде, но не точно в стаичката, където се записват. Помолих жената да го извика, за да презапишем датата, но тя каза, че той е нещо зает и да отида някой друг път. Само отвори тефтера му, зачеркна Алекс от записаните и това беше. 20-те лева не ми върна, каза че тя не може да ми ги върне. Аз отидох, обаче, не за парите, а за презаписване на датата, защото с Момчил не исках да се разкарвам постоянно в жегите. Нищо не направихме. Писна ми и се отказах от тази църква. Нито презаписахме датата, нито кръстихме детето. Така си остана цялата работа в Света Неделя. Иска си човек да си търчи там и да си има време и търпение. При мен миналата година не се получи просто.

# 17
  • Мнения: 1 273
Здрасти Simple Smile
нашия малчо го кръстихме миналата година в църквата на Семинарията, май се казваше "св. Иван Рилски". Има разкошна градина. Йеромонаха спаза всички процедури, и цялото кръщене беше много дълго-- или поне така ми се стори, че малкия се скъса от рев.  После ходихме в един ресторант.  Аз не съм кръстена и не беше проблем. Искат само кръстника да е кръстен.  Peace

# 18
  • Мнения: 3 146

Аз съм вярваща, но ходя в друга църква - евангелска, още от студентка. Хазяйката ми ме заведе и съм много доволна от този си избор. За съжаление, в евангелската църква не се правят кръщения на деца, преди да са навършили 16г. Идеята е човек да е вече по-зрял, да разсъждава зряло и сам да вземе това решение.
На малки бебета се прави посвещаване, но въпреки че записах Александър още преди доста време, досега все още не е посветен, все нещо се случва и ни се разминава.

Напоследък живея с огромни страхове, пътуваме много с кола, от другите ми теми можеш да видиш колко съм притеснена заради храната, чувствам че направо ми се е свило сърцето от страх и напрежение. Дано Господ ни пази живи и здрави.
И за да съм по-спокойна за себе си, искам да си кръстя децата. Идеята на православното кръщение е, че Бог изпраща ангелче на кръстения, за да го пази винаги на земята, и ако стане нещо лошо - кръстения има право отиде в Рая (тук вече зависи от това доколко праведно е живял на земята, дори и да е кръстен).

И да, за тържеството също си права - искам да си направим приятно тържество след това. Ще ми е неудобно от приятелите ни, ако ги разкарам просто ей-така. Всички са с бебета, но ще дойдат. Искам поне да си заслужава тътренето на дечицата насам-натам.

А, ясно, но това за "ангелчето" не е съвсем така, а и не може да е причина за кръщение. Но щом се страхуваш, мисля, че това е най-добрият избор!!! Peace
Надявам се, че всичко ще мине, както си го представяш.

# 19
ставала съм два пъти кръстница в две различни църкви-ами различно беше.
в дната ме даряваха мен в другата аз дарявах.носихме олио ,брашно и кърпа.в другата искаха китка здравец с червен конец,олио,кърпа,парче хасе,чифт нови дрехи за бебока,май това беше....но родителите трябва да са кръстени и още повече кръстника -искат кръщелното да му видят в църквата.ааааааа и свещи искаха от по-големите.в едната църква ме караха да чета част от светото евангелие а в другата-не  newsm78
явно всеки поп си решава как ще става...така че като изберете мястото там ще ви обяснят всичко.но че родителите и кръстника трябва да са кръстени -при нас е 100% задължително,както и при сключването на църковен брак.

# 20
  • Мнения: 1 931
За да се предпазиш пак от такова разкарване защо не отидете в някоя квартална църква и при уговарянето с  попа не забравяй за всеки случай да му искаш номера на телефона. Те сега всички са мобилни.

# 21
  • София
  • Мнения: 518
На нас също ни предстои кръщене това лято-на 15 август Grinning Ние сме решили да бъде в родния ни град-Видин,въпреки че и аз много исках да е в Света Неделя ама... Tired ще сме около 50-60 човека и това е причината да не го правим в тук София,няма как да събера цялата рода тук ooooh! въпреки че предпочитам с по-малко хора,на нас ни искаха 50 лева такса,не съм питала какво трябва да носим,но знам че дрешките с които обличат бебето там трябва да са купени от кръстниците и то пълен комплект-от дрешките до чорапките и обувчиците,освен това трябва и родителите да са кръстени,също така и кръстниците,поне на нас така ни казаха от църквата Peace Ние си имаме само кръстница,кажете лошо ли е,защото чувам че трябвало да има кръстник и кръстница newsm78

# 22
  • Мнения: 28
Ние кръстихме дъщеря ни миналата година в Троянския  манастир. Беше прекрасно!! Всичко беше добре подготвено(от тяхна страна) и то без предварителна уговорка. Като се обадихме ни казаха че не записват часове ,а винаги сме добре дошли, което беше изненада за мен. Имат си списък с необходимите неща, които не са по различни от тези, в другите църкви. Ние също бяхме много хора с коли , така че бяхме запазили и страхотно хотелче наблизо . Получи се много добре,природата там е супер, а и си заслужава да се измъкнеш от тази мръсна София.

# 23
  • Мнения: 111
И моето малче, мисля да го кръстим към края на Юли. Можете ли да кажете повече за манастира Св. Мина? Ходила съм там като малка и много ми хареса, та бих искала там да е кръщенето.

# 24
  • Мнения: 525
Предполагам кръстница не може да е сестрата на майката? Wink

# 25
  • Мнения: 408
Аз си спомням,че ни питаха,дали майката на детето е кръстена,същото ,разбира се важи и за този ,който ще кръщава детето! Така,че попитайте предварително!


Наистина попитайте за това,защото преди няколко дни една приятелка кръщаваха детето си,но предишната седмица кръстиха таткото ,че не бил кръщаван,а не било хубаво да се кръщават в една вода баща и дъщеря.За кръстниците също е задължително-миналата година леля ми(тя има дете на 1и половина) си кръщаваше детето и кумата й не беше кръстена и предишния ден ходиха нея да кръщават.За детето знам че кръстника го облича с нови дрешки като се започне от бельото та до обувките.Вие трябва да купите подарък на кръстника.Може в манастир,църква и там вече ще ви кажат какви са им изискванията,защото на много места искат различни неща.Това се сещам за сега от това което знам,ако те интересува нещо по подробно мога да разбера(братовчед ми е отец),не се притеснявай да ме питаш,ще разбера!

# 26
  • Мнения: 7 201
ние сме си наумили по това време да се кръщаваме на кръстова гора,но не е сигурно
Няма да съжалявате-невероятна природа,въздух и спокойствие.Сина ми е кръстен там. Peaceна 15 август.

# 27
  • Мнения: 3 929
Дали ще бъде в църква или манастир - изборът е изцяло ваш. Но щом  предпочитате да си спретнете своего рода екскурзия - отидете в манастир. Ние кръстихме детето в Клисурския манастир Св. Петка, на няколко км от Банкя, но във вашия случай едва ли това ще е най-удачното място. Иначе става за пикник. Всяка църква или манастир си имат своите изисквания, така че ще разберете от там.
Сина ни го кръсти синът на кумовете - също дете. Кумовете носеха дрехи - от чорапите и бельото до връхната дреха - чисто нови - с тях се облича детето, когато бъде кръстено. Освен това му подариха златно кръстче. Чувмала съм, че на кумовете също се подарявало нещо, но ние не сме подарявали. В манастира носехме две хавлии, с едната се бърше детето, а другата остава в манастира; сапун, който също остава в манастира; китка здравец; бутилка вино; питка, която се разчупва и се дава за здраве на гостите; кутия шоколадови бонбони също за почерпка след кръщаването. Свещите закупихме от манастира.
След това отидохме на ресторант в Банкя и почерпихме за здравето на детето ни, за самото кръщене.., а гостите поднасяха подаръци на детето. Имаше и торта.

# 28
  • Мнения: 1 900
Мислех си да го кръстя в Рилския, но виждам, че отзивите не са добри. Thinking

Последна редакция: ср, 12 мар 2008, 12:25 от valeria.k

# 29
  • Мнения: 525
Сравнително скоро кръщавах моя приятелка в Рилския и действително церемонията беше доста претупана.
И разбира се всички се кръщаваха заедно, което лично на мен не ми допада. Wink

Общи условия

Активация на акаунт