Национална конференция за кърмене

  • 4 116
  • 73
  •   1
Отговори
# 30
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Бу, благодаря за споделената информация. Любопитно ми е имаше ли много участници обикновени практикуващи педиатри. Тези дето имат най пряк контакт с майките и бебетата.
Хм, от около 130-150 човека според мен имаше немалко педиатри и акушерки, които имат много пряк контакт с майките и бебетата. Надяваме се всички малко по малко такива инициативи да доведат до по-осезателни промени.
Истински се впечатлих от това, че доста от участниците (публиката) бяха наясно с водата и ранното захранване. Има светлина в тунела Grinning И не е малка.

# 31
  • Мнения: 2 467
...Истински се впечатлих от това, че доста от участниците (публиката) бяха наясно с водата и ранното захранване...

Доста от тях са наясно, но до колко го прилагат това "наясно" на практика.
Още преди 2 години след като мой познат неонтолог се мъчеше да ме убеди да дам сок на 6 месечното си бебе, го попитах какви са ползите и не са ли повече вредите, ми отговори "Много четеш". Оказа се, че знае човека за какво иде реч, ама системата...

# 32
  • Мнения: 6 443
...Истински се впечатлих от това, че доста от участниците (публиката) бяха наясно с водата и ранното захранване...

Доста от тях са наясно, но до колко го прилагат това "наясно" на практика.
Още преди 2 години след като мой познат неонтолог се мъчеше да ме убеди да дам сок на 6 месечното си бебе, го попитах какви са ползите и не са ли повече вредите, ми отговори "Много четеш". Оказа се, че знае човека за какво иде реч, ама системата...
Добре де,щом знае,нека си го каже .Какво точно му пречи системата newsm78 Аз на моята като и казах,че не му давам прясно и кисело мляко и тя ей така ме гледа  Shocked и ми каза:"На тази възраст може вече всичко да му даваш".И после аз бях за малко ей така  Shocked

# 33
  • Мнения: 3 926
Притеснителното по-скоро е, че тези, които бяха там знаеха и прилагаха. Но тези, които не бяха дошли, а те са стотици... какъв процент от тях изобщо знаят и прилагат е друг въпрос Thinking
Що се отнася до истински притеснителното... за мен това беше едно социологическо проучване, според което над 70% (може и да бъркам точния процент) от анкетираните жени смятат, че кърмата след 3-тия месец е вредна или поне не толкова полезна колкото АМ Shocked

# 34
  • Мнения: 1 089
Стига бе Асе! Ами какво да кажа - наистина трябва да се работи и с майките, освен с медиците... Все пак в края на краищата е крайно време всеки да разбере, че е ЛИЧНО ОТГОВОРЕН за своя и на децата си живот и здраве.  Нали в края на краищата и във всички други сфери на живот не чакаме някой друг да решава вместо нас, дори той да е по-компетентен. Лекарят също е само консултант, съветник и не е редно да носи цялата отговорност (с редките изключения, когато пациента не е в състояние да участва във вземането на решения - например когато не е в съзнание). Когато знаем и се интересуваме повече, тогава може и да изискваме повече и да престанем по типично български да се сърдим на някого за собствените си грешки.

# 35
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Хайде и аз да понапиша малко за конференцията:
Бу вече е казала по-основните неща около протичането и най-положителните страни. Залата беше за 150 човека и беше непрекъснато пълна, до края на конгреса, което беше отбелязано с учудване от последните лектори по темите Mr. Green Лекарите бяха основно от болнични заведения, тъй като поканата е била адресирана към болниците. Целта на конгреса беше именно да се създаде някакво общо мнение, около което да се поставят основите на национална програма за подкрепа, защита и насърчаване на кърменето - този план обаче си остана на точка `Всички сме съгласни, че кърменето е важно и че жените трябва да кърмят`. Около термина `изключително кърмене` и особено около дефиницията му се разразиха люти спорове, просто нямате идея какво беше по едно време в залата - не можеше да се диша не от друго, а от адреналина, който се изливаше от всички, буквално все едно ще награбят столовете вече и ще защитават мненията си с тях Mr. Green Това беше напълно очаквано, разбира се - имаше едно лоби от по-възрастни доценти с огромен авторитет в медицинските среди (и заемащи ключови постове, за съжаление), които бяха отявлени противници на идеята и от които се чуваха дори ясни изказвания `дайте да върнем всичко, както си беше преди, защото и без друго след няколко години всичко това ще бъде отречено`. Просто... борбата е безмилостно жестока Mr. Green - и ще бъде изключително продължителна.
Хубавото беше, както и Бу е споменала, че тези мнения предизвикваха голямо жужене в залата, повечето лекари бяха доста наясно с нещата и съответно се дразнеха, че им се разправят неща, които не отговарят на съвременните изследвания.
Въпросът с водата стигна до едно почти мирно разрешение - че може да се предлага, пък ако детето не пие, не е велик проблем. Кърменето на поискване не беше чак така радушно прието, има доста резерви в тази насока... Захранването също е голямо блато и има много път да се извърви...
Форумското представяне е нещо, което особено вълнува всички тук Mr. Green Искам да подчертая изрично, че основните фигури в организацията на конгреса постоянно и методично хвърляха акцент върху нашата работа, изтикваха ни на преден план и споменаваха за работата ни при всеки удобен случай Hug Форумът БГ-Мамма беше споменаван на няколко пъти в различни връзки от различни лектори Laughing Имаше и скриншотове даже в една от презентациите, както и цитати от темата за лекари-подкрепящи кърменето Mr. Green Нескромно да споделя Embarassed, че доц. Недкова беше използвала моят аватар със сучещата Ева (не сегашния ми) и цитатът на д-р Сиърс като завършек на приветствието си към лекарите за откриването на конгреса bowuu
Представянето на работата ни към кабинета по кърмене беше втория ден, малко преди да се оформи големият спор, когато духовете вече бяха разбунени, но още под контрол. Беше прието принципно добре - с усмивки, с разбиране... и с резерви, естествено. Много е трудно да се прокара идеята, че немедицински кадри могат да се радват на доверие - имаше и открито злонамерени опити да бъдем дискредитирани заради опасност да `предписваме` самолечение (пак от старата генерация, но там мисленето е много патриархално, немедици не могат да разбират от медицински състояния и нямат работа да се обаждат... познато ви е). Хубавото беше, че имаше искрен интерес към кабинета, как е организирана работата, как е оборудван, как работим - няколко много мили педиатърки от Плевен, Ловеч и София взеха координати да препращат към нас майки с въпроси, което означава, че сме се представили достатъчно добре Hug Като цяло отношението беше позитивно, много ни се радваха и си комуникираха с нас на много добра основа - даже доц. Генов, който подхождаше много бащински и покровителствено, независимо че изобщо не подкрепяше нищо от тези нови идеи за кърменето Mr. Green Но имаме основания да подозираме, че танците му с Джейд доведоха до известно смекчаване на тази позиция Mr. Green (сним-ки, сним-ки, сним-ки - ще има, ама по-късно, като ги кача Mr. Green).
Имаше безкрайно забавни и интересни моменти - доц. Зисовска от Македония освен безкрайно интересната презентация на опита им като БПБ-болница, беше изключително забавен събеседник, а македонската нотка беше постоянен източник на веселие (само като чуе човек Болници-приятелки на бебинята и Програмата за доеньето и смехът и настроението са гарантирани Heart Eyes). Доц. Анадолийска (от противниковия лагер) ни снабди с много мъдрата сентенция на собствената си баба по отношение даването на вода на кърмачето - майката го кърми, Богородица го пои (т.е. няма нужда майката да се затормозява с даване на вода). Тя го каза като пълно несъгласие с идеята, разбира се, ама звучи забавно все пак Mr. Green
Има и още много неща за писане - другите ще допълват Hug

# 36
  • Мнения: 3 926
Мдааа, добър опит се придобива на такива места. Може би на следващата такава конференция ще е добре да присъстват повече от нашите майки, които имат полувисше или висше медицинско образование. Имаме стабилно лоби най-вече в средите на МЗ. Фенове са ни и определено ни подкрепят и предлагат (ако може така да се каже).
Мисля, че една от основните обидни нотки беше, че видите ли Как ще може майките да звънят на нас, а не на медицински лица?! Колкото повече премислям случките и коментарите, толкова повече стигам до извода, че нашата опорна силна точка, която представяше колко много от лесноразрешимите въпроси спестяваме на лекарите, всъщност бе приета от старата генерация в посоченото по-горе тълкование.
Аз лично не присъствах на споровете поради много причини, една от които беше потреса ми от това как в едно съсловие може да има толкова малко уважение към собствените колеги.
От друга страна негативизмът беше малка част от самата конференция. Спровете се разразиха в последния час. Хубавото е, че самите организатори останаха много доволни и мненията им бяха, че дори битките са имали най-вече позитивен и креативен ефект.
А определено ако поне още десетина дами с и без деколтета  Wink бяхме наобиколили доц. Генев (Хедри, объркала си окончанието Wink) в следващия учебник по педиатрия можеше да пише, че соковете са захранване и не бива да се въвеждат в менюто на бебето.
Но време има - конференциите се надяваме да станат ежегодни и догодина (живот и здраве) не само ще блеснем с деколтета, а и с голи кърмещи гърди Mr. Green Тогава хептен ще забравят за какво са дошли hahaha

# 37
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Как ще може майките да звънят на нас, а не на медицински лица?!
Тук малко не съм съгласна Grinning

Затова бяха двете наши презентации - да подчертаят, че всъщност т.к. кърменето не е ядрена физика, има много въпроси, които съвсем спокойно могат да се поемат от 'прости' майки, които обаче да са обучени и да разпознават кога ситуацията може да се поеме от тях и кога - да пренасочат към специалист. Аз искрено вярвам, че ще има ефект и с времето ще се наложи практиката. В крайна сметка редови педиатър/гинеколог има достатъчно работа и както е положението в момента, за да заделя по 15-20 минути дневно (ако предположим, че отговаря по телефона) на разтревожени майки, които го питат въпроси, които всъщност не изискват медицинско образование, за да получат отговор Grinning

# 38
  • Мнения: 2 614
Чудесно, значи светлината в тунела от точка започва да става голяма колкото монета от 1 лв - е това все е нещо!!!
Бях в Плевен, но вие имахте работа и не успях да ви видя!

# 39
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Бях в Плевен, но вие имахте работа и не успях да ви видя!
Можеше да дойдеш Grinning
ДеЩоВиди беше на повечето презентации - мисля, че предположиха, че е с "майките" (така се обръщаха към нас, все едно сме някаква странна порода Mr. Green която очевидно се характеризира главно с репродуктивните си способности) и нямаше никакъв проблем.

# 40
  • Варна
  • Мнения: 932
Ех , така като чета ми става все по-тъжно , че не можах да дойда . Много забавно е това разделяне - на лекари и майки .Сякаш не се опитват всички да отгледат здрави деца , ами се оформят два лагера и се надпреварваме кои са по-добрите. И загледана напред - ще участвате ли на конгреса по педиатрия през май , че тогава вече смятам да участвам , а това също е място , където се събират много педиатри  Mr. Green

# 41
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ами ако можеш да пошушнеш тук-там да ни поканят и го направят, ще участваме Mr. Green Конгресни участия поемаме всякакви hahaha

# 42
  • Мнения: 1 089
Ето тук не съм съгласна - не мисля, че има такова разделение. Просто на това  място отиваш в определена своя роля (която не изчерпва цялата ти същност)  - като педиатър, акушер-гинеколог, акушерка, сестра и т.н., а нашите консултанти по кърмене в ролята си на майки с опит в кърменето. Все някак трябва да ги наричат - не върви да ги наричат консултантите, защото съсловието най-често под това заглавие разбира доцентите и професори консултанти на здравната каса, на министерството и т.н. Така че не мисля, че в този "етикет" има негативен елемент...
Освен това мисля, че противопоставянето винаги дава най-лоши резултати, така че е по-добре да не се обиждаме по презумпция. Аз съм лекар, но точно в такава област на медицината, спрямо която има най-много предразсъдъци и имам богат опит с това да подценяват и омаловажават както теб, така и пациентите ти. Затова смятам, че имам право да  коментирам ...

# 43
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Ленито, ние не сме се обидили Grinning
Всички имаме професии, в които се реализираме.
Просто беше малко смешно, не друго Grinning

# 44
  • Варна
  • Мнения: 932
Да пошушна  - да бе , ама аз съм прост дофтор от Варна и нищо не зависи от мен и никой не ме слуша  Mr. Green Иначе си мисля , че трябва още да се работи с лекари и акушерки на първо ниво , които челно се сблъскват с проблемите на кърмещите майки . Една позната акушерка , майка на моя колежка ,която е акушер гинеколог , като ме видя да кърмя сина си на 11 мес , беше толкова учудена - да видя една майка , която кърми! , ми каза тя. Какво да се очаква от нея по отношение на това да дава съвети . То примери много има разбира се

Общи условия

Активация на акаунт